Kako Srbima objasniti četnike i partizane?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Olegunj Obasanj

Početnik
Banovan
Poruka
28
Kako najbolje da se Srbima objasne i četnici i partizani - slavni (neskolovani) Srbi koji nisu imali blage veze za koga su se borili i zašto su jedni protiv drugih ucestovali u onom bratoubilackom ratu?

Kad bi to mogli sto bolje objasniti danasnjim Srbima, tek tad bi možda i uspeli sa nekim ujedinjenjem. Dok Srbe ne ujedinimo, spasa nam nema. Raskol nas upropasti.
 
Kako najbolje da se Srbima objasne i četnici i partizani - slavni (neskolovani) Srbi koji nisu imali blage veze za koga su se borili i zašto su jedni protiv drugih ucestovali u onom bratoubilackom ratu?

Kad bi to mogli sto bolje objasniti danasnjim Srbima, tek tad bi možda i uspeli sa nekim ujedinjenjem. Dok Srbe ne ujedinimo, spasa nam nema. Raskol nas upropasti.


Једноставно, нека комунисти поставе краља на његов престо са кога су га скинули, и врате сву покрадену имовину, и престану да и даље краду, и сигуран сам да ће се сванути свим Србима у целом свету. Док год се то не деси није потребно причати о уједињењу.
 
A ja ću da pitam nešto u sklopu ove teme...
Da li je predsednik jugoslovenske kraljevske vlade u izbeglištvu, u Londonu, bio odgovoran za zločine Jugoslovenske vojske u otadžbini (JVO), dakle Dražinih četnika, nad civilnim stanovništvom - građanima Kraljevine Jugoslavije u toku drugog svetskog rata? Draža je bio ministar vojni u toj vladi, znači premijer je nominalno imao kontrolu nad njim, nad njegovim "resorom", i po toj logici trebao je da zna šta mu ministar i vojska rade u zemlji, da li je postojala njegova "komandna odgovornost" za zločine nad građanima zemlje čiji je premijer bio?
 
Kako najbolje da se Srbima objasne i četnici i partizani - slavni (neskolovani) Srbi koji nisu imali blage veze za koga su se borili i zašto su jedni protiv drugih ucestovali u onom bratoubilackom ratu?

Kad bi to mogli sto bolje objasniti danasnjim Srbima, tek tad bi možda i uspeli sa nekim ujedinjenjem. Dok Srbe ne ujedinimo, spasa nam nema. Raskol nas upropasti.

osnovni problem zbog koga smo poslednji u tranziciji
je taj
shto je shuntavi vuk kao alternativu komunizmu
predlozio ne lideralizam i demokratiju

vec konzervatizam, pravoslavni fanatizam i i totalitarizam karadjordjevica

sushtinske razlike izmedju 2 gorenavedena su zanemarljive a dilema je lazna.

"
Kad bi to mogli sto bolje objasniti danasnjim Srbima, tek tad bi možda i uspeli sa nekim ujedinjenjem."

a ovo je tek gluos na kub.
kakvo ujedinjenje? oko chega? oko razlika :D :D :D znash li gde ti zivish?
 
A ja ću da pitam nešto u sklopu ove teme...
Da li je predsednik jugoslovenske kraljevske vlade u izbeglištvu, u Londonu, bio odgovoran za zločine Jugoslovenske vojske u otadžbini (JVO), dakle Dražinih četnika, nad civilnim stanovništvom - građanima Kraljevine Jugoslavije u toku drugog svetskog rata? Draža je bio ministar vojni u toj vladi, znači premijer je nominalno imao kontrolu nad njim, nad njegovim "resorom", i po toj logici trebao je da zna šta mu ministar i vojska rade u zemlji, da li je postojala njegova "komandna odgovornost" za zločine nad građanima zemlje čiji je premijer bio?

Imas ti dokaze za te zlocine...dokaze da su zlocine cinili Drazini Cetnici?...eno imas temu ''Cetnicki zlocini'' pa lepo iznesi sve sta imas...
 
Poslednja izmena:
Imas ti dokaze za te zlocine...dokaze da su zlocine cinili Drazini Cetnici?...eno imas temu ''Cetnicki zlocini'' pa lepo iznesi sve sta imas...

Nisi me lepo zamolio, ili bar napomenuo da mi to predlažeš, a pošto eventualna naređenja primam samo u ratu od svojih starešina, moraćeš da pričekaš bar dok se ne oženim, da se malo priviknem na takav ton... :D
Ako ni posle šezdeset i kusur godina od kraja rata nisi čuo za četničke zločine bojim se da ti ne mogu pomoći..."živ bio" što reče moja simpatija... :) :bye:
 
E sad, naredjenje...malo si ti to preostro shvatio...hehe

Eno ''citave'' teme ''Cetnicki zlocini'' koju su neki jedva docekali, al nesto ne ide...

