australija i novi zeland: stvari o kojima treba da...

kafeholicarka

Iskusan
Poruka
5.890
razmislite pre nego sto krenete za australiju ili novi zeland.

bez namere da bilo koga ubedjujem u bilo sta...
ovo sam prenela sa jedne druge diskusije.
pitanje je postavio neki nas covek
koji trenutno zivi (po njegovim recima prilicno sredjen zivot) u RS.

komentar sam pisala ja i uglavnom su se svi manje, vise, slozili
sa mnom u vezi stvari koje sam navela u komentaru.

komentar nije ceo, vec sam izdvojila samo ono sto bi moglo
da bude interesantno ljudima koji se razmisljaju o odlasku u australiju.


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
preuzeto sa SC, diskusije Sidnej :



... kako stojite sa znanjem engleskog?
ako ne znate jezik,
budite spremni da radite najnize poslove.

takođe, da li ste svesni
da velika vecina naših ljudi
vidja svoju rodbinu u srbiji
jednom u 5 ili 10 godina?
sto je porodica veca,
to je put skuplji
i samim tim redje se ide.
znam ljude koji nisu ni jednom
otisli do srbije,
a ovde su po 10 i vise godina.

to su sve stvari
o kojima treba da razmislite.
da li je vredno ostaviti roditelje,
rodbinu i bliske prijatelje
zarad nekog boljeg zivota,
ako vi i tamo pristojno živite?
iskreno mislim da nije.

ovde se drugacije živi...
ljudi su prezaposleni,
okrenuti sami sebi
i nemaju vremena jedni za druge.
sticanje materijalnog bogastva
nas je sve dodatno otudjilo.
mnogi to ne žele da priznaju,
ali je to tako...
veoma moguće da ćete ovde
materijalno stvoriti vise
nego u RS...
vozicete bolja kola,
živeti možda i u vecoj kuci,
ali da li ćete biti srećniji i zadovoljniji
to je veoma teško reci.
neki ljudi zaista nadju svoju sreću
i sustinu u tome,
a neki opet ne...

ako se odlucite da dodjete
budite spremni i da platite cenu.
postoje i neke stvari
koje se nicim ne mogu platiti,
ali... verujem da se neki
ni u tome nebi slozili sa mnom.

srećno, u svakom slučaju.
 
Zdravo, izabrala si skakljivu temu za diskusiju... :) zar nisi vidjela koji je rat nastao na drugom topicu oko istog? lol

Salu na stranu, dobro je uvijek cuti i drugu stranu. Drago mi je sto si je zapocela.
Ja bih oslikala situaciju ovdje, a voljela bih da ti iskomentarises poredeci pojedine segmente sa Au ili NZ.
Ovdje (ja sam u Bosni, mada je situacija ista i u Srbiji) se takodje mnogo stvari promijenilo u posljednjih 10-15 godina.
Ljudi rade po citav dan. Bukvalno. Ali za male pare. Ako radis kod privatnika, nemas NIKAKVIH prava, sto je vjerujem drugacije u Au. Da li je?

Ako radis u skoli kao ja, imas prava, ali nemas platu dovoljnu da zivis normalno, pa opet moras jos raditi. Imam srece pa mogu jos i na crno da radim- na kursevima i davati privatno casove. Ne zalim se, sve dok ima posla. Jeste da radim non stop - kao na Zapadu.
Ali zalim se na kompletnu radnu atmosferu u drzavi. Covjek je covjeku vuk. Na poslu ces biti onoliko opusten i rasterecen koliko si dobar sa upravom i direktorom. Da li je tako u Au?

Ono sto mene tjera van moje zemlje je totalni raspad sistema vrijednosti. Ne cijeni se trud i znanje. Ja sam diplomirala kao student generacije. I zeljela sam da ostanem da radim na fakutetu. I sta saznam? Saznam kako "nisam pozeljna" na fakultetu. Zasto? Konkurencija? Zenska sujeta? (to su asistentkinje neke izjavile) Ni sa kim nisam bila u konfliktu. Bez ikakvog razloga. Mozda se cuva mjesto za nekog drugog. To je cest slucaj sa poslovima ovdje.
Molim te, reci mi, IMA LI TAKVIH STVARI U AU? Ne izuzetaka, nego da je to u pravilu tako, kao kod nas.
Cijeni se nepotizam i prevara.
Sto bolje nekoga prevaris, to ce te vise cijeniti kao snalazljivu osobu.

Nervira me ovdje to sto NEMA POSTENIH PRILIKA. Ja se nadam da toga u Au ima. Reci mi, ima li? Mozda grijesim za Au, ali pokusati zelim. Kako god.
Molim te, ako stignes, prokomentarisi,

hvala,
Maki



razmislite pre nego sto krenete za australiju ili novi zeland.

bez namere da bilo koga ubedjujem u bilo sta...
ovo sam prenela sa jedne druge diskusije.
pitanje je postavio neki nas covek
koji trenutno zivi (po njegovim recima prilicno sredjen zivot) u RS.

komentar sam pisala ja i uglavnom su se svi manje, vise, slozili
sa mnom u vezi stvari koje sam navela u komentaru.

komentar nije ceo, vec sam izdvojila samo ono sto bi moglo
da bude interesantno ljudima koji se razmisljaju o odlasku u australiju.


