Svest u boci.

kakokako

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
431
Ako bi neko bice imalo svest, ali ne i mogucnost slobodne volje, onda bi to bilo bice koje posmatra sve, a nista ne moze da uradi.

To bi bilo jako glupo, i besmisleno, slazete li se?

Dalje, ono sto bi bila jos veca glupost bila bi da takvo bice razmislja o necemu. Cemu to, kad nista ne moze da promeni i nista ne zavisi od njega?

A najveca glupost bi bila da takvo bice ima emocije u vezi necega. Nenormalni ljudi osecaju emocije tuge u vezi stvari koje ne mogu da promene. Kao na primer rata u bliskom istoku. Medjutim, cesce ce neko imati emocije oko stvari i desavanja koje ga mogu pogoditi ili koje on moze uticati i promeniti, naprimer, oko prijateljstava, prijatelja, ljubavi, ljudi sa kojima komuniciramo...

U koliko mi nemamo slobodnu volju, onda je najveca glupost to sto vise imamo emocija u vezi onih stvari na koje nase telo moze uticati i promeniti ih, itd. nego u vezi onih stvari koje "ce ostati slobodne od naseg umesavanja", kao na primer ratovi u Gruziji.

Zasto je to najveca glupost? Zato sto ako nemamo slobodu volje onda ne mozemo uticati ni na stvari u nasem dvoristu, jednako koliko ni na desavanja sa pojasa gaze ili u istambulu, pa zasto onda da vise imamo emocija u vezi desavanja iz naseg komsiluka nego tamo?

Jos bi veca glupost (toliko glupa da to ne moze smisliti ni umetnik) bila kada bi recimo takvo neslobodno bice imalo intuiciju. To ne bi cak vise bilo ni smesno.

Medjutim, mnogi postoje koji misle da ne postoji slobodna volja, bilo da uvidjaju koliko bi mi bez nje to sto imamo svest bilo apsurdno ili da ne uvidjaju to, a zasto oni to misle (da ne postoji slobodna volja)?
 
Ako bi neko bice imalo svest, ali ne i mogucnost slobodne volje, onda bi to bilo bice koje posmatra sve, a nista ne moze da uradi.

To bi bilo jako glupo, i besmisleno, slazete li se?
Ово разумем и отприлике се слажем. Али мислим да нико и није тврдио да човек уопште нема слободну вољу. У питању је степен слободне воље којим располажемо. На неке ствари апсолутно не можемо да утичемо и, као што кажеш, можемо само да посматрамо и да евентуално емотивно реагујемо. А на неке друге ствари можемо да утичемо, нарочито ако смо сигурни да знамо шта је добро учинити у тој ситуацији. Међутим, тешко је бити сигуран у то. Можда ми само имамо добре намере, али већ смо пуно причали о томе како је "пут до пакла поплочан добрим намерама".

Најважније је знање. Прво треба тачно разумети ситуацију, а потом тачно знати који ће поступак довести до побољшања. Ово би било идеално решење.
 
Ako bi neko bice imalo svest, ali ne i mogucnost slobodne volje, onda bi to bilo bice koje posmatra sve, a nista ne moze da uradi.

To bi bilo jako glupo, i besmisleno, slazete li se?

Dalje, ono sto bi bila jos veca glupost bila bi da takvo bice razmislja o necemu. Cemu to, kad nista ne moze da promeni i nista ne zavisi od njega?

A najveca glupost bi bila da takvo bice ima emocije u vezi necega. Nenormalni ljudi osecaju emocije tuge u vezi stvari koje ne mogu da promene. Kao na primer rata u bliskom istoku. Medjutim, cesce ce neko imati emocije oko stvari i desavanja koje ga mogu pogoditi ili koje on moze uticati i promeniti, naprimer, oko prijateljstava, prijatelja, ljubavi, ljudi sa kojima komuniciramo...

U koliko mi nemamo slobodnu volju, onda je najveca glupost to sto vise imamo emocija u vezi onih stvari na koje nase telo moze uticati i promeniti ih, itd. nego u vezi onih stvari koje "ce ostati slobodne od naseg umesavanja", kao na primer ratovi u Gruziji.

Zasto je to najveca glupost? Zato sto ako nemamo slobodu volje onda ne mozemo uticati ni na stvari u nasem dvoristu, jednako koliko ni na desavanja sa pojasa gaze ili u istambulu, pa zasto onda da vise imamo emocija u vezi desavanja iz naseg komsiluka nego tamo?

