Svinje i pavijani

Exaybachay

Gost
Poruka
4.333
Pozdrav svima.Ja sam onako totalni duduk za filozofiju i verovatno rizikujem da postavim najsmesnija pitanja ikada ovde na forumu,vise me zanimaju poezija i neke druge aktivnosti koje nemaju smisla,ali bih hteo da postavim par pitanja koje me zanimaju vama koji vise koristite mozak,pa evo:

Kada su oni prvi polumajmuni poceli da mumlaju,i odjedanput poceli da koriste reci kako bi oznacavali culne pojave koje opazaju,i sad dolazi taj neki lik koji prvi koristi apstraktni pojam koji nije izasao iz culnog opazaja,ne znam koji je to bio,da li bog,duh,broj,recimo broj,i sad on kaze sledece “Braco polumajmuni,broj,brojanje to bi nam dobro doslo”ili bog ili sta god da je taj prvi pojam bio, kako su ti drugi polumajmuni kapirali o cemu je on pricao,kako je teklo to objasnjavanje,i zasto je taj prvi metafizicar uopste svacen ozbiljno,sto ga nisu kamenovali.Jel postoji neka literatura o tome, o razvoju misli.Mislim,rizikujuci da me proglasiti za istog,taj polumajmun je vazniji i od Kanta i od Hegela,istorijski gledano.

I drugo uvek me je fascinirao onaj Niche.Gotivim coveka jel pise kao pesnik.Koliko kapiram on je glavni kriticar hriscanskog morala,i po njemu hriscanstvo je napravilo sline od ljudi,a da je anticki covek bio za hriscanina car. Procitao sam negde da je rekao da su ljudi po njegovom ukusu Sicilijanci sa njihovim omertama,vendetama itd.E sad ja gledam neki dokumentarac o americkim zatvorima,i jedan crnac,vodja bande Creeps-a,koji je u zatvoru jer je roknuo drugog crnca,oko droge,odlazi na sastanak sa kevom tog lika u sklopu rehabilitacionog programa.I na tom sastanku on opisuje toj zeni kako joj je hladnokrvno ubio sina,kaze to je bio zakon lice,i sad ta keva njemu kaze da posto je ona hriscanka da mu oprasta i zagrli ubicu svoga sina,i ovaj kasnije izjavljuje(tip koji je najopakiji lik u zatvoru) kako su mu zadrhtala kolena.Da li bi ta zena po Nicheu bila slina sto mu je oprostila i sto nije ponela noz i osvetila svog sina.Po meni ta zena je uradila nesto natcovecanski(ja licno bi verovatno goreo od zelje da ubijem tog lika koji mi je ubio sina),ili je ona licemer.Neka mi neko ko bolje poznaje njegovu filozofiju kaze sta bi Niche rekao za tu zenu.
 
Kul,bandana koja otvara oci

Piloti su problem,kisa i gladno more pohlepno za celikom

Oprosi mi boze,jel ja znam sta sam ucinio

Vidim gvozdenog konja i belog coveka kako sa sobom nosi sve posasti ovog sveta - Dzeronimo
 
Prvi apstraktno neapstraktni pojam u komunikaciji je verovatno bio pojam strah....
On je oznacavao i posledicu opasnosti i posledicu neznanja, te se vrlo lako mogao prosiriti na zlobna bozanstva.....koja su u pocetku bila definisana kao zla sila.....

A za nicea nemam nista....
 
Боље да се вратимо на полумајмуне, јер смо о Ничеу овде већ толико причали да ћемо на крају сви добити жвале (а то није хигијенски :mrgreen:).

Није ствар само у томе како су полумајмуни схватили апстрактне бројеве, већ и у томе што археолози знају (само неће да причају наглас) да су се најстарије светске културе, попут Сумерске, појавиле ВЕЋ ГОТОВЕ. Не види се како су се развијале "од нуле ка бесконачном". Само ископају неку глинену плочицу са математичким прорачуном који се завршава једанаестоцифреним бројем. Нигде нема плочице која почиње од 2+2=4, као што би човек очекивао.

