Разлози за рађање

Hellen

Buduća legenda
Poruka
29.970
Мислим да је слична тема постојала давно, али нисам успела да је нађем, па отварам нову, инспирисана актуелним разговорима на Дому и породици.

Значи, зашто сте одлучиле да родите дете? Знам да мало безвезе звучи и да већина жена нема потребу за неким децидним разлозима за нешто што се на неки начин подразумева јер нам је биолошки усађено.

Па ипак, можда би било интересантно чути који су то били мотиви и разлози да одлучите да задржите трудноћу и да родите дете.
 
Evo, sad ću: možda nisam nešto jako karakteristična, ali mene je moje dete (telo, psiha, hormoni?) nateralo da zatrudnim. Bili smo u braku 3-4 godine, mladi, nije bila frka, zaposleni... a onda sam ja tako jako poželela dete, da sam imala rane simptome (koje posle nisam imala tako izražene) trudnoće, pre nego što sam ostala u drugom stanju. Baš sam se iznenadila kad se ispostavilo da nisam trudna - a onda sam zatrudnela sledećeg meseca, i pored lokalne kontracepcije. Naravno da sam zadržala to dete.
Ta želja je bila neverovatno jaka, ne umem da je opišem.
 
Postala sam majka jako skoro, pre mesec i nešto malo dana... Dete je planirano, hvala Bogu pa se desilo da ostanem u drugom stanju onda kada smo to i planirali (pišem ovo zbog toga što je to stvarno srećna okolnost, nekada ne može baš sve glatko) a razlozi su razni.. Rodila sam u 33. godini, zato što sam zaista želela da imam bebu, osetila sam se spremnom da nekom budem mama, osetila sam da je to vreme pravo za tako nešto. Osim toga, sazrela sam a i uspeli smo da stvorimo solidnu materijalnu osnovu za gajenje deteta.. Jednostavno, došlo je vreme da naša porodica dobije još jednog člana.. Osim što je biološki usađeno, lepo je, do sada to nisam znala...
 
Prvo dete sam rodila jer sam ga jaaaako zelela!
Drugo se "desilo" ali sam i njega dovoljno zelela da sam se radovala sto se "desilo" iako nije bilo planirano.
Trece dete (zvuci nelogicno) zelela sam skoro isto tako silno kao i prvo a zbog cega ne znam.Verovatno sto sam jos kao devojcica planirala veliku porodicu, samo nisam ni planirala ni ocekivala da cu je stvoriti bas do svoje dvadeset i pete, mislila sam da ce se desiti mnogo kasnije.
Mislim da sam rodila bas onoliko koliko sam u stanju podici bez vecih teskoca, materijalnih, fizickih itd.Mada ponekad potajno pozelim jos jedno pa ne mogu da poverujem sama sebi o cemu razmisljam.:p
 
Uzeli smo se, volimo se, zelimo decu, da im pruzimo sve bezuslovno i da ih volimo, mazimo i pazimo, da ih odgajamo u normalne ljude, dobre osobe koje ce znati lepe vrednosti u coveku da cene... mladi smo, zivi, zdravi pa sto i nemati decu... deca su ukras sveta! Ajd da ga ukrasim i ja malo :cmok: :heart:
 
@hellen

Pa da ne znam kako bih uspela bez njega i njegove ljubavi:hahaha: A dete bih rodila i da nisam nasla pravu ljubav, a da mi bioloski sat otkucava, sigurno i bez muza, jer najlepse na svetu je postati mama. To zelim svakoj zeni:ok: Naravno da je najidealnije da dete ima i mamu i tatu, ali ne zivimo u idealnom svetu...
 
Što se muških mišljenja tiče, mogu da zamislim...:mrgreen:
Moji muški prijatelji su mi, svi od reda, rekli da za njih brak bez dece nije pravi brak, i da se ne bi ni ženili da nisu hteli decu, tj. porodicu. (ali, naravno, nisu bili klinci kada su tako nešto rekli)
 
Uh kad vidim izraz 'bioloski sat' dobijem osip po kozi...
A da li je neka od vas rodila dete zato sto je zelela da stvori ljudsko bice koje ce biti plemenito i dobro? Da li je neko pomislio - zelim da stvorim coveka ili zenu koja ce biti srecna osoba i koja ce ciniti druge srecnim (a ne samo mene kao majku/oca) a koja mozda moze da pomogne u nekim bitnim stvarima vezanim za covecanstvo?
Ne mislim sad da se prepirem sa bilo kim ovde ali svi pisu iste razloge - doslo mi da radjam, zelela sam dete, lep mi muz, lepa ja, pa sto ga ne bi imali, tralala.... jel moguce da niko ovde nema neki malo veci razlog za radjanje deteta?
Btw. da li je neko nekad pomislio da ne zeli da radja dete zato sto postoji mogucnost da mu prenese razne ne toliko ozbiljne bolesti ili sklonosti ka raznim bolestima? Primetila sam jednu bitnu stvar, a to je da ljudi znaju da se prave izuzetno pametni kad je u pitanju razmnozavanje zivotinja, drugim recima samo najbolje jedinke smeju da ostave potomstvo (kod pasa, macaka, teladi, ovaca...), a kad su u pitanju ljudi razmnozava se kako ko stigne. Inace deca ljudi koji su oboleli od raka imaju iste tolike sanse da obole sami. To isto vazi i za dijabeticare, asmaticare, i da ne nabrajam ostale. A kad treba imati dete niko ne razmislja o tome. Bitan je samo 'bioloski sat', iliti ne daj boze da nemam dete, sta ce okolina pomisliti.
Sad sam se malo unela, ali me interesuju tudja razmisljanja na ovu temu.
 