***, kad ti s takvim tonom optuzis nekog za zlocine red je i da izneses neke dokaze...Ja sve vreme kada pricam o Cetnicima mislim iskljucivo na Drazine Cetnike ili Drazinovce (u dokumentarcu ''Istina o Cetnicima'' koji je radila RTRS mozes da cujes da su se cak iskljucivo nazivali Drazinovcima, a ne Cetnicima...)

Ako nista, znam sledece...ovo ti je deo iz zakljucka komisije Komiteta za pravedno sudjenje Drazi, po pitanju iskaza americkog i saveznickog vojnog osoblja:

Zvanicni naziv snaga koje su sluzile pod djeneralom Mihailovicem bio je ''Jugoslovenska vojska u otadzbini". Nezvanicno, zvale su se Cetnici. Postoje dokazi da su u razno doba, razne gerilske bande koje su Nemci organizovali i placali ali koje djeneral Mihailovic nije priznavao, niti nad njima imao kontrolu zloupotrebljavale ime ''cetnici''. Gde god je naziv ''Cetnik'' upotrebljen u ovom izvestaju, ako nije izricito naglaseno suprotno, treba razumeti da se odnosi na prave cetnicke snage kojima je na celu bio djeneral Mihailovic.
 
Poslednja izmena:
Kako najbolje da se Srbima objasne i četnici i partizani - slavni (neskolovani) Srbi koji nisu imali blage veze za koga su se borili i zašto su jedni protiv drugih ucestovali u onom bratoubilackom ratu?

Kad bi to mogli sto bolje objasniti danasnjim Srbima, tek tad bi možda i uspeli sa nekim ujedinjenjem. Dok Srbe ne ujedinimo, spasa nam nema. Raskol nas upropasti.


Када српски политички врх напусти идеје о национализму као примарном, када не будемо имали присутне теме о великосрпској идеологији и заменимо их правим, суштинским проблемима, питањем социјалног статуса, онда ћемо да проходамо. Баш како ти је crow рекао, лажно питање је постављено као примарно а водило је само парцијалним интересима, зна се кога.
 
Kako najbolje da se Srbima objasne i četnici i partizani - slavni (neskolovani) Srbi koji nisu imali blage veze za koga su se borili i zašto su jedni protiv drugih ucestovali u onom bratoubilackom ratu?

Kad bi to mogli sto bolje objasniti danasnjim Srbima, tek tad bi možda i uspeli sa nekim ujedinjenjem. Dok Srbe ne ujedinimo, spasa nam nema. Raskol nas upropasti.


Hm, ne kapiram? Hoćeš da objasniš Četnike i partizane? Kako misliš to da uradiš? Mislim da ti je tema malo zbrkana... verovatno i misli... pa zato...
 
То је већ одавно објашњено, само партизани би хтели да буду Срби и комунисти, а то не може. Комунисти су без националности, интернационални, без вере, нису хришћани, значи нису Срби. Они могу бити Србијанци, због тога разлога су и измислили ту дефиницију, да би били на неки начин легитимни. То Срби не могу прихватити. За Србе, а не и Србијанце, би било прихватљиво, да једна партија промени државно уређење, и да пређе са републиканског на краљевско, па макар то била и комунистичка, али то је утопија. На пример; да радикали са својим партнерима, оборе власт и Тадића опозову, и прогласе краљевину, добили би још то мало подршке што им недостаје да нормално владају. Да им комунисти нису убацили свог човека, Шешеља, за вођу, они би то били већ и направили, а овако нема изгледа да ће се икада показати на власти.То је проблем партизана и четника, Република и Краљевина, а не ништа друго.
 
Када српски политички врх напусти идеје о национализму као примарном, када не будемо имали присутне теме о великосрпској идеологији и заменимо их правим, суштинским проблемима, питањем социјалног статуса, онда ћемо да проходамо. Баш како ти је crow рекао, лажно питање је постављено као примарно а водило је само парцијалним интересима, зна се кога.

Ne znam na sta mislis kad kazes srpski politicki vrh...valjda mislis na one koji su trenutno na vlasti, a oni su daleko od tvoje price...a koje su to ''prave vrednosti'' koje spominjes, socijalni status?...oces i jednom Englezu ili Francuzu da kazes da se odrekne svog ''nacionalizma'' ili to vazi samo Srbe?
 
