trudnoca i radni odnos

vladimirko

Zainteresovan član
Poruka
132
ne znam da li sam na pravom podforumu, ali u svakom slucaju neka moderator premesti temu na pravi podforum ako sam omanuo
elem...
zena mi je trudna skoro 3 meseca. Zaposlena je kod privatnika godinu dana od cega je prijavljena poslednja 3 meseca. Nije prijavljena za stalno vec je prijavljuje na po 3 meseca. Sledeca "prijava" joj istice 1.9. do kada je ona otprilike i planirala raditi jer je vec jednu trudnocu izgubila i sada smo jednostavno receno preoprezni.
Planiramo da pitamo gazdu da je prijavi za stalno pa da ona odmah uzme bolovanje i da sve troskove koje bi gazda imao mi snosimo, prijatelj mi je rekao da u takvom slucaju gazda treba da plati samo platu u prvom mesecu koju mi ne bismo ni uzeli. Da li je tu gazda na ikakvom gubitku, tj ko kasnije placa doprinose i platu ,drzava ili gazda?
Kako sve ovo funkcionise? Zna li neko iz svog iskustva da posavetuje koja solucija bi bila najbolja?
U slucaju da zenin gazda ne pristane da je prijavi za stalno da li smo jednostavno osudjeni na to da smo bez primanja sa njene strane skoro 2 godine?
Hvala unapred, svaki savet bice koristan
 
pre par godina sam imala radnika na odredjeno..i ista me je navukla sa slicnom pricom..
poucena losim iskustvom,to vise nikad ne bih ponovila.

u tom periodu se promenio i zakon. ranije je porodiljsko uplacivala drzava, a poslodavac je uplatu samo prosledjivao na poseban racun radniku.
kako je drzava kasnila, a moja radnica postajala nestrpljiva, pozvala je inspekciju i sva porodiljska sledovanja sam morala ja da joj isplatim i da cekam mesecima naplatu od drzave.

drago mi je kad cujem da neko prosiruje svoju porodicu, ali ne preko mojih ledja.
 
Dive , a kako to sada funkcionise?

Upravo sam zato i postavio temu jer se sa zeninim gazdom poznajem od ranije i ne bih da on bude na gubitku, ako bi pristao prakticno bi on nama ucinio uslugu pa to nikako ali nikako ne bih zloupotrebio.
Pa bih da vidim ako je ikako moguce da mi budemo na dobitku a on na nuli , onda bih mu i zatrazio uslugu, ako ne, ne bih ga ni pitao.

Druga mogucnost je i ta da zenu o svom trosku prijavim kod bliskog rodjaka u radnju ali da li je sada vec kasno s obzirom da je trudna vec 3 meseca?
Hvala na brzim odgovorima!
 
stvarno ne znam kakva je situacija sada. meni se slucaj desio pre 5 god.

cini mi se da sam kao poslodavac bila u obavezi da joj uplacujem bolovanje dva prva meseca (odrzavanje trudnoce), a posle je socijalno..dok me nije tuzila..

i znam da mi je inspektorka koja je dosla, sama rekla (kada sam joj objasnila citavu situaciju) da me potpuno razume, ali da su trudnice zasticene ko beli slonovi..
sustina je da ni trudnicama nije lako( i ja sam imala privatnog poslodavca u vreme svoje trudnoce), a ni poslodavcima.
drzava stiti samo svoje interese.
 
pre par godina sam imala radnika na odredjeno..i ista me je navukla sa slicnom pricom..
poucena losim iskustvom,to vise nikad ne bih ponovila.


u tom periodu se promenio i zakon. ranije je porodiljsko uplacivala drzava, a poslodavac je uplatu samo prosledjivao na poseban racun radniku.
kako je drzava kasnila, a moja radnica postajala nestrpljiva, pozvala je inspekciju i sva porodiljska sledovanja sam morala ja da joj isplatim i da cekam mesecima naplatu od drzave.

drago mi je kad cujem da neko prosiruje svoju porodicu, ali ne preko mojih ledja.