Jos bi veca glupost (toliko glupa da to ne moze smisliti ni umetnik) bila kada bi recimo takvo neslobodno bice imalo intuiciju. To ne bi cak vise bilo ni smesno.

Medjutim, mnogi postoje koji misle da ne postoji slobodna volja, bilo da uvidjaju koliko bi mi bez nje to sto imamo svest bilo apsurdno ili da ne uvidjaju to, a zasto oni to misle (da ne postoji slobodna volja)?


zasto nenormalni ljudi?

mislim da ono sto pokusavas da sugerises deli stvari na crno bele, na ono cemu se odmah ne vidi svrha (pa ne treba ni da postoji po tebi) i na one koje su navodno dobre jer su svrsishodne.

slazem se za stepen slobodne volje o kome prica modruna.

ti nas pitas zasto tamo neko misli da ne postoji slobodna volja?
 
Ne postoji slobodna volja. Robovi smo predrasuda, ubedjenja i podlozni propagandi. Marketinski strucnjaci, pesnici i politicari to dobro koriste.
Ako ne prihvatamo tudju laz, nije vazno, sami cemo smisliti laz u koju cemo verovati. Moramo se drzati za nesto cvrsto, apsolutno, i verovati da je sve relativno. Osim te nase lazi.
Cak i oni malobrojni, promil koji ume da razmislja, nema slobodnu volju jer stvara sliku sveta bez dovoljno podataka.
Emocije? samo nam srodan bol izaziva emocije, radujemo se samo uspehu nalik nasem. Ucestvujuci u necijoj sreci ili tuzi, svako se raduje i place upravo zbog sebe.
 
Egipatski bog pekara nam moze reci sve o testu, i o nastanku sveta. Samo, tesko ga je naci...
Treba se uziviti i otkriti zasto su Egipcani izmislili ili cak videli e. b. pekara a mi nismo.
 
Najveca je greska kada neko u ovakve teme ubaci "zisku" zbog nezelje da razdvoji slobodu volje od mogucnosti coveka koji ima slobodu volju. Ako neko izgubi volju on ne gubi nogu, a ako neko izgubi nogu on ne gubi ni komad slobodne volje (bar ne radi toga!), vec samo mozda kao neko sredstvo za njeno ispoljavanje... mogucnosti. !
To kazem zato sto mogu da pretpostavim sta ce Modruna da uzme da prica, a ja bih takvu pricu zvao obicno zlonamerno zongliranje frazama ili OZZF.
 
Mislim da se ljudi često pitaju šta je to uopšte SVEST, SVESNOST.
I to je dobro pitanje.

Za mene, svesnost je osećaj prisustva, osećaj da si TU, u nekom događaju, u nekom iskustvu kroz koje prolaziš.

Ako pogledamo naše živote, primetićemo da nemamo sećanje o velikom delu naših života.
Često se sa mukom setimo i šta smo juče radili.

Zašto je to tako?

Zato što nismo prisutni. Naša svest nije prisutna.
U životu se iz prošlosti obićno sećamo samo nekih visoko emocionalnih ili traumatičnih sitacija.

Zašto je to tako?

Zato što je u takvim sitacijama naša svest prizvana na budnost, naše prisustvo se pojavljuje u takvim situacijama.

Zašto onda tog prisustva nema u ostatku našeg života?
Zašto nismo svesni?

Odgovor je zato što smo POISTOVEĆENI SA našim MISLIMA, EMOCIJAMA I TELOM i krećemo se kroz život mehanički.
Idemo kroz život bez ikakvog preispitivanja, sa malo ili bez ikakve zainteresovanosti za UZROKE svega onog što nam se dešava.
Samo shvatanje, uviđanje ovog – da se kroz život krećemo mehanički, po utabanim putanjama, kao životinje u stadu, u matrici - deluje kao zov, kao poziv SVESNOSTI, poziv PRISUSTVU u naš život.

Kako se vežba svesnost, prisustvo?

Jednostavno, posmatranjem, pažnjom.

