Стилске вежбе
Prikazujem rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Стилске вежбе

Domaćin Rujevit (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Podrazumevano Стилске вежбе

Ових дана сам читао књигу ''Стилске вежбе'' - Рејмон Кено и из другог пута(први је био пре неколико година) схватио значај и њену занимљивост.

Тема је потпуно небитна, битно је да прича буде кратка и описује једноставно збивање које ће своју суштину у свакој следећој причи задржати при том мењајући форму. Дакле небитно је да ли је то проза, стихови, полиптоте, синопе или парагоге како Кено наводи. Покушај да се натера да се на најразличитије начине опише најбаналнији догађај.

Да ли би могли овде да направимо нешто слично? Препуштам вама да дате било какву причу а да се остали прикључују и дају своје облике исте.

Obećava Cinderella89 (avatar)
    Učlanjen
    14.07.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    42

Podrazumevano Re: Стилске вежбе

javljam se kad procitam knjigu!

Buduća legenda Hellen (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Јао, дааавно беше јако успела тема на Сваштари на исти фазон.

P.S.

Нашла сам је, али нећу да дајем линк да не би та тема утицала на развој ове приче....
    Poslednji put ažurirao/la Hellen : 05.08.2008. u 23:47 Razlog: допуна

Primećen član
    Učlanjen
    10.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    44

super predlog, moram da kažem!

Domaćin Rujevit (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Драго ми је да вам се допало. Очекујем да неко започне причу, неко ко има стила, продорно и јасно а сажето.

Одушевио сам се књигом и идеја ми је била да овде оштримо наше мисли и речи, да свет посматрамо из различитх углова. На свету постоји једна или више истина, поента је у причама оних који говоре о истини.

Почните

Aktivan član
    Učlanjen
    24.04.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    53

Obožavala sam to da radim kad sam bila mala. Rujo, ako ti nije teško, pošto si ti otvorio temu, napiši bilo kakvu priču, ne mora da bude ništa spektakularno, ja ću sigurno učestvovati u stilskim vežbama. Ili ako baš ne želiš, napisaću ja nešto, mada nisam ni ja neki pisac.

Domaćin Rujevit (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Пошто ме мрзи да смишљам преписаћу из Кенове књиге. Мало коригована верзија, прилагођена за ово поднебље

Белешка

У аутобусу 16 за време највеће гужве, један тип од својих двадесет шест година, са дугим вратом као да су му га истегли и са качкетом на коме стоји беџ веома провокативан . Људи силазе. Поменути тип отреса се на свог суседа. Пребацује му да га овај гурне сваки пут када неко прође. Глас пискав и злобан. Када угледа једно слободно место, хитро се устреми на њега.
    Два сата касније сретнем га поново код Вука, код станице будућег метроа, надам се. Сада је у друштву неког свог друга који му каже: ''Требало би да склониш тај беџ, времена су се променила''.
    Објашњава му како.
    Poslednji put ažurirao/la Rujevit : 24.08.2008. u 18:59

Domaćin Rujevit (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Citat Original postavio ILO Pogledaj poruku
    Obožavala sam to da radim kad sam bila mala. Rujo, ako ti nije teško, pošto si ti otvorio temu, napiši bilo kakvu priču, ne mora da bude ništa spektakularno, ja ću sigurno učestvovati u stilskim vežbama. Ili ako baš ne želiš, napisaću ja nešto, mada nisam ni ja neki pisac.
    Ти настави даље
    .........извукла си тему....скоро сам и заборавио

Aktivan član mlekce (avatar)
    Učlanjen
    04.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

Citat Original postavio Rujevit Pogledaj poruku

Белешка

У аутобусу 16 за време највеће гужве, један тип од својих двадесет шест година, са дугим вратом као да су му га истегли и са качкетом на коме стоји беџ веома провокативан . Људи силазе. Поменути тип отреса се на свог суседа. Пребацује му да га овај гурне сваки пут када неко прође. Глас пискав и злобан. Када угледа једно слободно место, хитро се устреми на њега.
    Два сата касније сретнем га поново код Вука, код станице будућег метроа, надам се. Сада је у друштву неког свог друга који му каже: ''Требало би да склониш тај беџ, времена су се променила''.
    Објашњава му како.
    Cek da vidim secam li se kako se to radi...

