Audigy i simpatican problem

StORM48

Gost
Poruka
473
Poslednjih dana su me zvala dva prijatelja sa potpuno različitim mašinama i istovetnim problem, koji je za mene, najblaže rečeno - zanimljiv.

Jedina ista komponenta kod obojice je Creative Audigy Player.

Problem se ispoljava tako što kad puste neki DivX film koji ima zvuk kompresovan u AC-3 formatu, ali sa CD-a, isti je škrgutav, totalno izobličen ili se prosto ne čuje!

Sve i ne bi bilo toliko čudno kada bi problem ostao i kada se film prekopira na HDD, kada sve odjednom proradi bez problema!

Međutim, čudima ni tu nije kraj! Kada se CD prebaci sa SLAVE na MASTER, opet sve radi kako treba.

Ono što je POTPUNO sigurno je da je problem negde na relaciji magistrala-Audigy, pošto sve normalno radi sa integrisanim SB-ovima na obe mašine. Čipset je različit kod obe mašine, ploče su od različitih proizvođača, jedino je procesor Northwood i tamo i `vamo, ali to i tako nema apsolutno nikakve veze.

Ako je neko imao sličan problem ili ima ideju šta bi moglo da bude, neka mi javi, pošto se ljudi načisto ubedačiše. Hoće da iskasape svoje Audigy-je! :D

P.S. Molio bih samo da odbacite sve moguće probleme na račun istaliranih codeca, pošto je tu SIGURNO sve u redu, jer sa još 2 druga SB-a, sve radi potpuno normalno.
 
hmmm... da su AMD procesori u pitanju, ne bih se zacudio jer AMD cipsetovi (ukljucujuci i nForce 2/3) imaju izrazito slab southbridge, pa samim tim IDE kontroleri ne dobijaju dovoljno resursa da bi sve radilo kako treba (tj. da se sve to skida brzinom potrebnom za dekriptovanje).

Posto Audigy voli da pokazuje svoju snagu, verovatno pokusava da izvuce maksimum zvuka, a ako to ne ide konstantno, umeju da pobrljave.

No, posto to izgleda ovde nije slucaj, mislim da se nekim cudom kolju IDE kontroleri i PCI kontroleri, dovoljno da Audigy ne dobije kvalitetne podatke za dobro dekodiranje... Probaj za pocetak da iskljucis DMA na CD-u... Ma koliko cudno to zvucalo, moze da pomogne. Audigy 2 (ne znam za player) jede 2 DMA porta (od toga jedan fiksni, drugi po potrebi). Posto CD-ovi takodje jedu DMA po potrebi (nije uvek aktivan za razliku od HDD-a), moguce da se desi da se pokolju na DMA polju...

Probaj to, pa da vidimo sta se jos moze uciniti...
 
Hvala momci, javiću im da probaju, pa ćemo videti. Ono što mene čini nervoznim u ovakvim situacijama je što su ljudi profesionalci (bavljenje ovim poslom >12 godina...), i samim tim konvencionalni problemi otpadaju :(

Incognito, primetio sam da Audigy stvarno malo više "odmaže" mašini nego što joj pomaže. Doduše, zaista nisam znao ovo za uzurpiranje dva DMA, ali eto - sad znam! Hvala!

U svakom slučaju piratski XP nije u pitanju, jer ja još nisam video nikakve razlike između piratske i originalne verzije (igrom slučaja u prilici sam da koristim i jednu i drugu "verziju" u mreži i već godinama je sve isto)

Sve u svemu, javiću vam šta se dešava nadalje.
 
Hvala na odgovoru, ali kao što rekoh, nije problem u kodecima. Elem, čuo sam da je problem na jednoj mašini rešen (nisam se još čuo sa dotičnim, pa ne znam kako), ali isto rešenje nije pomoglo na drugoj mašini. Javiću u čemu je bio problem.
 

Back
Top