166238660-O.jpg


višanje Stjepana Filipovića Hrvata, rodom iz Ploča(Kardeljeva) 1942 u Valjevu, mi stariji ga se sićamo iz osnovno školskih čitanki, "Smrt fašizmu-sloboda narodu!" ..:cool:

jel ovo četnici poziraju u pozadini?:lol:
 
166238660-O.jpg


višanje Stjepana Filipovića Hrvata, rodom iz Ploča(Kardeljeva) 1942 u Valjevu, mi stariji ga se sićamo iz osnovno školskih čitanki, "Smrt fašizmu-sloboda narodu!" ..:cool:

Kog li djavola je trazio u Valjevu....Izgleda da ga je i nasao

jel ovo četnici poziraju u pozadini?:lol:

Na toj slici nema pripadnika Jugoslovenske vojske u Otadzbini (JVuO)
Nema ni cetnika Koste Pecanca

Tu je neki zandarm, mozda pripadnici Srpske drzavne straze (SDS, tzv. Nedicevci u Srbiji), onda neki nemacki vojnik, mozda se nasao neki pripadnik Srpskog dobrovoljackog korpusa (SDK, tzv. Ljoticevci u Srbiji), ili cak neki od ruskih dobrovoljaca (iz bele emigracije, koja je tada bila veoma brojna u Srbiji, i oni su osnovali neku svoju jednicu koja se borila protiv komunista,barem po uniformi) i neka zena sto drzi ruku preko usta, i narod u pozadini....
 
Kog li djavola je trazio u Valjevu....Izgleda da ga je i nasao



Na toj slici nema pripadnika Jugoslovenske vojske u Otadzbini (JVuO)
Nema ni cetnika Koste Pecanca

Tu je neki zandarm, mozda pripadnici Srpske drzavne straze (SDS, tzv. Nedicevci u Srbiji), onda neki nemacki vojnik, mozda se nasao neki pripadnik Srpskog dobrovoljackog korpusa (SDK, tzv. Ljoticevci u Srbiji), ili cak neki od ruskih dobrovoljaca (iz bele emigracije, koja je tada bila veoma brojna u Srbiji, i oni su osnovali neku svoju jednicu koja se borila protiv komunista,barem po uniformi) i neka zena sto drzi ruku preko usta, i narod u pozadini....

Tačno, tu nema četnika...a ne bi rekao ni da ima pripadnika neke od brojnih ruskih jedinica koje su operisale na tlu Jugoslavije u toku rata...
 
Poslednja izmena:
Tačno, tu nema četnika...a ne bi rekao ni da ima pripadnika neke od brojnih ruskih jedinica koje su operisale na tlu Jugoslavije u toku rata...

Ja u sustini pojma nemam cija je ova uniforma koju nosi covek koji na glavi ima veliku oficirsku sapku..(mozda je to neka od uniformi vojske bivse Kraljevine Jugoslavije)

Mozda tu nema ni Ljoticevaca...

Ovi u sajkacama su najverovatnije Nedicevi zandari...
 
Poslednja izmena:
Ja u sustini pojma nemam cije su ove uniforme koje nose ovi ljudi koji na glavi imaju velike oficirske sapke..

Mozda tu nema ni Ljoticevaca...

Ovi u sajkacama su Nedicevi zandari...

Rekao bih da je tu jedan nemački oficir i ta dvojica o kojima govoriš sa šapkama - oficiri SDS, nedićevci.
Ali i ljotićevci su koliko znam nosili šajkače, pa čak i neki Nedićevi oficiri. Ko su da su pored Nemaca su srpski kvislinzi, ali ne i četnici.
 
Ali i ljotićevci su koliko znam nosili šajkače, pa čak i neki Nedićevi oficiri. Ko su da su pored Nemaca su srpski kvislinzi, ali ne i četnici.

Nisam ja neki strucnjak za vojsku i vojnu istoriju, ljoticevce sam vidjao na fotografijama samo sa sajkacama i nosili su i slemove one iz vojske Kraljevine Jugoslavije...

I Kosta Musicki koji je bio komandant SDK je nosio sajkacu..
 
Nisam ja neki strucnjak za vojsku i vojnu istoriju, ljoticevce sam vidjao na fotografijama samo sa sajkacama i nosili su i slemove one iz vojske Kraljevine Jugoslavije...

I Kosta Musicki koji je bio komandant SDK je nosio sajkacu..

U pravu si, to sam i rekao u prethodnom postu.
Takođe se i meni čini da tu osim nedićevaca nema drugih kvislinga...
 
Nisu li šajkača i kokarda istog kroja?

Sajkaca je vojnicka kapa, dosla u Srbiju verovatno iz Francuske u XIX veku, i rasirila se u narodu centralne Srbije i postala deo folkolora...Uglavnom su plave i vojnicki zelene

Kokarda (valjda je i to francuska rec) predstavlja srpski grb i obelezje....Moze da ima razne modifikacije, ne mora da bude indentican zvanicnom grbu drzave Srbije...

Kokardu prisijes na sajkacu ili subaru:D
 
Poslednja izmena:
Sajkaca je vojnicka kapa, dosla u Srbiju verovatno iz Francuske u XIX veku, i rasirila se u narodu centralne Srbije i postala deo folkolora...Uglavnom su plave i vojnicki zelene

Kokarda (valjda je i to francuska rec) predstavlja srpski grb i obelezje....Moze da ima razne modifikacije, ne mora da bude indentican zvanicnom grbu drzave Srbije...

Kokardu prisijes na sajkacu ili subaru:D

Šajkača je vojnička kapa koju su nosili u Šajkaškoj, oblasti u Bačkoj, otuda i naziv...:)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top