И не само то: лингвисти који знају сумерски језик, знају исто тако да у сумерском постоје "туђице", и то баш оне које означавају науке и занате. Баш као код нас; за науку су задужене грчке и латинске речи, за занате немачке (шустер, шлосер, штекер, дизна ...), за електронику -- енглеске итд. Очито је, дакле, да су Сумери науке и занате преузели од неке развијеније цивилизације о којој наша археологија нема појма.

Како Артур Кларк решава проблем мајмуна? Па, ко је гледао "Одисеју", зна да Кларк уводи ванземаљски елемент у игру (чувени црни монолит). Монолит је привлачио мајмуне и уједно вршио утицај на њихов мозак (рецимо, некаквим зрачењем), чинећи тако њихов мозак пријемчивијим за апстрактније појмове. Нису то одмах били ирационални бројеви, то су испочетка биле једноставније ствари као оруђе, точак итд. Па онда редом и полако, милион година.

Ово не значи да се ја слажем с Кларком, само наводим пример.
 
ona je kao Isus kad su ga razapeli kad je rekao: Boze oprosti im, ne znaju sta rade

Vau,pa nisi mi otkrio/la nista novo, ona sama kaze za sebe da je hriscanka,zeli da bude kao Hrist,oprostila je neoprostivo

Mene zanima sta bi brkati Dionis da je ziv i da je gledao tu nadrealnu scenu na Diksaveriju,izjavio a da nije na svinjskom latinskom(citaj nemackom),nismo Vizigoti

Strah mi nekako nije dovoljno apstraktan pojam,ali ta zla sila jeste,odakle pojam sile,kako su posegli za takvim objasnjenjem,mada mi teorija sa monolitom zvuci elegantno

I pitanje,na koju foru ne mogu da nadju tu civilizaciju koja prethodi sumerskoj ili glinu na kojoj se vide zaceci racunanja,jel nekad neko dao objasnjenje


- circumcise anywhere
 
Mada i ti strahovi,kada razmisljam,ljudi su milionima godina bili majmuni,majmuni se plase konkretnih stvari,u krosnjama drveca se plase leoparda.Pavijani kada sidju sa drveta se plase hijena i krokodila.Imaju gomilu iskustva kada i cega se treba plasiti.Ne plase se duhova.Gledali su oluje i gromove hiljadama godina.Simpanze nisu toliko naivne,oni gone i ubijaju druge majmune.I sad odjedanput ti polumajmuni koji su sisli za sva vremena sa drveca sve to preokrecu i odlaze u neku drugu krajnost,animizam,te iste zivotinje kojih su se plasili proglasavaju za svete zivotinje,mole im se,za munje tripuju da ih salju na zemlju bikovi koji sede u oblacima(lupam),totalno jedno ludilo.Prinose im zrtve,mole im se.Mene bas zanima taj razvoj primarnog mozga,pa ako neko moze da me uputi koje knjige da procitam,koje vrsio ta neka istrazivanja,bio bih mu zahvalan.Meni je taj primarni um nekako blizi i zabavniji za posmatranje, ionako mi je neshvatljivo pola stvari o kojima Hajdeger ili Stiven Hoking pricaju :lol:
 
Nisu direktno,bilo je gomila medjuoblika,polumajmun - polucovek,ali su nam daleki predaci,valjda smo pokupili nesto od njihovih instinkta,nema veze,vidim da su ovde svi suvise ozbiljni,ko god da je top honcho moze da zatvori temu sto se mene tice,nije ovo za mene,odo ja u manekene
 
Ja imam samo jedno objašnjenje za tvoja pitanja...ljudi nisu nastali od majmuna...:)
О овоме треба размислити без предрасуда. Једном сам негде прочитала да је вероватноћа да у оној првобитној "супи" настане први протеин једнака вероватноћи да зашиљену графитну оловку поставиш на врх и уравнотежиш је тако добро да она остане тако да стоји милион година.

