Harmonija....?

vuda

Domaćin
Poruka
3.387
Shta mislite ,kako bi mogli zhiveti u harmoniji sa prirodom........i sa kosmosom (da previshe ne filozofiram),....?
Da li nam je mozhda to izlaz u bezbednijoj i bezbrizhnijoj buducnosti ?:)
 
Harmonija sa prirodom mora se uspostaviti. Nazalost mi tu harmoniju narusavamo. Dala bih primer iscrpljivanja prirodnih resursa. Ako je, na primer, jedne sirovine, pri istoj kolicini koriscenja dovoljno za daljih 1000 godina, onda ce ona pri godisnjem povecanju od 3% trajati samo 117 godina, a pri povecanju od 6% samo 71 godinu. Ovo je samo 1 od 1000 primera naseg unistavanja prirode. A na kakvu si harmoniju sa kosmosom mislio?
 
Harmonija sa prirodom mora se uspostaviti. Nazalost mi tu harmoniju narusavamo. Dala bih primer iscrpljivanja prirodnih resursa. Ako je, na primer, jedne sirovine, pri istoj kolicini koriscenja dovoljno za daljih 1000 godina, onda ce ona pri godisnjem povecanju od 3% trajati samo 117 godina, a pri povecanju od 6% samo 71 godinu. Ovo je samo 1 od 1000 primera naseg unistavanja prirode. A na kakvu si harmoniju sa kosmosom mislio?

Pa recimo ,da ne pravimo smetishte od nashe orbite od ostataka letelica ,i da shvatimo
UTICAJ planeta na deshavanja kod nas na zemlji.
Ja ne mogu da shvatim koliko je malo aktivnih na ovom forumu ,koji ce verovatno imati
veliki uticaj u blizhoj nam buducnosti.............................:???:
 
Pa da smetiste od letelica...Tu si u pravu. Ajde daj neki primer za uticaj planeta na desavanja na zemlji. A to sto malo ljudi dolazi na ovaj pf razlog je slabo razvijena ekoloska svest. Malo su ljudi upoznati za zastitom nase okoline. A ko je kriv? Mislim da se to zna. Sad bi trebalo nesto uraditi po pitanju jacanja ekoloske svesti, ne samo kod nas, vec bi trebalo biti svuda.
 
Ajde da budem josh konkretniji u mom nekom razmishljanju:.....

Poznat je uticaj meseca za vreme polozhaja tkzv.pomracenja (gravitacijom) na eventualno povecanje rizika na izazivanje zemljotresa (a samim tim i na pojavu cunamija) , vulkanskih erupcija
kao i pomeranja vodenih , atmosferskih masa a moguca su i izazivanja klizishta.
Pojavom suncanih pega ,pa erupcija ,koji izazivaju prave magnetne oluje , shto izazivaju ne samo
oshtecenja elektronskih uredjaja ,nego verovatno uticu i na psihu ljudi.
Uticaj meteora ,kometa i asteroida ,ne mozhemo ignorisati ,a na one pogubne po civilizaciju
bi mogli uticati ,da ima vishe razuma od svetskih mocnika.
Pa i recimo uticaj polozhaja planeta (po astrologiji) na same ljude,mada nauchno josh pod nekim znakom pitanja.

Moglo bi josh mnogo o tome ,ali ako uzmemo u obzir ove stvari mogli bi na neki nacin uticati
na zashtitu choveka i chovekove sredine...................shvatanjem vremenskog perioda visheg
rizika itd.itd...
 
Sam izvorni razlog nastanka "Ekologije" je razvojem nashih saznanja i svesti premashen.
To znachi da tu oblast mozhemo proshiriti na gotovo sve aspekte zhivota ljudi.
Recimo ,da li ima smisla raspravljati o zashtiti chovekove izvorne duhovnosti .
Ovo bi povezao sa uticajem savremenog nacina zhivota ,komercijalnim uticajem medija......
......
Ogroman je uticaj "trenutnog trenda" u svakoj oblasti nashih zhivota ,potiskujuci nash unutarnji
prirodni osecaj ,nash ,kako bi rekao "izvorni kod"(duhovna harmonija sa kojom smo rodjeni).

A shto se tice pitanja ,Stella ,to je recimo najavljeni projekat "Atari".
Zamislite kakav bi uticaj imao pad jednog od objekta na "EKO" sistem na zemlji.

Za razmishljanje je,recimo,ko mozhe garantovati da komete mozhda ne mogu biti
faktor uticaja na viruse ili slichno ,pogotovo ako znamo da komete sadrzhavaju i led (vodu).

Evo josh jedan mozhda problem, u buducnosti nam sledi po nekima obrtanje magnetnih polova
nashe planete.
Kako neki tvrde ova pojava se vec deshavala kroz istoriju ,ali shta, kako ,kad ,kakve ce to
imati posledice..........
 
Uticaj medija je veliki u gotovo svim sferama nasih zivota. Jer, sto se tice zagadjivanja nase planete, veliki uticaj imaju mediji na razvijanje svesti kod ljudi, pogotovo dece. Tj. treba da bude vise emisija sa tematikom ekologije. Ali nije to jedini cinilac. Ja mislim da je ekologija slabo zastupljena i u skolama. Pre svega tu mislim na osnovne skole pa cak i vrtice. Treba deci sto vise pricati o zastiti okoline naravno prilagodjeno njihovom uzrastu.
 
