Virusi (...)
Prikazujem rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Virusi (...)

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.08.2008.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Virusi (...)

Virusi bez nukleinske kiseline, virusi bez kapsida... virusi bez genetickog materijala a mnoze se... jesu li virusi zivi ili ne zivi organizmi... jesu li biljke ili zivotinje... itd.

Voleo bih cuti nekoga ko STVARNO zna o virusima, o ovim stvarima, a i svemu sto nadje da je interesantno u vezi toga. Ili dobiti neki dobar PDF na srpskom o virusima.

Iskusan Panamaman (avatar)
    Učlanjen
    17.06.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    95

Podrazumevano Re: Virusi (...)

Sta te zanima?Ja sam covek za to.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.08.2008.
    Reputaciona moć
    0

Merilyn Menson

Zanima me u koju se prirodu svrstavaju zivu ili nezivu ili biljni svet ili sta, zatim, kako se aktiviraju kad stupe na domacina, tj. proces aktiviranja tih nekih virusa koji se tako aktiviraju kad stupe na domacina.

Cuo sam za viruse koji nemaju nukleinsku kiselinu, kako se razmnozavaju?

Zatim, oni virioni ili kako li vec, koji valjda nemaju omotac, na koju foru oni opstaju onda... od cega se misli da su nastali evolucijom, gde su oni na lestvici evolucije... da li se desavaju na njima kakvi poremecaji u smislu mutacija...

U glavnom me zanima kako su nastali virusi. Od cega (evolutivno, ili bilo kako drugo).

Aktivan član apocalypse_iki (avatar)
    Učlanjen
    17.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    65

Virusi imaju nukleinsku kiselinu, RNK ili DNK. Kad se nalaze van domacina, onda se ponasaju kao nezive materije, a kad dospeju u domacina, onda se ponasaju kao zivi organizmi...
    Toliko se ja secam iz srednje, ali tebi verovatno treba vise...
    Never underestimate the capacity of other people to let you down.

Ističe se turbo_ajvar (avatar)
    Učlanjen
    05.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

ta pitanja što si postavio je enigma za ljude koji se bave time, a kamoli za nas

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.08.2008.
    Reputaciona moć
    0

ne znam. mozda ima ljudi koji se bave time ovde.

Obećava biogn (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Na ovom domacem sajtu mozes naci mnogo toga iz biologije http://www.bionet-skola.com/forum/viewtopic.php?f=44&t=87

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.08.2008.
    Reputaciona moć
    0

hvala, samo, krakta je...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    39

Citat Original postavio kakokako Pogledaj poruku
    Virusi bez nukleinske kiseline, virusi bez kapsida... virusi bez genetickog materijala a mnoze se... jesu li virusi zivi ili ne zivi organizmi... jesu li biljke ili zivotinje... itd.

Voleo bih cuti nekoga ko STVARNO zna o virusima, o ovim stvarima, a i svemu sto nadje da je interesantno u vezi toga. Ili dobiti neki dobar PDF na srpskom o virusima.
    Predlazem knjigu Opsta virusologija za studente medicine i molekularne biologije. Autor je Tanja Jovanovic, mozes je naci i na med. fakultetu i u raznim knjizarama , a kosta oko 300 din. Da ja sad ne bih ovde prepisivala poglavlja, iskreno ti je preporucujem kao literaturu.
    Pozdrav!
    Inace, viruse apsolutno niko ne smatra zivim bicima i ja zamalo nisam pala neki ispit jer sam u napadu lapsusa rekla "virusna celija".

Obećava biogn (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Kao obavezni ceijski paraziti, virusi jesu "zivotni oblici".

Stara legenda Metla na vestici (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1495

Postoji vise "vrsta" virusa. U zavisnosti od toga koju nukleinsku kiselinu sadrze i koje gradje dele se na:
    - viruse koji imaju jednolancanu DNK (zovu se parvovirusu)
    - virusi koji imaju dvolancanu DNK (nemaju specijalan naziv)
    - -II- imaju jednolancanu RNK ( -II-)
    - -II- imaju dvolancanu RNK ( zovu se retrovirusi)

Virusi su izgradjeni od kapsida (proteinska membrana) koja ogradjuje nuleinsku kiselinu. Na kapsidu se nalaze antigeni koji prepoznaju receptore na celiji domacina i vezuju se za njih. Razmnozavaju se samo u zivoj celiji!!!
    Postoje virusi kod kojih je nukleinska kiselina neaktivna ali se transkribuju zahvaljujuci RNK polimerazi celije, u IRNK ikao takva postaje aktivna.