jao, kako si ti divan...poslodavac :heart: (dje onaj smajli sto povraca kad mi treba...)

vladimirku:
poslodavac tvoje zene vec manipulira zakonom prijavljujuci je tako; po 3 mjeseca
da sam na vasem mjestu potrazila bih savjet pravnika koji se tim segmentom bavi ili nekog sluzbenika zavoda za zaposljavanje...
 
jao, kako si ti divan...poslodavac :heart: (dje onaj smajli sto povraca kad mi treba...)

vladimirku:
poslodavac tvoje zene vec manipulira zakonom prijavljujuci je tako; po 3 mjeseca
da sam na vasem mjestu potrazila bih savjet pravnika koji se tim segmentom bavi ili nekog sluzbenika zavoda za zaposljavanje...

Hvala na odgovoru.
Manipulise zakonom? Mislis da bi po zakonu morao da je primi u stalni radni odnos?
Mada ona radi vec vise od godinu dana a prijavljena je tek tri meseca, to mi je vec jasno da je manipulacija ali isto tako i toliko cesta pojava kod nas da nismo ni pomisljali ista da preduzimamo osim da dosadjujemo gazdi kada ce je vec jednom prijaviti.
Ukoliko neko zna odgovor pomoc je dobro dosla mada vec pomisljam da odem kod nekog kompetentnijeg da me posavetuje.
 
Hvala na odgovoru.
Manipulise zakonom? Mislis da bi po zakonu morao da je primi u stalni radni odnos?
Mada ona radi vec vise od godinu dana a prijavljena je tek tri meseca, to mi je vec jasno da je manipulacija ali isto tako i toliko cesta pojava kod nas da nismo ni pomisljali ista da preduzimamo osim da dosadjujemo gazdi kada ce je vec jednom prijaviti.
Ukoliko neko zna odgovor pomoc je dobro dosla mada vec pomisljam da odem kod nekog kompetentnijeg da me posavetuje.

Ukoliko je radila po ugovoru, na određeno vreme, poslodavac nema nikakve obaveze prema njoj nakon što joj isti i istekne, bez obzira na trudnoću. Njegova je dobra volja da li će sa njom zasnovati radni odnos na neodređeno vreme... Za vreme trajanja trudničkog bolovanja, prvi mesec bolovanja isplaćuje firma, svaki sledeći je na teret socijalnog osiguranja, s tim što zaposlenoj i dalje firma isplaćuje zarade a refundaciju istih i uplaćenih doprinosa čeka od fonda zravstvenog osiguranja. To takođe važi i za porodiljsko bolovanje.
 
kako je drzava kasnila, a moja radnica postajala nestrpljiva, pozvala je inspekciju i sva porodiljska sledovanja sam morala ja da joj isplatim i da cekam mesecima naplatu od drzave.

drago mi je kad cujem da neko prosiruje svoju porodicu, ali ne preko mojih ledja.
pa cekaj, jesi na kraju dobila te pare od drzave?
uopste, nije mi jasno zasto poslodavci toliko kukaju zbog trudnica, kad te pare drzava uplacuje???
 
Hvala na odgovoru.
Manipulise zakonom? Mislis da bi po zakonu morao da je primi u stalni radni odnos?
Mada ona radi vec vise od godinu dana a prijavljena je tek tri meseca, to mi je vec jasno da je manipulacija ali isto tako i toliko cesta pojava kod nas da nismo ni pomisljali ista da preduzimamo osim da dosadjujemo gazdi kada ce je vec jednom prijaviti.
Ukoliko neko zna odgovor pomoc je dobro dosla mada vec pomisljam da odem kod nekog kompetentnijeg da me posavetuje.

ovo sto ti je Feelgood rekla je tehnicki tocno...
medjutim, na vasem mjestu ja bih ipak konsultirala nekog strucnog
prije razgovora s poslodavcem
naravno da ju je trebao prijaviti ako radi vec godinu dana...
svatko iole moralan bi to ucinio, tako da drzite se; razgovarajte s poslodavcem,
ali...se nemojte iznenaditi ako ishod situacije bude nepovoljan za vas :confused:
 
Poslednja izmena:
Znas sta ljudi kada postanu GAZDE dusu prodaju djavolu,zaborave da su i oni bili MI,OBICNI LJUDI.Mora da radi 6 meseci minimalno, na neodredjeno kod istog gazde,pa poslednja tri meseca se uzima prosek plate 65% su primanja,a kada se porodi 100% tj.celu platu mesecno dobija.Jeste da kasni,ali bar stigne,pogotovo tada je svaki dinar dobro dosao!I ja sam trudna,ali tek mesec dana,imala sam spontani,naravno radila sam.Sada radim kod rodjaka u firmi pa fala Bogu dobitcu to trudnicko.Vi se raspitajte,na sve strane,ali ako ne uspete nemoj te da se razocarate,bitno je da imate decu,TO JE BOGATSTVO.A poganih ljudi je cim izadjete na ulicu,koji bi sve za taj prokleti novac.Ako jos nesto doznam javicu vam,sve najbolje sa trudnocom!
 
jao, kako si ti divan...poslodavac :heart: (dje onaj smajli sto povraca kad mi treba...)

vladimirku:
poslodavac tvoje zene vec manipulira zakonom prijavljujuci je tako; po 3 mjeseca
da sam na vasem mjestu potrazila bih savjet pravnika koji se tim segmentom bavi ili nekog sluzbenika zavoda za zaposljavanje...

strashno
ovakve bi klao zubima
ionako se zene tesko oducuju da imaju djecu
ali nisu one krive mi smo goovna
pravimo ratove i pizdarije po cijelom svijetu
a zene nisu nista krive
to im je neki prirodni mehanizam
pogledajte nasta muskarci lice
svi neki tjopavi nikakvi
a zene traze neku sigurnost
zato se radja manje djece
jedna strana zene oce dijete a druga realna vidi da nema s kim da ga napravi
 
ali mozda je i bolje tako
samo sto je problem sto djecu prave seljaci sa pasat peticama i priglavcima na retrovizoru
ja mislim da sa zenama treba razgovarati
treba im objasniti neke stvari
sta ce jadne zaglupe ih drugarice iduci sa kafe na kafu
 
strashno
ovakve bi klao zubima
ionako se zene tesko oducuju da imaju djecu
ali nisu one krive mi smo goovna
pravimo ratove i pizdarije po cijelom svijetu
a zene nisu nista krive
to im je neki prirodni mehanizam
pogledajte nasta muskarci lice
svi neki tjopavi nikakvi
a zene traze neku sigurnost
zato se radja manje djece
jedna strana zene oce dijete a druga realna vidi da nema s kim da ga napravi

ovaj, Robine zaklo bi me zubima jer smatram da je dive primjer loseg poslodavca?
fala...:eek:
 
kakve smo sreće m koji radimo u državnim ustanovama.
ja sam obe trudnoće radila bukvalno do zadnjeg dana, nisam otvorila bolovanje čim sam ušla u 9. mesec jer sam htela da posleimam 12 meseci sa decom. Prvi porođaj mi je zapravo i počeo na poslu, ja sam vežbe sa sudentima završila, urednu evidenciju ko je šta i dokle uradi i ispolagao ostavila koleginici , javila se svima i otišla .Slično je bilo i sa drugim detetom samo što sam se tada porodila u vreme letnjeg raspusta, ali sam ceo junski ispitni rok normalno odradila. Sve drugačije mislim da bi bilo bezveze, pogotovu što sam imala savršene trudnoće, bez ikakvih problema, (što se za porođje ne da reći) samo sam izbegavala eksperimente sa izuzetno štetnim supstancama i to je to.
I u to vreme su porodiljska kasnila, ali je zbog malog broja porodilja, naš fakultet iznašao mogućnosti da nama daje platu kad i ostali primaju, a onda su to posle pokrivali od tih primanja.
Pozdrav svim akoji hoće da uvećavaju porodicu
 

Back
Top