Šesto čulo?
Prikazujem rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Šesto čulo?

Domaćin
    Učlanjen
    31.03.2008.
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Šesto čulo?

E, možda je glupo pitanje, ali čujete li TV kad se upali?

Pri tom ne mislim na zvuk koji dopire iz zvučnika, on može da bude totalno potišan, niti na svetlost, niti mislim na neki konkretan zvuk uopšte, već na neki za koji se čini kako se generiše u mozgu, ne u uhu.

To važi i za monitore ali ove sa katodnom cevi, "starinske". Sad, šta je to, EM talasi?

Još par ljudi mi je reklo da mogu da "osete" TV kad je upaljen u, recimo, susednoj prostoriji, najbolji osećaj je tek kad se pali, ali uopšte upaljen sličan uređaj, koji se ne vidi, može nekako da se oseti, pretpostavljam da znate o čemu govorim. Pa ja sad nešto razmišljam i ne mogu da nađem čulo koje bi to detektovalo. Očigledno mogu da budu u pitanju samo sluh ili vid, vid nije a, opet, nije ni sluh, bar ne po utisku. Da li je čovek sposoban da "oseti" EM polje? Da nije to možda još jedno čulo?

Primećen član DisMisaL (avatar)
    Učlanjen
    30.06.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Šesto čulo?

Stariji prijemnik, produvao elektrolit u kondenzatorima, proizvode šum, i tako masa razdešenih oscilatornih kola stvara EM polje koje emituje oko prijemnika. I jeste zvuk, ali kada se približiš TV-u razlikuje se od zvučnika (mada i on kada produva šumi kad nije isključen).
    Poslednji put ažurirao/la DisMisaL : 11.08.2008. u 01:54

Domaćin
    Učlanjen
    31.03.2008.
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Nije bitno da li je stariji ili noviji. A i ne bih to nazvala šumom, mada..... možda i jeste to.

Domaćin
    Učlanjen
    31.03.2008.
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Tipa, 10-oro nas je u sobi, petoro ne čuju ništa dok petoro reaguju na to što je neko upalio TV koji je u prostoriji na drugom kraju.

Iskusan
    Učlanjen
    02.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    100

Citat Original postavio Nešto Pogledaj poruku

Pri tom ne mislim na zvuk koji dopire iz zvučnika, on može da bude totalno potišan, niti na svetlost, niti mislim na neki konkretan zvuk uopšte, već na neki za koji se čini kako se generiše u mozgu, ne u uhu.

To važi i za monitore ali ove sa katodnom cevi, "starinske". Sad, šta je to, EM talasi?

Još par ljudi mi je reklo da mogu da "osete" TV kad je upaljen u, recimo, susednoj prostoriji, najbolji osećaj je tek kad se pali, ali uopšte upaljen sličan uređaj, koji se ne vidi, može nekako da se oseti, pretpostavljam da znate o čemu govorim. Pa ja sad nešto razmišljam i ne mogu da nađem čulo koje bi to detektovalo. Očigledno mogu da budu u pitanju samo sluh ili vid, vid nije a, opet, nije ni sluh, bar ne po utisku. Da li je čovek sposoban da "oseti" EM polje? Da nije to možda još jedno čulo?
    Osetim, da. Mogu da osetim kada sam u drugoj prostoriji, ne čujem ništa što se dešava u susednoj i znam da je TV ugašen ili da je još uvek upaljen. Nekad se trgnem, pa ustanem da proverim. Zapanjim se prosto.

Primećen član DisMisaL (avatar)
    Učlanjen
    30.06.2007.
    Reputaciona moć
    0

Pogledaj ovo, u suštini pokazuje da postoji osetljivost na EM polje: http://www.feb.se/EMFguru/Ehs/electromagnetic-sensitivity.html Tako da moje objašnjenje da uređaj emituje polje koje utiče na zvučne talase nije najvaljanije (verovatno podosta pogrešno).
    Poslednji put ažurirao/la DisMisaL : 11.08.2008. u 02:05

Domaćin
    Učlanjen
    31.03.2008.
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Zanimljivo. Ali ovo se mahom bavi istraživanjem ljudskog zdravlja u vezi sa emisijom EM talasa.
    Sad sam shvatila i ceo postupak. Obično bih "osetila" da je TV upaljen. Sledeća reakcija je da se dobro koncentrišem na to mogu li ga čuti, pošto ga uglavnom nikada ne čujem jer je dovoljno udaljen, iz radoznalosti obično odem da vidim da li je upaljen. To u situacijama kada se probudim verujući da sam sama u kući a osećam da je TV upaljen pa mi nešto čudno. Onda uglavnom shvatim da ćale nije otišao na posao.
    Verujem da svi osetite paljenje TV-a, to je prilično izdefinisan..... pa, zvuk? Ili prebacivanje kanala, izaziva to neko uuujanje koje verovatno svi čuju. Ali ovako kada radi pasivno, nema tona ali je upaljen, kao da se oseća neko prisustvo, kao da ste u prostoriji sa nekim drugim a mrak je i taj se ne pomera pa vi osećate njegovo prisustvo, mada se to može objasniti telesnom toplotom koju eventualno možemo detektovati a onda... i TV sigurno ima neke termalne gubitke ali je suviše udaljen, ovo se oseti iz daljine. Interesantno, u svakom slučaju.