Ако неко зна немачки нек баци поглед на књигу "Дарвинова заблуда" (Darwins Irrtum) Ханса Јоахима Цилмера.(Hans-Joachim Zilmer). А чини ми се да је преведена на енглески под именом Darwin´s Mistake (http://oneheartbooks.com/books/misc_titles/darwins_mistake.htm)

Иначе, књига је подигла много прашине, и затресла неке досад чврсте темеље. Чекамо шта ће даље бити.
 
Poslednja izmena:
"Ja ne znam da li je Bog pretvorio Koka - Kolu u Pepsi" - sto bi rekao Samjuel L. Dzekson u Petparackim pricama.

Meni je jednostavno zabavno da razmisljam o tim polumajmunima i kako su razvijali ceo svoj misleni aparat.
Modruna imas ceo onaj trip sa finim podesavanjem univerzuma,gde je otprilike dvadesetak zakona univerzuma moralo biti podeseno bas tako,ili sa malim odstupanjima,inace zivot ne bi bio moguc,zvezde bi se urusavale i razna sran*a.Kao da si dvadeset puta dobio na lutriji,otprilike tako nesto.Imas i gomilu kontraargumenata.Ko je tu u pravu,nemam pojma jer meni i jedni i drugi u nekim slucajevima zvuce u pravu.

Sto se tice onog verovatno Nicheovog citata,neka me neko prosvetli,ne znam nemacki,a greota da zivim u neznanju.Ja sam rekao da ja gotivim Nichea kao pesnika,kada procitam "Doci ce doba kada ce ljudi radjati zvezde"-sav se najezim,ali sam i rekao da sam totalni duduk za filozofiju.E sad ****** sto neki ljudi samozadovoljno plivaju u svom filozofskom mulju,to je neka druga prica.
 
"Ecce homo. Wie man wird, was man ist."
Ево човека! Како човек постаје оно што јесте.

Нема на чему :D.

И мени је забавно да размишљам о свим варијантама настанка света и живота. Само не смемо да заборавимо да је ово ДАНАШЊИ ниво науке, а наука напредује џиновским корацима, и ко може да зна шта ће наука сазнати у наредних сто (да не кажем хиљаду) година. Већ сам негде помињала да има неких новитета у вези са Доплеровим ефектом који су тренутно у фази испитивања, а који ће, ако се покажу тачни, ПОТПУНО изменити нашу слику свемира. Једва чекам да видим.
 
Pozdrav svima.Ja sam onako totalni duduk za filozofiju i verovatno rizikujem da postavim najsmesnija pitanja ikada ovde na forumu,vise me zanimaju poezija i neke druge aktivnosti koje nemaju smisla,ali bih hteo da postavim par pitanja koje me zanimaju vama koji vise koristite mozak,pa evo:

Kada su oni prvi polumajmuni poceli da mumlaju,i odjedanput poceli da koriste reci kako bi oznacavali culne pojave koje opazaju,i sad dolazi taj neki lik koji prvi koristi apstraktni pojam koji nije izasao iz culnog opazaja,ne znam koji je to bio,da li bog,duh,broj,recimo broj,i sad on kaze sledece “Braco polumajmuni,broj,brojanje to bi nam dobro doslo”ili bog ili sta god da je taj prvi pojam bio, kako su ti drugi polumajmuni kapirali o cemu je on pricao,kako je teklo to objasnjavanje,i zasto je taj prvi metafizicar uopste svacen ozbiljno,sto ga nisu kamenovali.Jel postoji neka literatura o tome, o razvoju misli.Mislim,rizikujuci da me proglasiti za istog,taj polumajmun je vazniji i od Kanta i od Hegela,istorijski gledano.

