Kale, Bujanovac - prodadjen grad star ~2.500god.

Slavic Land

Aktivan član
Poruka
1.168
Na arheološkom lokalitetu između Bujanovca i Vranja pronađen je stari grad, čija je za sada procenjena "starost" oko 2.400-2.500 godina. :worth:

Arheolozi ga smatraju najsevernijim grčkim (makedonskim) gradom ali i najjužnijim gradom u kome su u kratkom periodu boravili Kelti. :)

U gradu je pronađeno puno zanimljivih objekata i predmeta kao što je "cisterna za vodu" i novčić iz vremena Aleksandra Velikog.:eek:

Za nalazište se takođe smatra da je prvo urbano ikada pronađeno naselje na teritoriji Srbije. :)
 
Prvo ikad pronađeno naselje u Srbiji staro je više hiljada godina:Vinča,Lepenski vir- cela podunavska kultura. Od ovog gradišta stariji je današnji Beograd- Singidava(naselje Singa) koje pominju antički geografi, a nastao je X-VIII vek pne.Zavisi od nalaza, možda je to bila gradina Tribala.Makedonski grad nije jer Makedonci su nacija koju je Tito izmislio - Aleksandar Makedonski je svoj nadimak dobio po teritoriji na kojoj je živeo a to je prilično daleko od linije Bujanovac-Vranje.Prati nalaze pa nas informiši.Pozdrav ovako lepoj devojci, ako si to ti na slici, a ako nisi, opet, pozdrav!
 
Ovo je prvo URBANO naselje (imalo je zgrade, ulice itd)
Bio sam u Lepenskom Viru, to je najstarije stalno naseljeno mesto u Evropi ali ovo što je sada nađeno je najstarije naselje u vidu GRADA.

Drugo, ovo oko makedonaca i grka je relativno. oni su naravno bili najbliži ostalim narodima koji su živeli u tadašnjoj grčkoj sa mnogo manjim razlikama nego što je to danas slučaj čak i unutar jednog grada primera radi. To što sam rekao makedonac je slično kao kada bih rekao "spartanac" ili "atinjanin" ili "minojac"...

Treće, na slici je neko meni veoma blizak ;) dakle kidaj...

Eto jednog časa istorije, javi za još, poz
 
Po slikama rekao bih mnogo zanimljivije mesto nego Mediana, Caričin Grad i sl. koji su koliko toliko već turističke atrakcije (sređene, imaju muzej, čuvara i koliko toliko posetilaca).

j1tn.jpg


kk.jpg


16CrkvaKrsevica1.jpg


16CrkvaKrsevica2.jpg


Po meni, ekonomski gledano, veoma primamljivo za: odratiti dobro, rekonstruisati i "prodavati" turistima... + mineralna voda Heba gratis! ;)
 
Poslednja izmena:
Pa ovo je iskopavano i ranije, nije novo otkriće. To mu ne umanjuje značaj, da me ne shvatite pogrešno, samo da kažem da se i ranije kopalo tamo. Inače 2002. godine je u istom kraju, kada se gradio autoput pronađeno preko stotinu lokaliteta koje valja iskopati. Ovaj lokalitet je fantastičan ali nije jedini kome treba pokloniti pažnju. Niste ni svesni koliko Srbija ima vrednih lokaliteta od kojih se mogu napraviti turističke atrakcije, kako Slavic predlaže. Problem je novac. Vlada ne može da izdvoji, u situaciji u kojoj smo, dovoljno novca ni da se jedan lokalitet valjano ispita, a ne više njih. Zato je odlično kada se finansira makar nešto. Ipak, retko se dešava da su iskopavanja u kontinuitetu, zbog novca, pa zato zaostajemo. Ne treba zaboraviti da iskopano treba proučiti, treba objaviti ono što se saznalo, treba zaštititi pronađeno, a sve to košta. Da ima sluha među bogatim pojedincima, bilo bi bolje. Ali tu je problem. Oni koji imaju, privatni biznismeni, ne razmišljaju na taj način i loklaliteti bivaju nanovo zatrpani rastinjem i zemljom. Tužna slika. Realnost.
Da dodam. U Kalama je nađeno nalaza iz 12. veka st. ere, a ovo o čemu se gore piše je više od 2500 godina starosti. To je IV vek stare ere, ako govorimo o Aleksandru Velikom.
 
Poslednja izmena:
nemamo toliko nekih kulturno istorijskih spomenika ili nekih gradova kao Makedonija, Rumunija, Albanija (što se tiče broja) ali imamo nekoliko lokaliteta koji su ušli u sve istorijske evropske knjige kao npr Lepenski Vir jer je samo po sebi prvo u nečemu (prvo stalno naseljeno mesto).

Država ako nema para bar treba da natera Zakonima ljude da rade nešto.

Dakle evo šta je urađeno sa Rajačkim Pivnicama (odnosno Pimnicama), skoro sam bio tamo.
Sve zgrade u tom "etno" selu koje se sastoji od 380 vinskih podruma su u privatnom vlasništvu.
Država ih je označila kao zgrade od velikog kulturno istorijskog značaja i samim tim dala foru od ~3 godine da oni to rekonstruišu i naprave podrum koji "radi" ili restoran ili sobe za spavanje ili država oduzima.

I dalo efekta. Sve više turista i sve više funkcionalnih kućica.
 
Mislim da znam koliko imamo važnih, sigurno, lokaliteta koje bismo mogli iskoristiti. ;) A poređenje sa drugim državama nikada nije zahvalno. Ne treba tako razmišljati, već uraditi ono što se ima, a nema se malo (veruj mi), i treba znati to predstaviti. Čak da samo jedan grad sredimo i otvorimo, bilo bi vredno. Imamo pravi biser. Ali to malo ko zna.
 
Prvo ikad pronađeno naselje u Srbiji staro je više hiljada godina:Vinča,Lepenski vir- cela podunavska kultura.

Vinca nije bila grad u ovom smislu te reci. A ima i starijih od Vince ako cemo da se dobacujemo brojkama.

Treba, naravno, znati, da pronalazak necega na teritoriji Srbije ne znaci automatski da su tu ziveli Srbi. Cisto da ne bude zabune neke slucajno.
 
pa?
šta pitaju čoveka koga to uopšte ne zanima niti ima koristi u bližem vremenskom periodu...
Isto bi i Bill Gates odgovorio...

Ne bi, jer se u Americi takve stvari odbijaju od poreza...
Pitaju ga jer je pun kao brod , jer kad drzava ne daje nista ljudi moraju nekako da se snalaze...a on 70.000 zaradi za 5-6 sati....

-Nisi nigde napomenuo da su misli na najstarije evropsko naslje, no nije bitno...
 
Poslednja izmena:
Ne bi, jer se u Americi takve stvari odbijaju od poreza

... i kakve ima veze Mišković što se za takve stvari u USA odbija od poreza a ovde ne...
da se ovde odbija možda bi i dao... :)
u stvari možda i ima veze svojim uticajem na političke prilike...

Nisi nigde napomenuo da su misli na najstarije evropsko naslje, no nije bitno

ok moja greška ;)

Treba, naravno, znati, da pronalazak necega na teritoriji Srbije ne znaci automatski da su tu ziveli Srbi. Cisto da ne bude zabune neke slucajno.

Naravno. Posle tih naselja zemlja nam je bila nenaseljena do puno godina posle...
tj do dolaska raznovrsnih plemena, nakon toga Kelta pa Rimljana pa na kraju i Slovena...
i baš na kraju svi su srećno živeli i dugo ratovali... :)
 

Back
Top