NOVINARSKI

Juce, u vreme najvece guzve, u autobusu na liniji broj 16 primecen je mladji muskarac, dugog vrata, sa kacketom ukrasenim vrlo provokativnim bedzom.

Doticna osoba nekulturno se brecala na jednog starijeg sugradjanina koga je zlobnim i piskavim glasom optuzivao kako ga gazi kad god neko prodje.

Potom je doticni napustio autobus.

Isti je primecen nesto kasnije, u blizini buduce stanice metroa kod Vukovog spomenika, gde je razmenjivao modne informacije sa jednim nepoznatim mladjim covekom.

Aktivan član
    Učlanjen
    24.04.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    53

DRAMSKI

Scena 1. autobus br.16, vreme najveće gužve.
    Likovi: Mladić 1 (oko 26 god sa kačketom i provokativnim bedžom); Zbunjeni čičica

Mladić 1 (zlobno i piskavim glasom): ’Budalo jedna glupa, da li svaki put kada neko izađe moraš da me gurneš, je#(√%!#(=& ?’
    Čičica (zbunjeno): ’?!’

Mladić 1 potom hitro otrči do jednog praznog mesta.

Scena 2. plato kod Vukovog spomenika, kod stanice budućeg metroa.
    Likovi: Mladić 1 (oko 26 god sa kačketom i provokativnim bedžom); Mladić 2

Mladić 2: ’Trebalo bi da skineš taj bedž, vremena su se promenila. Ovako.... ’
    Mladić 1(ćutke sluša) : .............

BRATSKI
    Brate nećeš verovati ša mi se danas desilo?! Vozim se ja šesnesticom, bilo negde cirka 4 sata, gužva brate ne pitaj, kad ti ulazi jean tip, tu negde oko dvaešes, vrat dug, ko da su mu ga istegli i nosi ti on neki kačket na kome stoji bedž, onako, baš upada u oči. Stane ti taj tip pored mene, i sadono, ljudi brate izlaze, ša ćeš, a ovaj se tip brecnu na mene ja ga kao guram svaki put kad neko prođe, glas piskav i zloban, ja mu reko, daj bre brate i mene guraju, al ovaj tip ništa, nije me ni čuo, potrčo ka praznom mestu. Posle cirka 2 sata ja ti brate sretnem tog istog tipa kod Vuka, kod stanice metroa akobogda jednog dana, stoji ti on sa nekim drugim tipom, i taj mu drugi tip kaže, brate trebalo bi da skloniš taj bedž vremena su se promenila i onda mu objašnjava kako. I eto brate, tako ti je to.

HAIKU
    Bedž na produžetku dugog vrata
    Simbol prošlog vremena
    Poslednji put ažurirao/la ILO : 25.08.2008. u 07:14

Domaćin Rujevit (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Логички

Аутобус, линија 16
    -место радње
    Највећи шпиц, око 4 сата
    -време радње
    Момак са провокативним беџом
    -главни лик
    Оштра препирка међу путницима
    -догађај
    Слободно па заузето место
    -исход
    Вуков споменик, два сата после, пријатељ
    -рандеву
    Беџ, опсаност
    -наравоученије

Aktivan član Joliva (avatar)
    Učlanjen
    05.05.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    62

Епско-модернистички:

Какав оно млади јунак уђе,
    у возило градскога превоза?
    Дугог врата, а грозног имиџа,
    На њему је чудно одијело,
    На глави му још чуднији калпак,
    Качкет неки са демоде беџом.
    Када му се јунаку досади,
    да га народ по ногама гази,
    он повика гласом пискавијем:
    '' Шта с' гурате, марво једна глупа,
    мол ' те Бога да се ја умирим
    и не вадим ноже из потаје,
    јере сам се много ражљутио ''.
    Када видје празно једно мјесто,
    брже јунак на њега уседе,
    да одмори он кости јуначке.
    Када му се вожња досадила,
    јунак сиђе, душицу одмори,
    од труцкања градскога превоза.
    Тад наиђе неки fancy момак,
    па му стаде савјете делити:
    '' Скидај качкет,делијо незнана,
    јер ми одма' у очи упаде!
    Времена се стара променише,
    ново време, нови обичаји,
    гледај мене, па од мене учи! ''

