Borba protiv ekoloških pretnji - Problem deponije
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Borba protiv ekoloških pretnji - Problem deponije

Iskusan Verbal_Kint (avatar)
    Učlanjen
    16.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    134

Podrazumevano Borba protiv ekoloških pretnji - Problem deponije

Možda nije uobičajeno za ovaj podforum, ali, eto, ja se odlučih da ovde potražim savet za sasvim konkretan problem. Verovatno bi tema bila prikladnija za odgovarajući podforum (čini mi se da ima podforum 'ekologija'), ali pretpostavljam da će ovde najpre dobiti odgovor. Pored toga, mene zanima pravni lek, a ne treba zanemariti ni činjenicu da ekologija sve više postaje IDEOLOGIJA, a ekološki pokret prerasta u politički... Elem, da ne tupim...

Živim pored same reke Drine, dakle na samoj granici sa Republikom Srpskom. Na nekih 200m vazdušnom linijom, na suprotnoj obali nalazi se ogromna deponija koja se periodično pali (odnosno, neko je periodično pali), i tada šire područje pokriva gust, ponekad siv, a ponekad crn, zavisno od prisutnosti sveže gume na deponiji, dim, koji praktično čini nemogućim bilo kakve aktivnosti na otvorenom prostoru, posebno kada vetar duva u 'pogodnom' smeru. Sa 'one' strane niko ništa ne preduzima (ne znam da li je neko ulagao žalbu) i to tako traje već niz godina. Sa 'ove' strane se, takođe, ništa ne radi. Ono što mene zanima je konkretan savet za pravno rešavanje ovog problema, odnosno: kome prvo da se obratim (mojoj opštini/sudu, opštini/sudu na čijem se području nalazi deponija...), na koji način to da učinim, trebaju li mi nekakvi potpisi ili nešto slično... u principu, sve što procenite da može biti od pomoći. Hvala.

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Borba protiv ekoloških pretnji

Kopirana tema sa Politike.

Iskusan ~Stella~ (avatar)
    Učlanjen
    10.03.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    100

Podrazumevano Re: Borba protiv ekoloških pretnji

@Verbal_Kint
    Hmm. U sustini trebalo bi za svako zagadjivanje da odgovara zagadjivac. E sad, posto je u pitanju deponija trebalo bi da odgovara neko nadlezan za tu deponiju. Mislim da je to lokalno JKP. Medjutim paljenje ne vrsi (nadam se) JKP nego to rade neka nevaspitana privatna lica. E sad kome se obratiti? Trebalo bi se obratiti nekom u Rep.Srpskoj, najverovatnije nekoj nadleznoj inspekciji. Mislim da se to prijavljuje u opstini. Mada bih ti ja preporucila da se prvo raspitas u tvom mestu, u opstini, da vidis ko je nadlezan za te stvari da se na primer ta deponija nalazi u tvom mestu. Pa tek onda da nesto preduzmes po tom pitanju.

Početnik
    Učlanjen
    19.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Angry TOKSIČNA DEPONIJA U ZRENJANINU

Volela bih da čujem još nekog iz Zrenjanina smrada koga svakodnevno ugrožava smrdljiva deponija
    Pisalo se jedno vreme po netu i novinama, međutim ovih dana više niko ne priča o tome ali smrad govori više od reči.
    I još jedna stvar - da li će industrijska renesansa našeg grada da dovede do još većeg smrada? S obzirom kako sve planiraju da industrijski nabudže naš grad, da li da očekujemo teške metale u hrani i piću. Kao što znamo, multikompanije skrupula nemaju i baš ih briga što nam se svašta taloži u kostima i jetri.
    Jel postoji u Zrexu neki aktivni ekološki pokret pa da se učlanim?

Eto vidiš, kod nas u Zrenjaninu postoji isti problem i raznorazne inspekcije su dolazile, iz gradske uprave obećavali rešenje problema, sve bajno i sjajno medjutim opet smrdi s vremena na vreme.
    Jedno je šta pričaju po novinama a drugo je šta rade. Neki fabrikant je verovatno podmitio upravu da tu baca svoj otpad i baš ga briga. Ja sam pre za eko udruženja koja će da vrše pritisak na društvo.
    Poslednji put ažurirao/la ~Stella~ : 21.08.2008. u 22:56

Učlanjen
    10.03.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    100

Podrazumevano Re: Borba protiv ekoloških pretnji - Problem deponije

@Mae82
    Postoji, kolko sam videla na netu, u Zrenjaninu Ekoloski pokret "Panonska zora" Ul. Narodne Omladine 1. Inace ja nisam iz Zrenjanina tako da ne znam da li ovo jos postoji.

Početnik
    Učlanjen
    14.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Deponiju niko ne pali nego se sama pali, "radna temperatura" komunalnih deponija je između 60-80 stepeni cezijusa. Oslobađanje energije prilikom raspadanja organskih materija itd.

Učlanjen
    10.03.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    100

Hmm,pod uslovom da je to tacno, ali mislim da ta temperatura ne prelazi 30 stepeni, zna se sta bi trebalo (smelo) da se odlaze na deponiji. A to je uglavnom inertni otpad (komunalni otpaci, otpaci sa javnih povrsina, otpaci od trgovina, poljoprivredni otpaci) a ne da se baca bilo sta, tako da se vrlo lako mogu naci neki otpaci koji se mogu lako zapaliti. Tako da kako god da okrenes ljudska aktivnost je kriva.

Početnik
    Učlanjen
    19.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Ana ex-nick ŠLF Pogledaj poruku
    Deponiju niko ne pali nego se sama pali, "radna temperatura" komunalnih deponija je između 60-80 stepeni cezijusa. Oslobađanje energije prilikom raspadanja organskih materija itd.
    Slazem se sa Stelom, to sto se ne spreci zapaljivanje otpada je isto kao i da su ga zapalili.
    Preksinoc me je opet probudilo pecenje u grlu usled udisanja smrada. Avaj, nisam zatvorila prozor kad sam isla da spavam pa je smrad usao. Ne znam kako sam sebi mogla da dozvolim da spavam pored otvorenog prozora.
    To se desilo oko 3 ujutru, a legla sam oko 23h a tad nije smrdelo.Kako to da se bas samo-zapalili u sred noći kad padaju temperature??Nema sanse, to je neko potpalio.
    Da, cula sam za Panonsku zoru, kontaktiracu ih. Treba da se stane na put tim bezobzirnim trovačima.
    Čak su kružile neke glasine da su jednom hteli da bace neki radioaktivni otpad na tu deponiju...nadam se da su to samo glasine.

Slične teme

1. Borba protiv ekoloških pretnji
    Autor Verbal_Kint u forumu Politika
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 06.08.2008., 12:52
  2. Borba protiv shunda
    Autor Plankton u forumu Muzika
    Odgovora: 163
    Poslednja poruka: 24.04.2006., 23:28
  3. BORBA PROTIV SOKACARA
    Autor the lick u forumu Muzika
    Odgovora: 2