Ko od vas živi svoju filozofiju?

Olegunj Obasanj

Početnik
Banovan
Poruka
28
Ko od vas živi svoju filozofiju?

Živim po svojim nacelima, za koje mi se čini da su prava, šta mi vise treba? Hoću sve i odmah, a ne treba mi ništa.

Šta bih poneo na pusto ostrvo, ako bih znao da ću biti neko vreme sam? Poneo bih kompjuter, solarne celije i satelitski mobilni telefon. Poneo bih još po nešto, a ako bih mogao da ponesem jednu stvar, poneo bih Sveto pismo. Kad malo bolje razmislim, ne bih poneo ništa.
 
:DProfesor filozofije je pred studentima, a ispred sebe ima nekoliko predmeta.

Kada je cas poceo, bez reci uzima u ruke veliku praznu teglu od krastavaca i
pocinje je puniti kamenjem precnika oko 5 cm. Kada je napunio upitao je
studente da li je tegla puna. Slozili su se da jeste.
Profesor onda uzima kutiju sa sljunkom i njega sipa u teglu. Teglu je malo
protresao i naravno, sljunak je, kotrljajuci se, popunio prostor izmedju
kamenja.
Onda je ponovo upitao studente da li je tegla puna. Uz smeh su se slozili da
jeste.
Profesor sada uzima kutiju sa peskom i sipa ga u teglu.Naravno, pesak je
popunio sve ostale supljine.

"A sada" - kaze profesor, "hocu da zamislite da je ovo vas zivot!" "Kamenje
predstavlja vasu porodicu, partnera, vase zdravlje, decu, prijatelje - sve
ono sto bi vas zivot cinilo punim i onda kada bi sve drugo nestalo".
"Sljunak su sve druge stvari koje su vazne kao sto je posao, kuca, auto.
Pesak je sve ostalo. Sitnice. Ako u teglu prvo stavite pesak, za kamenje i
sljunak nece ostati mesta. Isto vazi u zivotu. Ako sve vreme trosite na
nevazne stvari, necete imati prostora za ono sto vam je vazno. Obratite
paznju na ono sto je kljucno za vasu srecu. Igrajte se sa decom. Nadjite
vremena da odete kod lekara na kontrolne preglede. Izvedite svog partnera na
neko lepo mesto. Druzite se sa prijateljima. Uvek ce biti vremena za posao,
spremanje kuce, popravak auta...
Pobrinite se prvo za kamenje, za ono sto je zaista vazno. Postavite svoje
prioritete. Sve ostalo je samo pesak!"

A onda, jedan student uze teglu, za koju su se i profesor i svi studenti
slozili da je puna i natoci konzervu piva u nju. Naravno, pivo je popunilo
sve preostale supljine u tegli. Sada je ona zaista bila puna.
Naravoucenije:
Koliko god da vam je zivot ispunjen, uvek ima prostora za pivo !!

:PZanimljiva zivotna filozofija zar ne?:mrgreen:
 
A priča o DIogenu? Kažu da mu je jedina imovina bila ćasa kojom je pio vodu. A onda je video nekog klinca koji je u istu svrhu koristio sopstvenu šaku. I Diogen baci svoju ćasu...
E sad, da ćasu nije bacio, nego da mu je neko maznuo? Mislim da bi grdno bio nesrećan, mada neke razlike i nema.
Priča o sopstvenoj filozofiji (o svom putu, što bi rekao mafijaš Sinatra) zapravo je priča o obeležavanju svoje teritorije. :D
 
sad...pitanje je ko tu fura svoju filozofiju,mali crnac koji ceka svojih 50 grama ili
mr.amer koji nista ne daje za dzabe.

pa svi imaju svoju....samo šo je nekome cilj da nametne svoju žf i time osoojeti...slabijeg....da žifi žifot.......ma diogen ne bi bio nesrećan...da mu je neko zapalio ćasu...možda bi bio malo toožan zbog lopova...šo je lopovu sva sreća da mazne nekome ćasu...a u tome nije nikakva sreća..........pa da..al lopova bi bolelo uvo...njega baš briga ša misli diogen .....i ceo svet...
 
Poslednja izmena:
Kamenje predstavlja vasu porodicu, partnera, vase zdravlje, decu, prijatelje - sve ono sto bi vas zivot cinilo punim i onda kada bi sve drugo nestalo.

Kamenje ne predstavlja to sto si navela.
Treba traziti ono sto je jedino realno i trajno a to sigurno nije porodica, partner, zdravlje, deca , prijatelji. Ako imas to sto ,kako kazes, tvoj zivot "cini punim" nemas nista osim kratkotrajne iluzije koju ce za par godina ili decenija smrt neizostavno pokositi.

