Sta nedostaje fakultetima u Srbiji?

Ne da ne fali, nego preliva:
-višak gradiva;
-višak obaveza;
-višak studenata.

slazem se sa svim osim sa poslednjim......
u principu svako od nas ume da navede mane i svi sto su ista do sada napisali zaista i jeste tako ali ovo "visak studenata" ??

hmm pa zar je moguce da u ovoj zemlji siromasnoj obrazovanim kadrovima postoji visak studenata ??? pa ja bi ljudi moji duplirao kvote .... jel znate vi koji je mizaran procenat ljudi u srbiji koji imaju diplomu nekog fakulteta ????? pogledajte statistike malo.... ja sam se krstio jer se krecem u krugu ljudi koji studiraju ili su zavrsili ili onih koji se bave nekim privatnim poslom ali ogromna vecina ljudi je "nepismena" ...... prema tome imamo MANJAK STUDENATA zbog sveg ostalog VISKA !!!!!!
 
imamo višak studenata a manjak fakultetski obrazovanih ljudi, tj. onih koji završe fakultet. manjak studenata svakako nemamo, fakulteti su pretrpani, naročito oni tzv. "popularni"
to što je na jednom smeru npr. 70-100 ljudi (i više!) koji istovremeno npr. slušaju predavanja ili vežbe je veeeeliki nedostatak našeg fakultetskog obrazovanja.,
nivo rada drastično opada u takvim okolnostima, a da ne govorim što kod nas gotovo da ne postoji mentorska nastava koja je esencijalna za akademsko obrazovanje.
ja tzv. "višak" studenata smatram jednim od najvaćih problema na našim fakultetima, za mene je to veći problem od npr. lošeg programa
 
imamo višak studenata a manjak fakultetski obrazovanih ljudi, tj. onih koji završe fakultet. manjak studenata svakako nemamo, fakulteti su pretrpani, naročito oni tzv. "popularni"
to što je na jednom smeru npr. 70-100 ljudi (i više!) koji istovremeno npr. slušaju predavanja ili vežbe je veeeeliki nedostatak našeg fakultetskog obrazovanja.,
nivo rada drastično opada u takvim okolnostima, a da ne govorim što kod nas gotovo da ne postoji mentorska nastava koja je esencijalna za akademsko obrazovanje.
ja tzv. "višak" studenata smatram jednim od najvaćih problema na našim fakultetima, za mene je to veći problem od npr. lošeg programa


hmm

lepo receno:)
 
Treba da pocnu da prave sposobnu radnu snagu a ne naucnike, tj. da vec jednom shvate da 99% studenata ima za cilj da izadje sa fakulteta sa znanjem koje moze posle da primeni u praksi a ne sa gomilom nabubanih informacija (pod znakom pitanja je koliko od mase nabubanih podataka ostaje u glavi) koji nigde u zivotu ne moze da koristi. Pa onda kad se zaposli da krene da uci posao.
 
Da ali koliko kosta godina studiranja na OXFORD-u a koliko kod nas, koliko strane drzave koje su clanice EU ulazu u skolovanje, kao i one koje imaju veoma jak standard a koliko nasa drzava koja jedva koliko mi se cini spaja kraj s krajem...Neko je reko da je porebna praksa tokom leta u inostranstvu, ne mora u insotranstvu moze i kod nas da se organizuje nesto tokom leta gde bi studenti u okviru svog buduceg zanimanja imali neku praksu ili bilo sta cime bi stekli neki uvid za svoje buduce zanimanje.

Npr u Irskoj detetu u prvom razredu se ne daje odmah olovka u ruke kao kod nas, vec sa ostalom decom kroz igru ( kockicama, i nekim jos igrackama ) pocinje njihovo skolovanje. Znam da sam se udaljio od teme ali celokupni skolski sistem je drugaciji kod nas, nego bilo gde od zapadnih drzava. Pa s tim naravno i visokoskolsko obrazovanje je drugacije.