Mislim da je najbolje vežbati svesnost, prisustvo u nekim napetim situacijama.
U takvim situacijama treba posmatrati svoje misli, svoje emocije i svoje telo.
Zapravo, tad ćemo najbolje i videti koliko mi imamo slobodne volje.
Baš kao što je to rekao Gurđijev „Lako je doneti odluku o promeni sedeći mirno u svojoj sobi. Ali čim sretnete nekog, konj se ritne. U nama je konj. Konj mora biti promenjen.“

U nekoj napetoj emocionalnoj situaciji, sve ono što je nesvesno i zakopano u nama izlazi na površinu.
Tada treba POSMATRATI svoje MISLI, EMOCIJE i TELO.
Primetićemo da imamo malo kontrole nad svim što se dešava u njima.
Takođe ćemo primetiti još nešto čudno – primetićemo da se naše misli, emocije i telo ponašaju kao da su odvojeni od nas, kao da ne pripadaju nama i kao da neko drugi upravlja njima.
Kao da nas nešto obuzima i upravlja našim postupcima.
Kao da nešto otima slobodnu volju od nas...slobodnu volju koju smo mislili da imamo.

Šta bi to moglo biti?

Moj odgovor je – naše NESVESNO, naša TAMA NESVESNOG.

A ko smo onda to mi, ako nismo ni misli, ni emocije, ni telo, sa kojima se tako često identifikujemo, a koje neko drugi preuzima i odvaja od nas u kritičnim sitacijama?

Moj odgovor je – MI smo PRISUSTVO, SVESNOST, POSMATRAČ svega toga.

MI smo svest, svetlost koja razgoni tamu nesvesnog.
Gde postoji svesnost I prisutnost, tu nema mesta za tamu nesvesnog.
Svetlo svesnosti razgoni tamu nesvesnog.

Što više toga postajemo svesni, to MI - prisustvo, svesnost, više jačamo.
Što više toga postajemo svesni, to više postajemo svesni naše istinske prirode i sve više naš život počinje da prožima osećaj mira i slobode.

Po meni, nema puno koristi od toga što će neko mehanički slediti nekakve zapovesti ili bilo šta drugo što je nametnuto SPOLJA.

Zapravo, od toga možda i ima neke koristi, ali samo u početku.
Ako se ostane na tom, bez rada na sebi, bez suočavanja sa nesvesnim, bez samoposmatranja i transformacije kroz iskustvo...pa, mislim da je to promašaj.

Dok promena ne dođe IZNUTRA, ostaćemo robovi – mehaničke marionete koje samo prividno imaju kontrolu nad svojim životima.

Velika grupa ljudi će ipak, i dalje, radije razglabati o Isusu i Budi i Marijinom devičanstvu nego što će uopšte i pomisliti da bi trebalo možda malo da posmatraju sami sebe i da bi trebalo možda malo da probaju da se suoče sa nekim svojim „demonima“.

Jer mnogo je lakše komentarisati druge nego pogledati samog sebe.

Samo svesnost i prisustvo su ključ ka oslobođenju od mehaničnosti.

Samo svesnost i prisustvo su ključ ka shvatanju naše istinske prirode.

“Cilj nije uspeh ili neuspeh, već neidentifikovanje.” Uspenski
 
Ne postoji "nesvesno". To sto necega mi nismo svesni ne znaci da ta tvar ima atribut "nesvesnosti" cisto radi nas... postoji "covek koji necega nije svetan", ali ne i "nesvesno", ono je vise tehnicki pojam.
 
Ne postoji "nesvesno". To sto necega mi nismo svesni ne znaci da ta tvar ima atribut "nesvesnosti" cisto radi nas... postoji "covek koji necega nije svetan", ali ne i "nesvesno", ono je vise tehnicki pojam.

To što nečega nisi svesna, ne znači da ne postoji.

Zapravo, lako se možeš uveriti u to.

Samo priznaj sebi šta je ono čega se jako plašiš i probaj da se suočiš sa tim pa ćeš videti da li postoji ili ne postoji.

Sviđa mi se podela Ekarta Tola na uobičajeno, svakodnevno nesvesno i duboko nesvesno, koje kad ispliva, pomislimo " ono nisam bio ja".
 
To cega nisam svesan postoji, ali ne postoji nesvesno.... nisam ja rekao da ne posotje stvari kojih necemo ili nezelimo da budemo svesni, vec da ne postoji nesvesno. Ne postoji u bukvlanom smislu, to je samo tehnicki izraz..
 
