Fasifikati evra

Ona Marge

Veoma poznat
Poruka
10.580
Oduvek ih je bilo i bice...
Mislila sam da to ne moze da mi se desi, al eto, desilo se. I cudom nisam mogla da se nacudim kada mi je poznanica pokazala pedesticu koju su joj uvalili na pijaci. I pre dve godine jednom poznaniku dve stotke u menjacnici.
Tako je dobro bila uradjena ta stotka koju sam dobila, ali, ima neki crv koji me je grickao da sam posle par minuta proverila tu novcanicu u menjacnici i otkrila da de fals.
Imala je nit, vodeni zig, hologram, cak i fluorescentne niti u papiru. Ono sto nije imala je stampa na drugoj strani niti (a nisam znala da to treba da se gleda) i hologram nije menjao oblik pri pomeranju.
Imate li slicnih iskustava i kako protiv toga ?
 
Uzas

moja drugarica je radila u nekoj prodavnici i poshto je bila opterecena porodichnim problemima, nije bila skoncentrisana, pa kada joj je chovek u zurbi utrapio 50 eura, da mu zameni..nije primetila da je falsifikat, kad se zagleda , moglo se primetiti odmah...a muchenici trebalo joj da plati stan i zadnji dinar je dala za to...chak je i pomishljala u ochaju da pokusha da je ,,poshalje dalje'', naravno da smo svi konstatovali, da je to budalashtina, josh treba da nastrada ona, zbog tih para...i nosila je novchanicu u novchaniku, kao ,,amajliju''...posle nekog vremena, neka devojchica joj je trazila chashu vode, i ona je otishla da joj donese...i devojchica je izashla , ali se ovoj upalio kliker, da proveri torbu...mala joj je drpila novchanik...a ova jadnica je imala u njemu i 50 pravih eura koje je chuvala...i trchala je za malom, dugo...a klinka u toku trchanja je bacila novchanik usput i izvadila iz ,,tajne pregrade'' pravih 50 eura i laznih 50 eura, te ih stavila u brus...ova je ochajnica stigla, a mala izvadila zilet, kao iseci ce je, a onda joj reche da ce isecice sebe , a ima sidu, pa ce nju da izmaze krvlju...naravno, ovoj je vec mrak bio pred ochima i nije se obazirala, pa da se mala iseche u froncle, samo da joj vrati pare...i klinka izvadi pare, i baksuz jednu novchanicu baci, a drugu u besu iscepa i shto je nacrnje iscepa joj ovu pravu, a lazna ostane chitava...zakljuchak , da lazne pare su baksuz :) (izvini shto ti kvarim temu , jer je ovo druga pricha, ali eto chisto mi je doshlo da napishem, shta se sve choveku dogodi , od ,,poshtenih prolaznika'' )
 
Novcanicu sam iscepala pred sinovim ocima da vidi kako to treba ako vec nastradas na taj nacin. Nije da nisam mogla da je prosledim dalje, vrlo lako i sto posto sigurno, ali nisam takav lik. Nisam ni zelela da je sacuvam kao "amajliju" jer to je zlo napravljeno iz lose namere a takve stavri uvek vuku neke posledice.
Samo, zelela sam da vas upozorim da ni ona plava lampica nije otkrila da je fals. Pricala sam sa jednim vlasnikom menjacnice koji kaze da postoje takvi falsifikati koje je i on primio i da je fazon samo u tome da kad je trljas medju prstima, skida se malo boje a ostalo je sve savrseno odradjeno.
 
Svaku falsifikovanu novčanicu dužni smo po zakonu da prijavimo policiji, predamo (uz zapisnik) njima, i kažemo im gde smo je dobili. Jedino na taj način oni su u mogućnosti da spreče dalje širenje tih novčanica, i nađu odakle se distribuiraju. Time što ćemo reći odakle nam novčanica, nećemo onoga ko nam je dao dovesti u nezgodan položaj, jer će i on reći odakle njemu, i tako dalje.
 
Novcanicu sam iscepala pred sinovim ocima da vidi kako to treba ako vec nastradas na taj nacin. Nije da nisam mogla da je prosledim dalje, vrlo lako i sto posto sigurno, ali nisam takav lik. Nisam ni zelela da je sacuvam kao "amajliju" jer to je zlo napravljeno iz lose namere a takve stavri uvek vuku neke posledice.
Samo, zelela sam da vas upozorim da ni ona plava lampica nije otkrila da je fals. Pricala sam sa jednim vlasnikom menjacnice koji kaze da postoje takvi falsifikati koje je i on primio i da je fazon samo u tome da kad je trljas medju prstima, skida se malo boje a ostalo je sve savrseno odradjeno.

Hvala za informaciju, ja ne bih znala da prepoznam takvu novčanicu. A primetila sam da ljudi nešto učestalo zagledaju evre, ali pošto nisam čula neko upozorenje u medijima, mislila sam da su samo oprezni.
 
Svaku falsifikovanu novčanicu dužni smo po zakonu da prijavimo policiji, predamo (uz zapisnik) njima, i kažemo im gde smo je dobili. Jedino na taj način oni su u mogućnosti da spreče dalje širenje tih novčanica, i nađu odakle se distribuiraju. Time što ćemo reći odakle nam novčanica, nećemo onoga ko nam je dao dovesti u nezgodan položaj, jer će i on reći odakle njemu, i tako dalje.

Vidi se da nisi imala posla sa nasom policijom. To sto jeste zakon , stoji, ali , ako postovanje zakona znaci da ces zbog svoje dobre volje biti izmaltretirana, onda necu da postujem taj zakon.
Opisacu vam dva primera vezana za novac i policiju gde sam bila svedok desavanja.

1. primer: Moju komsinicu, vlasnicu menjacnice su na putu kuci presrela dva momka, jedan je udario bokserom po glavi, dok joj je drugi uzeo tasnu i preturao po njoj trazeci novac. Nasao je na novcanik sa oko 50 evra i mobilni koji je uzeo. Zenu su nakon toga sto je zvala policiju drzali tamo i ispitivali citavih 5 sati. Uz to su je tretirali kao da je kriminalac, terali je da po sto puta prepricava sta se desilo, navodili je na to da nije ona mozda organizovala da je napadnu...

2. primer: U pitanju je opet zena koja je zamenila 30 evra i to u menjacnici. Dobila je izmedju ostalog jednu hiljadarku (1000 dinara) koja je bila fals. Nije to znala, otisla u prodavnicu gde su pozvali policiju. Ona im je rekla da je pre pola sata zamenila evro u menjacnici, pokazala i priznanicu o zameni i otisli su do pomenute menjacnice gde su se svi pravili blesavi. Naravno, sledila je tortura u policiji.

Ishodi nisu bitni, sve se manje vise zataskalo, bitan je odnos prema postenom coveku.
I zato cu radje da ih pocepam ako ih ikad vise dobijem nego da prozivljavam tako nesto.
 

Back
Top