Salvador Dali

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Salvador Dali. Svestran i neverovatan umetnik. Ekscentrik. :D
U gradiću - Figuerasu ( Španija) nalazi se njegov muzej, a na samim ulicama njegova dela. To treba videti.
Grafika, ulje, vodene boje, skulpture, nakit..klasičar, nadrealista..sve u jednom.

Čak i njegovi brkovi imaju svoj smisao. Toksičan efekat digitalisa daje EKG promene koje su identične "obliku" njegovih brkova. Mislim...:D
 
Bila sam u njegovoj kuci pretvorenoj u muzej u Figueresu.
Od tad mi je omiljeni slikar. Kad vidite sve te slike i eksponate na gomili prosto je nemoguce da ne ostavi utisak na vas.
Za mene je svaka njegova slika kao film ili bar filmska scena, zato sto ima gomilu detalja i posmatrajuci je covek moze da razvije pricu. A sto je najbolje- svaki covek ce da razvije razlicitu pricu :)

Citala sam njegovu autobiografiju koja se zove "Ja sam genije". Tacno je da je Gala bila jedina zena u njegovom zivotu i da je imala veliki uticaj na njega, a bila je i starija od njega. Tacnije, ona je vec bila u braku kad su se upoznali. Ilustracije radi, cak je i svoje izlozbe nazivao "nase izlozbe", misleci na Galu i njega.
Sto se tice ludila... pa tesko je reci sta je ludilo, isto kao sto je tesko i reci sta je normalno :)
Normalno je ono sto vecina prihvata, ne? :) Na osnovu tih njegovih prica iz autobiografije bih rekla da je namerno isticao svoju ekscentricnost, pojacavao je i naglasavao da bi bio zapazeniji. Nekad bi i svesno ucinio nesto sokantno samo da bi video kako ce okolina ili odredjena osoba reagovati.
Znaci, igrao se sa ljudima, njihovim mentalitetom i shvatanjima :) Moze se cak reci da je nekad i glumio. Pisao je da je po prirodi u stvari jako povucena i stidljiva osoba, sto se najvise izrazavalo u detinjstvu i da je bezao od toga tim ekscentricnim ispadima, kao da je time zeleo da potisne prirodnu povucenost.

Uh, al' sam se raspisala :) Evo za kraj moja omiljena slika :) Naslikana je na tavanici kuce u Figueresu.


scan0019-1-1.jpg
 
^ Da, bas Elijara :)
A citala sam i da je i ranije imala obicaj da se smuvava sa nekim umetnicima za koje je smatrala da imaju potencijala, i to bas s namerom da im bude muza.
 
Poslednja izmena:
Da pišem o Daliju?Sve o njemu je već napisano..i mnogo izmišljeno.
Ali mislim da je bio ekscentrik iz potrebe marketinga..
Salvador Dali bio je ekscentrik i majstor samopromocije od ranog detinjstva.
Voleo je da pomera granice u profesionalnom i ličnom životu.
arete-salvador-dali-zanimljivosti-768x576.jpg


Od malih nogu bio je buntovnik, a o tome svedoči činjenica da su ga dva puta izbacili iz umetničke škole. Talenat mladog Dalija podstican je u startu, na čemu je posebno insistirala njegova majka
koja je preminula kada je on imao samo šesnaest godina.
Nažalost, Dali nikada nije diplomirao. U svojoj autobiografiji detaljno piše o odnosu sa profesorima
i stavu prema školi.
Međutim, izbacivanje iz škole nije ga usporilo u napredovanju. Iste godine kada je izbačen putovao
je u Pariz i upoznao svog idola, Pabla Pikasa. Siroti Dali,patio je od mnogih frustracija..celog života.
 
ja znam da je izmedju ostalog skupljao (ljudska) govna, da je imao kolekciju govana kuci.
e sad, mene interesuje da li je stvarno u tome video sta god da je video; ili je to bilo samo
deo njegove gladi za slavom.

Нема то никакве везе са славом. И Леонардо је пљувао на зид па на томе сликао, па нико то не везује за славу.
 
Као што је сликао Дали је и живео по својој теорији " Кричке параноје".Код њега се то честпо брка са ексцентичним саморекламерством.
 
Као што је сликао Дали је и живео по својој теорији " Кричке параноје".Код њега се то честпо брка са ексцентичним саморекламерством.
U periodu od deset godina, tokom kojih je održavao konstantan kontakt sa nadrealistima,
Dali je pretvorio, kao nijedan drugi nadrealista, apsurd i ludost u suštinski deo svoje
umetnosti, stvarajući čak i termin koji definiše suštinu njegove "paranoično-kritičke" umetnosti.
 
