NOŠA

Debela Berta

Primećen član
Poruka
795
Vanja u ima 29 meseci i početkom leta smo počeli privikavanje na nošu.
Kupili smo je još s proleća kao da je gleda pa smo pričali i sve ok.
Tad smo polako počeli i da koristimo one gaćice pelene i to mu je bilo super. Od pre mesec dana mu oblačim normalne gaćice kad je kod kuće, a u školicu ide u peleni ali ih tamo stavljaju na nošu često tako da mu pelena koju mu ja stavim ujutru ostane suva dok ne dodjem po njega.

Problem je kod kuće! Noša mu stoji u sobi u kojoj provodi vreme da mu bude na oku, ali on uopšte nije zainteresovan da je koristi. Često ga pitam jel hoće da je upotrebi a on neće, skoro nikad. Posle spavanja ga uhvatim jer je bunovan pa uspemo nešto da uradimo ili kad je napolju pa mu je interesantno da zaliva travu. :)
Izludjuje me što kad ga pitam on kaže ne i okrene se na drugu stranu i upiški. Odmah zatim dodje i kaže da je piškio. Znači kapira ali neće da mi kaže.

Razmišljam o tome da obustavim ceo proces na nedelju dve, pa da probamo iz početka, jer ne ide ovako.

Šta mi je činiti?
 
Moj Nidza 18 puni 9 meseci.Lepo sedi tako da sam mislila da bi moglapo malo da ga stavljam na nosu. Jel moze neko da mi kaze kad se najranije koristi nosa i koliko se dete vremenski drzi?
Videla sam neke koje su u obliku fotelje i imaju malu fijokicu,nose koje sviraju kad dete piski,nose u obliku labuda na koje dete sedne i drzi ga za ruckice na glavi kao one na ringispilu,a pri tom slusa muziku.Svasta su napravili.Dodje mi majke mi da ja sednem na tu nosu:rotf:
 
Uh Espi mislim da je malo rano.
Najvažnije je da on bude spreman da skapira šta se tu dogadja. Mislim, možeš ti da ga naučiš ali nisam sigurna koliko je to ispravno.

Znam da ne bi trebalo da obustavljamo ali već više od mesec dana je klimavo i plašim se da on možda nije još spreman. S druge strane ako ne uspemo ove godine, on će naredno leto imati već 3,5 pa će biti frka zbog školice.
 

ova je mnogo zanimljiva i kosta svega 260,00 din
mogu da ostavim link ko je proizvodjac i gde ima da se kupi ako mi dozvole moderatori - da ne bude da nesto reklamiram.
 
Uh Espi mislim da je malo rano.
Najvažnije je da on bude spreman da skapira šta se tu dogadja. Mislim, možeš ti da ga naučiš ali nisam sigurna koliko je to ispravno.

Znam da ne bi trebalo da obustavljamo ali već više od mesec dana je klimavo i plašim se da on možda nije još spreman. S druge strane ako ne uspemo ove godine, on će naredno leto imati već 3,5 pa će biti frka zbog školice.
On ce krajem novembra i li pocetkom decembra u jaslice i tamo ce ga stavljati na nosu,pa su nam rekli da ucimo decu na vreme,a od 10 meseci na gnjecenu hranu,tako da nisam pametna sta da radim.Ja cu da probam,pa ako se bude bunio nosa ce da saceka bolja vremena:ok:
 
Vanja je krenuo u jaslice sa godinu i po i to u najmladju grupu u kojoj ih nisu stavljali na nošu. U martu je napunio dve i prešao u srednju gde su ih stavljali na nošu, ali je on sa 2 bio najmladji u grupici.
 
Vidis,ja sam bila na roditeljskom i rekli su nam da bebe stavljaju na nosu.Inace mi zivimo u Mirijevu.Ne znam zasto se to razlikuje,valjda za sve bebe treba da vazi isto pravilo.Volela bih kada bih mogla da malo odlozim to ostavljanje u jaslama,ali nikako ne mogu zbog posla:sad2:
 
Мало ми глупо да дете од 10 месеци стављају на ношу, јер једноставно нема сврхе.
Оно тада није довољно зрело да би то давало било какве ефекте.
 