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
preuzeto sa SC, diskusije Sidnej :



... kako stojite sa znanjem engleskog?
ako ne znate jezik,
budite spremni da radite najnize poslove.

takođe, da li ste svesni
da velika vecina naših ljudi
vidja svoju rodbinu u srbiji
jednom u 5 ili 10 godina?
sto je porodica veca,
to je put skuplji
i samim tim redje se ide.
znam ljude koji nisu ni jednom
otisli do srbije,
a ovde su po 10 i vise godina.

to su sve stvari
o kojima treba da razmislite.
da li je vredno ostaviti roditelje,
rodbinu i bliske prijatelje
zarad nekog boljeg zivota,
ako vi i tamo pristojno živite?
iskreno mislim da nije.

ovde se drugacije živi...
ljudi su prezaposleni,
okrenuti sami sebi
i nemaju vremena jedni za druge.
sticanje materijalnog bogastva
nas je sve dodatno otudjilo.
mnogi to ne žele da priznaju,
ali je to tako...
veoma moguće da ćete ovde
materijalno stvoriti vise
nego u RS...
vozicete bolja kola,
živeti možda i u vecoj kuci,
ali da li ćete biti srećniji i zadovoljniji
to je veoma teško reci.
neki ljudi zaista nadju svoju sreću
i sustinu u tome,
a neki opet ne...

ako se odlucite da dodjete
budite spremni i da platite cenu.
postoje i neke stvari
koje se nicim ne mogu platiti,
ali... verujem da se neki
ni u tome nebi slozili sa mnom.

srećno, u svakom slučaju.
 
Maki, sve što si napisala je istina i naša surova stvarnost. Tako je i kod nas u Crnoj Gori. Muka me hvata od svega ovog što se dešava godinama jer znam za bolja vremena.
Nedavno je jedan "biznismen" naš poznanik rekao mom sinu, uz predhodno riječi hvale i sve naj za mog muža (koji je bio prisutan), da nema nos za biznis! A drugi prijatelj, koji je prisustvovao razgovoru će na to: Brate, nema on nos za fukarluk!
Eto, to je moj komentar.
 
pa pazi maki...ovako...
taj nas covek, koji je postavio pitanje o australiji
jer se misli da li da dolazi ili ne...
ima pristojan zivot u RS. materijalno je obezbedjen,
sto znaci da nema nekih razloga da ide bilo gde.
drugo, taj covek ima 40 god i malu decu.
u tim godinama i sa malom decom, gde god da krenes
nece ti biti lako. zar ne?
druga je stvar ako je covek primoran da napusti svoju zemlju
jer zivi tesko...jedva sastavlja kraj sa krajem i sl.
u tom smislu ce mu, sigurno, biti daleko lakse u australiji
ili na zelandu, tu nema reci i ako bih rekla drugacije, lagala bih.
taj neki bolji zivot, u materijalnom smislu, to stoji, jer australija ima dosta dobar standard.
sto znaci, uprosceno ovako...od prosecne plate mozes fino da zivis, da se obuces, nahranis i sl...ali ne mozes nista da ustedis. to je jednostavno tako.
osim, ako ne zelis da zivis u cetri zida...da nigde ne ides i da stedis svaki dolar.
sto znaci: nema izlazaka, nema odlazka za srbiju...dosta nasih ljudi zivi upravo tako...i to cete se uveriti kad budete dosli...ja znam masu ljudi koji nece ni kafu u kaficu da popiju...
dokle ide stednja svakog centa.
vecina tih ljudi zivi daleko bolje posle jedno 10 godina takvog zivota. i to je cinjenica. ali da su se zrtvovali, jesu...to nemoj niko da vas laze, jer je to jednostavno tako.
nista sto cete dobiti na zapadu, nece biti bez cene koju cete morati da platite. sistem je takav i tako sve funkcionise. budite spremni na to. ako jeste...bice vam dobro i bicete zadovoljni. ako niste, e onda...:thumbdown:
eto...to pokusavam da kazem, opet ponavljam, bez zelje da bilo koga ubedjujem u bilo sta. koliko god da vam neko prica, necete znati kako je zaista dok ne dodjete.
a sto se tvog pitanja tice...nemoj se zavaravati da je zapadni sistem nesto bolji i da se ovde zaista vrednuje rad, da nema manipulacija i mucki...to je sve samo sarena laza i prica za malu decu. verujes u to neko vreme kad dodjes...a onda shvatis da je sve to isto sr samo malo lepse upakovano. lakse da se proguta.
najbolje je ako nikad ne progledate...jer tako se necete razocarati...a imaju oni sistem da vam zamazu oci i da vas navedu da ni o cemu ne mislite. na tome i funkcionise celo drustvo. nista ovde nije prepusteno slucaju...

isto tako...mi ovde zivimo odvojeni od nasih najblizih, koje vidjamo jednom u par godina, 5, a neki cak i po deset godina ne odu za srbiju, jer karte nisu ni malo jeftine.
znam i ljude koji uopste ne idu za srbiju...ne zelim da ovo zvuci kao neka zalopojka, ali moji roditelji su bili mladi ljudi kad sam ja otisla iz srbije. sad su to dvoje ostarelih ljudi. kad sam odlazila ja nisam tako razmisljala...mislila sam "pa dobro, svako ima svoj zivot..." sad shvatam da mi te godine koje sam provela daleko, bez njih, niko nikad nece vratiti. nema tih para koje mogu tako nesto da nadoknade coveku...

eto...to sam htela da kazem kroz ovaj post.

pozz :bye: i svako dobro.
 
