Помоћ за бивше робове рада (двојица браћа-робова)

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Дирнути изузетним хуманим гестом добрих људи и наших читалаца, браћа из Козјег Дола не крију сузе захвалности

Осмех Србе С. (Фото А. Давинић)

Козји Дол код Трговишта – Браћи Срби и Новици С. из Козјег Дола код Трговишта, на југу Србије, који су, како смо објавили, више од 20 година живели животом робова, читаоци „Политике” из читавог света упутили су ових дана помоћ.

Дирнут овим изузетним хуманим гестом, млађани Срба није крио сузе.

– Мислио сам да, због свега што сам током робовског рада и мука након моје продаје и препродаје преживео, никада нећу моћи да заплачем. Искрено, дирнула ме је топлина, срдачност, дарежљивост и хуманост читалаца „Политике” који су уз упућену помоћ имали мајчинске и топле људске речи, које сам имао прилике само да чујем од моје мајке Олге, а посебно пред њену смрт – вели Срба и додаје да он и брат Новица живе нови живот – без глади, батина, страха, пристојно обучени и прихваћени од друштва као људи.

Слично казује и Новица који као старији брат мора да води рачуна о новоствореном домаћинству које су формирали у једној учионици старе основне школе у Козјем Долу коју су им добри људи из Трговишта доделили као привремено уточиште. Уз читаоце „Политике” Софије, Вере, Наде, Слободанке, Мире из Београда, Радмиле из Пожаревца, Јагоде и Јасмине из Новог Сада, Обрада, Јована и Миодрага из Београда, Славице и Наталије из Суботице и многих који су желели да остану анонимни велику помоћ пружио је и овдашњи Центар за социјални рад.

Дејан Костић, председник УО „Животна помоћ” из Врања, каже да они увелико раде да се браћи уз обућу, одећу и храну обезбеди и кров над главом.

Срба и Новица С. су од 1984. године, па све донедавно живели животом робова јер су од стране више лица држављана Македоније, најпре као деца од три и пет година, а онда и као одрасли људи, врбовани, продавани, а затим радно експлоатисани (приморавани на рад), у свим временским условима, без адекватне одеће, незаштићени и без икакве надокнаде. Обојици је ограничавана слобода кретања, људска права и достојанство. Константно су излагани психичком насиљу, понижавању, мучењу, страху, претњама, уценама, нељудском поступању и кажњавању, живећи у изузетно тешким и нехигијенским условима, без права на комуникацију с другима, изоловани од породице, али и један од другог. Држани су у помоћним објектима, у веома суровим и нехуманим условима, због чега су проистекле последице у њиховом социјалном развоју, менталном и физичком здрављу.

Сами су се избавили ропства и докопали слободе у којој им у родном Козјем Долу код Трговишта хумани људи, међу којима су и читаоци „Политике”, помажу да живе као сви људи на свету.

А. Давинић
[објављено: 18/08/2008.]
Политика
 
Znam od skoro za tu pricu i veoma me je ganula...
Da ne poverujes da se ovo dogadja u 21. veku, da ljude drze kao robove...!
Drago mi je sto su nasli svoj mir i slobodu, ali mi ipak upada u oci da je upravo to Trgoviste najnerazvijeniji kraj u Srbiji, i dosta mi je vise panicenja Beograda za sve i svasta, a u ovoj istoj zemlji se dogadjaju mnogo gore stvari i niko ne zna za to.
Lepo je, ali i licemerno sto im tek sad poklanjaju paznju, trebalo je ranije i centar za socijalni rad, i milicija da preduzmu akciju da ih nadju i da ne budu tako dugo bez sopstvenog dostojanstva i zivota, maltene socijalno zaostali (zdusno se nadam da ce se oni uklopiti, ko sto vec jesu).
Ali treba se zahvaliti i pohvaliti one ljude koji im sada pruzaju pomoc, obicne gradjane, heroje svakodnevnice, kako bi dvojica brace ziveli zivot dostojan coveka ( i opet sit gladnog ne veruje, kao u slucaju Sabana Bajramovica puko licemerje), nema koristi od drzave vec su se ljudi organizovali, naravno, zahvaljujuci i "Politici" i divnoj Ljilji Smajlovic.
 
Znam od skoro za tu pricu i veoma me je ganula...
Da ne poverujes da se ovo dogadja u 21. veku, da ljude drze kao robove...!
Drago mi je sto su nasli svoj mir i slobodu, ali mi ipak upada u oci da je upravo to Trgoviste najnerazvijeniji kraj u Srbiji, i dosta mi je vise panicenja Beograda za sve i svasta, a u ovoj istoj zemlji se dogadjaju mnogo gore stvari i niko ne zna za to.
Lepo je, ali i licemerno sto im tek sad poklanjaju paznju, trebalo je ranije i centar za socijalni rad, i milicija da preduzmu akciju da ih nadju i da ne budu tako dugo bez sopstvenog dostojanstva i zivota, maltene socijalno zaostali (zdusno se nadam da ce se oni uklopiti, ko sto vec jesu).
Ali treba se zahvaliti i pohvaliti one ljude koji im sada pruzaju pomoc, obicne gradjane, heroje svakodnevnice, kako bi dvojica brace ziveli zivot dostojan coveka ( i opet sit gladnog ne veruje, kao u slucaju Sabana Bajramovica puko licemerje), nema koristi od drzave vec su se ljudi organizovali, naravno, zahvaljujuci i "Politici" i divnoj Ljilji Smajlovic.

Што се тиче оних што су их држали као робове:

1. Конфисковати имовину.
2. Срушити куће и имања
3. Повадити чак и камење из темеља
4. поравнати новонастали пропланак.
5. Посути сољу да никад ништа више не никне.
6. Послати на рад док не врате и задњу пару
формула 20,000 х12 месеци х година колико су браћа и мајка бесплатно радили, али то одбијати од минималне плате од 11,000 коју би кривци одрађивали на пољу у неком пољопривредном добру. то је од 10-15 година физичког рада колико ја рачунам.
 
Што се тиче оних што су их држали као робове:

1. Конфисковати имовину.
2. Срушити куће и имања
3. Повадити чак и камење из темеља
4. поравнати новонастали пропланак.
5. Посути сољу да никад ништа више не никне.
6. Послати на рад док не врате и задњу пару
формула 20,000 х12 месеци х година колико су браћа и мајка бесплатно радили, али то одбијати од минималне плате од 11,000 коју би кривци одрађивали на пољу у неком пољопривредном добру. то је од 10-15 година физичког рада колико ја рачунам.

Slažem se u svemu, samo da dodam da bi mogli da zarade i vrate pare i dok su u zatvoru, neka tamo nešto prave pa prodaju.
 
Slažem se u svemu, samo da dodam da bi mogli da zarade i vrate pare i dok su u zatvoru, neka tamo nešto prave pa prodaju.
Њива... +40.. на сунцу... мотика у рукама... 5 хектара... стража са пушкама, кау у АмериКи... када га погледа у очи добије кундаг у главу...
 

Back
Top