5995f5fd6eec22f8319e946bf8181e3csalvador dali sfumato.jpg

Salvador Dali- Sfumato

Fumage je nadrealistička umetnička tehnika koju je popularizirao Wolfgang Paalen u kojoj se
utisci stvaraju dimom sveće ili petrolejske lampe na komadu papira ili platna. Paalen-ov prvi Fumage diktiran svećom predstavljen je 1936. godine na Međunarodnoj nadrealističkoj izložbi
u Londonu. Iste godine Paalen je naslikao svoje prvo ulje na bazi fumagea, "Pays interdit" ("Zabranjena zemlja"). Nekoliko drugih nadrealista kao Roberto Matta, ali i Salvador Dalí
kasnije su koristili tehniku, Dali je nazvao tehniku "sfumato". Tehniku su koristili umetnici
među kojima su Bimal Banerjee, Adam Blakemore, Alberto Burri, Burhan Doğançay,
Jiri Georg Dokoupil, Hugh Parker Guiler, Yves Klein, Antonio Muñiz i Otto Piene.
 
Labudovi koji odražavaju slonove (1937)
maxresdefault.jpg



slika je španskog nadrealiste Salvadora Dalija.
Ova slika je iz Dalijevog paranoično kritičnog perioda.
Naslikana uljem na platnu, sadrži jednu od Dalijevih poznatih dvostrukih slika. Dvostruke slike bile su glavni deo Dalijeve "paranoično kritičke metode", koju je izneo u svom eseju iz 1935. godine "Osvajanje iracionalnog". Objasnio je svoj proces kao „spontanu metodu iracionalnog razumevanja zasnovanu na interpretativnoj kritičkoj asocijaciji deliričnih pojava“. Dali je koristio ovu metodu za otkrivanje halucinacionih oblika, dvostrukih slika i vizuelnih iluzija koje su ispunjavale njegove slike tokom tridesetih.

Kao i kod ranije "Metamorfoze Narcisa", Labudovi koriste odraz u jezeru kako bi stvorili dvostruku sliku viđenu na slici.
Tri labuda ispred tmurnog drveća bez lišća odražavaju se u jezeru tako da labudovi vratovi postaju slonova trupca, labudova tela postaju slonovske uši, a drveće postaje noge slonova. U pozadini slike je katalonski pejzaž prikazan u vatrenim jesenskim bojama, a četkica stvara kovitlanje u liticama koje okružuju jezero, za razliku od tišine vode
 

SALVADOR DALI – CITATI I IZREKE​

Salvador Dali

španski slikar, ekscentrik i jedan od najznačajnijih nadrealista 20. veka, koji je pomerao granice umetnosti. Jedan je od najkreativnijih slikara svih vremena. Ceo život je verovao da je poseban. Bio je jedan od vodećih umetnika nadrealizma i u svojim delima je često koristio prikaze snova i podsvesti. Ovo proizilazi iz njegovog poštovanja prema Sigmundu Frojdu i njegovom radu. Dalijeve omiljene teme su bile vreme, relativnost vremena i prostora, religija, podsvest, optičke iluzije…


Postoji samo jedna razlika između mene i ludaka. Ludak misli da je normalan, a ja znam da sam lud.
Inteligencija bez ambicije je poput ptice koja nema krila.
Ja se ne drogiram. Ja sam droga.
Slikanje je najiskrenija umetnost u kojoj nema mogućnosti da varaš. Ili je dobro ili je loše.
Postoje dani kada pomislim da ću umreti od predoziranja zadovoljstvom.
Svako jutro nakon što se probudim iskusim najveće zadovoljstvo – a to je da sam ja Salvador Dali.
Kad neka žena kupuje mušku košulju, onda je zaljubljena. Kad je pegla, onda je udata. Ako pri tome i peva, ona je i prvo i drugo.
Kada sam imao 6 godina, hteo sam da budem kuvar. Kada sam napunio 7, želeo sam da budem Napoleon. I moja ambicija je nastavila da raste posle toga.
Razlika između pravih i lažnih uspomena je isto kao i razlika između pravih i lažnih dijamanata; oni lažni uvek izgledaju stvarno i sijaju najjačim sjajem.
Ne plašite se savršenstva. Nikada ga nećete dostići.
Zašto što ne pušim, odlučio sam da nosim brkove, što je bolje po zdravlje.
Ratovi nisu nikada nikoga povredili osim ljudi koji su izginuli.
Ukoliko izigravaš genija, to i postaneš!
Postavljeni kao dva stražara,brkovi brane prilaz mojoj ličnosti.
Tajna moga uticaja je uvek bila u tome da je ostajala tajnom
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top