Od virusa sa jednolancanom DNK najpoznatija je grupa pikorna virusa i oni izazivaju bolesti: deciju paralizu, miokarditis, hepatitis A, kijavicu, prehlade...
    Retrovirusi imaju sposobnost, zahvaljujuci jednom enzimu, da prevode RNK u DNK molekul, i takva transkribovana (prevedena) viralna DNK se sa ulaskom u celuju domacina replicira (umnozava) sa genomom domacina. Celija domacina nema stete od ovakvog odnosa sa virusom osim ako virus ne poseduje onkogen (deo na DNK koji uzrokuje stvaranje tumora)
    Dvolancani DNK virusi, najpoznatiji su ovi koji izazivaju sledece bolesti: herpes simplaks (tip 1 napada kozu, cuznjacu oka, nervni sistem, tip 2 napada genitalni sistem), varicele, mononukleozu, velike boginje, hepatitis B i C....
    Postoje i viroidi oni su nadjeni u celijama biljaka i geneticki materijal imje jednolancana RNK
    Virusi koji napadaju bakterije nazivaju se bakteriofagi, skraceno, fagi. Imaju glavu i rep. U glavi se nalazi nukleinska kiselina. Rep im je spiralan u sredini supalj, zavrsava se baznom plocom od koje polaze sest tankih filamenata i kukica. Njih odlikuju dva tipa zivotnog ciklusa:
    1. liticki ciklus - pocinje pricvrscivanjem faga za povrsinu bakterije i razlaganjem bakterijskog zida uz pomoc fagnih enzima. Zatim virusna DNK biva ubrizgana u celiju domacina (bakteriju). Razlaze se bakterijska DNK, zahvaljujuci enzimima faga. Zatim dolazi do udvajanja virusne DNK i na taj nacin se formiraju kopije virusne DNK i proteina fagnog omotaca
    2. lizogeni ciklus - u zarazenoj bakteriji virusna DNK se spaja sa bakterijskom DNK i prenosi u svaku sledecu bakterijsku generaciju. Odredjeni spoljasnji signali mogu u inficiranim bakterijama pokrenuti liticki ciklis.

evo slicice bakteriofaga

Stara legenda Metla na vestici (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1495

da bi razumeo ovaj a i druge tekstove koji te interesuju vezan za slicne teme moras da znas gradju DNK, replikaciju DNK, transkripciju DNK, translaciju DNK...sve u svemu malo molekularne genetike...to se uci u srednjoj iz biosa uzmi knjizicu i procitaj...

a ako ovo znas onada nemas frke da razumes ovo gore...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.08.2008.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio mrvichak Pogledaj poruku
    Predlazem knjigu Opsta virusologija za studente medicine i molekularne biologije. Autor je Tanja Jovanovic, mozes je naci i na med. fakultetu i u raznim knjizarama , a kosta oko 300 din. Da ja sad ne bih ovde prepisivala poglavlja, iskreno ti je preporucujem kao literaturu.
    Pozdrav!
    Inace, viruse apsolutno niko ne smatra zivim bicima i ja zamalo nisam pala neki ispit jer sam u napadu lapsusa rekla "virusna celija".
    Hvala, uzecu knjigu...
    Pa je li to onda nesto izmedju zive i nezive prirode (kao sto su gljive izmedju biljne i zivotinjske, jeli?) ili je to bas neziva priroda, mozes li samo reci gde su smesteni u drvetu/lancu evolucije? Posle cega i pre cega. Ako se uopste zna gde su smesteni...

Slične teme

1. Pomoc! Virusi....
    Autor zeksiv u forumu Sigurnost i zaštita
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 26.04.2009., 15:07
  2. virusi
    Autor saska84 u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 02.01.2007., 20:09
  3. Neki virusi...
    Autor opušteno u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 19