Иста презимена у Хрвата и Срба

Кроација

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.343
kada su prva zabiljezena kod jednih i drugih?
odkud ista prezimena i kod Hrvata i kod Srba?
zasto su neka prezimena tipicna za neke regije(hercegovina,dalmacija,vojvodina..)??


specificna prezimena i njihovo porijeklo..

tudjMAN,kecMAN,radMAN,kotroMAN..

radUL(ovic),krstUL(ovic),drakUL(ic),mamULa,zuzUL,mikUL(ic)

pupovAC,sutanovAC,stimAC,divAC,strbAC,....

perivoda,gazivoda,pletikosa,...

kovac(ic/evic),mornar,kolar(ic/evic),kuhar(ic),mesar(ic/evic)..

slavica,jelica,marica,letica..
 
Ne razumem, šta si hteo reći ovim prezimenima, da povežeš njihovo zajedničko poreklo, ili šta, budi malo precizniji...

moguce!!

no,prvo treba dokazati kako i di su nastala ta prezimena.

sto mene npr.puno vise interesira je ta razlicitost.
sta ima jedan zuzUL sa jednim anticem(Hrvati)

ili sta ima jedan drakULic sa jednim savicem(Srbi)

i cinjenica da su sva gore navedena prezimena i kod Hrvata
i kod Srba frekventirana.
 
moguce!!

no,prvo treba dokazati kako i di su nastala ta prezimena.

sto mene npr.puno vise interesira je ta razlicitost.
sta ima jedan zuzUL sa jednim anticem(Hrvati)

ili sta ima jedan drakULic sa jednim savicem(Srbi)

i cinjenica da su sva gore navedena prezimena i kod Hrvata
i kod Srba frekventirana.

Prvo treba znati od kad se koriste prezimena.

Drugo nastavak -ić se odnosi na mladunče kao što je mačIČ, psIĆ, ptIĆ,...

Teće nastavak -ev se odnosi na ličnu pripadnost tako da prezimena znače:

na primjer Mitr-ov-ić da se radi o potomcima nekog Mitra i slično

Kako se ove goe osobine (mladunče, pripadnost) u raznim slovenskim jezicima različito izgovaraju tako su i nastavci u prezimenima različiti.
Meni su najčudnija prezimena koja nijesu nastala ovim mehanizmom na primjer Radman, Radoman, Šoć, Kečerenda, ...
 
Ne zaboravi da postoji i ona cuvena grupa prezimena koja su, u stvari, bila nadimci.
Valjda svi znaju legendu o lenjim Austrougarskim popisivacima koje je mrzelo da se penju do svake kuce pa otud prezimena tipa Guzina i slicno...

gresis da je austrijance mrzelo da se penju
vec bas suprotno,peli su se u svako selo i zaseok,i pravili ozbiljan popis,a i topografskje karte,kada su pitali krajisnike,uglavnom licane,pravoslavce za prezimena
ovi su se sprdali sa njima,terali zezanciju misleci da je to neozbiljno,tako su lupetali trtina,guzina,gace,licina,neznam ni ja sta sve
a austrijanci su sve uredno popisivali
i kada je doslo da se ide u opstinu po nesto,tamo bi onaj cinovnik mrtav ladan rekao da nezna nikakvog jova smiljanica iz sela lapac,vec da na toj adresi ima jova guzinu
i dalje nije bilo zezanja,ostaloa im ta prezimena
 
Radoman je crnogorsko prezime, poznajem jednog, živi u Feketiću.... Meni recimo ona lička prezimena ne idu u glavu, Čvoro, Gaćeša...

kakav je to dokaz?
cuj,on zna jednog Crnogorca...:mrgreen:

znam ja barem trojicu Hrvata sa tim prezimenom.

i sta sad?

ja sam tija sa ovom diskusijom da dodjemo, ako je ikako moguce
naucnim putem do izvora svih tih rodoslova.
 
kakav je to dokaz?
cuj,on zna jednog Crnogorca...:mrgreen:

znam ja barem trojicu Hrvata sa tim prezimenom.

i sta sad?

ja sam tija sa ovom diskusijom da dodjemo, ako je ikako moguce
naucnim putem do izvora svih tih rodoslova.

Nekad zajedničko porijeklo (kao kod Terzića, Kalanja, koji su katoličenjem i islamizacijom postali Hrvati i Muslimani itd...), a nekad puka slučajnost.
 
kakav je to dokaz?
cuj,on zna jednog Crnogorca...:mrgreen:

znam ja barem trojicu Hrvata sa tim prezimenom.

i sta sad?

ja sam tija sa ovom diskusijom da dodjemo, ako je ikako moguce
naucnim putem do izvora svih tih rodoslova.

Pa dobro, ti ne moraš tako burno odreagovati, čuj, on zna jednog Crnogorca, ja sam samo rekao o mojim saznanjima... Za tvoju informaciju nekada su tuđa ili stara prezimena uzimana iz verskih ili ličnih razloga. Recimo moja porodica je u XIII veku se prezivala Luić, međutim zbog talasa pokatoličenja od strane Mletaka u Hercegovini, oni su se iz Istočne Hercegovine u XIII veku preselili na teritoriju današnje opštine Kotor Varoš, u XV veku menjaju vraćaju svoje staro prezime Vasić i tako je ostalo do dana današnjih... nadam se da ti je sad malo jasnije....:klap:
 
Pa dobro, ti ne moraš tako burno odreagovati, čuj, on zna jednog Crnogorca, ja sam samo rekao o mojim saznanjima... Za tvoju informaciju nekada su tuđa ili stara prezimena uzimana iz verskih ili ličnih razloga. Recimo moja porodica je u XIII veku se prezivala Luić, međutim zbog talasa pokatoličenja od strane Mletaka u Hercegovini, oni su se iz Istočne Hercegovine u XIII veku preselili na teritoriju današnje opštine Kotor Varoš, u XV veku menjaju vraćaju svoje staro prezime Vasić i tako je ostalo do dana današnjih... nadam se da ti je sad malo jasnije....:klap:

a kako si to sve saznao??
knjige krstenih,mletacki izvori....kako??
 
ili posrbljavanjem Hrvata...matici,antici,jozici,stipici,lovrici,stipan-ovici....

ili posrbljavanjem Turaka...KARAdzic,SAMARdzic,TOPALovic,....



mozemo i ovako..

Da...i?

Matić nije sve istog korijena.

Mislim, tema nije baš dobra. Ako misliš na neko konkretno prezime, otvori zasebnu temu i priloži sve podatke. Ovako ispada besmisleno.
 
a kako si to sve saznao??
knjige krstenih,mletacki izvori....kako??

Nažalost moji preci nisu bili pismeni, pa smo tu priču prenosili sa kolena na koleno. Od rodbine sam saznao, da smo iz Istočne Hercegovine i da smo došli u XIII veku u okolinu manastira Liplje koji je takođe iz 13. veka. Takođe sam od rodbine saznao da smo imali našeg pretka koji se zvao Luka Vasić, kojega su zvali Lujo, i tako smo dobili prezime Luić. U manastiru sam saznao da smo u XV veku vratili svoje staro prezime Vasić, i da smo bežali od talasa pokatoličenja od strane Mletaka. Svog najstarijeg pretka zasigurno znam sve do XIX veka, međutim u manastiru sam u knjizi krštenja pronašao svoje pretke sve do XVIII veka međutim u XVII veku ta linija se gubi, i nije sigurna.
 
Nažalost moji preci nisu bili pismeni, pa smo tu priču prenosili sa kolena na koleno. Od rodbine sam saznao, da smo iz Istočne Hercegovine i da smo došli u XIII veku u okolinu manastira Liplje koji je takođe iz 13. veka. Takođe sam od rodbine saznao da smo imali našeg pretka koji se zvao Luka Vasić, kojega su zvali Lujo, i tako smo dobili prezime Luić. U manastiru sam saznao da smo u XV veku vratili svoje staro prezime Vasić, i da smo bežali od talasa pokatoličenja od strane Mletaka. Svog najstarijeg pretka zasigurno znam sve do XIX veka, međutim u manastiru sam u knjizi krštenja pronašao svoje pretke sve do XVIII veka međutim u XVII veku ta linija se gubi, i nije sigurna.