Ja, recimo, poznajem ljude koji žive u Australiji a dolaze svake godine. Neki žive od penzije neki opet malo bolje. Evo baš danas očekujemo jednog takvog - ujak , inače naš sponzor. I kad je bio mlađi dolazio je često, ne kao sada, svake godine. Uz njega je tad bila i komplet porodica: 3 djece i supruga.
Mogu i da kažem da ne samo što su dolazili dosta često ovamo, nego su i svijet proputovali.
Odakle novac? Običan zanatlija, električar, nikakav ekspert! A radio je dosta, čak i na svom imanju imao farmu.

Kad uporedite njega i njegovog vršnjaka ovdje - on je mladić!
Štedio jeste, ali ništa im nije falilo: ni auto svima, ni kuće svima, ni mijenjanje namještaja svako malo...
Jedina "falja"(mana) mu je bila što nije volio kafane i nije išao u provode takve vrste.
Mogu samo da kažem da pojam štednja u smislu čuvanja para u banci kod mene teško da je ikad bio aktuelan - ali lešinarski krediti bogme jesu!

Istina je da niko ne zna što ga tamo čeka ali ajde da probamo i to, pa da ćemo biti neko vrijeme i kao turisti.
 
Ja, recimo, poznajem ljude koji žive u Australiji a dolaze svake godine. Neki žive od penzije neki opet malo bolje. Evo baš danas očekujemo jednog takvog - ujak , inače naš sponzor. I kad je bio mlađi dolazio je često, ne kao sada, svake godine. Uz njega je tad bila i komplet porodica: 3 djece i supruga.
Mogu i da kažem da ne samo što su dolazili dosta često ovamo, nego su i svijet proputovali.
Odakle novac? Običan zanatlija, električar, nikakav ekspert! A radio je dosta, čak i na svom imanju imao farmu.

Kad uporedite njega i njegovog vršnjaka ovdje - on je mladić!
Štedio jeste, ali ništa im nije falilo: ni auto svima, ni kuće svima, ni mijenjanje namještaja svako malo...
Jedina "falja"(mana) mu je bila što nije volio kafane i nije išao u provode takve vrste.
Mogu samo da kažem da pojam štednja u smislu čuvanja para u banci kod mene teško da je ikad bio aktuelan - ali lešinarski krediti bogme jesu!

Istina je da niko ne zna što ga tamo čeka ali ajde da probamo i to, pa da ćemo biti neko vrijeme i kao turisti.



vremena su se promenila...i to puno, od kad je tvoj ujak bio mlad.
ako je sada u penziji, to je opet drugacije...jer je vec stekao dosta,
pa moze da se malo opusti...to je ono sto kazem, posle 10,15 godina
zrtvovanja...ali nemoj da mi pricas da se nije zrtvovao.
mada, kazem...i to su bila druga vremena.
australija pre 15, 20 god i sada, nije ista australija.
kao i amerika uostalom.
ja pricam o ljudima koji ovde zive, koje znam licno...a ne sta sam cula.
veoma retko se ide za srbiju.
skoro sam upoznala nase ljude, fina porodica, zena je lekar...odlicna plata,
kuca, kola...ali ona je videla svoju rodjenu sestru prvi put prosle godine
posle 16 godina. pa vi sad vidite...
jeste, oni zive zaista dobro. ali to je to o cemu ja pricam.

zaista vam zelim svima da dodjete...probajte...nemate nista da izgubite.
ono tamo vas uvek ceka.
tako da...nemojte pogresno da me razumete. ne odvracam ja nikog od dolaska.
daleko od toga. samo ukazujem na neke stvari...to je sve.

pozz :bye:
 
vremena su se promenila...i to puno, od kad je tvoj ujak bio mlad.
ako je sada u penziji, to je opet drugacije...jer je vec stekao dosta,
pa moze da se malo opusti...to je ono sto kazem, posle 10,15 godina
zrtvovanja...ali nemoj da mi pricas da se nije zrtvovao.
mada, kazem...i to su bila druga vremena.
australija pre 15, 20 god i sada, nije ista australija.
kao i amerika uostalom.
ja pricam o ljudima koji ovde zive, koje znam licno...a ne sta sam cula.
veoma retko se ide za srbiju.
skoro sam upoznala nase ljude, fina porodica, zena je lekar...odlicna plata,
kuca, kola...ali ona je videla svoju rodjenu sestru prvi put prosle godine
posle 16 godina. pa vi sad vidite...
jeste, oni zive zaista dobro. ali to je to o cemu ja pricam.

zaista vam zelim svima da dodjete...probajte...nemate nista da izgubite.
ono tamo vas uvek ceka.
tako da...nemojte pogresno da me razumete. ne odvracam ja nikog od dolaska.
daleko od toga. samo ukazujem na neke stvari...to je sve.