Učlanjen
    05.05.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    62

Јужњачки:
    '' Лелееееее, какво тчудо видо у автобус, јуче кад сам био у Београд! Ускотчи нешто, женско, муушко, које ли је, немам си појма... Малечко, ора' из руке да му не узнеш! Голем врат, а на главу катчек сас бетџ! Кад потче да се гура, па кад поче да виче на мен'... ја си побего,замал да поједем ћутек од њег! А у автобус гужва, нема куде ни игла да падне! И тако ти ја искочим из автобус, оће жега да ме утепује начисто... Кад га ја видим њега, стоји код Вуков споменик с неког типа и нешто се жучно расправљају... После кратко време, скиде оној чудо од беџа с главу, жив га блам изеде! Које све тчовек неће да види у овај Београд! '' ( из перспективе старијег господина, на кога се биће са беџом издерало. Господин је, иначе, из Власотинца и после дужег времена је дошао у престоницу с намером да посети своје рођаке.)
    Poslednji put ažurirao/la Joliva : 25.08.2008. u 13:15

Primećen član
    Učlanjen
    10.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    44

ljudi, svaka čast!!! odlični ste!!!!

Primećen član Joy_sunset (avatar)
    Učlanjen
    26.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    43

Jane_va SVAKA CAST!!!
    Stomak me boli od smejanja!!!!!!!!!
    Super ti je epsko-modernisticka, stvarno mi se svidja!!! Aj napisi jos nesto, zivota ti, da se slatko ismejem

Aktivan član mlekce (avatar)
    Učlanjen
    04.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

KOMSINICA!

Jaaooo, slatka, moram ovo da ti ispricam!
    Vracam se ja juce s posla, ma najgori spic, znas kako je, a ruke mi prosto otpadaju od kesa, bila neka akcija u "Idei", paradajz po dve banke, pa ko velim kad je za dzabe, daj da uzmem 5-6 kila, nece da se baci...
    I taman se nekako ugurah u onu nesrecnu 16., ma znas kakva je guzva u njoj, a sve neki znojavi tipovi, kao da nikad nisu culi za kupanje i dezodeorans, i taman da spustim kese, mislim, nema sanse da ce neko da ti ustupi mesto, nema veze sto su mi pune ruke, i sto sam, je l' te, zensko, i taman, rekoh da spustim one kese, ma prosto mi ruke otpale, ali sto sam naletela na predivne solje kad sam bila tamo, sta, nisam ti ih pokazala, pa nisam mogla da ih ne uzmem, a i nisu bile teske, pored onog paradajza, razumes, i, kao sto rekoh, taman sam nasla zgodno mesto da spustim kese, kad poce tip pored mene da se dernja ko blesav, ma zamalo da mi ispadne ona kesa sa soljama i da se porazbijaju pre nego sto sam ih i donela kuci, a bas bi bilo steta, taaaaako su slatke...
    I onda, sta sam ono pricala?
    A, da, ma samo da si videla tu nakazu na sta je licio, usukan, Boze mi prosti, ko da nikada leba nije imao da jede, dugacka neka vratina, ko da ga je neko vukao na ularu, a na glavu natakario neku kapu, valjda je to nekad bio kacket, ma uzas jedan, neka drececa boja i jos na nju nakacio nekakav bedz, ma pravi cirkus, keve mi...
    I TO urla iz sveg glasa na nekog cikicu, ma jedan mali, sparuseni, nema u njemu snage ni da dise, a taj majmun se dernja na njega i sve mase rukama, zamalo da mi zakaci kesu sa soljama, jao, nemas pojma kako me je iznervirao, taman sam zaustila da mu ocitam, kakvo je to ponasanje - jadna njegova majka, sta je rodila, ma da je moj, ne bih ga na ulicu pustala, ali, Bogu hvala, nema sanse da se moje dete ikada tako ponasa, bas mi kaze Petrovicka pre neki dan kako sam divno dete vaspitala, moje dete zna sta je red, kako starijima treba ustupati mesto u autobusu, a ne ko onaj kreten, prvo onako urla, a onda, taman kad sam htela da mu ocitam on se zaleteo preko pola autobusa, sve mrcina pred sobom pogazila, da uvali dupe na jedno jedino slobodno mesto!
    Srecom, malo posle se autobus ispraznio pa sam i ja uspela da sednem...
    E, ali neces verovati, izasla ja predvece do Bulevara, rekla mi Mica kako je videla neke preslatle cipelice gore, iznad Vuka, i da znas, uopste nisu skupe a ima u raznim bojama, ali nisam htela da uzmem vise od dva para, jedne crne i jedne crvene, bas ni jedne crvene nisam imala, nemas pojma kako mi se slazu uz onu haljinu sto sam je onomad uzela u Delta Sitiju, i rekoh, ajde da pogledam jos onu slatku radnjicu sa sitnicama, znas onu, malo zavucenu, bas kod Vuka, tamo smo isle da uzmemo tvojoj sestri poklon za useljenje, e, da, bas tu, cula sam da su dobili neke nove lampe, i taman ja tamo, kad, koga vidim?
    Ma, neces verovati, isti onaj magarac, onaj dugovrati, sa sve onim glupim bedzom, a pored njega jedan slatkis od klinca, onako, bas fino obucen, pojma nemam sta ce sa njim, ali lepo vidis da je decku neprijatno, mislim, nije da sam prisluskivala, ali nisam mogla da ne cujem kako je onom objasnjavao da bedzevi vise nisu u modi, a bas se vidi da je fin decko, svaka majka za sina da ga pozeli, a onaj drugi samo blene, ko da ne govori o njemu, ma jedan zevzek najobicniji i...
    Ju! Crna ja! Vidi koliko je sati! Moram da zurim, treba da zavrsim onaj paradajz, a i obecala sam muzu da napravim nesto slatko, njegova strina, ma znas...

