ishrana malisana obolelih od dijabetesa

Da li je moguće da vam lekar nije dao nikakav jelovnik, ili spisak namisnica koje dete sme, a koje ne sme da koristi? Stvarno nema smisla da vas tako ostavi...

Ja mogu da kežem samo osnovno: U neograničenim količinama može da jede tikvice, kelerabu, karfiol, kelj, kupus (i kiseli i svež), krastavce, boraniju, spanać, zelenu salatum pečurke, špargle.I meso i jaja, naravno. U ograničenim (malim) količinama može da jede grašak, pasulj, šargarepu, pirinač (bolje integralni, kao i testenine), krompir, hleb(ako možete da ga nagovorite na bezkvasni integralni, dobro je, ako ne, onda bar običan integralni), jabuke, mleko. Ne sme da jede šećer, i ništa pravljeno sa šećerom, med, grožđe, dinje, smokve, sušeno voće i bilo kakve slatkiše.

Ovo su samo osnovne smernice, za prvu pomoć, dok ne zatražite savet od lekara koji prati njegovo stanje. Ima sada dosta gotovih proizvoda za dijabetičare u prodavnicama zdrave hrane, i u većim marketima, i megadiskontima, a ima i specijalizovanih prodavnica za dijabetičare. Zavisi gde živite.
 
Da li je moguće da vam lekar nije dao nikakav jelovnik, ili spisak namisnica koje dete sme, a koje ne sme da koristi? Stvarno nema smisla da vas tako ostavi...

Ja mogu da kežem samo osnovno: U neograničenim količinama može da jede tikvice, kelerabu, karfiol, kelj, kupus (i kiseli i svež), krastavce, boraniju, spanać, zelenu salatum pečurke, špargle.I meso i jaja, naravno. U ograničenim (malim) količinama može da jede grašak, pasulj, šargarepu, pirinač (bolje integralni, kao i testenine), krompir, hleb(ako možete da ga nagovorite na bezkvasni integralni, dobro je, ako ne, onda bar običan integralni), jabuke, mleko. Ne sme da jede šećer, i ništa pravljeno sa šećerom, med, grožđe, dinje, smokve, sušeno voće i bilo kakve slatkiše.

Ovo su samo osnovne smernice, za prvu pomoć, dok ne zatražite savet od lekara koji prati njegovo stanje. Ima sada dosta gotovih proizvoda za dijabetičare u prodavnicama zdrave hrane, i u većim marketima, i megadiskontima, a ima i specijalizovanih prodavnica za dijabetičare. Zavisi gde živite.
Boraniju, boraniju, boraniju....!!!...:rtfm:...........Na razne načine spremljenu.....ima nečega u sebi što skida šećer.... I naravno, proteini koji ne utiču na šećer.

Inače, koliko znam, sve ostalo diže šećer....tako da, ipak lekar mora da kaže svoje.
 
Moj muz je dijabeticar i, u principu, kuvam sasvim normalno jer on je na insulinu. Posto je rec o detetu, pretopstavljam da su i nju stavili na insulin. E, tu ti je najbitnije da jede uvek na vreme, da obratis paznju na to koliko se "trosila" u toku dana i da joj prema tome, ako ima potrebe, pojacas ishranu.
Dijabeticari, po pravilu, jedu PET puta na dan. Dorucak, uzina, rucak, uzina, vecera, a ako je potrebno i druga vecera, neposredno pred spavanje, da ne bi u snu doslo do hipoglikemije (pada secera).
Ja se trudim da rucak i vecera budu obavezno sa mesom i povrcem. Uzine su raznovrsne, to zavisi od ukusa ali i od onoga sto imas u kuci...:D
Najbitnije je da uvek ima pri ruci neki slatkis, ili da drzis u frizideru, npr, konzervu Coca-Cole, za slucaj da joj pocne da pada secer!
Inace, imas i cokolada i keksa za dijabeticare, to nije problem, nece joj faliti. Medjutim, ono na sta moras da obratis paznju su razne gotove stvari, tipa kechapa, u kojima ima mnogo secera.

Sto se poslastica tice, vocna salata uvek moze da se spremi, a ako hoces da mesis kolace, imas "Natren" u prahu koji je upravo za to, kao i onaj tecni za kremove...
Ja pobrojah sta mi je prvo palo na pamet. Ako imas konkretnih pitanja - vici!:mrgreen:
 
Sad mi je palo na pamet, pa da dodam - ja mom muzu pravim dzem od sljiva bez secera. Sljive su same po sebi dovoljno slatke, samo moras da ih dovoljno dugo kuvas. Ako ih dovoljno ukuvas i odradis sterilizaciju tegli kako treba dobices dzem koji ce malecka moci da maze na hleb ili koji ces moci da koristis u kolacima koje joj spremas.:mrgreen:
 

Back
Top