Ono sto na ovom svetu treba traziti nije ono sto uvek postaje a nikada nije (kako kaze Platon) vec treba traziti unutar duha ,ono jedino trajno ,sam izvor slika koje nas okruzuju a na koji smo zaboravili. Potraga za tim izvorom je na prvom mestu a ne potraga za srecom .

"Na ovom svetu moze se, istina, naci pouka, ali sreca ne."
citat Sopenhauer

"Covek koji se davi ne pokusava da ulovi ribu. On ima vaznija posla. Tako je i sa stanovnikom ovoga sveta. Cim uvidi koliko je bolna njegova situacija, njegovo delovanje ce toliko biti usmereno ka spasenju svoje duse, da se nece vise obazirati na svetovna dobra i razonodu."
citat Hermes Trismegistos
 
pa svi imaju svoju....samo šo je nekome cilj da nametne svoju žf i time osoojeti...slabijeg....da žifi žifot.......ma diogen ne bi bio nesrećan...da mu je neko zapalio ćasu...možda bi bio malo toožan zbog lopova...šo je lopovu sva sreća da mazne nekome ćasu...a u tome nije nikakva sreća..........pa da..al lopova bi bolelo uvo...njega baš briga ša misli diogen .....i ceo svet...

E ono. Pitanje šta je kome drago i skupo...
Lupio glavonja mercedesom nekog nesrećnika sa trabantom i trabant se sav raspadne, a ovaj kuka:
- Leleee. Za ovo sam štedeo pola života!
- U, je! Pa što si pazario tako skup auto?
 
Filozofija je smrt baš zato ......
Jer ona traži od čoveka da definiše svoju suštinu , a ne svoju nedoslednost suštini....koja je ustvari baš suština same osobe ili pojave ili pojma Djordje.....

Zato se ne slaže sa realnošću nikako , a što više ushuktali filozofi , to više promašeni ili licemerni u životu......

A stvar je samo u toj jednoj stvari, a to je da nije suština čoveka u toj oceni da je dobar u 85% vremena i situacija, već je suština šta ga i kad nagoni da se ponaša i reaguje, nezavisno od toga da li se te reakcije tumače kao dobre, loše, zle, pakosne, naivne ili slično , i obično iz uskog ličnog sudskog tumačenja.....

Zato je zatvoren prolaz izmedju prihvatanja od strane klasičnih filozofa koji teže čistim , a totalno apsurdnim kategorijama (zamislite nauku ili skup nauka koje se bave razvijanjem rešenja gradjevina , prevoza, ponašanja, zabave, kulture, pisma , muzike pod uslovom da postoji negativna težina.....ako je tačno da postoji , onda je to nauka ili sistem nauka koje imaju svoje proročko dubokoumno dejstvo.....a ako ne postoji , osim ono što rade helijumski baloni, onda je ceo sistem nauka zanimljiv i nalikuje praktičnom , ali je totalno neupotrebljiv, samo zanosi ljude u maštarije).

Kao najveći dokaz bih izneo da će većina filozofa jednostavno odbaciti ideju da se sve znanje i nezdravo ponašanje ugradjuje u porodično stablo naslednika preko DNK, jer bi onda etika, estetika, filozofija, psihologija i naravno sociologija morale da se totalno promene.....
Jer onda otimanje hleba i izlaganje hladnoći zbog spašavanja nekoga nije samo pojedinačni akt, već penal za celu generaciju iza nas......i sve ostale naslednike u budućnost.....
 
Доживети себе као човека и издићи се из колотечине, површности, направити нешто од себе што не мора бити у материјалном оквиру. Колико је важна инфраструктура сваког система тако је важна и за човека као биолошко и социјално биће. Поставити неке приоритете и око тих стубова градити.
Проникнути у самог себе.
 
na pusto ostrvo sigurno ne mobil i komp, to ne bi bilo to, oci mi ispale od kompa vise a mobilni mrzim najvise na svetu, uvek je na silent i ne nosim ga kad ne moram zbog posla nesto. znaci poveo bih drugaricu ili dve plus mog psika bez koga ne zelim da budem :-)
 
Доживети себе као човека и издићи се из колотечине, површности, направити нешто од себе што не мора бити у материјалном оквиру. Колико је важна инфраструктура сваког система тако је важна и за човека као биолошко и социјално биће. Поставити неке приоритете и око тих стубова градити.
Проникнути у самог себе.

nekad mislio tako bajo moj, proniknuo u sebe, postao nihilista, indiferent, jednostavan i animalan.
 
