Грађани Србије или Србијанци.

Реците своје мишљење

  • Ја сам "Европејац" и подржавам термин "Србијанац"

    glasova: 4 11,8%
  • Ја сам "Европејац" и одбацујем термин "Србијанац"

    glasova: 9 26,5%
  • Ја сам "националиста" и подржавам термин "Србијанац"

    glasova: 5 14,7%
  • Ја сам "националиста" и одбацујем термин "Србијанац"

    glasova: 9 26,5%
  • Без одговора, уздржан

    glasova: 7 20,6%

  • Ukupno glasova
    34
  • Anketa je zatvorena .

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
У жељи да разјасним овај појам и ову збрку, морао сам да донекле дуплирам тему, али само донекле, јер је ово анкета у којој бих желео да видим ко се залаже зашта, у смислу које опредељење, европско или национално подржава коју опцију:
Замолио бих модератора да не закључа тему бар 24 часа.

Хвала.


дакле Увод.


Моје становиште је познато одавно.
Сви становници Србије се зову Србијанци.

- Назив „Србијанац” који ми користимо односи се за становнике тзв. „Уже Србије”.
То је у ствари и потврда мојег становишта.
Наиме „Ужа Србија” територијално одговара држави Србији која је најдуже трајала(1804-1912)
Тако су Срби из Баната и из Босне све људе који долазе из Краљевине Србиеј звали „Србијанцима”, и они су од 1804-1912 заиста долазили са територије Српске државе- Краљевине Србије.

- Кратак временски период у коме су Македонија и Рашка ушле у састав Србиеј од 1912-1918 није оставио довољно времена да становници тих делова државе себе поистовете са државом Србијом, па су и даље имали називе „Македонац”- али искљућиво као „Човек из Македоније” а не као Македонац по националности, и Рашчанин као „човек из Рашке” или су сви звани:

- Старо Србијанци
такав назив поново потврђује да се људи иоз Србије називају Србијанци из Старе Србиеј Старо Србијанци или Старосрбијанци.

Наредна 1918 година значи улажење Србиеј у Југославију, па се сваки онај ко долази из Југославије звао - Југословен.

Назив „Србијанац се ниеј пренео на Војводину, јер она нажалост ниеј била под управом Србије већ је стављена у посебну Бановину.

Следеће је још трагичније па се укида Србиај по уставу 1929 године.

Тако је назив ”Србијанац„ остао само за људе ”Уже Србије„ то јест најчешће људе који ћиве на територији некадашње Кнежевине Србије.

Уставом од 1946 поново се формира Србија, али пошто ниеј независна држава а покрајине одвојене од ње, ”Србијанац„ се опет не шири изузев за околне земље. Становници Србије себе не сматрају Србијанцима већ Југословенима.
Са друге стране све републиек у саствау СФРЈ становнике Србиеј зову ”Србијанцима„ како су их звали још док су они били део Аустро угарске, па су ”Србијанцима„ називали грађане Краљевине Србије.

Као потврда мом ставу грађани Војводине себе називају војвођанима, а Косова Косоварима, као потврда моејг става да ТЕРИТОРИЈА одређује име грађана.

1990 новим уставом, Војводина и Косово се враћају у састав Србије.
Полако се ”Војвођанин„ губи али још недовољно се поима да су војвођани у ствари- Србијанци јер припадају Србији јер Србија није независна.

2006 Србиај постаје независна и тек сада реч ”Србијанац„ има смиса за све становнике Србије од Хоргоша до Драгаша.

ДАКЛЕ:
Ово се не односи на националноист. Срби су Срби, Мађари Мађари, али пробелм је што су се Срби одучили од независне државе Срба.
Назив Србијанац је правно-географско-политички појам, а не национални.

Тако Србијанци су: Срби, Мађари, Шиптари, Словаци и кинези који живе на територији Србије.
 
Тако Србијанци су: Срби, Мађари, Шиптари, Словаци и кинези који живе на територији Србије.[/COLOR]

Ovakvu diskriminaciju nisam odavno videla, a gde su ti arapi, crnci, kineze si naveo, Romi, Egipćani, slobodni letači i preletači?

Ako su svi u Srbiji mogli da budu Radovan, mogu da budu i Srbijanci... valjda...
 
Не подржавам Србијанац,јер Србија није име добила по имену Србијанац,него по имену народа који је ову државу створио,а то су Срби.

У Уставу пише да је Србија држава српског народа(и свих њених грађана...),а не србијанског.
 
Не подржавам Србијанац,јер Србија није име добила по имену Србијанац,него по имену народа који је ову државу створио,а то су Срби.

У Уставу пише да је Србија држава српског народа(и свих њених грађана...),а не србијанског.

Погрешно виђење.
Србијанац је настало на основу "Србија"
Онај који долази из Србије не мора да буде Србин али мора да буде Србијанац.
 
Погрешно виђење.
Србијанац је настало на основу "Србија"
Онај који долази из Србије не мора да буде Србин али мора да буде Србијанац.

Da, ali to druge narodnosti, tj. nacionalnosti mogu da kazu za sebe da su Srbijanci, a Srbi nema sta da kazu sem da su Srbi. Meni je to logicno.
 