Učlanjen
    05.05.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    62

Црногорски :

'' Виђу, чоче, јуче кад усједо' на ону шеснестицу, гром је спалио дабо'да... Соколе, није више ни ГСП ка што је био! Не може се честито и ка чоек отићи дома, а да те нека аветиња не спопадне! А и мој покојни тајо, што ми не купи стан на Авалу, неко у круг двојке! Хтио ме, јадник, увућ у Београд по сваку цијену, а ето што ми учини! Кукуууууу, мени, кукавцу сињем! Што ми тајо не купи кућу на Авалу или на Лабуђе брдо, тајооооооо!
    И, чоче, шта ја оно почег приповједат... Уљегнем ти ја у шеснестицу и заузмем прво слободно мјесто за жене са ђецом... А што чоче, што сједог ту?! Ку ' 'ш већег инвалида од мене! Ја сам копа канале по Њемачку пуниг пет година! Еве, овај прс' ме боли, не могу га исправим, среће ми! И, шта ја оно почег...немој ме прекидат, јадо! Не знам ђе сам ста... Ја! Дај дер ту лозу!
    Увалих ти се ја на оно сједиште, а што их не направе удобније, враг и' њи'ов опаметио, кад уљезе неко чељаде у аутобус... Јооооој, куку мени! Ка да су му веригама шију истезали, суво, ка барут, а на главу му неко чудо од капу, а на капу нешто округло...Чоче, ја не знам што му је оно на главу, али кад виђу шта је на томе нашликано... Не смијем ти рећ, среће ми! Безобразно, богу ми... Таман ја хтејох устат да му речем да се не брука и да га мало научим памети, кад се он поче дерат и викат на путнике, што га газе по ноге, а на једног старијег чоека како се издера, мајко мила... Ја устадог да смирим мало ситуацију, али да видиш врага, не видио добра дабогда! Чим виђе празно мјесто, он усшједе на њега! Ђе на моје мјесто да сједнеш, Бог те видио и опаметио! Ја полете брзином сокола да га мало опаметим, ал кад виђу како ме мрко погледа, ја удри у тутањ, па ижљегнуш из аутобус! Знаш ти мене, чоче, ја сам јунак вазда бија, али што да правим бруку у сред аутобус...Кад после неко извјесно вријем, виђим ја оно чељаде код Вуков споменик, а поред њега ђетић! Каки је, ка да га је најљепша Црногорка са Иванових корита родила! Скиде ону срамоту оном јади са главе и поче му читат буквицу о модерном одијевању! Е, прави примјер јунаштва, соко над соколима! дај ту лозу, нијесам ја пола чоека! Живјели! ''
    Poslednji put ažurirao/la Joliva : 27.08.2008. u 09:12

Učlanjen
    05.05.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    62

Хаику 2:

Пурпурно вече,
    несносна врућина градског превоза.