pozz :bye:

Mislim da je vreme i ja da kazem koju.
Prvo kao elektro inzemjer imao sam u Srbiji 600-700 evra/mesecno, zena 200. Oboje fakultetski obrazovani.
Stan sam mogao da sanjam.
200 e -gazdi - u p.m. Zarkovu sam ziveo,
100 rezije - leti,
70 vrtic,
50 e GSP gradski prevoz,
= moja iz enin ostatak 300-400 e = 30000 din = 1000 din dnevno za zivot !
Ok mozda smo bili iznad proseka ali za Beograd nista.
Do rodbine u kragujevcu jednom u 5 meseci.
Letovanje jedva jednom u 5 godina braka!!!!!
Mozda cemo u Evropu!!!!!!!!! Tamo se ne radi!!!!!!!!!!!!!!!

Ovde :
370/week renta za kucu 4 sobe, 2 garazna mesta, dnevna soba, radna soba i kuhinja i dva kupatila. Nije moje znam zar par godina cu otplacivati svoje, posla ima koliko hoces promenio sam ih 7. Dok ne nadjem kompaniju koja mi odgovara i po parama i ostalim stvarima menjam ih.
U Srbiji 8 godina = 1 posao = ko majmun za tarabu!!!!!!!!!!!!!
Zena =engleski Broken sto kazu ovde = radi u centru grada i bije 3000 dolara kao cvecar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Boli i mene dusa sto sam ostavio brata roditelje rodbinu...... prijatelje.....
Uh nemate pojma koliko moze da boli.
Ali dovescu brata a imam pravo i da dovedem i roditelje i da im pruzim lepu penziju.

A da mora da se radi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
J...... te u Srbiji nisam znao gde mi je dupe a de glava. Non stop u minusu!!!!!!!!!!
Niko te ne tera da kupis 250 kvm kucu!!!!!!!!!!!!
Niko te ne tera da kupis 20 000 dolara kola.
Ja imam kola od 2000 i boli me uvo 10000 bolji od Jugica!!!!!
A i gorivo jeftino.
Sta ne valja?????????????????????
Ne mora da se uzme kredit za more!!!!!!!!!!!! haha
Ja znam zasto sam dosao ovde - da zivim i ne ZICAM od roditelja pare.
Nisam dosao ovde da budem bogat nego da zivim normalno.

Mozda gresim. Nama se svidja. Dodjite probajte.
Ja sam zadovoljan
 
...pa da kazem i ja neku...!
..Da li u Australiji doktori primaju mito..???
..Ovde ne daj boze da ti se neko razboli..!!
...Da li u Australiji oni sa lancugama ulaze svuda preko reda..!!??
...Da li se u Australiji u dnevniku pominju imena..Maf .bosova,i Tajkuna sa sumnjivim kapitalom a niko ih ne hapsi...
...Da li u Australiji deci nude drogu u skolskom dvoristu..!???
...Da li u Australiji svaka generacija dozivi barem dva rata..!!???
..Da li se tamo narod deli i mrzi zbog politike..!!??
...Da li su tamo deci idoli kriminalci..!!???
...Da li tamo ginu kao kod nas u saobracaju...zbog krsenja propisa..!!???
...Da li tamo policija prima mito..!!???

...pri tom nisam ni pomenuo ekonomsku stranu...

...koja je verovatno nekima(meni nije )na prvom mestu..!!!
 
be mu miša kad pročitam tako nešto......
KAKVO čoveče žrtvovanje, pa se žrtvujem bez Australije toliko da mi žrtveni jarac nije ravan.

Ma uvek ovako počnem da pričam, pa vidim da će da se oduži, pa prebrišem sve.

Ima da se vozim 5 puta godišnje avionom, samo australijancima zainat, neću ni 'leba da jedem samo ću avionske karte da kupujem.
 
