S. Kjerkegor - Hrišćanstvo je ogromna čulna obmana

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.426
Je li to isto učenje kada Hristos kaže bogatom mladiću “Prodaj sve što imaš – i podaj siromasima” i kada sveštenik kaže “Prodaj sve što imaš – i daj meni”?

Ovo je razlika izmedju genija i hrišćanina: genije je izuzetak prirode, genijem se nijedan čovek načiniti ne može. Hrišćanin je izuzetak slobode ili tačnije, pravilo slobode, pravilo koje se retko nalazi, ali koje svaki od nas treba da postane. Zato je hteo Bog da se hrišćanstvo svakome propoveda. Zato su apostoli bili vrlo prosti ljudi, uzori u obliku neznatnog sluge, kako bi pokazali da je ovaj izuzetak pravilo i svima pristupačan. Pa ipak je hrišćanin nešto ređe od genija.

(Seren Kjerkegor, "Hriscanstvo je ogromna čulna obmana" )

Imao je neobičan odnos prema hrišćanstvu, budući da je istovremeno bio pravi vernik i ujedno veliki kritičar...
 
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Pa vec sam pricao o formama, i Hriscansto je
uobliceno u formu i samim tim je izgubilo pravi
smisao jer ga svako tumaci kako mu odgovara.


(Seren Kjerkegor, "Hriscanstvo je ogromna čulna obmana" )

Ovo i jeste tacno ako se pogresno shvati. Jer,
primeticete da svaki onaj ko ima malo znanja o postu
i njegovom znacaju, taj zna da je post ustavri
umrtljavanje cula u cilju razvijanja intuicije ili Bozanske svesti.

Kada sam bio mlad, citao sam u knjigama o Nindjama i
njihovim mocima borbe. Tamo sam prvi put cuo za
Haragej ili osecaj za opasnost. Govorili su da ako
covek savlada 5 cula onda mu se otvara sesto culo i
moze jasno da vidi sta drugi ljudi osecaju.

Takodje kasnije kada sam se bavio jogom, nasao sam u
mnogim knjigama tehnike za otvaranje treceg oka.
Takodje su govorili o tome da se iluzije useljavaju u
ljudsku dusu zbog cula koja su nesavrsena i time
obmanjuju coveka da ne vidi stvari koje ga okruzuju u
pravom svetlu. One su govorile da ako covek pobedi
svoja cula uspece da otvori trece oko kojim ce videti
duhovni svet.

Kasnije sam u Pravoslavlju, shvatio nacine na koji se
pobedjuju cula, POSTOM. Post nije nejedica sto mnogi
misle, On je totalno sjedinjavanje celokupne svesti i
uzdrzanje od culnih zadovoljstava u cilju budjenja
istinskog bica. Da ne sirim sada temu i govorim o
prirodi i njenom nacinu sagledavanja ali u
Pravoslavlju ima za cilj pobedjivanje Prirode i
njenih zakona nelicimernom ljubavlju.

Zato i mogu da tvrdim da hriscanstvo nije culna
obmana jer ono bas radi na ubijanju cula. To je mogao
da izjavi samo neko ko nije pobedio svoja cula i ne
sagledava istinu iz svih perspektiva vec samo iz culne.
 
zasto bi umrtvljivao cula? to je osnovna kontradikcija svake religije. ako si stvoren takav kakav jesi, sa culima, zasto bi ubijao jedan deo sebe?
zasto bi Bog stvorio coveka kakav jeste a onda trazio od njega da neke svoje delove ubije da bi ga shvatio?
jel si u tom telu samo da bi ga maltretirao?

pokusaj da mislis svojom glavom o tome....
 
ooo:
...
Pravoslavlju ima za cilj pobedjivanje Prirode i
njenih zakona nelicimernom ljubavlju.

a zasto pobediti prirodu?
bezveze ....... :roll: ...... mislim da je mnogo zdravije i lepse ne gasiti chula, ne ubijati prirodu, vec ziveti sa njom, prateci je i ne namecuci joj se .....
a za hriscanstvo/pravoslavlje vec uvideh da imaju za cilj da "poraze" prirodno stanje stvari, kao smrt na primer, samo ne znam uspeva li to :)
 
anakin:
zasto bi umrtvljivao cula? to je osnovna kontradikcija svake religije. ako si stvoren takav kakav jesi, sa culima, zasto bi ubijao jedan deo sebe?
zasto bi Bog stvorio coveka kakav jeste a onda trazio od njega da neke svoje delove ubije da bi ga shvatio?
jel si u tom telu samo da bi ga maltretirao?

pokusaj da mislis svojom glavom o tome....