U jaslice primaju decu sa navrsenih godinu dana. Mladju ne primaju,tako da ne stavljaju decu sa 10 meseci na nosu - ako si na to mislila.To su nam savetovali da uradimo da bismo ga kao navikli da sedi na nosi.
Moja komsinica bebu stavlja redovno iako ima 9 meseci i to ujutro posle podoja jer zna da tad otprilike kaki. I iskaki se u nosu.Tako stvara naviku.
Ja cu mu je kupiti,pa kad sledeceg meseca odem kod fizijatra bas cu da je pitam kad da ga stavim i dal je rano pa vam javljam sta je rekla:ok:
 
i mene jako zanima ovo sa nošom...Gabriel se baš jako napreže kad treba da kaki,pa bih imala vremena da ga skinem i stavim na nošu, samo ne znam,da li da to već počnem da radim...
 
Moja komsinica bebu stavlja redovno iako ima 9 meseci i to ujutro posle podoja jer zna da tad otprilike kaki. I iskaki se u nosu.Tako stvara naviku.

Хехе, врло честа грешка у поимању неких ствари. Оне мисле да су научиле дете да каки у ношу, а у ствари је дете научило њих да ухвате тренутак када се њему каки!

Дете од 9 месеци не може имати навику да каки у ношу, није довољно зрело за тако нешто. Фазон је у томе што је мама укапирала када дете каки, и увежбала се да га у то време стави на ношу. МАМА је та која је ту нешто научила, а не ДЕТЕ!;)

Мислим, ок је ако то мами олакшава ствар да не мора да пере усране пелене, али не треба се заваравати да дете у том узрасту има појма и представу о томе.
 
U jaslice primaju decu sa navrsenih godinu dana. Mladju ne primaju,tako da ne stavljaju decu sa 10 meseci na nosu - ako si na to mislila.To su nam savetovali da uradimo da bismo ga kao navikli da sedi na nosi.
Moja komsinica bebu stavlja redovno iako ima 9 meseci i to ujutro posle podoja jer zna da tad otprilike kaki. I iskaki se u nosu.Tako stvara naviku.
Ja cu mu je kupiti,pa kad sledeceg meseca odem kod fizijatra bas cu da je pitam kad da ga stavim i dal je rano pa vam javljam sta je rekla:ok:

moj sin nece vise da sedi na nosi... a sedeo je od osam meseci!

problem je u tome sto sam mu ja ukljucivala tv dok je ujutro sedeo na nosi pa je dasa shvatio da je to stolica za gledanje TV-a :klap:

dobro, sta sada da radim, nisam znala :dash:
i sada ima novu stolicu, neku sto se ljulja, pa sada vise nece da sedi na onoj neudobnoj na kojoj mu utrnu nogice :rotf:

U mojoj knjizi o bebama kaze da treba poceti od godinu i po sa pisanjem na nosi, ili malo kasnije... oko godinu i po... kaze da pre toga nemaju jasnu ideju o tome da piske... a kake bez problema i mnogo ranije na nosi... eto, moj sin je kakio na nosi, ali sada iskljucivo stojecki kaki... uhvati se za nesto i onda krene da se mrsti :whistling:
 
Eto vidi[, dva sela, dva običaja!
Mi smo na krstu i nisu nam ni pomenuli nošu na roditeljskom.
A to što Hellen kaže potpuno se slažem.

Imam drugaricu koja da bi dete sedelo na noši (14 mes) daje mu da jede!? Da, da, mali jede i sere u isto vreme, užas! Etatoko nisi onda mnogo zajebala stvar, samo da se ne ukaki svaki put kad gleda tv. :hahaha:
 
Moj Nidza 18 puni 9 meseci.Lepo sedi tako da sam mislila da bi moglapo malo da ga stavljam na nosu. Jel moze neko da mi kaze kad se najranije koristi nosa i koliko se dete vremenski drzi?
Videla sam neke koje su u obliku fotelje i imaju malu fijokicu,nose koje sviraju kad dete piski,nose u obliku labuda na koje dete sedne i drzi ga za ruckice na glavi kao one na ringispilu,a pri tom slusa muziku.Svasta su napravili.Dodje mi majke mi da ja sednem na tu nosu:rotf:

