Lektire

Tusenfryd

Poznat
Poruka
7.674
Sorry sto vas i ovde smaram skolom... ali zanima me sta mislite o lektirama...
Ja mislim da su je izbor uzasan... mislim, knjige su takvi smorovi i takve gluposti, da se detetu u osnovnoj zgade knjige (meni nisu, ali jesu mnogima, verujte mi). Najvise u zivotu mucila sam se s Robinzonom u petom razredu. Dobro, knjiga je pisana hiljadu osamsto i neke, i sve je to fino i krasno, ali kad ce meni u zivotu trebati uputstvo za ,,koriscenje'' pustog ostrva? Da ne pricam o tome ,,danas sam oprao svoje cipele. Sutra cu prosetati. Pojeo sam...'' aaaaaaaarghhhhhhh!!!
Takodje mislim da danas postoji milion dobrih knjiga za sve uzraste, pa zasto se neko ne seti i osavremeni spisak knjiga za lektiru, koji su inace citali i nase babe i dede?
Tako, sta god profesori i nastavnici rekli, lektire se danas vise prepisuju nego citaju, i to je jednostavno cinjenica.
Sta vi mislite?
 
Robinzona ne spominji,definitivno je najgora knjiga koju sam ikad citala,a inace volim da citam.Trebali bi da promene malo lektire,stvarno je vecina bezveze.
 
Electra:
A kad bi te slucajno pitao ministar prosvete, koju bi ti knjigu stavila na spisak lektira za... (cini mi se da si ti ) osmi razred?
Sve knjige Enid Blyton "Pet prijatelja"(mislim da ih ima preko 20).Knjige se nastavljaju ali cak i ne moras da citas predhodnu.Veoma su zanimljive.U mom razredu smo ih uzeli u 7.za slobodnu lektiru. :wink:
 
Pa, to nisu lose knjige, ali ja sam ih citala i volela u cetvrtom i petom razredu. Ako ti se svidjaju, potrazi od iste autorke ediciju o ,,Tajnoj sedmorki'' (isto tako ima mnogo knjiga, Tajna sedmorka u ovoj, onoj akciji...), kao i ,,More avanture'', ,,Zamak avanture'' i ,,Ostrvo avanture''.
:wink:
 
Ja sam se nekako uvek provlacila sto se lektire tice,skoro je nikad nisam citala,a uvek sam imala 5.
Ja inace volim da citam,ali samo knjige po svom izboru-kada neko spomene lektiru smraci mi se pred ocima!!
:evil:
:twisted: Najsmornija lektira,bez konkurencije "Pop Cira i pop Spira"-odustala sam posle sedme strane,a knigu sam prelistala cisto da bih izvukla najosnovnije podatke o likovima.Inace u toj knjizi postoji jedno poglavlje
koje je i sam pisac oznacio da se moze preskociti.



ps.Robinzon je milina kada ga uporedite sa Cirom i Spirom!
 
The Last Unicorn:
Ja sam se nekako uvek provlacila sto se lektire tice,skoro je nikad nisam citala,a uvek sam imala 5.
Ja inace volim da citam,ali samo knjige po svom izboru-kada neko spomene lektiru smraci mi se pred ocima!!
:evil:
:twisted: Najsmornija lektira,bez konkurencije "Pop Cira i pop Spira"-odustala sam posle sedme strane,a knigu sam prelistala cisto da bih izvukla najosnovnije podatke o likovima.Inace u toj knjizi postoji jedno poglavlje
koje je i sam pisac oznacio da se moze preskociti.



ps.Robinzon je milina kada ga uporedite sa Cirom i Spirom!
Potpuno se slazem sto se tice Pop Cire i pop Spire! jao, ja tu knjigu ne mogu da smilim... sama pomisao na nju... aaaaaaaa...
ma bilo koja knjiga je najbolja u poredjenju sa tom.
mada... tu negde je i (nikad procitani) Tom Sojer
 
bleach:
The Last Unicorn:
Ja sam se nekako uvek provlacila sto se lektire tice,skoro je nikad nisam citala,a uvek sam imala 5.
Ja inace volim da citam,ali samo knjige po svom izboru-kada neko spomene lektiru smraci mi se pred ocima!!
:evil:
:twisted: Najsmornija lektira,bez konkurencije "Pop Cira i pop Spira"-odustala sam posle sedme strane,a knigu sam prelistala cisto da bih izvukla najosnovnije podatke o likovima.Inace u toj knjizi postoji jedno poglavlje
koje je i sam pisac oznacio da se moze preskociti.




ps.Robinzon je milina kada ga uporedite sa Cirom i Spirom!
Potpuno se slazem sto se tice Pop Cire i pop Spire! jao, ja tu knjigu ne mogu da smilim... sama pomisao na nju... aaaaaaaa...
ma bilo koja knjiga je najbolja u poredjenju sa tom.
mada... tu negde je i (nikad procitani) Tom Sojer


Hmmmmm....u mom slucaju je "Tom Sojer"(bar koliko se secam)do pola procitan,ali i on je malo dete za Ciru i Spiru.
 