Slucajno sam naletela na ovu temu i nesto da dodam i ja iz svog iskustva mada nije vezano za Australiju vec za Italiju mada mislim da tu nema bas nikakve razlike sve se svodi izgleda na isto. Ne znam zasto ljudi misle da je uvek bolje negde van Srbije?
Otisla sam u Italiju da ucim jezik, a ne da radim. Posto su mi troskovi bili veci nego sto sam dobijala od roditelja (zivela sam kao i svi mladi italijani) morala sam da se zaposlim. Imala sam solidan posao u prodavnici obuce solidna plata i verujte ako normalno zivite bilo gde u svetu ne ostane vam nista za ustedeti. Ako ce te ziveti na hlebu i vodi i u nekom iznajmljenom pansionu na spratu sa jednim kupatilom za ceo sprat onda se nadajte nekom mizernom novcu koji ce te raskalasno trositi u Srbiji i praviti se velikim "GAJSTAJBAJTEROM" . Glumiti u Srbiji kako je tamo raj na zemlji i cekati da ti svi veruju. Zasto svi misle da je bilo gde bolje nego tu gde jesu? Svi kukaju kako je ovde u Srbiji lose ali verujte mi sa ovoliko rada koliko se ovde radi i kako se zivi nema nigde. Svi se nekako snadju i da odu na godisnji i da voze dobar auto i lepo da se oblace sede u kaficima u vecernjim satima i to sve za ono malo para koje zarade u Srbiji za koje ne bi mogli bilo gde ni smestaj da plate. Zavisi kako se ko gde snadje. Gospodinu Topazu je mozda bolje tu gde jeste ali ne verujem da nije mogao sa onim primanjima koje je imao u Beogradu da ode na godisnji za 5 godina. odu ljudi i sa mnogo manjim primanjima. Sve zavisi sta se odabere za prioritet. Meni ovde nije tako lose imam solidna primanja, dobar auto godisnji biram destinaciju dete skolujem u inostranstvu i to sve od ovog loseg zivota u Srbiji.
Znaci samo kako se ko gde snadje i sta hoce od zivota. Malo vam je daleka ta Australija, zar nije bilo negde blize gde ste mogli da se skucite. Nemojte pogresno da me shvatite nista lose ne mislim o obecanom zivotu samo sam imala prilike da vidim nase ljude koji se nisu bas snasli tamo gde su otisli. Sve o lepom i lagodnom zivotu je bilo iluzija. Verujte bilo ih je mnogo vise onih kojima je islo lose nego onih kojima je bilo dobro. Samo kada dodju u Srbiju to nisu smeli da priznaju jer ko nema para a zivi negde preko pa to je za srbina u Srbiji neshvatljivo. Pozdrav za sve vas koji ste bili toliko hrabri i otisli tako daleko ali vraticete se vi ovde kod nas lepo je ovde verujte provereno......
 
Slucajno sam naletela na ovu temu i nesto da dodam i ja iz svog iskustva mada nije vezano za Australiju vec za Italiju mada mislim da tu nema bas nikakve razlike sve se svodi izgleda na isto. Ne znam zasto ljudi misle da je uvek bolje negde van Srbije?
Otisla sam u Italiju da ucim jezik, a ne da radim. Posto su mi troskovi bili veci nego sto sam dobijala od roditelja (zivela sam kao i svi mladi italijani) morala sam da se zaposlim. Imala sam solidan posao u prodavnici obuce solidna plata i verujte ako normalno zivite bilo gde u svetu ne ostane vam nista za ustedeti. Ako ce te ziveti na hlebu i vodi i u nekom iznajmljenom pansionu na spratu sa jednim kupatilom za ceo sprat onda se nadajte nekom mizernom novcu koji ce te raskalasno trositi u Srbiji i praviti se velikim "GAJSTAJBAJTEROM" . Glumiti u Srbiji kako je tamo raj na zemlji i cekati da ti svi veruju. Zasto svi misle da je bilo gde bolje nego tu gde jesu? Svi kukaju kako je ovde u Srbiji lose ali verujte mi sa ovoliko rada koliko se ovde radi i kako se zivi nema nigde. Svi se nekako snadju i da odu na godisnji i da voze dobar auto i lepo da se oblace sede u kaficima u vecernjim satima i to sve za ono malo para koje zarade u Srbiji za koje ne bi mogli bilo gde ni smestaj da plate. Zavisi kako se ko gde snadje. Gospodinu Topazu je mozda bolje tu gde jeste ali ne verujem da nije mogao sa onim primanjima koje je imao u Beogradu da ode na godisnji za 5 godina. odu ljudi i sa mnogo manjim primanjima. Sve zavisi sta se odabere za prioritet. Meni ovde nije tako lose imam solidna primanja, dobar auto godisnji biram destinaciju dete skolujem u inostranstvu i to sve od ovog loseg zivota u Srbiji.
Znaci samo kako se ko gde snadje i sta hoce od zivota. Malo vam je daleka ta Australija, zar nije bilo negde blize gde ste mogli da se skucite. Nemojte pogresno da me shvatite nista lose ne mislim o obecanom zivotu samo sam imala prilike da vidim nase ljude koji se nisu bas snasli tamo gde su otisli. Sve o lepom i lagodnom zivotu je bilo iluzija. Verujte bilo ih je mnogo vise onih kojima je islo lose nego onih kojima je bilo dobro. Samo kada dodju u Srbiju to nisu smeli da priznaju jer ko nema para a zivi negde preko pa to je za srbina u Srbiji neshvatljivo. Pozdrav za sve vas koji ste bili toliko hrabri i otisli tako daleko ali vraticete se vi ovde kod nas lepo je ovde verujte provereno......
Ko ti prica o stednji...Topaz ti prica o zivotu...covek je otisao da zivi normalan zivot bez minusa na racunu i bez trzavica..vozis dobar auto skolujes dete u inostranstvu..sto ga ne skolujes u Srbiji..??Koliko godisnje izdvajas za to..???Pogledaj oko sebe koliko ljudi radi za 200e mesecno..!A ti kako si se snasla ??Neka kombinacija..!!??Sema..?Koliko ti je novca trebalo da okrenes kintu..??Sigurno nisi radila kod privatnika..!Ovde prosecan covek od plate za 5 god ne moze da ustedi za bicikl..!!Da li si bila u Kanadi ili Australiji..??Ja jesam..koji to tamo nasi sastavljaju kraj sa krajem..!!Nemam nista protiv tebe..ali muka mi je od takvih prica...!!
 