Ne branim nase fakultete, naravno da postoje mane, ali sa pogledom na celokupnu situaciju u drzavi i gde se drzava sada nalazi nije nam bas toliko lose. Naravno sto se tice obimnog gradiva na njemu treba poraditi, jer u Americi su sve sto su mislili da je nebitno za dalji zivot ili nastavak skolovanja izbacli iz nastavnog plana i programa. Mislim da je potrebna reforma celokupnog sistema skolovanja, po ugledu na neku drzavu koja je bila u slicnoj situaciji kao mi sada, ali je sada daleko bolja od nas.
 
Npr u Irskoj detetu u prvom razredu se ne daje odmah olovka u ruke kao kod nas, vec sa ostalom decom kroz igru ( kockicama, i nekim jos igrackama ) pocinje njihovo skolovanje.

A kada pocinje to njihovo obrazovanje sa kockicama i igrackama, sa 7 godina?
Mislim da si malo pogresio, verovatno je to predskolsko obrazovanje koje je kod njih integrisano u skolu, pa se tako ranije polazi.
 
moguce, ali zar nase predskolsko obrazovanje nije zasnovano, na pisanju, koliko se ja secam iz svog tako je bilo, pisali smo nesto, nosili neke svescice...u svakom slucaju dete ne uzima odmah da uci sve i svasta kao mi...ako je dete nezadovoljno u skoli, sve cine da bude zadovoljno, evo primera devojka ne moze da stigne da uci, engleski, irski i nemacki, ode roditelj kod direktora i kaze da je nezadovoljno jer ne moze da postigne pored englskog koji je sada prvi jezik, i irskog da uci i nemacki, a direktor njemu 'dete u mojoj skoli nikada nece biti nezadovoljno' sledeceg dana prebaci dete da uci nesto sto njemu odgovara...
 
Da ali koliko kosta godina studiranja na OXFORD-u a koliko kod nas, koliko strane drzave koje su clanice EU ulazu u skolovanje, kao i one koje imaju veoma jak standard a koliko nasa drzava koja jedva koliko mi se cini spaja kraj s krajem...Neko je reko da je porebna praksa tokom leta u inostranstvu, ne mora u insotranstvu moze i kod nas da se organizuje nesto tokom leta gde bi studenti u okviru svog buduceg zanimanja imali neku praksu ili bilo sta cime bi stekli neki uvid za svoje buduce zanimanje.

Npr u Irskoj detetu u prvom razredu se ne daje odmah olovka u ruke kao kod nas, vec sa ostalom decom kroz igru ( kockicama, i nekim jos igrackama ) pocinje njihovo skolovanje. Znam da sam se udaljio od teme ali celokupni skolski sistem je drugaciji kod nas, nego bilo gde od zapadnih drzava. Pa s tim naravno i visokoskolsko obrazovanje je drugacije.

Ne branim nase fakultete, naravno da postoje mane, ali sa pogledom na celokupnu situaciju u drzavi i gde se drzava sada nalazi nije nam bas toliko lose. Naravno sto se tice obimnog gradiva na njemu treba poraditi, jer u Americi su sve sto su mislili da je nebitno za dalji zivot ili nastavak skolovanja izbacli iz nastavnog plana i programa. Mislim da je potrebna reforma celokupnog sistema skolovanja, po ugledu na neku drzavu koja je bila u slicnoj situaciji kao mi sada, ali je sada daleko bolja od nas.


Godisnja skolarina na Oxfordu je 7.000 funti. Dodaj tome stan, hranu, odecu, knjige, osiguranje itd....

Praksa u inostranstvu je odlicna stvar za nashe studente jer na taj nacin mogu da se upoznaju sa boljim i opremljenijim laboratorijama i dobiju preporuke. Jedna preporuka sa Wajcamnovog instituta u Izraelu ti vredi koliko i sve 9 na naesm faxu.

Ako se nekome ne ide, moze da vrsi praxu i u okviru naseg univerziteta ili u Vinci.
 
mozda ali, ako sagledas da li je svako u mogucnosti da ode u inostranstvu? pogledaj malo na to...nisu svi u mogucnosti da plate 8 000 funti, za godinu dana, mozda i vise...Mozda ti jesi, ali nemoj da kritikujes nasu praksu, ko moze i hoce niko mu ne brani da ode na inostranu praksu...
ovde nije rec o tome koliko nasa diploma vredi i da li je bolja nasa 10 ili Wajcamnova preporuka, vec sta je potrebno nasim fakultetima, mozda i celokupnom skolovanju...