Жирафин врат,
    качкет са беџом,
    у око упаде.

Пискава опаска,
    страх и дрхтање.

Лак скок,
    нема више празног места.

Ход грациозан и достојанствен,
    парфем Old spice.

Неверица и стид,
    оштра критика.

Хамлетовска дилема,
    беџ у сливнику,
    невина жртва.

Veoma poznat Shinoda (avatar)
    Učlanjen
    13.03.2004.
    Pol
    muški
    Pancevo, centar juznog Banata, prestonica piva i brojnih zanata :lol:
    Reputaciona moć
    175

jaoj proucavali smo tu knjgu na jednoj kreativnoj radionici o pisanju kratkih prica, ocarala me je...
    ako uzmem vremena pridruzicu vam se u igri!

Učlanjen
    05.05.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    62

Шекспировски:

Лица:

-Дуговрати витез са знамењем на качкету;
    -Старац;
    -Ултрамодерни младић;
    -Народ који се жучно гура;
    -Полукотрљајуће чудовиште на точковима.

Појава 1:

ДУГОВРАТИ: Стан'те светино,
    у редове збијте се ви!
    Јер тако ми части и имена,
    мачем пробуразићу вас ја!

СТАРАЦ: Вај мени!

ДУГОВРАТИ: Шта је старче?
    Мегдан хоћеш ли ти?
    На ногу ми без пардона стаде! (удари га рукавицом по фаци)

СТАРАЦ: Зар мени старцу тако?
    Ја на мегдан не хтедох,
    већ на Каленић пијацу,
    зелениш за ручак мојој вољеној драгој набавити. (брже граби кесе и искаче из аутобуса)

ДУГОВРАТИ: Стани, зар мегдан одби ти?!
    Сад се Богу помоли,
    јер помоћи ти ниоткуда нема!

(Дуговрати одлази за њим, губе се у маси света. Народ у аутобусу се крсти и маше главом, окривљујући старца који се попишманио. Врућина постаје све несноснија.)

Појава 2:

ДУГОВРАТИ: (седи на степеницама код Вуковог споменика, пуши цигару и грозничаво размишља) Да л' је боље у души трпети
    праћке и стреле земље ове,
    која се у све већи неукус упусти,
    или мач дићи и једним потезом учинити им крај?
    (увлачи дубоко још један дим и гледа у празно)

УЛТРАМОДЕРНИ:Јуначе добри,
    шта на степеницама чиниш ти?

ДУГОВРАТИ: Размишљам, пријатељу мој. А одакле тебе ветар донесе?

УЛТРАМОДЕРНИ: О томе ни претпоставку имати не можеш!
    Са модне ревије!

ДУГОВРАТИ: Зашто се бавити таквим баналним стварима?
    Јунаштво је моја врлина.

УЛТРАМОДЕРНИ: Вараш се, пријатељу мој!
    Ја ти желим један савет дати:
    одмах беџ са качкета скини,
    смешно изгледаш ти!

ДУГОВРАТИ: ... !!! ?? (остао отворених уста)

УЛТРАМОДЕРНИ: Ја ти рекох,
    а ти чини како хоћеш. (ставља цвике и одлази у великом стилу)

ДУГОВРАТИ: Бити ил' не бити,
    питање је сад? (скида беџ, гледа га...)

Епилог :

Народ ужурбано пролази поред Вука. Пијанац виче и гестикулира рукама. Дуговрати пали цигару и одлази. Чистачи се смеју и налазе неки чудан предмет округлог облика поред споменика... Једна млађа чистачица, хитро га узевши, ставља га на радничку блузу. Кез од ува до ува. Показује свом колеги нови брош. Он се кисело насмеја, опсова јој мајку ....ску и рече јој да узме метлу у шаке и лати се посла. Она узима метлу, исплази му језик и поче чистити. Још једном крајичком своје блузе обриса '' брош'' и задовољно погледа у њега...

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •