Rat u ime tuđih ideala

GRAND COMMANDER

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
322
Može li se pravdati rat u ime tuđih ideala?

Mislim da se nijedan rat se ne može opravdati zbog ideala?

Majka ga nosi ispod svoga srca devet mececi, rodi ga, doji ga, gaji ga ,gleda ga kako raste; pa zatim sve neprospavane noći, vakcine, temperature, grčevi u stomaku, prvi nesigurni koraci, prve izgovorene reči, prva slova pisana malom nesigurnom ručicom, pa sve ostalo... Detinjstvo, dečaštvo, mladost...

I na kraju jedan jedini hitac od nekoga ko ima svoje ideale i tvoga sina više nema.

Ko ljudi ima to pravo? Koji ideal je vredan jednog mladog nevinog života?…
 
Kada ljudi budu znali odgovor na pitanje:
sta je vrednije: kap krvi ili metar zemlje?
ratovi ce postati besmisleni.

Od Nerona naovamo nismo ni pedalj intelektualno napredovali. Zrtve se ne bune jer ih vise nema, pobednici se ne bune i umiru sa krivicom. Niko ne ulaze u razvoj licnosti (osim ratne propagande).
 
Ideale pretezno imaju najbolji sinovi jedne zemlje i njima su odani. U rat zbog ideala ti sinovi pretezno izginu predvodeci svoj narod u ratu. Srbija je nazalost suvise ratovala u proslom stoljecu pa nas sad vode sinovi koji sigurno nemaju ideala. Zemlja koja puno ratuje pretezno ostane bez svoje kvalitete.
 
čoek koji ima svoje ideale ....ne ratooje.....kojem normalno čoeku je ideal rat.......misim, negde u cilju proširenja teriororije u kameno doba...da bi se održali ljoodi zbog opstanka....pa su morali da se brane ili da ratooju sa droogim plemenima........od srednjeg vega naovamo....svi su ratovi delo bolesnih umova...
 
Da budemo realni i da relativizujemo: svaki rat koji se ne zavrsava bukvalno kod tvojih ulaznih vrata ili kapije je rat za tudje ideale. Pa ti vidi hoces li biti protiv rata ako ti Ameri ispred kuce naplacuju izlaz na ulicu. Tako vam je braco i sa drzavom. Ako je ne branimo na rubovima, branicemo je u svojoj sobi kad tad. A onda bismo bili saterani u cosak.
 
Unazad dvesta godina u Srbiji castan covek koji je rodjen kao Srbin nije imao izbor da neratuje. Svaki castan je ucestvovao u makar jednom rodoljubivom ratu braneci Srpstvo i Pravoslavlje, svoju ocevinu, dedovinu a i sire.

Problem je u kriticnoj masi; kada bi bilo dovoljno "necasnih" ne bi imao ko da ratuje. Ne bi bilo ni rata ni zrtava.
Dobar primer je Slovenija: docekali su Hitlera u Mariboru masuci zastavama i cvecem. Onda su jednako euforicno docekali partizane. Ne tako davno su radosno docekali EU i NATO. Stvaarno necasno.
Mi smo, od Kosova naovamo, svakog okupatora docekivali hicima iz pistolja, molotovljevim koktelima i bombama Boska Buhe.
Razlika je ocigledna: Slovenija nije srusena i njeni gradjani nisu masovno ginuli.
Buntovna Srbija je cesto do temelja rusena i milioni buntovnih Srba su mrtvi. Casno.

Kad pogledate porodice zrtava u oci, postavlja se pitanje koliki je bezobrazluk izgovarati reci koje sam citirao.
 
Unazad dvesta godina u Srbiji castan covek koji je rodjen kao Srbin nije imao izbor da neratuje.

Ja sam izbegavao vojnu policiju kada su mi urucili poziv za "vojnu vezbu" u Vukovaru. Govorili su: Dezerter!
Bezao sam i od NATO bombi. Govorili su: Dezerter!
Ti koji su govorili, svi su casno poginuli, i sada im od samoce, tuge i krivice umiru roditelji.
Ja, dezerter, spremam male Srbe za skolu, gradim Srbiju i placam porez. Srbiji.

Razmisli o recima:
Svaki castan je ucestvovao u makar jednom rodoljubivom ratu braneci Srpstvo i Pravoslavlje, svoju ocevinu, dedovinu a i sire.

p.s. kako to da si ti, castan Srbin, ziv i pises na forumu? Zar nije casno poloziti zivot za srBstvo?
A i sire?
 