Slucajno sam naletela na ovu temu i nesto da dodam i ja iz svog iskustva mada nije vezano za Australiju vec za Italiju mada mislim da tu nema bas nikakve razlike sve se svodi izgleda na isto. Ne znam zasto ljudi misle da je uvek bolje negde van Srbije?
Otisla sam u Italiju da ucim jezik, a ne da radim. Posto su mi troskovi bili veci nego sto sam dobijala od roditelja (zivela sam kao i svi mladi italijani) morala sam da se zaposlim. Imala sam solidan posao u prodavnici obuce solidna plata i verujte ako normalno zivite bilo gde u svetu ne ostane vam nista za ustedeti. Ako ce te ziveti na hlebu i vodi i u nekom iznajmljenom pansionu na spratu sa jednim kupatilom za ceo sprat onda se nadajte nekom mizernom novcu koji ce te raskalasno trositi u Srbiji i praviti se velikim "GAJSTAJBAJTEROM" . Glumiti u Srbiji kako je tamo raj na zemlji i cekati da ti svi veruju. Zasto svi misle da je bilo gde bolje nego tu gde jesu? Svi kukaju kako je ovde u Srbiji lose ali verujte mi sa ovoliko rada koliko se ovde radi i kako se zivi nema nigde. Svi se nekako snadju i da odu na godisnji i da voze dobar auto i lepo da se oblace sede u kaficima u vecernjim satima i to sve za ono malo para koje zarade u Srbiji za koje ne bi mogli bilo gde ni smestaj da plate. Zavisi kako se ko gde snadje. Gospodinu Topazu je mozda bolje tu gde jeste ali ne verujem da nije mogao sa onim primanjima koje je imao u Beogradu da ode na godisnji za 5 godina. odu ljudi i sa mnogo manjim primanjima. Sve zavisi sta se odabere za prioritet. Meni ovde nije tako lose imam solidna primanja, dobar auto godisnji biram destinaciju dete skolujem u inostranstvu i to sve od ovog loseg zivota u Srbiji.
Znaci samo kako se ko gde snadje i sta hoce od zivota. Malo vam je daleka ta Australija, zar nije bilo negde blize gde ste mogli da se skucite. Nemojte pogresno da me shvatite nista lose ne mislim o obecanom zivotu samo sam imala prilike da vidim nase ljude koji se nisu bas snasli tamo gde su otisli. Sve o lepom i lagodnom zivotu je bilo iluzija. Verujte bilo ih je mnogo vise onih kojima je islo lose nego onih kojima je bilo dobro. Samo kada dodju u Srbiju to nisu smeli da priznaju jer ko nema para a zivi negde preko pa to je za srbina u Srbiji neshvatljivo. Pozdrav za sve vas koji ste bili toliko hrabri i otisli tako daleko ali vraticete se vi ovde kod nas lepo je ovde verujte provereno......

Ne mogu da ne odgovorim, pa to ti je, ako odgovorim iznerviracu se znam, ako ne odgovorim onda isto, samo ce me to jos onda i kopati, pa da krenem..

Ne znam ko od nas normalinih zeli da se vraca u Srbiju i da glumi velikog gastarbajtera (uostalom ja tamo i ne idem da budem gastarbajter nego pravi rezident of Australia) i da raskalasano trosi novac ovde.
Ako da Bog, i uspem otici tamo, ovde ima da se vracam samo mozda na kratke posete, i to vishe incognito. Pa ne idem odavde jel mi je dobro, a gastarbajterski sindrom nije nista drugo nego jedno veliko seljachenje primitivnih mozgova koji su kao otisli tamo da zarade velike pare i vrate se ovde i budu neko i nesto zbog toga.

Ja bre idem tamo da se ne vratim. Da postanem deo jednog normalnog drustva i sistema vrednosti. I da sto pre zaboravim da sam bio deo ovog nenormalnog.

A sto se tice malo rada i uzivanja, ja se rada ne stidim. Samo kad poshteno i puno radim hocu i posteno da zaradim. E ta kljuchna stvar je u Srbiji nemoguca. Je be te i sistem i pojedinac(ko razume razumece). Od postenog rada u srbiji jedino mozes veoma efikasno da crknesh. Ovde je dobro samo manjini ljudi, koji 'sisaju krv' poshtenih radnika. Ali to sistem dozvoljava. E zato ja menjam sistem.

A pricha o onima koji se nisu snashli tamo, to je pricha za sebe. To su uglavnom ljudi, slabo obrazovani, neflexibilni, bez radnih navika, lenji, navikli na nerad ovde na Balkanu. I sam sam dosao u dodir sa njima i samo kukaju. Ali ja ih ne zalim, to je njihova sramota, jel tamo vecina ima shansu. Ovde vecina nema shansu. Ali niko od njih ne zeli da se odrekne njihovih pasosha, svi oni pljuju po Canadi, USA, Australiji,NZ...
(ali iskreno, malo ko od njih se vraca, ipak ce oni da zadrze sve te pasoshe..)
 