Ko od vas živi svoju filozofiju?

Živim po svojim nacelima, za koje mi se čini da su prava, šta mi vise treba? Hoću sve i odmah, a ne treba mi ništa.

Šta bih poneo na pusto ostrvo, ako bih znao da ću biti neko vreme sam? Poneo bih kompjuter, solarne celije i satelitski mobilni telefon. Poneo bih još po nešto, a ako bih mogao da ponesem jednu stvar, poneo bih Sveto pismo. Kad malo bolje razmislim, ne bih poneo ništa.

U hipotetičkoj situaciji za koju ne znaš kada će iskrsnuti, nosiš hipotitičke stvari za koje kao znaš da će ti trebati. Biblija, satelitski telefon ili švajcarski nož će ti jako puno pomoći ako te se dokopaju neki kanibalski urođenici i stave u lonac.

Na pustom ostrvu ih uvek ima ali se obično stvore kada se najmanje nadaš.
 
Ko od vas živi svoju filozofiju?

Živim po svojim nacelima, za koje mi se čini da su prava, šta mi vise treba? Hoću sve i odmah, a ne treba mi ništa.

Šta bih poneo na pusto ostrvo, ako bih znao da ću biti neko vreme sam? Poneo bih kompjuter, solarne celije i satelitski mobilni telefon. Poneo bih još po nešto, a ako bih mogao da ponesem jednu stvar, poneo bih Sveto pismo. Kad malo bolje razmislim, ne bih poneo ništa.

Ja ne bih ponela nista, samo bih se nadala da cu tamo sresti svog Romea
 
Ko od vas živi svoju filozofiju?

Živim po svojim nacelima, za koje mi se čini da su prava, šta mi vise treba? Hoću sve i odmah, a ne treba mi ništa.

Šta bih poneo na pusto ostrvo, ako bih znao da ću biti neko vreme sam? Poneo bih kompjuter, solarne celije i satelitski mobilni telefon. Poneo bih još po nešto, a ako bih mogao da ponesem jednu stvar, poneo bih Sveto pismo. Kad malo bolje razmislim, ne bih poneo ništa.

Ma svi zivimo neku svoju filozofiju ma sta ona znacila, pa i oni koji se ne kapiraju bas najbolje oko same nauke imaju neke svoje stavove, principe tj. neku svoju filozofiju.
Licno, iako mlad imam svoje nepokolebljive stavove , a takodje sam i fleksibilan tako da i rado prihvatam tudje misljenje.Svacije misljenje cijenim, svoje dokazujem raznim metodama, podacima, situacijama, primjerima iz istorije, svakodnevnog zivota, svijeta uopste ikada.I dalje sam u izgradnji jos nekih nedovrsenih bitnih stvari u zivotu kao sto su npr.fakultet od koga ce se i dalje razvijati moje misljenje i filozofija.Bracni drug i godine mnogim ljudima izmijene zivote (godine postepeno naravno), gledajuci kroz istoriju, pa tako nadam se i meni...
Dakle imam svoj stav i jos je teze ocuvati ga i dokazati se pred drustvom da je to ispravno, a to se valjda svaka individua oduvijek trudila napraviti nesto specificno, autenticno i po mogucnosti "ispravno".Sada je veliko pitanje sta je kome odnosno za koga ispravno.Svi su u pravu , svi su pametni, niko se ne zali time da ima nedostatka razuma, a covjek je oduvijek bio (iako najsavsenije bice) ograniceno bice.
 
Обично се за Сократа, Ничеа и Кјеркегора каже да су филозофи који су "своју филозофију заиста и живели".

Мени је било симпатично кад је дон Хуан рекао да научници (у које убраја и филозофе) од девет до пет уреде свет на најбољи могући начин, а онда закључају канцеларију и оду кући да живе оним неуређеним животом којим живи и сав остали свет.

Није уопште лако живети своју филозофију. Доказ су хришћани који проповдају све саме морално подобне moduse vivendi, а у стварном животу, чак и овде на форуму, цикну као гуја љута ако има неко боцне гордост (чије постојање код себе поричу на сав глас, док туђу разбијају секиром).
 
Kamenje ne predstavlja to sto si navela.
Treba traziti ono sto je jedino realno i trajno a to sigurno nije porodica, partner, zdravlje, deca , prijatelji. Ako imas to sto ,kako kazes, tvoj zivot "cini punim" nemas nista osim kratkotrajne iluzije koju ce za par godina ili decenija smrt neizostavno pokositi.