Problem je u kriticnoj masi; kada bi bilo dovoljno "necasnih" ne bi imao ko da ratuje. Ne bi bilo ni rata ni zrtava.
Dobar primer je Slovenija: docekali su Hitlera u Mariboru masuci zastavama i cvecem. Onda su jednako euforicno docekali partizane. Ne tako davno su radosno docekali EU i NATO. Stvaarno necasno.
Mi smo, od Kosova naovamo, svakog okupatora docekivali hicima iz pistolja, molotovljevim koktelima i bombama Boska Buhe.
Razlika je ocigledna: Slovenija nije srusena i njeni gradjani nisu masovno ginuli.
Buntovna Srbija je cesto do temelja rusena i milioni buntovnih Srba su mrtvi. Casno.

Kad pogledate porodice zrtava u oci, postavlja se pitanje koliki je bezobrazluk izgovarati reci koje sam citirao.

Ti trazis od nekoga ovde da ti objasni kako da volis svoju zemlju??? Kako da sakupis hrabrosti da se zrtvujes za bilo sta od cega ti molimte ne zavisis i sto tebi nije potrbeno ??? Kako da shvatis cast kao nesto zaista vredno i postojece, a ne kao misaonu imenicu???... A sto se tice bezobrazluka, zar ti mislis da ces nazivanjem miliona srba buntovnim, a ne casnim, nepromisljenim a ne odanim utesiti majku, sestru ili sina....
 
Oduzimanje života drugim licima je nedopustivo. Zato je svaki rat neopravdan. (Ništa gluplje nam se nije moglo dogoditi od ovog našeg poslednjeg bratoubilačkog rata, a kod nas su skoro svi baratoubilački. Slovenci su genijalci!) Ko ne može počiniti ubistvo onda ima pravo i da ne ide u rat. Iako je dosadašnja praksa takve proglašavala izdajnicima, trebalo bi ustavom zagarantovati ovakvu volju pojedinca. Mislim da ta stavka u ustavu Slovenije i postoji.
 
Poslednja izmena:
Unazad dvesta godina u Srbiji castan covek koji je rodjen kao Srbin nije imao izbor da neratuje. Svaki castan je ucestvovao u makar jednom rodoljubivom ratu braneci Srpstvo i Pravoslavlje, svoju ocevinu, dedovinu a i sire.
Рече неко чији је давни предак ''часно'' прихватио крст одрекавши се своје вере..
како би сачувао свој живот и живот своје деце...
и да не би њега тако нечасног, не би ни ти сада овде био...

Како ли је он размишљао...
Да ли је он знао да ћеш ти једнога дана да погинеш за нешто што је он са муком прихватио?
:think:
Ево ја сам скроз збуњена...:roll:
 
:QUOTE=ristob;7303391]Oduzimanje života drugim licima je nedopustivo. Zato je svaki rat neopravdan. (Ništa gluplje nam se nije moglo dogoditi od ovog našeg poslednjeg bratoubilačkog rata, a ko nas su skoro svi baratoubilački. Slovenci su genijalci!) Ko ne može počiniti ubistvo onda ima pravo i da ne ide u rat. Iako je dosadašnja praksa takve proglašavala izdajnicima, trebalo bi ustavom zagarantovati ovakvu volju pojedinca. Mislim da ta stavka u ustavu Slovenije i postoji.[/QUOTE]

slobodno se moze reci da je bratoubilacki rat savresena glupost tako da to preskocimo, a sto se tice prava u ratu i nemoci da se pocini ubistvo pa nisam nikada bio u takvoj situaciji, ali mislim da bih u odbrani svoje zemlje mogao da polozim svoj zivot, a sto se tice oduzimanja tudjeg pa ne bih da se izjasnjavam unaped.....
 
slobodno se moze reci da je bratoubilacki rat savresena glupost tako da to preskocimo, a sto se tice prava u ratu i nemoci da se pocini ubistvo pa nisam nikada bio u takvoj situaciji, ali mislim da bih u odbrani svoje zemlje mogao da polozim svoj zivot, a sto se tice oduzimanja tudjeg pa ne bih da se izjasnjavam unaped.....
Значи.. отишао би тамо да послужиш као мета...:lol:
Не разумем...

Аха... 16 годиница.. па добро..:roll: није ни чудо..
 
Ne ja sam jednostavno spomenuo jedno savrsenstvo zrtvovanja, koje se izgleda samo meni mota po glavi, no nema veze ja imam samo 16 godina pa i ne morate da me shvatite ozbiljno posto vidim da je to ovde vazno merilo...
 
Da i samoubistvo je ubistvo, ali to nije samoubistvo... A sto se tce shvatanja pa otadzbina- zemlja je deo mog i svacijeg identiteta, samim tim nesto od najvece vrednosti pa ako dopustis da taj deo nestane u mnogome po mom shvatanju cinis zlo nad sobom.....
 
