Clipper (16-bit, 32-bit) - kakva je situacija kod nas?

codemaker

Iskusan
Banovan
Poruka
6.514
Voleo bih da prodiskutujem sa onima koji koriste Clipper u svom radu. Takodje i sa onima koji uz Clipper upotrebljavaju Fivewin GUI.
I na kraju, ima li nekoga ko koristi xHarbour, koji je 32-bitni kompiler za Clipper kod (u saradnji sa Fivewin for Harbour - FWH, takodje GUI aplikacija)

Znam da sada svi govore o C++, .NET tehnologiji itd. Ali ja jednostavno nemam vremena za detaljinije razmatranje - suvise posla :(
Zbog toga radim u Clipperu veoma dugi niz godina, a WIndows GUI mi odradjuje Fivewin (FWH)

Ima li Clipperasa?
 
I ja bih volela da naucim nesto o Clipper, ali nema objasnjenja, prodaja knjige,...nigde nema. :( Znam o Delphi, Foxpro, ......a Clipper nazalost nisam. Pozdrav. :wink:


codemaker:
Voleo bih da prodiskutujem sa onima koji koriste Clipper u svom radu.
Znam da sada svi govore o C++, .NET tehnologiji itd. Ali ja jednostavno nemam vremena za detaljinije razmatranje - suvise posla :(
Zbog toga radim u Clipperu veoma dugi niz godina, a WIndows GUI mi odradjuje Fivewin (FWH)

Ima li Clipperasa?
 
Programerka:
I ja bih volela da naucim nesto o Clipper, ali nema objasnjenja, prodaja knjige,...nigde nema. :( Znam o Delphi, Foxpro, ......a Clipper nazalost nisam. Pozdrav. :wink:

Da, problem je poveliki sto se tice literature. To je i jedan od razloga sto je Clipper prilicno zapostavljen na ovim nasim prostorima.
Radim za neke inostrane firme, pa iz raznih kontakata, saznajem zanimljive stvari sto se tice Clipper-a. Ogroman deo softwera u Juznoj Americi je pod Clipperom, u Kanadi postoji velika tiristicka organizacija koja radi online rezervacije i sve ostalo, Clipper.. itd..

Jos od kada se pre skoro 10-tak godina pojavla biblioteka/software Fivewin, 16-bitni Clipper je dobio i GUI za Windows, ne moze se razlikovati od program pisanom u C++, Delphy itd.

Na kraju, pre skoro 2 godine, startovan je projekat xHarbour, sto je ustvari 32-bitni kompajler za Clipper kod. Rezultat je 32-bitna Windows aplikacija (GUI ili konzolni mod)

Mnogo dobar alat, lepo se na njemu radi, ali kod nase nesto nije prosiren.

I ne samo to, koristeci Clipper code, pomocu xHarbour/Fivewin, uradio sam i kompletnu web aplikaciju za neku USA firmu. Ljudi koriste DBF databaze i Internet, za unos podataka za obracun plata! Njihov server prihvati unose i generise sve moguce vrste izvestaja, online...

Clipper/xHarbour/Fivewin je explozivno mocna kombinacija, veruj mi
 
Uau, zvuci mi sjajno i mocno.
Mi, zaposleni, koristimo kupljeni program(Clipper) -za kadrove, obracune, finansija, likvidature,... i svidja mi taj program, daleko brzi od novog/slozenog programa(poput Microsoft). Skidam nekoliko fajlova ("DBF") sa servera, napravim programcic(Delphi, Foxpro,Dbase..) i stampam spiskova u bilo kom smislu. Takav programski jezik mi treba zbog brzeg rada na poslu, jer se u preduzecu stalno traze hitni izvestaji. To je to.
Ako smem da pitam, kako si se zapoceo da naucis o Clipper? Knjiga? Pomoc prijatelja?


codemaker:
Da, problem je poveliki sto se tice literature. To je i jedan od razloga sto je Clipper prilicno zapostavljen na ovim nasim prostorima.
Radim za neke inostrane firme, pa iz raznih kontakata, saznajem zanimljive stvari sto se tice Clipper-a. Ogroman deo softwera u Juznoj Americi je pod Clipperom, u Kanadi postoji velika tiristicka organizacija koja radi online rezervacije i sve ostalo, Clipper.. itd..

Jos od kada se pre skoro 10-tak godina pojavla biblioteka/software Fivewin, 16-bitni Clipper je dobio i GUI za Windows, ne moze se razlikovati od program pisanom u C++, Delphy itd.

Na kraju, pre skoro 2 godine, startovan je projekat xHarbour, sto je ustvari 32-bitni kompajler za Clipper kod. Rezultat je 32-bitna Windows aplikacija (GUI ili konzolni mod)

Mnogo dobar alat, lepo se na njemu radi, ali kod nase nesto nije prosiren.

I ne samo to, koristeci Clipper code, pomocu xHarbour/Fivewin, uradio sam i kompletnu web aplikaciju za neku USA firmu. Ljudi koriste DBF databaze i Internet, za unos podataka za obracun plata! Njihov server prihvati unose i generise sve moguce vrste izvestaja, online...

Clipper/xHarbour/Fivewin je explozivno mocna kombinacija, veruj mi
 
Pa sto se tice ucenja Clippera, zapoceo sam jos davne 1987 godine, tada je bio aktuelan Clipper 87 Decembar mislim...

Inace nove verzije Clippera, pogotovo xHarbour (32-bitni Clipper), su vec objektno orijentisani jezici. RAd sa klasama, kreiranje vlastitih klasa, nasledjivanje itd - a sve to "uz nepodnosljivu lakocu rada.. " :)

Takodje, moguc je rad sa COM portovima, Internet programiranje (Socket, WebServeri, CLient-Server aplikacije itd..)

Sve u svemu mocan alat.
I da, nekada smo rado koristili programe radjen u Clipperu, jer upotrebljavaju DBF datoteke, pa smo lako pravili razne dodatne jednostavne izvestaje, pod uslovom da znamo sta koje polje znaci, a da to program i nije znao da uradi, jer nije isprogramirano..

Takodje, postoji zaista ogroman broj dodatnih biblioteka, kao na primer sjajna biblioteka za kreiranje PDF zapisa direktno iz programa, kao stampa izvestaja ali rezultat je zeljeni PDF, koji se zatim salje korisniku preko maila, direktno preko interneta ili kako drugacije prenosi...
 

Back
Top