Dunja puni 9 meseci 23. Dok je jos dolazila patronazna sestra, rekla nam je da kad pocne stabilno da sedi, mozemo da je stavljamo na nosu, sa cime se pedijatri ne slazu. Dete u tom uzrastu nema pojma kad mu se kaki ili piski, ali je poenta toga da se ono navikne na nosu kao predmet, koji mu kasnije nece biti stran.
Tako da smo i mi krenuli sa tim i sasvim slucajno se desilo da je dva dana za redom kakila u istu. Pustimo je da sedi koliko hoce, ali to nije duze od 5-10 minuta.
Mislim da je to slicno kao sa sedistem za auto, da vec starija deca se teze naviknu na to, nego ona koja su sedela od samog pocetka, barem su takva iskustva nasih prijatelja.
 
И још: свугде у литератури пише (а и ја се слажем са тиме) да дете не треба дужати дуго на ноши.
Ако ништа не уради за неколико минута - обући га.
Никакве сврхе нема да деца седе по сат времена и играју се на ноши чекајући када ће им се пишкити.
 
Dimitriju smo kupili nosu kad je imao oko 8 meseci, cisto da je gleda:) Imao je oko 14 meseci kad smo pokusavali da ga stavimo samo posle spavanja, drao se najstrasnije. Onda mi je pedijatar rekla: Ma, decak je to, oni vole da gledaju sta rade. Od tad je piskio stojeci bez problema kad ga ponudimo, pod uslovom da mu se piski. Onda je doslo leto, imao je 20 meseci, pustali smo ga da trckara bez pelena, istina, piskio je gde je stigao, srecom, to je uglavnom bilo napolju, i onda je poceo da trazi nosu. 15-tak dana pred drugi rodjendan (kraj septembra) izbacili smo i nocnu pelenu bez ikakvih problema.
 
E to mi primenjujemo!
Danas sam ga prvi put pustila da sedi na noši 20 min!!! Jer je imao gasove pa mi se činilo kao da će svakog trenutka da krene da kaki i na kraju sam ga podigla.
Inače ako za max 5 minuta ne odradi posao dižem ga, jer nije noša za igranje.
 
Dimitriju smo kupili nosu kad je imao oko 8 meseci, cisto da je gleda:) Imao je oko 14 meseci kad smo pokusavali da ga stavimo samo posle spavanja, drao se najstrasnije. Onda mi je pedijatar rekla: Ma, decak je to, oni vole da gledaju sta rade. Od tad je piskio stojeci bez problema kad ga ponudimo, pod uslovom da mu se piski. Onda je doslo leto, imao je 20 meseci, pustali smo ga da trckara bez pelena, istina, piskio je gde je stigao, srecom, to je uglavnom bilo napolju, i onda je poceo da trazi nosu. 15-tak dana pred drugi rodjendan (kraj septembra) izbacili smo i nocnu pelenu bez ikakvih problema.

Blago vama.
Hoću i ja tako. :)
 
Berta, kupi knjizicu "Mishko pishko" iz onog Kreativnog centra - moj unuk je za cas naucio na noshu - dok je bio kod nas u gostima, deca su nam rekla da nesto smislimo dok ne doputuju, a mi smo osim 2 nose (a trecu su oni doneli):rumenko:, kupili tu knjizicu, pa dal` zbog nje, dal` zbog tako velikog drustva, on je za bukvalno 2 dana poceo uredno da koristi noshu.
pozdrav
 
Moja jetrva je ubedila dete da koristi nošu ovako:"ako budeš piškila u nošu neće nam trebati pelene, pa ćemo za te pare kupiti nove igračke". Dete je imalo 2 godine i odlučilo da se pogodba isplati.
 
Mi muku mucimo sa nosom...moj sin ima 22meseca i apsolutno nece na nosu...ni da sedne...mislim da sam pogresila sto nisam ranije pocela sa privikavanjem...svi nasi prijatelji kosi su poceli sa nosom od 9-10meseci kasnije nisu imali problema...nasa generacija koja nije imala jednokratnih pelena isla je na nosu redovno vec sa godinu, godinu i po...pa sad razmislite...
 

Back
Top