A sta ako je nekome maltretiranje mozga (koji je takodje deo tela) da razmislja svojom glavom? :shock:
 
anakin:
zasto bi umrtvljivao cula? to je osnovna kontradikcija svake religije. ako si stvoren takav kakav jesi, sa culima, zasto bi ubijao jedan deo sebe?
zasto bi Bog stvorio coveka kakav jeste a onda trazio od njega da neke svoje delove ubije da bi ga shvatio?
jel si u tom telu samo da bi ga maltretirao?

pokusaj da mislis svojom glavom o tome....

Koliko je meni osvetljena ta problematika u mom umu shvatio sam sledece:čula jesu deo nas,ali ona nas i sprečavaju da dopremo do božanskog jer nas svojim delovanjem usmeravaju na svetovno i propadljivo.Ta naša čula,po izvorima iz nekoliko sistema, treba školovati iznova ili ih zaobići,držati pod kontrolom,ili već šta god,ali nikako "uništavati".Mada je u istoriji zabeleženo samosakaćenje...što je po meni drastična opcija za koju nemam razumevanja.
 
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Jos malo fali i ovde ce svi poceti da stvarno
shvataju pravu prirodu stvari....
Priroda se mora pobediti zbog samog vezivanja duse
za trulezne i propadljive stvari, koliko god da je
nesto u prirodi lepo ono ce se jednog da na razloziti.
Samo mudri ljudi izbegavaju vezivanje za lepe
stvari jer cuvaju svoju dusu od truljenja.
Oni sebe cuvaju od patnje: "Bolje spreciti nego leciti".
 
sevalav:
Koliko je meni osvetljena ta problematika u mom umu shvatio sam sledece:čula jesu deo nas,ali ona nas i sprečavaju da dopremo do božanskog jer nas svojim delovanjem usmeravaju na svetovno i propadljivo.Ta naša čula,po izvorima iz nekoliko sistema, treba školovati iznova ili ih zaobići,držati pod kontrolom,ili već šta god,ali nikako "uništavati".Mada je u istoriji zabeleženo samosakaćenje...što je po meni drastična opcija za koju nemam razumevanja.

cula ti govore istinu i religija nikad nece uspeti da zaobidje zamku u koju upada kad kaze da je covek savrsen i po bozjem liku ali sa ociglednom fabrickom greskom.
jer, sve sto ti se desava u glavi moze biti i istinito i ne ali kod cula nema prevare. ona ce te prva upozoriti kad radis dobre stvari za sebe a kad ne. probaj da stavis ruku na vrelu ringlu pa ces shvatiti.
 
Ma sto da ne... Stavis ruku na ringlu, 'iskljucis' receptore za bol, i izgori ti ruka... Ali moci ces da se hvalis trecim okom koje ti se otvorilo :lol:

Sta ce ti ruka, kad ces ti posle moci da citas misli, da 'osecas' opasnost (inace, ovo je instiktivni deo coveka, koji se nalazi u samom hipotalamusu i koji nam stvara nesanicu... znas, nekad je bilo opasno zaspati u sred sume pored raznih vukova, medveda i cega vec, pa mozak sam 'oseca' opasnost tako sto ostavlja culo vida, sluha i mirisa delimicno aktivnim dok spavamo, i mogu instantno probuditi coveka u slucaju da se nesto neuobicajeno desi u okolini)?