Ha ha..."Robinzon Kruso" je za vas teska literatura...Smesno...A gde je tu Ivo Andric,Dostojevski,dosadni Kafka...???Cekajte samo da krenete u srednju skolu...Bas me zanima sta cete onda govoriti o knjigama (ako ih budete razumeli) :twisted:
 
Ana-Marija:
Ha ha..."Robinzon Kruso" je za vas teska literatura...Smesno...A gde je tu Ivo Andric,Dostojevski,dosadni Kafka...???Cekajte samo da krenete u srednju skolu...Bas me zanima sta cete onda govoriti o knjigama (ako ih budete razumeli) :twisted:

Jaoj... Da... Cekaj,cekaj... Citac oni "Na Drini Cuprija" , "Korene"...

Knjuge u srednjnoj imaju minumom po 400 strana... Mnoge su u 2 dela... :)
 
Ana-Marija:
Ha ha..."Robinzon Kruso" je za vas teska literatura...Smesno...A gde je tu Ivo Andric,Dostojevski,dosadni Kafka...???Cekajte samo da krenete u srednju skolu...Bas me zanima sta cete onda govoriti o knjigama (ako ih budete razumeli) :twisted:

Ja sam krenula u srednju skolu :twisted:
Robinzon mi nije bio teska literatura, nego dosadna literatura, koju je smor citati
I Ilijada mi je bila smor, ali ne toliki kao RK
A sem toga, prvih 16 pevanja (i to ne sazetke!!!) procitala sam za nekih 4-5 sati 8)
 
Samo se vi zalite za te lektirice... Jedva cekam da vas cujem u II godini... Ana Karenjina i 1076 strana... :lol: a ni to nije tako strasno...


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...
 
Alexandra9:
Samo se vi zalite za te lektirice... Jedva cekam da vas cujem u II godini... Ana Karenjina i 1076 strana... :lol: a ni to nije tako strasno...


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...

Da... Ta je imala da se cita samo tako,ali je bila dobra... Naspram drugih... Koje su neverovatno smarale... :?
 
Alexandra9:
Samo se vi zalite za te lektirice... Jedva cekam da vas cujem u II godini... Ana Karenjina i 1076 strana... :lol: a ni to nije tako strasno...


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...

Rat i mir......1400 (umesto A. Karenjine u II god)
Tihi Don......1400
Ocevi i oci........1800
Zlocin i kazna........650....dodje kao pesmica
Da, da........

A ove godine, ubedljivo najgora, najnemastovitija sa najglupljom mogucom nazovi temom po meni bez neke posebne pouke, ideje, itd je "Cekajuci Godoa".....citam onih 90 strana kao da citam 9000 str.
Jedina normalna lektira je ove godine bila "Dervis i smrt".....malo pridavi, ali ima mnogo fenomenalnih citata.....npr "Ljudska misao je nesiguran talas sto ga podize ili smiruje cudljivi vetar straha ili zelje"
 
QchCK*a:
Rat i mir......1400 (umesto A. Karenjine u II god)
Tihi Don......1400
Ocevi i oci........1800
Zlocin i kazna........650....dodje kao pesmica
Da, da........

A ove godine, ubedljivo najgora, najnemastovitija sa najglupljom mogucom nazovi temom po meni bez neke posebne pouke, ideje, itd je "Cekajuci Godoa".....citam onih 90 strana kao da citam 9000 str.
Jedina normalna lektira je ove godine bila "Dervis i smrt".....malo pridavi, ali ima mnogo fenomenalnih citata.....npr "Ljudska misao je nesiguran talas sto ga podize ili smiruje cudljivi vetar straha ili zelje"

Hm.. Ne znam... Ja sam je ralativno brzo procitala.. Ali mi se ne svidja...

Dervis je imao stvarno dobre recenice...

Odusevila sam se kad videla na kraju knjige poslednju recenicu.... Uvek je koristim za pismene...

Smrt je besmislena,bas kao i zivot...

Dobro,on je to malo drugacije rekao... :)
 
i bagro nepismena
samo mislite na dzabalebarenje
mozak na pasu i to vam je sve
PA MORATE NEKAKO I OBRAZOVANJE STECI, A KAKO DRUGACIJE NEGO CITANJEM
NECETE VASLJDA DO VEKA BITI MUTAVI I SLEPI KOD RAZUMA
SAMO VI CITAJTE , OD VISKA GLAVA NE BOLI, A OD PROMAJE SE MOZE I UMRETI (od promaje u glavi) :!:
 
Sasha85:
Alexandra9:
Samo se vi zalite za te lektirice... Jedva cekam da vas cujem u II godini... Ana Karenjina i 1076 strana... :lol: a ni to nije tako strasno...


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...

Da... Ta je imala da se cita samo tako,ali je bila dobra... Naspram drugih... Koje su neverovatno smarale... :?

