Kako se jednim imenom zovu svi stanovnici Srbije?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Али опет, сваки Американац (бели) ће ти углавном знати колико отприлике у себи има "крви" Ираца, Енглеза, Немаца, Скандинаваца, Италијана итд. Зато и праве разлику између "ethnicity" и "nationality", док је код нас то малтене једно исто.

Pa i ja znam (manje-vise) tacno koliko u sebi imam krvi kog naroda, ali ipak, kad me neko pita reci cu da sam Srpkinja.

To - African American je vishe na nivou - Dorcolac, Zemunac. Tj. unutrashnja stvar.

Slazem se (mada je to zapravo politicko korektan termin, jer je "nepristojno" danas reci black ilinedajboze nigga' ).
 
Да је Милошевић остао на власти на крају би избио рат између Србије и Црне Горе.

Не би. Избио би (и то можда) једино грађански рат између Срба и Несрба у Црној Гори, и то га не би Срби покренули.

Не вриједи се расправљати са таквима као што си ти. Није важно кад су Црногорци "настали", важно је да су Црногорска национаност и држава у свијету признате од свих независних држава.

Исто тако се признаје и национално опредељење Срба Црногораца. А и црногорску националност (тј. држављанство), и право сваког Србина или било кога другог да се и национално изјасни као Црногорац ће ти свако нормалан признати. Ствар је у томе што (тако ми се чини) теби и твојим истомишљеницима више смета када то право на самоопредељење почну да користе и они Црногорци који се сматрају Србима... па би њима то право укинули, а себи дозволили, што баш и није лепо.
 
A najcheshci pogrdan naziv koji sam ja chuo, a koji koriste Vojvodjani za ostatak Srbije je - Turska.

Тај се израз не користи у народу, нити се икад користио задњих 200 година. Ако га неко користи, то могу бити једино они национални "автономаши", али то је израз који су сами сковали у задњих 10-15 година, и који једино они користе, ако га уопште користе. "Лале"* из Новог Сада, и слична компанија.

*пошто су Лале Банаћани, а Нови Сад је у Бачкој, што многи "автономаши" ни не знају.
 
@Тема: Постоји заиста један стари термин за "становника Србије", без обзира на народност. Само, та реч је архаизам, и данас се не користи у говору, и нигде је нема осим по епским песмама и понеком презимену, а гласи:
С р б љ а н и н.
 
Zvezdica:
Slazem se (mada je to zapravo politicko korektan termin, jer je "nepristojno" danas reci black ilinedajboze nigga' ).

Vishe je zvanichan. Jednostavno im je trebao termin koji zvuchi dovoljno "nauchno" te su skovali taj.



Тај се израз не користи у народу, нити се икад користио задњих 200 година. Ако га неко користи, то могу бити једино они национални "автономаши", али то је израз који су сами сковали у задњих 10-15 година, и који једино они користе, ако га уопште користе. "Лале"* из Новог Сада, и слична компанија.

*пошто су Лале Банаћани, а Нови Сад је у Бачкој, што многи "автономаши" ни не знају.


Kazhem - pogrdan. To, naravno, ne znachi da Vojvodjani inache tako nazivaju ostatak Srbije. Takodje, Beograd zovu Istanbul ili Teheran. I koliko sam shvatio, ti izrazi se uglavnom pojavljuju kod ljudi koji su, da kazhem - isfrustrirani - turbo folkom. Odnosno, u pitanju je ono povezivanje popularnosti turbo folka, sa turskim genima, i tvrdnjama da se radi o zaostavshtini turske vladavine.
 
Kako Česi kažu februar?

Немам појма, питаћу Гугл... ево, кажу "унор". И то је управо оно што кажем, не постоје* словенски називи за месеце. Ево пример: само међу Србима је постојало више имена за јун месец. Негде су га звали черешњар, негде изок, негде трешњар, а негде - жетвар. А свугде знали да је то јун, и да им кажеш "јун", одмах би знали шта је. А да одеш код оних који кажу "жетвар", и кажеш им "изок" - не би разумели ништа.

Зато и кажем да су и Срби од тих локалних имена могли да направе исти такав "словенски" календар, само то осим неког националног ега нема никакву поенту. Тако је макар сматрала српска језичка елита 19. века... ко зна, можда би данас нашли неко другачије решење.

* у смислу општесловенских и стандардних.
 