Kod mene nije bio u pitanju nikakav ni bioloski sat, ni pritisak okoline (sto bi bilo samo kontraproduktivno), vec zelja, zelja, zelja!!!
Velika ljubav jedno prema drugom (muz i ja), a iz te ljubavi najlepse i najdraze bice koje se moze zamisliti!!!
 
Poslednja izmena:
Mačkić, žene dok ne zatrudne, a muškarci dok se dete ne rodi, uglavnom misle na svoje potrebe, želje i razloge. Takva nam je priroda. Ono o čemu ti govoriš, dolazi na red kad je dete već začeto/rođeno.
Veliki broj roditelja, srećom, razmišlja na način koji si opisala, a jedan broj ostane na nivou svojih egocentričnih stavova i kad vide da to nije u redu, pa čak i da njihovoj deci smeta.Otuda greške u vaspitanju, ili poremećeni odnosi između roditelja i dece.
 
Uh kad vidim izraz 'bioloski sat' dobijem osip po kozi...
A da li je neka od vas rodila dete zato sto je zelela da stvori ljudsko bice koje ce biti plemenito i dobro? Da li je neko pomislio - zelim da stvorim coveka ili zenu koja ce biti srecna osoba i koja ce ciniti druge srecnim (a ne samo mene kao majku/oca) a koja mozda moze da pomogne u nekim bitnim stvarima vezanim za covecanstvo?Ne mislim sad da se prepirem sa bilo kim ovde ali svi pisu iste razloge - doslo mi da radjam, zelela sam dete, lep mi muz, lepa ja, pa sto ga ne bi imali, tralala.... jel moguce da niko ovde nema neki malo veci razlog za radjanje deteta?
Btw. da li je neko nekad pomislio da ne zeli da radja dete zato sto postoji mogucnost da mu prenese razne ne toliko ozbiljne bolesti ili sklonosti ka raznim bolestima? Primetila sam jednu bitnu stvar, a to je da ljudi znaju da se prave izuzetno pametni kad je u pitanju razmnozavanje zivotinja, drugim recima samo najbolje jedinke smeju da ostave potomstvo (kod pasa, macaka, teladi, ovaca...), a kad su u pitanju ljudi razmnozava se kako ko stigne. Inace deca ljudi koji su oboleli od raka imaju iste tolike sanse da obole sami. To isto vazi i za dijabeticare, asmaticare, i da ne nabrajam ostale. A kad treba imati dete niko ne razmislja o tome. Bitan je samo 'bioloski sat', iliti ne daj boze da nemam dete, sta ce okolina pomisliti.Sad sam se malo unela, ali me interesuju tudja razmisljanja na ovu temu.


Не разумем. Значи ли то да људи који имају астму, дијабетес или неки другу болест нису и не могу да буду ''srecna osoba i koja ce ciniti druge srecnim (a ne samo mene kao majku/oca) a koja mozda moze da pomogne u nekim bitnim stvarima vezanim za covecanstvo''???

Баш ме копка да ли је нека овде рађала децу збпг човечанства?:roll:
 
Uh kad vidim izraz 'bioloski sat' dobijem osip po kozi...


Taj sat ipak otkucava, na zalost, koliko god zvucalo gadno....:( Kad dofuras do 40te
kazace ti se samo...:(



A da li je neka od vas rodila dete zato sto je zelela da stvori ljudsko bice koje ce biti plemenito i dobro? Da li je neko pomislio - zelim da stvorim coveka ili zenu koja ce biti srecna osoba i koja ce ciniti druge srecnim (a ne samo mene kao majku/oca) a koja mozda moze da pomogne u nekim bitnim stvarima vezanim za covecanstvo?


Pa bez ovakvog razmisljanja uopste ne bih ni pomisljala da postanem mama. Svaki normalan covek i zena tako misli o roditeljstvu i trudi se da od svog deteta napravi dobro i plemenito bice. Ja to radim od prvog dana i visestruko mi se vraca:D


Ne mislim sad da se prepirem sa bilo kim ovde ali svi pisu iste razloge - doslo mi da radjam, zelela sam dete, lep mi muz, lepa ja, pa sto ga ne bi imali, tralala.... jel moguce da niko ovde nema neki malo veci razlog za radjanje deteta?

Ma u pravu si, bre!



Btw. da li je neko nekad pomislio da ne zeli da radja dete zato sto postoji mogucnost da mu prenese razne ne toliko ozbiljne bolesti ili sklonosti ka raznim bolestima? Primetila sam jednu bitnu stvar, a to je da ljudi znaju da se prave izuzetno pametni kad je u pitanju razmnozavanje zivotinja, drugim recima samo najbolje jedinke smeju da ostave potomstvo (kod pasa, macaka, teladi, ovaca...), a kad su u pitanju ljudi razmnozava se kako ko stigne. Inace deca ljudi koji su oboleli od raka imaju iste tolike sanse da obole sami. To isto vazi i za dijabeticare, asmaticare, i da ne nabrajam ostale.


Da li bolesni ljudi ne trebaju da imaju decu??? Ovo je jako okrutno razmisljanje! Genetika je bitan faktor, i zaista postoji velika verovatnoca da se bolest prenese, ali i ne mora. A medicinu potcenjujes??? ccc....Zvucis kao fasista, sorry... Da si rekla previse je ljudi na planeti, pa da i razumem, ali ovo ccccc.....

A kad treba imati dete niko ne razmislja o tome. Bitan je samo 'bioloski sat', iliti ne daj boze da nemam dete, sta ce okolina pomisliti.

U kom veku i gradu ti zivis kada ti je bitno sta ce okolina da kaze? Duboko si me razocarala, ja sam mislila da si ti zena naprednih shvatanja a ti...:thumbdown:
 

Back
Top