Na primer???
Da znam sta me ceka... :wink:
 
Shinoda:
Sasha85:
Alexandra9:
Samo se vi zalite za te lektirice... Jedva cekam da vas cujem u II godini... Ana Karenjina i 1076 strana... :lol: a ni to nije tako strasno...


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...

Da... Ta je imala da se cita samo tako,ali je bila dobra... Naspram drugih... Koje su neverovatno smarale... :?

Na primer???
Da znam sta me ceka... :wink:

E,sad... Nadam se da me nece drugi osudjivati ali meni se nije svideo Tihi Don ni Koreni...
 
Sasha85:
Shinoda:
Sasha85:
Alexandra9:
Samo se vi zalite za te lektirice... Jedva cekam da vas cujem u II godini... Ana Karenjina i 1076 strana... :lol: a ni to nije tako strasno...


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...

Da... Ta je imala da se cita samo tako,ali je bila dobra... Naspram drugih... Koje su neverovatno smarale... :?

Na primer???
Da znam sta me ceka... :wink:

E,sad... Nadam se da me nece drugi osudjivati ali meni se nije svideo Tihi Don ni Koreni...

"jedva cekam" da ih procitam!!! :roll:
Nije da ne volim da citam, sta vise obozavam da citam, ali mrzim da citam kada me neko tera!!!
Na pr. Procitam "Gospodara prstenova"od nekih 1000 stana za 15-20-ak dana, a jebenu Ilijadu ili Gilgamesa ne mogu za manje od mesec dana!!!
 
Shinoda:
Sasha85:
Shinoda:
Sasha85:
Alexandra9:
Samo se vi zalite za te lektirice... Jedva cekam da vas cujem u II godini... Ana Karenjina i 1076 strana... :lol: a ni to nije tako strasno...


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...

Da... Ta je imala da se cita samo tako,ali je bila dobra... Naspram drugih... Koje su neverovatno smarale... :?

Na primer???
Da znam sta me ceka... :wink:

E,sad... Nadam se da me nece drugi osudjivati ali meni se nije svideo Tihi Don ni Koreni...

"jedva cekam" da ih procitam!!! :roll:
Nije da ne volim da citam, sta vise obozavam da citam, ali mrzim da citam kada me neko tera!!!
Na pr. Procitam "Gospodara prstenova"od nekih 1000 stana za 15-20-ak dana, a * Ilijadu ili Gilgamesa ne mogu za manje od mesec dana!!!
za 5 dana sam upila Karenjinu... brzo citam, jednostavno kada se udubim- gotovo... :lol:

Nemoj biti toliko kritican prema Gilgamesu i Ilijadi. Iz tih dela mozes mnogo toga da shvatis, veruj mi... Napisala sam prilicno dugacak sastav o Gilgamesu, jednostavno nisam mogla da stanem koliko sam bila odusevljena kako je delo uticalo na mene. Nemoj da propustis taj dozivljaj, bilo koja knjiga da je u pitanju... :wink:


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...
 
Alexandra9:
Shinoda:
Sasha85:
Shinoda:
Sasha85:
Alexandra9:
Samo se vi zalite za te lektirice... Jedva cekam da vas cujem u II godini... Ana Karenjina i 1076 strana... :lol: a ni to nije tako strasno...


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...

Da... Ta je imala da se cita samo tako,ali je bila dobra... Naspram drugih... Koje su neverovatno smarale... :?

Na primer???
Da znam sta me ceka... :wink:

E,sad... Nadam se da me nece drugi osudjivati ali meni se nije svideo Tihi Don ni Koreni...

"jedva cekam" da ih procitam!!! :roll:
Nije da ne volim da citam, sta vise obozavam da citam, ali mrzim da citam kada me neko tera!!!
Na pr. Procitam "Gospodara prstenova"od nekih 1000 stana za 15-20-ak dana, a * Ilijadu ili Gilgamesa ne mogu za manje od mesec dana!!!
za 5 dana sam upila Karenjinu... brzo citam, jednostavno kada se udubim- gotovo... :lol:

Nemoj biti toliko kritican prema Gilgamesu i Ilijadi. Iz tih dela mozes mnogo toga da shvatis, veruj mi... Napisala sam prilicno dugacak sastav o Gilgamesu, jednostavno nisam mogla da stanem koliko sam bila odusevljena kako je delo uticalo na mene. Nemoj da propustis taj dozivljaj, bilo koja knjiga da je u pitanju... :wink:


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...

Ma znam ja to, ali kad mi neko kaze(naredi) da imam 3-5 dana da procitam neku knjigu onda mi ubije svaku zelju za citanjem!!! :cry:
 
Shinoda:
Ma znam ja to, ali kad mi neko kaze(naredi) da imam 3-5 dana da procitam neku knjigu onda mi ubije svaku zelju za citanjem!!! :cry:
Cek'... nesto mi nije jasno. Kako mislis 3- 5 dana? Zar vam ne kazu ranije koje su lektire u programu za celu godinu? Tako je bar' kod mene...


~~~~~~~~~
Crying for me was never worth a tear, my lonely soul is only filled with fear...
 

Back
Top