Djiki77
Zao mi je sto si tako razocaran i cini mi se ogorcen. Mislim da si imao problem sto se naletao na pogresne osobe i sto si imao losa iskustva. Hvala Bogu ja mogu da kazem da mi je zivot pruzio malo lepse stvari nego tebi. Iz mog iskustva mogu da kazem da se i kod nas moze normalno ziveti. Sto se tice skolovanja deteta u inostranstu to sam pomenula iz razloga da kazem da se i kod nas to moze priustiti od postenog rada. Moje radno vreme nije ograniceno nikada se ne zna koliko cu sati danas raditi da li 10,12...20.Hocu reci da se moze i ovde. Nisam bas najbolje shvatila ono oko snalazenja i konbinacija. Samo da pitam ko garantuje da tamo negde daleko kada se pojavis sa fakultetskom diplomom samo cekaju na tebe. Isto ti je to veruj mi. Ja znam mnogo nasih akademskih gradjana koji su u inostranstvu mogli svoju diplomu da okace na zid i nostalgicno pogledaju ponekad u nju i sete se svojih divnih uzaludnih studentskih dana. E sada ako ta neka obecana zemlja ceka samo na tebe to je druga stvar. Samo moram da priznam lakse se dolazi do posla sa visokom skolom ali i tu je u pitanju profil koji je interesantan. Kako nisam radila kod privatnika da li si preskocio ono da sam radila u prodavnici obuce u Italiji. Pa gde god krenes da radis brate kapitalizam je na sve strane. Svi su privatnici. Ne treba na zivot gledati tako tmurno treba ga ziveti jako je kratak ma gde bio. Svi mi zelimo uvek vise od onog sto imamo i mislimo da ne zasluzujemo tako jer zelimo vise tako je to kod coveka. Ne znam da li ste bili u prilici da procitate pesmu od Alekse Santica OSTAJTE OVDE
Pocinje ovako:
Ostajte ovde!..Sunce tudjeg neba
Nece vas grejat ko sto ovo greje
Gorki su tamo zalogaji hleba
Gde svoga nema i gde brata nije...
..................................................
Ovde vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas nece
Bolji su svoji i krsevi goli
No cvetna polja kud se tudjin krece...
Hiljadu putam sam procitala ovu pesmu dok sam tamo bila i hiljadu puta sam oplakala jer tamo se drugacije dise sve pocinjes da shvatas drugacije i moze reci ko sta hoce nostalgija proradi ma koliko ti lepo bilo. Super mi je tamo bilo ne mogu da kazem ali mi ni ovde nije nista losije. Svako neka radi onako kako misli da je najbolje za njega putevi su svima otvoreni samo treba odabrati onaj pravi??????
Bilo bi mi stvarno drago da doticni Djiki77 vidi i svetliju stranu zivota. I dalje tvrdim da ni ovde nije lose.
 
Odakle se samo pojavljujete...
Ustvari jasno mi je, nostalgija vuče sa svih strana.
Ma predajem se, idem ja kući s ovog foruma, a vi ga lepo preuzmite pa njake koliko vas volja.
Poštenim radom. Školovanje u inostranstvu. Pesme i rime. Brate ne znate vi znamo mi kako je i šta je...
Ne sme čovek ni da kaže šta mu u svojoj zemlji gde živi celi život ne valja a da ne uvredi nekog gastarbajtera, bivšeg ili sadašnjeg da udari malo po branjenju onog što je jednom napustio i pljuvanju po onome što nikad nije prihvatio.
Ko vas je šta pa i pitao na početku?
 
Djiki77
Zao mi je sto si tako razocaran i cini mi se ogorcen. Mislim da si imao problem sto se naletao na pogresne osobe i sto si imao losa iskustva. Hvala Bogu ja mogu da kazem da mi je zivot pruzio malo lepse stvari nego tebi. Iz mog iskustva mogu da kazem da se i kod nas moze normalno ziveti. Sto se tice skolovanja deteta u inostranstu to sam pomenula iz razloga da kazem da se i kod nas to moze priustiti od postenog rada. Moje radno vreme nije ograniceno nikada se ne zna koliko cu sati danas raditi da li 10,12...20.Hocu reci da se moze i ovde. Nisam bas najbolje shvatila ono oko snalazenja i konbinacija. Samo da pitam ko garantuje da tamo negde daleko kada se pojavis sa fakultetskom diplomom samo cekaju na tebe. Isto ti je to veruj mi. Ja znam mnogo nasih akademskih gradjana koji su u inostranstvu mogli svoju diplomu da okace na zid i nostalgicno pogledaju ponekad u nju i sete se svojih divnih uzaludnih studentskih dana. E sada ako ta neka obecana zemlja ceka samo na tebe to je druga stvar. Samo moram da priznam lakse se dolazi do posla sa visokom skolom ali i tu je u pitanju profil koji je interesantan. Kako nisam radila kod privatnika da li si preskocio ono da sam radila u prodavnici obuce u Italiji. Pa gde god krenes da radis brate kapitalizam je na sve strane. Svi su privatnici. Ne treba na zivot gledati tako tmurno treba ga ziveti jako je kratak ma gde bio. Svi mi zelimo uvek vise od onog sto imamo i mislimo da ne zasluzujemo tako jer zelimo vise tako je to kod coveka. Ne znam da li ste bili u prilici da procitate pesmu od Alekse Santica OSTAJTE OVDE
Pocinje ovako:
Ostajte ovde!..Sunce tudjeg neba
Nece vas grejat ko sto ovo greje
Gorki su tamo zalogaji hleba
Gde svoga nema i gde brata nije...
..................................................
Ovde vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas nece
Bolji su svoji i krsevi goli
No cvetna polja kud se tudjin krece...
Hiljadu putam sam procitala ovu pesmu dok sam tamo bila i hiljadu puta sam oplakala jer tamo se drugacije dise sve pocinjes da shvatas drugacije i moze reci ko sta hoce nostalgija proradi ma koliko ti lepo bilo. Super mi je tamo bilo ne mogu da kazem ali mi ni ovde nije nista losije. Svako neka radi onako kako misli da je najbolje za njega putevi su svima otvoreni samo treba odabrati onaj pravi??????
Bilo bi mi stvarno drago da doticni Djiki77 vidi i svetliju stranu zivota. I dalje tvrdim da ni ovde nije lose.

