Koliko smo plemeniti?
Prikazujem rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Koliko smo plemeniti?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    18.04.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    38

Podrazumevano Koliko smo plemeniti?

Nedavno slusam na vestima, nema dovoljno krvi. Premalo je dobrovoljnih davalaca. Premalo je organa za presadjivanje, nemamo naviku da zavestamo organe.

Ne bih da pricam o zdravlju, nego o plemenitosti. Ne znam kako za vas, ali za mene je to kad neko ucini neko dobro delo i ne ocekuje nista zauzvrat.

Da li ste doziveli nesto tako? Da li je neko vama tako nesto ucinio, ili nekom koga poznajete? U moru egoizma, samozivosti, otimacina, ima li i koliko plemenitosti medju nama?

Evo pocecu jednim primerom. Nedavno sam cula da je jedan stariji gospodin koji zivi u inostranstvu, poklonio jednu svoju kucu mladom bracnom paru koji imaju dete od 1 godine, mlada majka je inace cerka njegovog poznanika. Pazite, jeste u malom mestu, ali kucu.
    I to poklonio, znaci ne izdao, vec prepisao.:Licno ih poznajem, uselili su se.

Da li ima jos plemenitih ljudi? Sta je za vas plemenitost

Buduća legenda
    Učlanjen
    22.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Koliko smo plemeniti?

Svaka cast,to je stvarno dobar primer.Bas sam se pitala kako ide procedura na WMA ,vec duze vreme razmisljam o donaciji organa.
    Sto se tice onih direktnih primera,bojim se da mozda nisam dovoljno plemenita.Za sve u zivotu sam se sama mucila,niko mi nije pomogao {mislim na porodicu},nekako svako gleda svoja posla,tako da trenutno nema osobe kojoj bih mogla tako nesebicno da poklonim nesto.Jednostavno,nisam nikada dozivela da mi neko nesto ucini,a da to bude stvarno bezuslovno.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    18.04.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    38

Moja kcerka je dobrovoljni davalac krvi, i njeni drugovi, od 18 god. redovno.
    Ja sam mojoj deci rekla, ako mi se nesto desi pa umrem, da sve sto se moze iskoristiti od mog tela, daju u bolnicu za transplantaciju.

Htela sam inace da otvorim ovo kao posebnu temu, jer ne znam kako je to kod nas uopste reseno u Srbiji, ali ne znam da li ima vec na forumu zdravlja ?

(tamo inace ne smem da ucestvujem, ww mi zabranila jer sam hvalila aloe veru...)

Buduća legenda Hellen (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Ја сам прошле године постала добровољни давалац крви...
    Не знам зашто, мислила сам да то могу, није ми проблем... Нисам нарочито размишљала о тим људима који ће добити моју крв. Више као - што да не, ако могу.

Али, после првог давања, звучи глупо, али ја сам се осећала јако добро! Могу слободно рећи да сам баш била срећна и поносна на себе.
    После сам наставила да дајем крв због тог осећаја...ваљда осећај да сам корисна, шта знам...

Значи, не мислим да је племенитост увек само оно када не очекујемо ништа за узврат. Људи су племенити зато што ОНИ уживају у томе, значи добијају нешто за узврат!

(Имам друга који ми је увек много више чинио и давао него што сам ја могла да вратим. Када сам рекла својој најбољој другарици (која је психолог) да се осећам непријатно зато што не могу да му вратим ни део од онога што он мени пружа, и да се због тога осећам мало безвезе...она ми је рекла да не треба да бринем, он не даје зато што чека да се узврати, даје зато што је то ЊЕГОВО ЗАДОВОЉСТВО, зато што ОН ужива у давању! Значи, и племенити људи добијају много, не чине добра дела само ето тако, племенитост ради племенитости...)

Мислим да нисам баш најбоље објаснила шта сма хтела да кажем...ал ајде.

Buduća legenda
    Učlanjen
    22.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Hoces reci da ipak nista nije dzabe...

Buduća legenda Hellen (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Да, али не у материјалном смислу.

...И не мислим да је то ишта лоше...

Buduća legenda
    Učlanjen
    22.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ljudski je...razumeli...

Zainteresovan član S_lady (avatar)
    Učlanjen
    24.07.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    36

Citat Original postavio Hellen Pogledaj poruku
    Ја сам прошле године постала добровољни давалац крви...
    Не знам зашто, мислила сам да то могу, није ми проблем... Нисам нарочито размишљала о тим људима који ће добити моју крв. Више као - што да не, ако могу.

Али, после првог давања, звучи глупо, али ја сам се осећала јако добро! Могу слободно рећи да сам баш била срећна и поносна на себе.
    После сам наставила да дајем крв због тог осећаја...ваљда осећај да сам корисна, шта знам...

Значи, не мислим да је племенитост увек само оно када не очекујемо ништа за узврат. Људи су племенити зато што ОНИ уживају у томе, значи добијају нешто за узврат!

(Имам друга који ми је увек много више чинио и давао него што сам ја могла да вратим. Када сам рекла својој најбољој другарици (која је психолог) да се осећам непријатно зато што не могу да му вратим ни део од онога што он мени пружа, и да се због тога осећам мало безвезе...она ми је рекла да не треба да бринем, он не даје зато што чека да се узврати, даје зато што је то ЊЕГОВО ЗАДОВОЉСТВО, зато што ОН ужива у давању! Значи, и племенити људи добијају много, не чине добра дела само ето тако, племенитост ради племенитости...)