oprosti buraz,ali prica ti je vise nego suplja.
prezime luic(Lujo) je jako frenkventirano u Hrvatskoj(Dalmaciji).
bit ce vise da su tvoji preci bili Hrvati koji su presli na pravoslavlje
pa dobili novo prezime.

ovo ce te sigurno interesirati i zasigurno neke nejsnuce rijesiti:

++++
Među važnije događaje valja svakako zabilježiti i PRIELAZ JEDNOG DIELA KATOLIKA U BOSNI NA PRAVOSLAVLJE. Priešla je i skoro ciela Trebinjska biskupija u Hercegovini tiekom XVI. i XVII. stoljeća. Katolički narod ostao je bez svećenika usred ljutih progona. Pravoslavna crkva sklapa vec iza pada Carigrada sporazum s Turskom carevinom i patrijarha Genadije dobiva čast turskog paše. U Srbiji se ta ista stvar događa osnutkom Pećke patrijaršije. Makar da pravoslavni kaluđeri poput monaha Marka pišu, kako su turski sultani (»ismailski car Bajazit«) »nečastivi i troicihulni i hriščanom dosaditelni«, ipak se pod Turcima svuda pravoslavlje širi na račun katolicizma pa tako i u Hercegovini. Započinje sustavno proganjanje katolika kroz 300 godina (1488.-1779.) od strane pravoslavnih arhijereja, koji katolike carskim fermanima i janjičarskom pomoći sile na plaćanje pravosl. vjerskog poreza i podložnost u vjerskim stvarima, što bi neminovno svršilo odpadom katolika na pravoslavlje. Fratri i drugi svećenici bore se na turskim sudovima, plaćaju globe i idu u tamnice. Katolici su više progonjeni nego pravoslavni sve do zadnjih stoljeća turske vlade, jer su pristaše najvećeg neprijatelja sultana, - rimskog pape, i jer ne će poput pravoslavnih martologa, da se bore s Turcima protiv kršćana. Za turske vlade više puta katolici teže progone trpe od pravoslavnih nego li od samih turskih gospodara. »Mi u njima ljuće dušmane imamo nego li su sami Turci, jer nikada ne prestaju raditi o tomu, da nas pod svoju vlast sprave«, piše fra Filip Lastrić....."

++++
 
e, jesi faca, svaka ti chast...koji je cilj ove teme

moze, al ne mora bit'

smeshan mi je ovaj deo, kad choveku kazesh da mu je porodichna pricha shuplja...mislim smeshna za nashe podneblje, jer gace ne moramo da imamo, al' se zna ko je odakle i kuda je putovao kroz brda i doline...poput bajki...chesto krvavih...

nekad su u pitanju sluchajnosti...jer su prezimena izvedena iz obichnih imena

moje takodje postoji u hrvatskom izdanju, a nikakve veze nema sa katolichanstvom..hah, mada mozda bi mi pomoglo pri putovanju da me neko ne gleda ispod oka :D (smejem se na ovo jer sam vec imala biser u zivotu da uzivam simpatijhu jedne nacionalno vrlo zadrte osobe, samo zato shto je mislila da je prezime hrvatsko, a meni tek kasnije proradio kliker...dodushe nije me ni pitala, da me pitala ukapirala bi ranije...

ali, valjda ljudi znaju shta su pobogu, nisu pali s krushke, shta god da su bili, to su shta su sada...a grde su nevolje muchile ovaj narod da se obrce kao kompas, ne zna ni kud udara
 
a sta ako su bugarin stojanov i madjar stojanovitz dobili ime od nekog davnog srpskog pretka Stojana? A!!!!!?? A STA ONDA??!!! :D:mrgreen:

moguce,a mozda je im predak bio Hrvat ili ti Ustasha!?:mrgreen:

shalu na stranu, Stojan je u to nema dileme staro slavensko ime.
kao i jedan Stojko,Janko,Branko,Slavko,Mirko....
a danas znamo da su Bugari i Madjari najvecim djelom Slaveni,onda
prisutnost tih imena netreba da zacudjuje..
 

Back
Top