I drugo uvek me je fascinirao onaj Niche.Gotivim coveka jel pise kao pesnik.Koliko kapiram on je glavni kriticar hriscanskog morala,i po njemu hriscanstvo je napravilo sline od ljudi,a da je anticki covek bio za hriscanina car. Procitao sam negde da je rekao da su ljudi po njegovom ukusu Sicilijanci sa njihovim omertama,vendetama itd.E sad ja gledam neki dokumentarac o americkim zatvorima,i jedan crnac,vodja bande Creeps-a,koji je u zatvoru jer je roknuo drugog crnca,oko droge,odlazi na sastanak sa kevom tog lika u sklopu rehabilitacionog programa.I na tom sastanku on opisuje toj zeni kako joj je hladnokrvno ubio sina,kaze to je bio zakon lice,i sad ta keva njemu kaze da posto je ona hriscanka da mu oprasta i zagrli ubicu svoga sina,i ovaj kasnije izjavljuje(tip koji je najopakiji lik u zatvoru) kako su mu zadrhtala kolena.Da li bi ta zena po Nicheu bila slina sto mu je oprostila i sto nije ponela noz i osvetila svog sina.Po meni ta zena je uradila nesto natcovecanski(ja licno bi verovatno goreo od zelje da ubijem tog lika koji mi je ubio sina),ili je ona licemer.Neka mi neko ko bolje poznaje njegovu filozofiju kaze sta bi Niche rekao za tu zenu.

Ubica prilikom ubistva ulazi u neraskidivu vezu sa zrtvom koja sa njim zivi do kraja njegove materijalne egzistencije.Osvetom odnosno ubijanjem ubice nestaje i taj poslednji impuls zrtve koja je egzistirala u svesti ubice.Sto je veza izmedju zrtve i njegovih najblizih bila intenzivnija to je njihov osecaj prisustva zrtve u psihi ubice veci.Dakle ne radi se o hriscanstvu i humanosti vec o podsvesnoj zastiti vlastite psihe u situaciji kada neko ko je bio voljen ne egzistira vise.
 
U pravu si,ko zna kako ce ljudi razmisljati i sta ce sve znati za 6 hiljada godina i dvadeset pet sekundi od ovog trenutka.

А шта су тек сазнали за претходних шест хиљада година! Треба мало звирнути и у старе културе. Наша западњачка ароганција чини нас слепима за многе занимљиве ствари.

Ово је Тенохтитлан:

Tenochtitlan1.jpg
 
Modruna bas je kul slika,ko u Apokaliptu kada im odsecaju glave :D

Most people have no idea what they're missing. Or society places a supreme value on control -- hiding what you feel. Our culture mocks "primitive cultures" and prides itself on supression of natural instincts and impulses.

Jim Morrison

Milune,ja sam se malo pogubio.Ko je na kraju dosao na taj sastanak da podsvesno zastiti svoju psihu.Ubica ili porodica zrtve,ili i jedni i drugi.I da li su u staro doba,recimo u starom Rimu akteri ubistva,ubica i porodica zrtve imali potrebu da zastite svoju psihu,ako su imali kako su to cinili.Kako se javila ta potreba da zastite svoju psihu ako to nema nikakve veze sa humanoscu.Da li je savest jevrejski izum kako je to govorio Hica.Mene zanima kako se to razvijalo.
 
bodyexumf, узми Докинса ако те занимају овакве ствари, са оном констатацијом limunada дефинитивно је раскинуто(''Себични ген''). Заблуда је када кажу да је немогуће да из обичне гомиле ствари настане нешто смислено, обично су креациносити алудирали на ураган и гомилу цигли тврдећи да је немогуће да из тог тумбања настане кућа. То и није било тешко запазити, ствар је у томе да еволуција барата са стварима које ''ИМА'' а не које само има. Још када се узме у обзир временски период у којем се врше експерименти еволуције ствари долазе на своје место.
Modruna, чисто сумњам да било шта може да уздрма Дарвинову теорију, довољно је да нађу фосилне остатке било које животиње која се не уклапа еволуциони след па да теорија падне. Проблем код креациониста је што константно постављају све више и више границе науци, која је далеко млаша од религије и за кратко време успела да обори толике предрасуде. Многи су се смејали када је речено да мали организми, невидљиви голим оком изазивају болести и односе животе, да би каснијим развојем науке(микроскоп) показано управо то. Лакатошевим речником исказано, религија и било која псеудо дисциплина има дегенеративни (истраживачки) програм.
 

Back
Top