UPS

RAJIC

Primećen član
Poruka
568
imam ups mustek 600 i u zadnje vreme ne odradjuje posao kako treba.
naime kad nestane struje komp se ugasi baterija je izgleda prazna. da li je crkla ili se nesto drugo desava?
da li se baterija moze kupiti ili kupiti novi ups?
 
Mozda si ga suvise opteretio. A ako kupujes novi ups, kupi jaci mustek 1000. Ako imas dokonih para onda razmisli o necemu sto nije mustek.
 
Uključi samo UPS bez računara na struju jedno 24 časa , i nemoj ga isključivati iz struje kada ugasiš računar. Ako ti to ne pomogne onda uzmi novi UPS ili zameni bateriju (ako je to predviđeno za taj tip) jer nisu svi modeli isti.

Tzar , što, šta fali Mustek-u ? Ja ga imam već 4 godine i šljaka bez problema.
 
Baterija na UPS-u traje tipično oko 2-3 godine. Posle toga joj kapacitet drastično pada, i karakteristično je ovo da ne može da održi komp upaljenim kad nestane struje.

Zamena baterije (barem kod nas) se ne isplati, nego sledi kupovina drugog UPS-a. (ako ti je taj bio dobar, kupi isti takav.) U principu na UPS od 600VA stavljaš do nekih 350W realnog opterećenja, a to je osrednji komp + osrednji LCD monitor. Laserski štampač nikako ne stavljaj na takav UPS.
 
od nedavno imam komp sa napajanjem od 450w i lcd monitor 19 inca,
pretpostavljam da mi sad treba jaci ups?
neznam kakva su iskustva drugih ali kod ovog mog softver nije bas dobro radio pa ga nisam ni koristio.
kako su se pokazale druge marke u praksi?
 
Izbor UPS-a je prava nauka, ali recimo da u ovom cenovnom rangu koji tebe interesuje nema previše razlike. Svi oni na kraju imaju isti kineski olovni akumulator unutra, i svi crknu posle dve-tri godine.

Zato uvek savetujem da uzmeš najjeftiniji koji ti obavlja posao - a to može da bude Mustek 600. To što ti je napajanje 450W uopšte ne znači da kompjuter vuče više od 150-200W u realnom radu, dakle ovaj UPS od 600VA je sasvim OK, pod uslovom da je ispravan. Testiraj ga, kad ga uključiš i kad se napuni 100% izvuci struju i vidi kako drži, trebalo bi da radi barem 4-5 minuta, što je dovoljno da snimiš fajlove i ugasiš komp.

Da daješ pare za APC ti se en isplati, jer su to offline UPS-ovi, tako da je bolje da za te pare kupiš dva ili tri Musteka, jer i APC-u crknu baterije isto kao i svim ostalima.

Naravno, ima i katastrofalno loših UPS-ova kao što je turski "Inform guard", to treba zaobilaziti u širokom luku. Najbolji su APC i MGE (ista firma, Schneider electric), ali su bezobrazno skupi i ne isplate se za kućnu upotrebu.
 

Back
Top