Kako odabrati dobru lubenicu?
Prikazujem rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Kako odabrati dobru lubenicu?

Početnik Signorina Neve (avatar)
    Učlanjen
    15.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Kako odabrati dobru lubenicu?

Zanima me da li neko zna kako odabrati dobru, tj. zdravu lubenicu? Cesto napravim los izbor,isecem je , ohladim i kad je probam smorim se
    Cesto ima neki budjavi ukus, i spuzvastu texturu...

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Podrazumevano Re: Kako odabrati dobru lubenicu?

Lubenica, ako je zrela, treba da ima "šupalj" zvuk, kao da je prazna, kad je kucnete prstom.
    Kad ima spužvastu ili tegljivu teksturu, znači da je davno uzbrana, tj. nije sveža, ili je uzbrana nezrela, pa je sazrevala u transportu (u ovo doba godine toga već ne bi trebalo da bude).
    Pri kupovini treba pogledati peteljku, da nije suva ili uvela. A imate pravo i da tražite da vam "izvade čep", tj. iseku mali komad u dubinu, da ga probate.
    Za slast nema garancije, to zavisi od količine sunca pri sazrevanju.
    Ako je ukusna, slatka i sočna, a "srce" tj srednji deo su po malo šupljikasti, to je samo znak da je zrela.

Iskusan Marge Simpson (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    584

Za slast u vecini slucajeva ( a ove godine nije ni jednom omanulo) je vazno da lubenica sa one strane sa koje nije peteljka , ima sto veci kruzic, ne mali 2-3 mm nego oko 1 cm.
    Ono sa peteljkom i svezinom vazi, a za brasnjav utisak jojs nisam nasla fazon, takve su uvek na kraju sezone pa im ne mozes nista.Ima neki fazon da li su sare rasute ili ne ali to jos nije sigurno provereno

Buduća legenda donamileva (avatar)
    Učlanjen
    25.12.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1964

ako si kolima došao na pijac, onda velika neka bilo koja, a ako si pešaka onda kažeš jednu omanju do 5 kg , obavezno se nasmeši prodavcu i još kažeš po vašem izboru i onda se on pokrši i nađe ti neku opet bilo kakvu i svi su u uverenju da su dobro prošli i ti da ti je odabrao dobru lubenicu i on da ti je da izvinete uvalio.

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Citat Original postavio donamileva Pogledaj poruku
    ako si kolima došao na pijac, onda velika neka bilo koja, a ako si pešaka onda kažeš jednu omanju do 5 kg , obavezno se nasmeši prodavcu i još kažeš po vašem izboru i onda se on pokrši i nađe ti neku opet bilo kakvu i svi su u uverenju da su dobro prošli i ti da ti je odabrao dobru lubenicu i on da ti je da izvinete uvalio.

E, i ja uvek kažem da mi oni izaberu, i nisam još loše prošla. Ali mislim da to važi kad se kupuje od seljaka, a ne od nakupaca.

Početnik Signorina Neve (avatar)
    Učlanjen
    15.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Znaci sto veca to bolja? Hm... Pocecu ozbiljnije da se pripremam za taj shoping...
    Svakako hvala

Zainteresovan član Elizabet1 (avatar)
    Učlanjen
    29.11.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    42

Kod velikih lubenica mogucnost za pogresan izbor je svakako manja

Veoma poznat marina.c (avatar)
    Učlanjen
    27.04.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    349

Što veća- to bolja, kažu...mada...

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

I ja gledam na to....Ako je veeeelika to znači da je dugo bila na suncu, kao zbog toga je sladja. Nisam se prevarila do sada...

Aktivan član *misutka* (avatar)
    Učlanjen
    06.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    60

Već treći put zaredom kupujem od 15 kg, i zahebem se...ko da sam jela blago zasladjenu tikvu tkacio:

Stara legenda Metla na vestici (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1491

ove godine su bile losije...prosle su bile ko bog...

ma najbolje vam je da kad naletite na neku dobru idete opet kod istog prodavca (jos ako je suprotnog pola jos bolje) pa lepo sa kezom kazete "jaooo sto vam je bila divna ona prosla lubenica eto bas pre neki dan sam je uzela...bas je bila prelepa...pa bih ja jos jednu al tako slatku da mi izaberete"....verujte uspeva......ja dve godine uzimam kod isog prodavca...jos mlado momce pa se ja lepo iskezim pohvalim naravno proslu lubenicu i tako furam dobre lubenice....... naravno kad je kraj sezaona onda mi i sam kaze nemoj da uzimas nisu vise dobre i tako ja sacuvam parice...iha i svima lepo...

ozbiljno toplo preporucijem sprijateljivanje sa prodavcima i prodavacicama...ja sad znam tacno gde idem za koju robu, prodavci i prodavacice me znaju i ne uvaljuju mi gluposti nego mi sami kazu izmi odavde ovo ti je bolje i te fore....
    If you are offended by the things I said, just imagine everything I hold back

Veoma poznat smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Nekad se, kod ljudi koji seju lubenice, ostavljalo seme onih najsladjih za sledecu setvu... I opet nisu sve bile jednako slatke. To je bilo ono vreme raznovrsnih lubenica: i duguljastih, okruglih, sarenih, tamnih, svetlih... Desavalo se da je rasecete pa unutra bude zuta - obicno na opste odusevljenje... I tada je imalo smisla kupovati od odredjene osobe, jer se tacno znalo ko kakvu sortu gaji i kakve su mu lubenice.
    Neko seme iz Amerike je tako stiglo do moje babe. Te lubenice su imale svetlo zelenu sjajnu koru, izbrazdanu na "reznjeve" (slicno kao neke vrste dinje), nisu bile velike ( 5 - 5-6kg maksimum) i bile su odlicne! Sekli smo ih na pola i jeli kasikama... I sve su bile svetlo zute unutra.
    To je bilo vreme kada su prve lubenice dospevale krajem jula, pocetkom avgusta.
    Vec godinama unazad, ljudi kupuju hibridno seme, prave rasade i lubenice dospevaju mnogo ranije, krupnije su i svaka lubenica lici jedna na drugu.
    Buduci da se tacno zna procedura, da je seme manje-vise isto, kvalitet lubenice zavisi samo od toga kakva je godina i, eventualno, od podneblja. Drugim recima, svi lubenicari iz istog sela imaju lubenice istog kvaliteta i ukusa.
    I tu stvarno jedino pomaze dobar odnos sa prodavcem (obicno i uzgajivacem) istih

Veoma poznat Mirođija (avatar)
    Učlanjen
    08.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    208

Nazalost, prosla im je sezona ..... sledece godine opet ....
    Zrno po zrno - pogača

Početnik
    Učlanjen
    15.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Cool Re: Kako odabrati dobru lubenicu?

Nikad nisam pogresio kupujuci lubenice kod seljaka na autoputu BGD-Novi Sad. Kacani imaju najbolje lubenice sto sam ih u zivotu jeo. Jedno 5-6 Km ispred NS oni su pored puta i nemam problema dali je 5 ili 50 Kg. Sve su od najbolje sorte,

Slične teme

1. Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 05.01.2008., 03:53
  2. Kako odabrati štene
    Autor donamileva u forumu Domaće životinje
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 24.09.2007., 02:23
  3. kako otvoriti dobru temu na LJiS...
    Autor BanovanKorisnik u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 21.06.2007., 13:54

Pravila za slanje poruka