E da, sto se tice ovih asteroida, procitala sam da postoji mogucnost nastanka ekoloskih katastrofa sudarom Zemlje sa kosmickim telima. Na primer, sudar sa kosmickim telom precnika oko kilometar ekvivalentan je eksploziji svih nuklearnih bombi koje su danas uskladistene u svim drzavama posednicama ovog oruzja. A koliko sam videla ovde taj "Atari" projekat bi trebao da unistava ta nadolazeca opasna kosmicka tela.
 
Za pocetak je odlicno sto forum ozivljava (svaka cast moderatoru!), da se malo aktiviramo ovde...
Zatim, mislim da ovu pricu treba malo da provlacimo i po forumima koji nisu cisto ekoloski (ubacimo tu i tamo neku temu), jer ako se sve bude vrtelo u krugu istih ljudi, nista necemo uraditi.
Treba polako uvlaciti u ovu pricu ljude koje poznajemo, a koji se do sad nisu puno interesovali za ovu problematiku (lepo im uz pivce proturimo neku groznu pricicu o ubijanju foka ili krcenju kisnih suma i sl.).
A kad nas vec bude malo vise i kad se pocnemo lepo okupljati ovde po netu vreme je i za malo pravog aktivizma. Na drzavu i zakone se ne vredi oslanjati, nego stvar u svoje ruke... aktivnosti, peticije, kampovi, protesti, projekti, javne tribine...
Cenim da ce se tako najbolje siriti ekoloska svest. Akcenat naravno na omladinu. Zasipanje surovim podacima na sve strane, pa ce valjda neko (barem oni sa malo vise mozga) skapirati da smo vec u go..ima do guse i da cemo se uskoro podaviti...
Eto, entuzijazma ima... A sada Res, non verba!
 
@Ole Gunnar
Prvo - Hvala na pohvalama. Sto se tice ovog 'provlacenja' mora se osmisliti kako to da se uradi a da se ne krsi pravilnik foruma. Tj. ne mozes otvoriti temu o, na primer, nesto o ekologiji na pf Kompjuteri. Mora se osmisliti kako. O ovoj problematici molim da se nastavi na temi 'Predlozi' a ovde da nastavimo o ovoj Harmoniji.
 
Ako se pitash kako je ziveti u Harmoniji sa prirodom, idi u Svajcarsaku, zemlja je u 52. ekoloshke tacke proglasena za zemlju koja najvishe brine i ulaze u prirodu i njeno ocuvanje. Mislim, zaista, to su ljudi koji pokrivaju svoje lednike da bi im bilo hladno.... I :heart: Schweiz
 
Ma svaka cast Svajcarcima. Treba se ugledati na njih. Oni su malo kulturniji od nas. I ne samo oni. Nama fali malo vise kulture, kucnog vaspitanja (cast izuzecima). Sta reci za majku (ili oca, svejedno) koja seta dete i ima papir, otpadak u ruci, i baci ga na travu. Mislim to dete treba vaspitavati da cuva nasu okolinu a od ovog primera se uglavno pocinje.
 
Malo? Znash li da jen u Svajcarskoj zabranjeno zakonom imati prljav auto? Po parkovima i gradu su kamere pa cikm se usudi da bacish papir za sta dobijesh kaznu preko 1000 franaka? Poredish zemlju koja ima citavo ministarstvo koje se bavi cistocom zemlje, pa ministarstvo ekologije, pa ministarstvo ekoloshkog razvoja sa Srbijom. Zansh da su kod njih zabranjeni uobicajeni sapuni i proizvodi za ciscenje vec se koriste oni koji ne stete prirodi? Ja to zovem harmonijom!
 
Jedan komentar:....

Sudeci po trenutnoj situaciji ,veoma lako je moguce da postojece mere ublazavanja globalnog zagrevanja nece biti dovoljne.
Ako uz to uzmemo u obzir nerealno ozbiljno shvatanje svetskih mocnika ,naredni period nam
nije nimalo ruzicast.
Na osnovu nekih modela (simulacije i empirijskih proracuna) ,ukoliko zelimo da se zastitimo od
vecih posledica (npr.poplavljivanje velikih metropola itd) ,logicno je da ce biti potrebne dodatne mere, kao , npr. izrada suncevih reflektora u orbiti iznad podrucja okeana posebno odabranih u odnosu na morske struje ,pa masovnijim ozelenjavanjem povrsina (stabilizacija terena i povecanje emitovanje kiseonika uz potrosnju ugljen-dioksida-citaj smanjenje efekta staklene baste) ,a verovatno ,ima i mnogih drugih resenja.
Sto se tice nastanaka uragana , moglo bi se uticati na njihov razvoj ,razvojem materijala za upijanje vlage ,kao i hemijskim hladjenjem uzlaznog stuba ,a sve u cilju smanjivanja razornosti.
Shta mislite ,da ovakvim stepenom promena bi uskoro mogli ocekivati pikove max. brzine vetra uragana i preko 500 kmh ?(mozhda i 600 kmh narednih godina ?)
Sve u svemu, bice potrebno veoma brzo ,da se razvija tehnologija potrebna za resavanje ovih problema.
Jeste ,potrebna su ogromna sredtstva ,ali ako je ciklus koliko toliko nepovratan ,mozemo li
razumno razmishljati o "nekoj materijalnoj ceni" ?........
 
Norveshka vlada ce uplatiti milijardu dolara za oporavak shuma Amazone..........

Komentar:
Na zhalost ovo je usamljen slucaj ,gde su ostali "veliki" da ulozhe u "pluca planete".....

ps.
Iz NASA upozoravaju da je ovih dana povecano UV zracenje na nashoj teritoriji...
dobro je da ima oblaka......
(Izvor YU-eko)
 
Poslednja izmena:

Back
Top