Tu laboratoriju nisu opremili zato sto celokupno stanovnistvo te zemlje bavi izvozom paradajza, vec je neko morao da investira sve to, a u ovom slucaju EU ima veliki udeo u tome...jer kroz razne investicije je unapredjeno skolovanje...
 
mozda ali, ako sagledas da li je svako u mogucnosti da ode u inostranstvu? pogledaj malo na to...nisu svi u mogucnosti da plate 8 000 funti, za godinu dana, mozda i vise...Mozda ti jesi, ali nemoj da kritikujes nasu praksu, ko moze i hoce niko mu ne brani da ode na inostranu praksu...
ovde nije rec o tome koliko nasa diploma vredi i da li je bolja nasa 10 ili Wajcamnova preporuka, vec sta je potrebno nasim fakultetima, mozda i celokupnom skolovanju...

Tu laboratoriju nisu opremili zato sto celokupno stanovnistvo te zemlje bavi izvozom paradajza, vec je neko morao da investira sve to, a u ovom slucaju EU ima veliki udeo u tome...jer kroz razne investicije je unapredjeno skolovanje...

Hmm a gde sam ja to rekao da podrzavam i stavishe studiram na Okfordu? Ja ionako ne volim plan i program po kome se rade studije biohemije i smatram da cu vise nauciti na nasem faxu. Letnja praxa ja neshto sasvim normalno i tu odlaze cak i studenti sa fakulteta koji tradicionalno mnogo ulazu u obrazovanje. Nadam se da shvatash da nasi fakulteti nisu opremljeni kao i laboratorije koje su specijalizovane za neko podrucje istrazivanja. Ja ne kazem niti kritikujem nase fakultete niti njihovo izvodenje praxe, ako bolje pogledash. Kazem da se za letnju praxu koju prihavljuju i studenti iz mnogo razvijenih zemalja, ne zato sto oni nisu imali dovoljno praxe vec kako bi prosirili znanje. Sa nase tacke gledishta mi imamo odlicne fakultete koji pruzaju odlican uvid u nauku i daju ogromnu sirinu znanja. Eto to je razlika izmedu nas i Oksforda. Ono sto nama fali jesu moderniji uslovi. Uz pravilno investiranje to se moze naci i za jako malo para. Uzmi da bi bilo potrebno svega 2-3 miliona za citav PMF u Bg - u. Ako pogledash koliki je prihod drzave i gde on odlazi(?) naci cesh da je ta suma sitnica.

Izrael nije deo EU. Neke od svetski poznatih laboratorija nalaze se u Svajcarskoj, ali ih ne snabdeva EU. On tu igra minornu ulogu. :) Gotovo nikakvu.
Poenta je da se letnja praxa organizuje i kod nas, ali da je mnogo bolje zavrshiti je u inostranstvu. Jer se placaju samo putni troskovi a stan i hranu placa institut/sponzor/laboratorija/univerzitet.
 
Ono sa cim nemoze masa ljudi da se pomiri a ni drzavnih fakulteta je da je drug Tito mrtav, komunizam kao ideja je pukao, i dosao je kapitalizam ili nesto sto na njega lici. Znaci one varijante imam diplomu, sedim u firm, ne radim nista ali mi svakog meseca daju pare samo na osnovu moje diplome vise nece biti. Likovi sa gomilom nabubanog gradiva u glavi koje ne znaju kako da koriste, filozofi i teoreticari su bili popularni u vreme komunizma kada je vazilo radio ne radio svira mi radio. Zbog mase takvih likova koji su parazitirali po kancelarijama privreda nam je dosla izmedju ostalog i na ovo gde je dosla.
Novi poslodavci traze rezultate rada, traze ljude koji znaju da rese problem i donesu im zarade, filozofi i teoreticari vise nisu u modi. Pri tome se naravno ne smanjuje znacaj znanja teorije , ali se ona svodi na razumnu meru ,na onu meru u kojoj ce da ostane u glavi, i da bude dobra podloga prakticnom radu. A ne da se buba napamet gomila podataka bez reda i da posle student kad zavrsi nema pojma sta ce sa svim tim podatcima.

Za buduce naucne radnike treba uvesti neke posebne programe, nemam ja nista protiv njih ali 95% studenata zeli da zavrsi i da pocne da radi a 5% da se bavi naucnim radom, nasi akulteti su mnogo privrzeniji prema tih 5% koji zele da se bave naucnim radom nego prema onih 95% koji pre zele da nauce posao i da rade u struci.
 
Price tipa "trziste ce vrednovati diplomu" ne piju vodu, zato sto kod nas ne postoji trziste...

Naravno da trzishte postoji, i prema savremenoj monteranoj politici, privartizovanjem firmi i institucija moguce je stvoriti trzishte koje je itekako konkurentno. Ako en verujesh, pogledaj kakvu je silu napravila Margaret Thatcher. Bruto drushtveni index je bukvalno porstatoa za 5 puta. Ali ovo nije u okviru teme.
 
Ne kazem da studiras na Oxford-u samo sam napomenuo da ne moze svako otici da zavrsi barem jednu godinu tamo, sto se tice prakse, slazem se ja da je inostrana praksa veoma korisna, ali postoje mnogo razloga i protiv toga. Zasto nasa zemlja tu sumu tj sitnicu od para koju treba da izdvoji za ulaganje u obrazovanje vec jednom ne izdvoji, naravno to je stvar politike, ali sa reformom obrazovanja doslo bi do promena svega u celokupnom sistemu skolovanja.

Sto se tice Izraela, ta zemlja naravno da nje clanica EU, ali sam napomenuo da i druge zemlje koje imaju dobar standard, ako si malo upucen Izrael je SAD-ova produzena ruka na istoku...SAD ulaze u Izrael, samim tim oni imaju dosta donacija koje pametno iskoriscavaju. Svajcarska, zar njihove banke nisu najbolje na svetu, zar veliki novac nije u Svajcarskoj, na raspolaganju bankama...

Slazem se da je komunizam odavno prevazidjena stvar, imao sam prilike da vidim da na zapadu osim svog rada njih ne zanima nista drugo, ali u nasoj zemlji moraju da nadju neku sredinu, tj da fakulteti uvide da poslodavac od buducih studenata ne trazi 'koliko ovaca se godisnje uzgaja na Novom Zelandu' vec da zele da se znanje primenjuje u praksi, i samim tim da prilagode studije...jer postoje profesori koji su i dalje iako postoji Bolonja, rade na principu iz doba Milosevica..Sada kada je Bolonja i kod nas nadam se da ce nasi da pokupe neke fore od stranih fakulteta i pocu primeku kod nas, da pocnu da ulazu i celokupno skolstvo...
 
Ne kazem da studiras na Oxford-u samo sam napomenuo da ne moze svako otici da zavrsi barem jednu godinu tamo, sto se tice prakse, slazem se ja da je inostrana praksa veoma korisna, ali postoje mnogo razloga i protiv toga. Zasto nasa zemlja tu sumu tj sitnicu od para koju treba da izdvoji za ulaganje u obrazovanje vec jednom ne izdvoji, naravno to je stvar politike, ali sa reformom obrazovanja doslo bi do promena svega u celokupnom sistemu skolovanja.

Sto se tice Izraela, ta zemlja naravno da nje clanica EU, ali sam napomenuo da i druge zemlje koje imaju dobar standard, ako si malo upucen Izrael je SAD-ova produzena ruka na istoku...SAD ulaze u Izrael, samim tim oni imaju dosta donacija koje pametno iskoriscavaju. Svajcarska, zar njihove banke nisu najbolje na svetu, zar veliki novac nije u Svajcarskoj, na raspolaganju bankama...