Da se izrazim manje smotano: postoje te stvari kojih nismo svesni da postoje, ali te stvari nemaju "atrubut" nesvesnosti...
to sto ja necega nisam svestan ne znaci da je "to" nesto "nesvesno", vec da sam ja nesvesta toga necega. Rzumes sad?
 
evo jos bolje ovako: ne postoje "perverzije". Ne postoje "perverzne radnje", a ne postoje ni "zle radnje".
Mada, postoje takvi ljudi...
Ipak, dobro je imati tehnicki termin "perverzija" ili tehnicku oznaku "perverzna radnja".

I "nesvesno" nije ni najmanje tamno. Nase su oci takve, pa im izgleda takvo... to je i prriodno. U nesvesnom mogu biti najsvetlije stvari.
 
Poslednja izmena:
Da se izrazim manje smotano: postoje te stvari kojih nismo svesni da postoje, ali te stvari nemaju "atrubut" nesvesnosti...
to sto ja necega nisam svestan ne znaci da je "to" nesto "nesvesno", vec da sam ja nesvesta toga necega. Rzumes sad?


Tačno! Razumem.

Štaviše, neki to - što je za čoveka nesvesno, neosvešćeno - smatraju veoma svesnim bićem.
 
a pa ti su izumrli pre 100 godina... "dupla svest" i slicno dada...

ne smatraju to "svesnim bicem" nego autonomnim... ali i to "autonomno" je dosta tehnicki izraz, posto smo mis ami odgovorni sto smo dali autonomiju necemu unutar nas... da ne potezem sad politiku.:)
 
Nisu izumrli.

Za Budiste (koji su i danas živi) to "čovekovo nesvesno" zove se Mara.

Za Hrišćane su to valjda "entiteti", da ih tako nazovem, koje je Isus Hrist isterivao...

Za Tolteke "Voladores"

Za Ekarta Tola "otelotvoreni bol"

Za Gurđijeva "odbojnici"

Za Frojda "superego", "unutrašnji policajac"

Po mom shvatanju, to je sve jedno isto - čovekovo nesvesno, "tamna strana".
 
Super ego za Frojda nije nesvesno, nego je za frojda nesvesno ono sto super ego brani da udje u svest.
Nesvesno je i ono o cemu ti sad ne razmisljas, samo se to zove "predsvesno" a kad se koristi izraz nesvesno
obicno se misli na ono o cemu ni kad bi hteo ne bi mogo da razmisljas ... ne... lose sam reko, obicno se misli na sadrzaje koje nismo sposobni da dignemo iznad praga svesti.
 
Poslednja izmena:
freudsmind.gif


ovo je najvernija slika frojdovog vidjenja. Ovde se vidi da je superego uglavnom u svesti. Moze biti neki i poneki deo superega u nesvesnom, u glavnom, super ego nije nikako sinonim za nesvesno za frojda.
 
Tačno! Dobro si to primetio. Vrlo zanimljivo...

To je "nešto" što nam brani da budemo svesni...

Mislim da treba postati svestan tog "nečeg", treba postati svestan da postoji "nešto" što nam brani da budemo svesni.

Mislim da je u tome poenta.
 
Tačno! Dobro si to primetio. Vrlo zanimljivo...

To je "nešto" što nam brani da budemo svesni...

Mislim da treba postati svestan tog "nečeg", treba postati svestan da postoji "nešto" što nam brani da budemo svesni.

Mislim da je u tome poenta.

gresis, ili me zajebavas, posto je za formiranje i za to sto "jos nije rasformljen" super ego kriv samo ego, i jos gore kriv sad. Tako da mi sami sebi branimo da budemo svesni, ne brani nam to super ego... on je tu samo da bi covek postigao zeljenu 'automatizaciju' koju ne moze ako ne napravi nekog super ega... kao:

kada se udubis u nesto a platis nekoga da te na svakih 3 sata upozorava da treba da jedes. Super ego je cista neophodnost za one koji zele da ne budu svesni necega, pa ga zato sami i formiraju. Ne formira se super ego od nikakvih "drustvenih uticaja" vec ga formira sam Ego koji je formiranju njegovu sklon. Mozemo reci i da se superego formira zbog susreta Ega koji je sklon formiranju superega u kriticnim situacijama sa drustvenom situacijom (socioloskom vise nego psiholoskom).

Da sve bude nerazumljivije za ljude koji i ne veruju u paradoksalnu logiku, Ego fromira SuperEgo od ID-a. Posmatraj ID kao "titanijum" u materijalima, ili kao kraljicu u sahu koju pijun izvlaci.
 
Poslednja izmena:

Back
Top