Hladjenje SUS motora
Prikazujem rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Hladjenje SUS motora

Nov član
    Učlanjen
    06.08.2008.
    Reputaciona moć
    0

Post Hladjenje SUS motora

Kao temu za diplomski dobio sam hladjenje SUS motora, Za pocetak bi trebalo da modeliram motor na racunaru pa onda post analizom da odredim zagrevanje i sl. Ako bi iko mogao da mi da bilo kakav kontak gde bih mogao da nadjem tacne dimenzije svih delova jednog motora koji su mi neophodni za moj model, unapred sam zahvalan!! Poz

Zainteresovan član slob (avatar)
    Učlanjen
    13.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Podrazumevano Re: Hladjenje SUS motora

dmb rakovica, tehnicka knjiga...

Nov član
    Učlanjen
    13.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Brate , kuckam iz Nisa . Frka mi je oko diplomskog iz motora SUS . Profesor mi je rekao da mu nadjem nekoliko uradjenih radova iz motora SUS pa da mu predam pa ce on da mi kaze koj odatle. Jel ti nije frka da mi posaljes tvoj diplomski rad na mail ??? Moj mail je kuglica85@yahoo.com . Hvala ti brate unapred . Pozdrav

Početnik
    Učlanjen
    27.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Reci mu da idealan SUS motor ne treba hladenje.
    Temperatura koja nastaje u takvom motoru se hladi sa dotokom svezeg vazduha koji se tom prilikom siri npr. za 1 zapreminu ili 1 bar ako se komprimira tj ne moze da se siri,pri temperaturi od 273 stepena.
    Prilikom sirenja vazduha dolazi do hladenja i zbog toga se koriste razni toplotni izvori da bi se taj proces odrzao.
    Kod SUS se primjenjuje vazdusno i vodeno hladenje koje je srazmjerno stepenu iskoristenosti motora tj,sto se motor vise mora hladiti to mu je manji faktor iskoristenja.
    Na faktor iskristenja negativno uticu,debljina stijenke cilindra,energija za pogon pumpe za hladenje,pogon ventilatora,gustoca ulja za podmazivanje,klipni prstenovi pa cak i brzina otvaranja ventila gdje se sve vise primjenjju elektronski podizaci.
    Hladenje motora je potrebno zbog primjene materijala i ulja za podmazivanja koja ne mogu da izdrze visoke temerature i sprece trenje koje raste sa temperaturom i negativno utice na motor.
    Mnogo vazan razlog hladenja je taj da vazduh mora u sto hladnijem stanju da ude u cilindar i da se zagrijava tek poslije zatvaranja cilindra sa ventilima i tek tad sa svojim sirenjem vrsi rad tj pritisak.
    Sto je sistem za dotok svezeg vazduha i cilindri zagrijaniji to se manje moze siriti taj vazduh.
    Primjer,sa svojim autom mogu da postignem brzinu od 245 kmh preko dana, a nocu 260 kmh .Ta razlika je zbog temperature i pritiska vazduha.

P.S zato volim da putujem nocu.

Slične teme

1. Hladjenje
    Autor Dupont u forumu Hardver
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 28.10.2007., 07:10
  2. Znacaj sistem za hladjenje
    Autor sis u forumu Hardver
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 23.02.2007., 18:24
  3. HLADJENJE!
    Autor marko47 u forumu Hardver