EKO SELA !

Poslednja izmena:
Izgleda da sam previše očekivao kada sam postavio temu EKO SELA u Srbiji ?!Pomislio sam da ću pokrenuti istomišljenike na diskusiju i možda na inicijativu za stvaranje istog kod nas,za sada bez rezultata.Ali oni koji bi da promovišu ovu ideju budućnosti neka me kontaktiraju:ssunny@krstarica.com
 
Sta se podrazumeva pod eko-selom?
Ja se secam da sam citao u novinama (mislim da je bio Blic) o nekom selu u Svedskoj u kome bukvalno sav otpad recikliraju. Od tog recikliranog otpada dobijaju biodizel, bio djubrivo... i na taj nacin su ostvarili ogromnu ustedu kako u industriji tako i u poljoprivredi jer zbog nedostatka stoke morali su da "uvoze" vestacko djubrivo.
 
ssuny
Izgleda da sam previše očekivao kada sam postavio temu EKO SELA u Srbiji ?!Pomislio sam da ću pokrenuti istomišljenike na diskusiju i možda na inicijativu za stvaranje istog kod nas,za sada bez rezultata.Ali oni koji bi da promovišu ovu ideju budućnosti neka me kontaktiraju:ssunny@krstarica.com
Немој да се љутиш одмах :), јер је тема непозната већини људи, а такође и сам појам еко села треба мало појаснити, јер постоје две групе: комерцијална и некомерцијална еко села.

Комерцијална еко села представљају (углавном) приватне туристичке пројекте који су у свету одавно нормална појава, а код нас се са њиховом изградњом почело задњих 10-ак година. Кустуричино етно село је код нас најпознатије, а уколико те интересује детаљна мапа етно села Србије, можеш је купити у књижари која се налази (на раскрсници) преко пута Машинског факултета у Београду.

Непрофитна етно села углавном оснивају групе еколога и/или духовних трагача, којима је живот у граду постао превише напоран и бесмислен. Повратак природи, еколошко гајење биљака, изградња кућа од алтернативних материјала (бала сламе, најлонских џакова напуњених земљом, изградња полуземуница...), добијање енергије путем соларних панела, мини ветрењача или мини хидроцентрала... , медитација, вегетаријанство или веганство, бављење неким обликом уметности - вајарством, сликарством... представљају део активности тих заједница, од којих је најпознатија Даманхур заједница.


Код нас још од 1977 године у селу Брезовица испод планине Рудник (недалеко од Горњег Милановца) постоји Породица Бистрих Потока коју води Божидар Мандић. У питању није класично Еко село, јер у тим објектима живи само он (супруга и деца су се после 15-20 година живота у Брезовици, вратили у град/цивилизацију), али код њега стално долазе људи, проведу ту пар или више дана и онда се врате својим обавезама.
Колико сам упознат за недељу-две се код њега одржава традиционални фестивал алтернативних позоришних представа, поезије и слично, што поред еколигије, представља његову основну вокацију.

Отприлике на пола пута између Бољевца и Зајечара - у селу Планиница, постоји слична заједница (подигнут један објекат - два су у фази изградње), док на Јужном Кучају у селу Микуљ постоји слична група. Сигурно да у Србији постоји још сличних заједница, но очигледно је да нису повезане у мрежу и присутне на нету.

Овде ћеш вероватно добити више информација http://www.objave.com/phpBB2/viewforum.php?f=31 на тему еко села.

П.С.
На нету ћете о овој теми наћи доста информација уколико у претрази укуцате: "Permaculture".
 
Poslednja izmena:
Mogu me kontaktirate osobe koje su zainteresovane za granju solarnih kuca,solarnih uredjaja,zdravog zivota uopsteno,i ako ima nekih osoba koje su ne pusaci,koje ne konzumiraju alkohol,koje zele da se bave zdravim zivotom i da zele sa nekim slicnim da uzmu plac i na njemu grade kuce nek me kontaktiraju jer to i ja zelim... svima ostalima koje ne interesuje ovakvo zivotno opredelje cu naravno rado predati sve sto sam saznao o eko gradnji,i eko uredjajima jer cim jedna osoba cini nesto dobro svima je bolje,zato je dobro da bilo ko od nas ucini bilo sta bolje nego sto je do sada cinio ili pomogne nekom drugom da cini bolje nego do sada i zemlja i sve na njoj ce se radovati tome...

veliki pozdrav ,svako dobro

moj MSN ,email adresa vatrenikrug@hotmail.com
PS.trenutno pravimo solarnu rernu,... :)
 
Dali je isto eko selo sto i etno selo?

:eek:
Naravno da nije, ali može da bude.
Eko-sela imaju prevashodnu tendenciju ka samoodrživosti u u užem (energeska samoodrživost) ili širem smislu (potpuna samoodrživost). Građena su uz primenu najsavremenijih ekoloških rešenja različitih tehničkih problema (izolacije, prečišćavanja vode, zagrevanja prostorija, hidroponičkog gajenja biljaka, itd. )
Etno-sela su sela koja održavaju vrednosti kulture naroda. Građena su u odgovarajućem arhitektonskom stilu, prisutne su narodne nošnje i popularna narodna jela.

Etno-sela, ukoliko je dobro osmišljeno i kvalitetno projektovano i izgrađeno, može uz malo truda da postane eko-selo.
Time se dobija spoj najbolje iz tradicije i tehnologije i prave vrednosti čuvaju.
 
Sa različitim Eko.... valja biti oprezan. Vrlo često se promovira jedna komponenta poduhvata kao "eko", ali kad se analizira celi projekat sve skupa ispadne kao ugrožavanje prirode. Pošto svaki poduhvat nešto košta, treba računati time da je jedan podatak i utrošena energija (kWh) za zarađen dinar (ili euro) koji smo uložili. Mali, promišljeni i racionalni koraci bolje će očuvati prirodu nego pompozni eko.
 
Sa različitim Eko.... valja biti oprezan. Vrlo često se promovira jedna komponenta poduhvata kao "eko", ali kad se analizira celi projekat sve skupa ispadne kao ugrožavanje prirode. Pošto svaki poduhvat nešto košta, treba računati time da je jedan podatak i utrošena energija (kWh) za zarađen dinar (ili euro) koji smo uložili. Mali, promišljeni i racionalni koraci bolje će očuvati prirodu nego pompozni eko.

Pozdravljam tvoje misljenje iz kojega naslucujem iskustvo.
 
Pozdrav svim članovima foruma :)
tmurna se neka vremena nadvila nad čovječanstvom, pa evo malo sunca:

Prezentacija br.1 projekta AgroTurizam Farma Vivian

farma_prezentacija_1.jpg
 

Back
Top