Cula treba koristiti na najbolji moguci nacin, jer ona su upravo ta koja nam daju na znanje da smo zivi, da postojimo... Naravno, logicno je zasto Religije, nazovi-filosofije zivota i sta sve ne, kojima je cilj da sto vise 'stada' sakupe, pozivaju na ignorisanje cula... Ako obmanes neko culo, obmanuces i svoj mozak, svoje razmisljanje i sta sve ne, jer jedina interakcija mozga sa spoljnim svetom je preko senzora - cula... Obmanes li mozak - obmanuo si coveka... Obmanuo si njegovu svest... Zasto recimo zapadni svet misli da su svi Srbi divljaci? Pustis im malo propagande, obmanes im culo vida i sluha, i stvoris laznu sliku... Tako se, dragi moji, stvaraju predrasude, a ne otvara se 'trece oko'...

Naravno, retko ko je to znao pre 2000 i kusur godina, ali sada znaju... Pa sve sekte (i ne samo sekte) su usvojile taj princip... Izgladne i izmore coveka, i mozak nema dovoljno snage da se odupre pritiscima, pa ga lako obmanu... E, post je izmisljen bas u tu svrhu... Nedovoljno hranjenje mozga, i forsiranje ljudi da idu u crkvu i slusaju razne propovede kad im je mozak isuvse slab da se odupre uticaju...

Slusajte i jacajte svoja cula - jer ona su jedina koja ne grese! Sve ostalo je napravljeno da bi se mozak obmanuo!
 
ooo:
Mada sam cuo za slucajeve samoizlecenja, Side i jos nekih teskih boesti....
I ja sam čuo za slučajeve prevare u ovakvim situacijama, pa čak i kod "ikona koje plaču" navodno i sl. Ne bi verovao šta je sve sveštenstvo sposobno da uradi da bi uStvrdilo veru u narodu. Ako nije logično - sigurno ima nekog razloga zašto je pogrešno. Prva stvar koju bih ja uradio - odneo bih lekovito "miro" na biohemijsku analizu... da se vidi šta je. U jednom grčkom manastiru uradili su baš to, mangup je ukrao navodnu "krv" sa ikone, koaj je dovlačila gomile turista, i odneo na analizu, da bi se utvrdilo da je u pitanju sok od višnje, omiljeno piće kaluđera iz dotičnog manastira...
 
Odosmo predaleko. Ja bih da se vratimo na savladavanje cula u smislu zavisnosti od udovoljenja raznim zadovoljstvima.
Kako mi se cini, nije stvar u tome da se covek, na pr, prosto odrekne hrane, vec da moze da kaze sebi - Mogu da jedem, mogu da ne jedem , necu moliti nikoga.
Kad ne jedem, ne placem i ne patim vec sam iznad toga i radujem se svom unutrasnjem jedinstvu i vedrini, Ja umem da uzivam u jelu ali sam - potpuno nezavistan.
Sad dalje - taj osecaj usloznjavati i razvijati po pitanju svih drugih cula jeste put ka miru i unutrasnjem skladu koji treba imati za vreme posta. Nekako - mozda zvuci gordo ali - biti iznad svega. Ali ne pateci i stisnuvsi zube da bi se izdrzalo neko obecanje vec sa, mozda je bas najbolji izraz, bozanskim osecajem sebe kao krune zivota na ovoj planeti.
 
ooo:
To neznam, hvala bogu pa nisam ni morao da pokusavam da se lecim, ali valjda zovek zna sta je pricao. Inace proveo je tri godine na ostrvu zmija, ziveo je medju otrovnicama u dubokim molitvama. Mislim da se coveku posle toliko godina ipak ukazu neke stvari vise nego obicnim ljudima.
Kao sto smo svi mi....

Pa to objasnjava njegove nebuloze... Kad te zmije nafiluju otrovom imaces takve halucinacije koje ti ni LSD ne moze podariti... :lol:

Inace, tacno je, 3 dana su savim dovoljna da se izlecis od mnogih stvari koje su u to vreme vladale... Danas je dovoljno 3 dana da umres od mnogih bolesti... Pa ti vidi...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top