Мислим да нисам баш најбоље објаснила шта сма хтела да кажем...ал ајде.
    Plemenitost i jeste upravo to:da se dobro osecas u svojoj kozi jer si nekoga ucinio sretnim ili mu pompgao na neki nacin iz cistog milosrdja,ne ocekujuci nadoknadu bilo koje vrste.Ako to coveku daje osecaj vrednosti -to je prirodno stanje posle neceg lepo ucinjenog.To bi strucnije ibolje objasnila WW,ali to je to Hellen.I ja sam bila dob.davalac krvi,(zbog dijabeta sam prestala),suprug i sin su visestruki davaoci.naravno oni imaju povlastice zbog toga.Odsustva sa faculteta,posla ,obavezni vid Z.Z,oslobadjanje od prticipacije i t.d.<ali kada je neophodno, prvi su na licu mesta nesrece ili neceg drugog...umeju da se ponude i kad ne poznaju unesrecene,jer mislim da im je plemenitost u genima.

Zainteresovan član S_lady (avatar)
    Učlanjen
    24.07.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    36

Citat Original postavio S_lady Pogledaj poruku
    Plemenitost i jeste upravo to:da se dobro osecas u svojoj kozi jer si nekoga ucinio sretnim ili mu pompgao na neki nacin iz cistog milosrdja,ne ocekujuci nadoknadu bilo koje vrste.Ako to coveku daje osecaj vrednosti -to je prirodno stanje posle neceg lepo ucinjenog.To bi strucnije ibolje objasnila WW,ali to je to Hellen.I ja sam bila dob.davalac krvi,(zbog dijabeta sam prestala),suprug i sin su visestruki davaoci.naravno oni imaju povlastice zbog toga.Odsustva sa faculteta,posla ,obavezni vid Z.Z,oslobadjanje od prticipacije i t.d.<ali kada je neophodno, prvi su na licu mesta nesrece ili neceg drugog...umeju da se ponude i kad ne poznaju unesrecene,jer mislim da im je plemenitost u genima.
    A takodje mislim da uvek treba poci od sebe i zmisliti nekog svog najmilijeg u stanju potrebe.nase malo nekima je JAKO MNOGO.to prosto moze biti cak i samo rec utehe ili podrske u pravom trenutku.ZAR NE??!!?

Legenda Mali čičak (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2184

Htela sam da dam krv, jos u srednjoj skoli(i to za 2 slobodna dana) ali sam malokrvna i nisu mi dali...
    Tada sam bila spremna i bubreg da dam, samo ako se dobije koji dan bez skole...

Sad ozbiljno: volim da pomognem kad god mogu i osecam se lepo zbog toga... idealista sam i ne vidim srecu u tome da SAMO JA imam... volela bih da svi ljudi budu srecni kao ja...

Aktivan član SlatkaSestra (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    45

a kako se zavestavaju organi ? ...problem je sto ne radi propaganda tamo gde treba ...a sto se krvi tice,mnogi ljudi zaista cvikaju od ispumpavanja sopstvene krvi,al to nije pod 1. , nego opet ta "visa organizacija" - ajd. da kazem drzava ,jer sve se placa(pregledi , lekovi , operacije ) , samo kad je u pitanju ta krv , ljudi se pozivaju da budu humani(naravno da nece ukapirati da nisu humani ako ne daju krv) ...eto smislili su neke povlastice za ljude koji daju krv , pa ganjaju rodbinu da da za "svojega" ...

Poznat Micimacko (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    277

što se davanja krvi tiče ja ne smem pošto sam stalno anemična,i imam jako nizak pritisak,pa padam u nesvest kod svakog vađenja krvi...elem ja pomažem na drugi način...recimo kad Crveni krst organizuje nešto ja sam tamo,skupljanje odela,hrane,školske opreme za decu itd....volim da pomažem na taj način...znam da Utopija ne postoji,ali ako imalo mogu imati udela u tome da pripomognem,to ću i uraditi...za mene je plemenitost pomoći na način koji je individui omogućen,bilo koja vrsta pomoći je dobrodošla onima kojima je to potrebno...

Iskusan Mackic (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    99

Krv nazalost ne mogu da dam jer sam bila anemicna a sad sam na pragu anemije i nikako da postignem dobru kilazu jer sam premrsava. Ali vrlo rado cu da ustupim svoje organe posle smrti (koji god bude funkcionalan i koristan), to mi nekako dodje skroz logicno, s obzirom da meni definitivno posle smrti nece trebati a mogu nekome da spasu zivot. Takodje mi je lepo da pomislim (jeste malo sebicno i sujetno, ali sta ces...) da recimo moje srce nastavi da kuca za nekog drugog, ili da moj bubreg ili jetra daju novu nadu nekome kome je nade ponestalo...

Slične teme

1. Odgovora: 175
    Poslednja poruka: 26.02.2009., 01:25
  2. Koliko je za prvi put igrala ljubav,koliko strast
    Autor anja-bi u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 31.01.2004., 03:04
  3. Koliko imate fajlova, a koliko foldera na disku ?
    Autor turlingdrom u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 24.12.2003., 22:32

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •