VERNIK ILI ATEISTA

Vernik ili Ateista


  • Ukupno glasova
    60
  • Anketa je zatvorena .
a ja dodajem da je religija jedna od poluga vlasti..
da
a postojanje boga ne sporim..uostalom..moze li neko da dokaze da boga nema?
I pored silnih pokušaja još niko nije dokazao ni da ga ima ni da ga nema. veruješ ili ne i to je to.
a i tvrdim da po bozjim zakonima vise zivi onaj ko za boga nikad ni cuo nije nego bilo koji vernik
Ako pod životom po Božijim zakonima podrazumevaš ono što nazivamo moralnim ponašanjem, neko ko je vernik ne mora da bude moralniji, ali je podjednako besmisleno tvrditi da je neko moralniji zato što nije vernik.

Tu je presudno porodično usmeravanje (uglavnom)
 
@harmony

moral je duhovna kategorija...naime duhovno u coveku ni filozofija u sustini ne spori..

a svaki moral zasnovan na pravilima koja neko propisuje..naziva se laznim moralom..

covek..produhovljen..na putu sopstvenog samoostvarenja..ne postuje nametnute norme.vec svoj unutarnji osecaj za pravedno..

zasto?

zato sto pravila i zakoni ne moraju nuzno da budu i pravedni
 
Individualna procena i osećaj za moralnost još manje nužno moraju da budu pravedni, ali takođe to mogu biti, baš kao i kolektivna pravila.

Ne bih diskvalifikovala ni vernike ni ateiste kada je moralnost u pitanju.


bas tako..;)

ne cinim to ni ja..medjutim smatram religiju..nepravednom..zasto?
zato sto namece sistem religioznih verovanja..nema slobode..a bez slobode nema ni pravde..ni pravednosti ..pa ni morala..

inace sve religije sveta imaju usavrsen sistem dogmi i religijskih verovanja....sve sem jedne..koja je susta filozifija..iako se cesto podvodi pod religija
 
Nemam nikakve cifre u rukavu, a ti?

Zasto onda tvrdis da je sve veci broj vernika?

Ne bih diskvalifikovala ni vernike ni ateiste kada je moralnost u pitanju.

Ja bih diskvalifikovao vernike, zato sto se ne osladnjaju na sopstvenu glavu, nego za tamo nekakve zapise itd, pa prosipaju idijotije kako deca trrebaju biti kaznjenja zbog greha njihovih roditelja. To nema veze sa moralom, vec sa bolescu u glavi.
 
Zasto onda tvrdis da je sve veci broj vernika?



Ja bih diskvalifikovao vernike, zato sto se ne osladnjaju na sopstvenu glavu, nego za tamo nekakve zapise itd, pa prosipaju idijotije kako deca trrebaju biti kaznjenja zbog greha njihovih roditelja. To nema veze sa moralom, vec sa bolescu u glavi.


pre bih to doveo u vezu sa kontrolom ponasanja masa
 
Ok imaš otpor prema Hrišćanstvu, a druge religije, one u kojima nema ovakvih teza?

Ne poznajem druge religije dovoljno niti sam raspravljao sa ljudima da bih mogao da iznesem jasan stav o drugim religijama.
Inace, sto se tice Hriscanstva - opet..da OPET je u pitanju samo TUMACENJE....ima ljudi koji taj trip shvataju totalno drugacije......primere i za jedne i za druge imamo na ovom forumu.....
 
U bivšim komunističkim zemljama je religija rehabilitivana i vernika ima sve više. Islam je u velikoj ekspanziji. Najmnogoljudnije zemlje istoka drže do vere (Indija npr). Sve to mi ne deluje kao "sve manji broj vernika" u svetu.

To i dalje nije relevantan podatak, to se svrstava u domen anegdote.
Znaci ono sto je pravilno je demografija religijskih zajednica i ateista i kretanja tokom poslednjih par godina, ja to trazim, a ne price o komunistima.
 
ono sto mi ovde imamo je ..razvoj individualne svesti..i individualnog duha..

ako je neko citao..drevne knjige..spevove..npr..ilijadu..odiseju..itd..mogao je da zapazi..da u svim tim delima ne postoji jasno definisana individualna svest..sto ce reci da su ljudi davnina bili manje samosvesni a vise kolektivno duhovni..otud svi ti silni bogovi itd..prvi je o individualnosti poceo lao ce..zatim buda..pa na kraju hrist koji je udario temelj licnog duhovnog razvoja..
 

Back
Top