Opet ja. Ja sam samo rekao razloge zasto sam otisao. Ne zelim da zivim 2014 kad udjemo u EU kao da ce nam pokloniti zlatnu zilu....
Hocu sad i pomalo, svaki dan da bude normalan, da na vestima nema Gluposti... ovde vesti traju 3 minuta, a da ti kazem TV gledamo retko toliko lepih stvari ima...
Boli i mene dusa i bolece svakog ko ode to je neminovno jer sve se menja.
Ali kad cujem da moja cerka za 5 meseci prica engleski i da kad poraste moze da studira i da radi u celom svetu dao sam joj slobodu da bira da putuje.
Svako neka radi kako hoce da smo mogli da zivimo normalno u Srbiji ne bih ni dosao.
 
Uf bre, sto si ti Tree neki mrgud. Imas kratak fitilj izigravas nekog savremenog mrguda a u sustini si dobar jer ne bi bio na ovom podforumu da i ti nisi nostalgican itd.Samo sam htela da kazem Djiki77 da nije ni tu sve ruzicasto kao sto se gleda na "Ruzicastoj TV". Zna se kada se razbolis u inostranstvu sta ti treba, ono malo mita koje das ovde doktorima nece ti tamo pomoci ni da udjes u bolnicu: samo jedana od navedenih teza ...
Topaz drago mi je da je tebi tu bolje.Lepo je to kada si zadovoljan samo mislim daleko vam ta Australija. Zar niste mogli nesto blize?
Mi dispiace! Ako ne mislimo svi isto.
 
Topaz drago mi je da je tebi tu bolje.Lepo je to kada si zadovoljan samo mislim daleko vam ta Australija. Zar niste mogli nesto blize?
Mi dispiace! Ako ne mislimo svi isto.

Pa da smo mogli negdje blize, vjerovatno ni ne bismo pokusavali za Au. Mi smo razmatrali vise opcija, pa smo vidjeli da jedino u Au ima sanse da mi priznaju fakultetsku diplomu.

Meni je zapravo bas drago sto imamo toliko razlicitih misljenja ovdje na forumu, mislim da treba da cujemo razlicita iskustva.
Neko moje iskustvo prijasnje vani:
Muz i ja licno - ako dobijemo vizu - ne mozemo reci kako ce nam biti u Au jer nismo nikad bili tamo. Znam samo da cemo se truditi iz petnih zila (kao sto to cinimo i ovdje) da nesto postignemo.
Bila sam tokom studija 5 mjeseci u Njemackoj, prvih 15 dana su mi nedostajali svi, a ostatak provedenog vremena samo momak. lol
Neke stvari mi se nisu svidjale kod Nijemaca, mnoge jesu, neke stvari odavde su mi nedostajale kad sam bila tamo, a onda kad sam se vratila u BiH, shvatila sam da su mi perspektive u BiH suzene samim nepotizmom i korupcijom. Taj moj boravak u Njemackoj nas je i podstaknuo da ganjamo papire za Au.
 
Pozdrav svima,
retko se javljam tek kada me neko isprovocira svojim nebulozama. Ucesnik sa gore pomenutog SC par godina i znam kakvi ljudi ucestvuju na tim forumima. Mogu Vam reci da je ovaj forum jedan od normalnijim i sa malim brojem onih koji vole da ruse sve.
Postoje ljudi koji su zadovoljni zivotom u Srbiji, neka ih, krivo mi je kada pocnu da ubedjuju i druge u to. Nije za cudjenje, pogledajte samo obrazovnu strukturu naseg stanovnistva, imamo nekih 2 do 3 procenata visoko obrazovanih. Verujem da samo Albanija ima manje. Nije to do toga sto nasi ljudi nece da se skoluju, naprotiv vec je do toga da svi koji imaju i malo u glavi odu odavde. A to sto mnogi nemaju pasos ne znaci da su zadovoljni svojim zivotom nego jednostavno nisu svesni svoje nesvesnosti. To da moze da se lepo zivi ovde, u Srbiji znaju sve mutivode i kriminalci. Zivot u Australiji je po mojim istrazivanjima za sada najprakticniji. To da sam daleko od Srbije mi jos vise odgovara, a kako srece dovescu sve koji mi nedostaju. Poruka za one kojima je lepo> ako vam je dobro,onda nista.
 

Back
Top