Slazem se da je komunizam odavno prevazidjena stvar, imao sam prilike da vidim da na zapadu osim svog rada njih ne zanima nista drugo, ali u nasoj zemlji moraju da nadju neku sredinu, tj da fakulteti uvide da poslodavac od buducih studenata ne trazi 'koliko ovaca se godisnje uzgaja na Novom Zelandu' vec da zele da se znanje primenjuje u praksi, i samim tim da prilagode studije...jer postoje profesori koji su i dalje iako postoji Bolonja, rade na principu iz doba Milosevica..Sada kada je Bolonja i kod nas nadam se da ce nasi da pokupe neke fore od stranih fakulteta i pocu primeku kod nas, da pocnu da ulazu i celokupno skolstvo...

OK, a koji su to razlozi protiv prakse u inostranstvu? A zashto se ne bi otishlo tamo? Mislim da prosecan student moze da plati putne troshkove do bilo koje zemlje u Evropi, uz pravilnu stednju i ulaganje. Praksa nije presudna ali je itekako vazna ukoliko zeli da radi master i /ili doktorat u inostranstvu. Ovo je sa tacke prirodnih nauka.

Mogu sa velikom sigurnoscu da ti kazem da Izrael nije produzena ruka SAD - a, jer sam ziveo tamo, pune 3 godine, i mogu da zakljucim da ta zemlja cak izrazava odredenu distancu prema Amerikancima. Valjda zato sto SAD daje primat pojazu Gaze, tj. njegovoj nezavisnosti. Poenta je da SAD ulaze ali ne mnogo u njihovu drzavu. Kontrola obrazovanja u Izraelu je pod direktnom ulogom ministra.U Svajcarskoj postoji novca kao nigde drugde, ali razlika je u tome sto 30 posto prihoda odlazi u skolovanje. To je ogromna svota. Neshto vishe od 300 milijardi. Pa ti vidi.

Bolonja. Hmmm i da i ne. Mogu da kazem i lepe stvari i ruzne. Lepa je mobilnost i koncetrisanje gradiva. Ruzna - polaganje ispita u okviru kolokvijuma. Mislim, da bi se neki predmet znao, ali bash znao, kao sto je Organska hemija, treba nauciti citavu knjigu i to detaljno kako bi se sve povezalo. Zato bi bilo idealno da se imaju kolokvijumi a na kraju veliki sipit.:)

Kao slag na kraju....Margaret Tacer je dokazala da konzervativno uredeno drustvo moze dati ogroman doprinos drushtvu, za razliku od komunistickog.
 
Necu da ulazim u politicku diskusiju, jer Izraelci mozda jesu protiv Amerikanaca ali njihova politika odgovara Amerima, i oni ih podrzavaju oko necega, iz pojedinih razloga koji njima odgovaraju... To je za drugu temu, ali u pravu si ko zeli moze, ali to je za neke u nasoj zemlji neizvodljivo, dok za druge koji su u mogucnosti to je super. ali mislim da bi trebalo uloziti u takvu praksu da se izvodi u nasoj zemlji da svi imaju mogucnost da to sebi priuste. dok za druge koji mogu da priuste inostranu prasku, slobodno neka odu, jer osim sticanja preporuke, znanja i ostalog, sticu se novi prijatelji i druzenje sa ljudima koji imaju drugacije navike, obicaje i dr...

Sto se Bolonje tice, naravno da to treba sprovesti, drugacije od predmeta do predmeta, pojedini mogu preko kolokvijuma, dok drugi mogu ali nije to to, potrebno je tu nesto vise kao sto si naveo organsku hemiju...Bolonja je kod nas prebrzo stupila na snagu, profesori nisu upoznati sa tim, svako tumaci Bolonju na svoj nacin, kao da je ne zele na nasim fakultetima kako bi studentima malo olaksali, i da mogu da studiraju isto kao i njihovi vrsnjaci i buduci kolege npr iz italije...Njima je objasnjeno potrebno je da student dolazi na predavana i vezbe i dobija bodove, da uradi 1 ili 2 kolokvijuma i tako moze da polozi ispit, ili da osim kolokvijuma ima i ispit ( pimeni ili usmeni ), ali ocito nisu videli kako su to uradile druge drzave, gde takodje Bolonja funkcionise, ali bolje neko kod nas ova tzv 'eksperimentalna Bolonja'...
 

Back
Top