Za one koji bi da ratuju u ime tuđih ideala:
roman "Džoni je krenuo u rat" (u originalu - Johnny Got His Gun), a takođe i istoimeni film.
Ova tema može da se veže i za problem manipulacije, psihologije gomile i još koješta.

Ideale, inače, cenim ... dok god se ti ideali ne pretvore u cilj koji ne bira sredstvo.
Ideal, po svojoj definiciji, predstavlja meru savršenstva (idealni Ego po Frojdu, ideja vodilja koja našu ličnost čini potpunom - po Adleru).
Tako da ... ideal nema nikakve veze sa nasiljem.
A ideje su, generalno, nešto drugo. Demagozima je lako proglasiti ih "idealima", ma kako iščašene ili zlonamerne bile.

One - Metallica

I can't remember anything
Can't tell if this is true or dream
Deep down inside I feel to scream
This terrible silence stops me

Now that the war is through with me
I'm waking up, I cannot see
That there's not much left of me
Nothing is real but pain now

Hold my breath as I wish for death
Oh please god, wake me

Back in the womb it's much too real
In pumps life that I must feel
But can't look forward to reveal
Look to the time when I'll live

Fed through the tube that sticks in me
Just like a wartime novelty
Tied to machines that make me be
Cut this LIFE off from me

Hold my breath as I wish for death
Oh please god, wake me

Now the world is gone I'm just one
Oh god, help me

Hold my breath as I wish for death
Oh please god, help me

Darkness imprisoning me
All that I see
Absolute horror
I cannot live
I cannot die
Trapped in myself
Body my holding cell

Landmines has taken my sight
Taken my speech
Taken my hearing
Taken my heart
Taken my soul
Taken my life
Left me with life in hell
 
Za Hakim Bej:
Ako ne razumijes ideale pripadnosti jednom narodu tvoj stav je OK, ili ako si Slovenac ti si OK. No sa tvojim stavom u Srbiji ti si BEDNA KUKAVICA i sramota srpskog roda. Ti imas izbor i najbolje znas sta si. Ako si ovo drugo, bedna kukavica onda se pogledaj u ogledalo i reci sam sebi da nemas medju nogama ono sta imaju cestiti Srbi i pomiri se stim. Nemoj ovde nama prosipati kukavicluk kao ideologiju humanosti.

Za Koicu:

Ti si donekle u pravu. Ja neznam da li su tvoji preci SILOM presli u Hriscanstvo ili na neki drugi nacin ali moji prapretci nisu. Moji su prapretci na osnovu tumacenja tadasnjih misionara (neznam da li je ovo adekvatan izraz) Pravoslavlja shvatili da je Hriscanstvo jedina istinska religija i da su dotad zivjeli u zabludi. Na dan 22. septembar citava moja prafamilija je primila hriscanstvo te mi zbog secanja na taj datum slavimo Slavu Svetoga Joakima i Anu.
 
Za one koji bi da ratuju u ime tuđih ideala:
roman "Džoni je krenuo u rat" (u originalu - Johnny Got His Gun), a takođe i istoimeni film.
Ova tema može da se veže i za problem manipulacije, psihologije gomile i još koješta.

Ideale, inače, cenim ... dok god se ti ideali ne pretvore u cilj koji ne bira sredstvo.
Ideal, po svojoj definiciji, predstavlja meru savršenstva (idealni Ego po Frojdu, ideja vodilja koja našu ličnost čini potpunom - po Adleru).
Tako da ... ideal nema nikakve veze sa nasiljem.
A ideje su, generalno, nešto drugo. Demagozima je lako proglasiti ih "idealima", ma kako iščašene ili zlonamerne bile.

One - Metallica

I can't remember anything
Can't tell if this is true or dream
Deep down inside I feel to scream
This terrible silence stops me

Now that the war is through with me
I'm waking up, I cannot see
That there's not much left of me
Nothing is real but pain now

Hold my breath as I wish for death
Oh please god, wake me

Back in the womb it's much too real
In pumps life that I must feel
But can't look forward to reveal
Look to the time when I'll live

Fed through the tube that sticks in me
Just like a wartime novelty
Tied to machines that make me be
Cut this LIFE off from me

Hold my breath as I wish for death
Oh please god, wake me

Now the world is gone I'm just one
Oh god, help me

Hold my breath as I wish for death
Oh please god, help me

Darkness imprisoning me
All that I see
Absolute horror
I cannot live
I cannot die
Trapped in myself
Body my holding cell

Landmines has taken my sight
Taken my speech
Taken my hearing
Taken my heart
Taken my soul
Taken my life
Left me with life in hell

Pesma koju slusam svakok dana pa u poslednjih godinu dana...
 

Back
Top