Da, ali to druge narodnosti, tj. nacionalnosti mogu da kazu za sebe da su Srbijanci, a Srbi nema sta da kazu sem da su Srbi. Meni je to logicno.
Да. Отприлике тако, са тим да се избаци термин "Грађанин Србије"
Наиме овим би се избрисала "грађанска" држава, коај је штетна за наш народ.

Тако би се председник Србије обраћао јавности са:
"Драги моји Срби и остали Србијанци"
унесто са
"Драги моји грађани Србије"

У првом случају име Српско се помиње двапута, у иману Српског народа и у имену осталих Србијанаца, док се у другом случају као данас, српско име и не спомиње- већ име државе Србије, што ниеј исто.

Држава би у уставу била дефинисана као "Држава Српског нарона и других Србијанаца" уместо "других грађана"

дакле мањине морају да прихвате назив "Србијанац"

Србин би у крајњој линији био Србин-Србијанац/Србин-Крајишник/Србин-Херцеговац
 
Da, ali to druge narodnosti, tj. nacionalnosti mogu da kazu za sebe da su Srbijanci, a Srbi nema sta da kazu sem da su Srbi. Meni je to logicno.

Да разјасним, не желим да се "Србин" замени са "Србијанац", јер ејдно је народ друго нација.

Већ "Грађанин Србије" да се замени са "Србијанац"
 
Да. Отприлике тако, са тим да се избаци термин "Грађанин Србије"
Наиме овим би се избрисала "грађанска" држава, коај је штетна за наш народ.

Тако би се председник Србије обраћао јавности са:
"Драги моји Срби и остали Србијанци"
унесто са
"Драги моји грађани Србије"

У првом случају име Српско се помиње двапута, у иману Српског народа и у имену осталих Србијанаца, док се у другом случају као данас, српско име и не спомиње- већ име државе Србије, што ниеј исто.

Држава би у уставу била дефинисана као "Држава Српског нарона и других Србијанаца" уместо "других грађана"

дакле мањине морају да прихвате назив "Србијанац"

Србин би у крајњој линији био Србин-Србијанац/Србин-Крајишник/Србин-Херцеговац

Да разјасним, не желим да се "Србин" замени са "Србијанац", јер ејдно је народ друго нација.

Већ "Грађанин Србије" да се замени са "Србијанац"

Pa upravo ti to i ja kazem - ni meni se ne svidja ta definicija "gradjani Srbije" za sve i svasta. Moze "Srbi i Srbijanci", s tim sto ne znam sta mu je tesko da kaze "Srbi i ostali gradjani Srbije", jer to po Ustavu ima osnova, a meni licno ne smeta (mada deluje pomalo uvlakacki i komunisticki, ali za sada ajde,,,)
 
Да разјасним, не желим да се "Србин" замени са "Србијанац", јер ејдно је народ друго нација.

Већ "Грађанин Србије" да се замени са "Србијанац"

i verovatno isto mislis ako se radi o hrvatskoj, bosni, crnoj gori, recimo i kosovo...
 
Није логично именовати другачије становнике,грађане Србије од оног назива по којем је држава добила име.

Ако Србија добије име по Србима,зашто би се становници Србије преименовали и ту сад изводили другачије називе од самог имена државе,ако знамо по коме је држава именована?

Простије...Од "Србин" иде "Србија",а онда пошто се увела у правни систем категорија грађанства,од назива државе "Србија" правимо нови назив "Србијанац".Нема потребе...Мислим да то није од кључне важности.

Треба мењати Устав и ускалдити га са правдом,пре свега,и именовати народ који је стварао вековима ову државу као титулара над државом,без додатних глупости.Немачка није држава "свих њених грађана",није ни Хрвтаска,ни једна друга национална држава у Европи.
 
Није логично именовати другачије становнике,грађане Србије од оног назива по којем је држава добила име.

Ако Србија добије име по Србима,зашто би се становници Србије преименовали и ту сад изводили другачије називе од самог имена државе,ако знамо по коме је држава именована?

Простије...Од "Србин" иде "Србија",а онда пошто се увела у правни систем категорија грађанства,од назива државе "Србија" правимо нови назив "Србијанац".Нема потребе...Мислим да то није од кључне важности.

Треба мењати Устав и ускалдити га са правдом,пре свега,и именовати народ који је стварао вековима ову државу као титулара над државом,без додатних глупости.Немачка није држава "свих њених грађана",није ни Хрвтаска,ни једна друга национална држава у Европи.

Србија је добила име по Србима- Србијанци добијају име по Србији. ( у ссмуслу држављани Србије)
То ниеј реч о замени, већ о другачијем степену означавања.

Србин= припадник Српског народа
Србијанац= "припадник" Србије
 
Hmm, da... A onda neko ko živi u Rusiji a nije Rus je Rusijanac?!
Ili neko ko živi u Engleskog a nije Englez je Englezijanac?!
Gomila gluposti.
Nema tu nikakve filozofije.
Svako ko živi u Srbiji je Srbin, a njegovo poreklo je njegova stvar. (bar bi tako trebalo da bude)
Ja do sada nisam čuo da se igde neko ko živi u nekoj zemlji a nije rođen u njoj naziva nekim "specijalnim" imenom.

Plus, cela ta stvar sa ovim terminima je prilično rasistička jer u samom startu odvaja narod/građane ili kako god hoćete da ih zovete.

Takođe i ovaj termin "evropejac" zvuči prilično glupo.
 

Back
Top