Ko zna koliko ljudi imaju čula kojih nisu ni svesni.

Meni je najpre palo na pamet da ima ljudi koji imaju malo širi raspon frekvencija dozvoljen za zvuk a TV ekran emituje te neke visokofrekventne talase ali opet, nije to baš zvuk... ne znam, lupam.
    Poslednji put ažurirao/la Nešto : 11.08.2008. u 05:55

Ističe se endonuclease (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Sledeća reakcija je da se dobro koncentrišem na to mogu li ga čuti, pošto ga uglavnom nikada ne čujem jer je dovoljno udaljen, iz radoznalosti obično odem da vidim da li je upaljen.
    ...
    Ko zna koliko ljudi imaju čula kojih nisu ni svesni.
    Culo sluha je culo kojih je vecina ljudi svesna.

Zvuk koga cujes je slab visokofrekventni zvuk koga oslobadjaju odredjene elektronske komponente televizora i monitora sa katodnom cevi. Frekvencija je na ivici ljudskog sluha, tako da ovaj zvuk mnogi (pogotovo stariji) uopste ne bi mogli da cuju cak i kada bi bio glasniji (posto osteljivost prema visim frekvencijama opada sa godinama).

Ovaj zvuk je pozadinski zvuk televizora i prisutan je dogod je televizor upaljen. Otud nase uho "navikne" na njega dok smo pored televizora, i mozemo da ga cujemo samo kada dodje do nagle promene: ako upalimo ili ugasimo televizor sa iskljucenim tonom (inace zvuk programa nadglasa i sakrije pozadinski zvuk), ili kada udjemo u zonu u koju taj zvuk dolazi (sedis u drugoj sobi, i malo se pomeris, i odjednom postanes svestan zvuka).

Vecina ljudi ovo opisuje kao "pistanje" ili "zvizdanje" televizora.

Sto se ljudskog osecaja za EM polja tice...dokazi su izmesani. Neke studje tvrde da pokazuju statisticki znacajan efekt u smislu promena u funkciji autonomnog nervnog sistema. Ali ovde je pitanje da li se radi o stvarnim efektima, ili o "sumu" u podacima iskopanom kroz kreativne statisticke metode.

Sto se tice studija o ljudskom osecaju polja (znaci, ne samo da mozda polje proizvede efekt na autonomni nervni sistem, vec da covek postane toga nekako svestan), sve koje sam video su ili negirale efekt, ili su metodoloski djubre.

Mada u teoriji nije nemoguce da neki covek mozda oseti EM polje (mnogi organizmi ovo sasvim sigurno mogu da izvedu - ali oni imaju razvijene organe za to), sumnjam da se to u praksi dogadja.

Domaćin
    Učlanjen
    31.03.2008.
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Hehe hvala na objašnjenju. I ja sam mislila da je visokofrekventni zvuk u pitanju, posebno kada se pali ili menja kanal, onda je krajnje izdefinisan. Ipak, dok TV radi osećaj je više kao neki neprijatan pritisak koji izaziva radoznalost, zaista se ne čuje ništa već kao da neko ili nešto stoji direktno pored tebe, teško je objasniti.

Biće da je svakako i to neka vrsta zvuka na koje ljudsko uvo nije dizajnirano da obraća pažnju, pa izaziva blagu neprijatnost.

Veoma poznat ristob (avatar)
    Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

Nemaš brige. Pa, kod tebe je već mutirao gen za detekciju elektomagnetskog polja! Nije ni čudo, čime je danas prebukiran čovekov organizam.

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Ja ne cujem kada se upali TV, ali ga odlicno osecam culom mirisa.
    Well, of course it's a rat! You have rats in Spain, don't you - or did Franco have them all shot?

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Citat Original postavio ristob Pogledaj poruku
    Nije ni čudo, čime je danas prebukiran čovekov organizam.
    Cime?
    Well, of course it's a rat! You have rats in Spain, don't you - or did Franco have them all shot?

Stara legenda Metla na vestici (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1488

aha..uvek..i ja sam se pitala sto....

e ova teorija o visokofrekventnim zvucima zvuci logicno......
    Poslednji put ažurirao/la Metla na vestici : 22.08.2008. u 00:13

Slične teme

1. Culo pokreta
    Autor Thalasoma u forumu Ostali sportovi
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 20.09.2007., 18:27
  2. 6o culo
    Autor !van u forumu Književnost
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 26.01.2006., 10:00
  3. sesto culo
    Autor mida u forumu Astrologija