Ono sto na ovom svetu treba traziti nije ono sto uvek postaje a nikada nije (kako kaze Platon) vec treba traziti unutar duha ,ono jedino trajno ,sam izvor slika koje nas okruzuju a na koji smo zaboravili. Potraga za tim izvorom je na prvom mestu a ne potraga za srecom .

"Na ovom svetu moze se, istina, naci pouka, ali sreca ne."
citat Sopenhauer

"Covek koji se davi ne pokusava da ulovi ribu. On ima vaznija posla. Tako je i sa stanovnikom ovoga sveta. Cim uvidi koliko je bolna njegova situacija, njegovo delovanje ce toliko biti usmereno ka spasenju svoje duse, da se nece vise obazirati na svetovna dobra i razonodu."
citat Hermes Trismegistos

Retko se pojave ljudi koji znaju sta govore...Moram reci da se generalno slazem
sa Vasim sistemom razmisljanja i usporedbom mog,priznajem,pomalo renesansnog pogleda na svet sa nekim stavovima empirizma i racionalizma koji ste ovde izneli kao pandan...
:DGoethe je rekao"Gde da te zgrabim,silna prirodo?"
Naravno da postoje istine koje su nezavisne od opazanja i iskustva, koje ne poticu iz njih
vec su produkt takozvanog"cistog misljenja",pa su prema tome te istine i spoznaje apriorni
ili urodjeni oblici uma...
 
Poslednja izmena:
Kamenje ne predstavlja to sto si navela.
Treba traziti ono sto je jedino realno i trajno a to sigurno nije porodica, partner, zdravlje, deca , prijatelji. Ako imas to sto ,kako kazes, tvoj zivot "cini punim" nemas nista osim kratkotrajne iluzije koju ce za par godina ili decenija smrt neizostavno pokositi.

Ono sto na ovom svetu treba traziti nije ono sto uvek postaje a nikada nije (kako kaze Platon) vec treba traziti unutar duha ,ono jedino trajno ,sam izvor slika koje nas okruzuju a na koji smo zaboravili. Potraga za tim izvorom je na prvom mestu a ne potraga za srecom .

"Na ovom svetu moze se, istina, naci pouka, ali sreca ne."
citat Sopenhauer

"Covek koji se davi ne pokusava da ulovi ribu. On ima vaznija posla. Tako je i sa stanovnikom ovoga sveta. Cim uvidi koliko je bolna njegova situacija, njegovo delovanje ce toliko biti usmereno ka spasenju svoje duse, da se nece vise obazirati na svetovna dobra i razonodu."
citat Hermes Trismegistos
moras imati da bi mogao neceg da se odreknes..onaj ko nije nasao porodicu, zdravlje, decu, prijatelje, ljubav..nikad nece naci dusu, ni sebe, ni spoznati prolaznost i nedovoljnost svake od tih kategorija..
put do mudrosti nije negiranje zivota, vec zivljenje istog..
put do mudrosti nije citanje knjiga, ni citiranje mudraca i filozofa..citajuci knjige covek samo moze lakse da otkrije istinu koja postoji u njemu..ako postoji, prozivljena, prekaljena, sazrela kroz zivot....ako ne postoji, onda su reci koje cita samo eho koji se odbija...
 
LBarbara
Naravno da postoje istine koje su nezavisne od opazanja i iskustva, koje ne poticu iz njih
vec su produkt takozvanog"cistog misljenja",pa su prema tome te istine i spoznaje apriorni ili urodjeni oblici uma...

Istine nezavisne od opazanja i iskustva predstavljaju oblast transcendentog ili oblast tkz."stvari po sebi" i samim tim nesto nezavisno od kategorija razuma ( vremena , prostora i kauzaliteta) samim tim , kako je ucio Kant, nesto potpuno izvan mogucnosti ljudkog saznanja . Istine nezavisne od opazanja nisu "OBLICI" niti bilo kakve forme.
Dakle postoji cist opazaj a priori (kako je Kantova Transcendentalna estetika nepobitno dokazala) ali i to je takodje opazaj i osim forme prostora i zakona geometrije nijednu sinteticku ( a a priornu) istinu ne mozemo dobiti iz tog izvora.
Naravno "Stvar po sebi" ,posle pre svega Sopenhauera a definitivno posle Bergsona, nije nesto potpuno izvan dohvata ljudskog duha jer do nje ipak mozemo doci neposrednim uvidom koga je Sopenhauer nazvao "volja" ili tkz"Intucija trajanja" po Bergsonu. Nista od toga nije "prevodljivo" u reci niti podobno da udje u forme prostora i vremena . Ostaje samo ukazivanje na neposredan uvid.
 

Back
Top