Kazhem - pogrdan. To, naravno, ne znachi da Vojvodjani inache tako nazivaju ostatak Srbije. Takodje, Beograd zovu Istanbul ili Teheran. I koliko sam shvatio, ti izrazi se uglavnom pojavljuju kod ljudi koji su, da kazhem - isfrustrirani - turbo folkom. Odnosno, u pitanju je ono povezivanje popularnosti turbo folka, sa turskim genima, i tvrdnjama da se radi o zaostavshtini turske vladavine.

Ма, "погрдан"... Могу и ја да Београђане називам ________, а цент. Србију _______ (уметнути неке изразе), па то не значи да "војвођани" тако зову Београд и Србе из цент. Србије. :)

Ти о којима говориш су маргиналци, идиоти. Чули у паузи између дремања на часовима да су неки Турци владали Србијом до пре 200 година, па се "сетили" да су то Турска и Техеран (веруј ми, никад чуо тако нешто!)... а у оно време док је Турака заиста и било, нико није тако говорио.
 
у
@Тема: Постоји заиста један стари термин за "становника Србије", без обзира на народност. Само, та реч је архаизам, и данас се не користи у говору, и нигде је нема осим по епским песмама и понеком презимену, а гласи:
С р б љ а н и н.

Ахаха... али опет су у корену речи СРБЉИ- а то овим новокомпонованим друговима и другарицама не одговара - видиш да је битно избећи СРБЕ...ахахахаааааааа........

п.с. Када нешто боље размислим и када сагледам ову дискусију можда је најбоље да се једним именом становници Србије зову: ИДИјОТИ....... :rtfm:
 
Ма, "погрдан"... Могу и ја да Београђане називам ________, а цент. Србију _______ (уметнути неке изразе), па то не значи да "војвођани" тако зову Београд и Србе из цент. Србије. :)

Ти о којима говориш су маргиналци, идиоти. Чули у паузи између дремања на часовима да су неки Турци владали Србијом до пре 200 година, па се "сетили" да су то Турска и Техеран (веруј ми, никад чуо тако нешто!)... а у оно време док је Турака заиста и било, нико није тако говорио.



Da, marginalci. Pa shta si ti mislio? Da ja tvrdim da se radi o svim Vojvodjanima?
 
Kazhem - pogrdan. To, naravno, ne znachi da Vojvodjani inache tako nazivaju ostatak Srbije. Takodje, Beograd zovu Istanbul ili Teheran. I koliko sam shvatio, ti izrazi se uglavnom pojavljuju kod ljudi koji su, da kazhem - isfrustrirani - turbo folkom. Odnosno, u pitanju je ono povezivanje popularnosti turbo folka, sa turskim genima, i tvrdnjama da se radi o zaostavshtini turske vladavine.

И то гарант не знају да је једини српски национални инструмент који је заиста азијатски, и дошао са Турцима - тамбурица. :eek:

Не зезам се, ако као карактеристичне српске инструменте наведемо хармонику, трубу, гусле, фрулу, гајде, виолину и тамбурицу, једино је тамбурица пореклом од најезде Турака. :lol: Шумадијска хармоника је немачка, а трубе (уз измене) наследник средњовековних српских инструмената. Па нека се питају ко је колики "Турчин". :lol:
 
Vishe je zvanichan. Jednostavno im je trebao termin koji zvuchi dovoljno "nauchno" te su skovali taj.

Ne (mada verovatno ima i toga), politicka korektnost koja je rapidno zavladala odredila je taj naziv. Nepristojno je reci "crnac", mada vecina onih koji bi to govorilo pogrdno iste asocijacije ima i "African American". Kao sto je sasvim svejedno da li mi kazemo Albanac ili Siptar (sto je, kao, pogrdno), ako mislimo nesto negativno. Isto vazi i za Srbi/cetnici, Hrvati/ustase, Romi/Cigani...
 
Srbijanci je izraz koji se rashirio jer je chak 1/4 jugoslovenskih Srba zhivela van granica Srbije, pa se nekako morala praviti razlika u svakodnevnom govoru.


A najcheshci pogrdan naziv koji sam ja chuo, a koji koriste Vojvodjani za ostatak Srbije je - Turska.

На жалост, то сам и ја чуо... и то онда када се неки "пречанин" "ражљути"...

А ено данас Милосављевић објављује да ће Бечу дати да отвара велике трговачке маркете у Војводини - А ТУРЦИМА У НИШУ... тако да кхм........... има ту нечега...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top