Skoljke

Ne znam koje su školjke u pitanju, ali sa barenjem u slanoj vodi ne možeš omanuti, Ili sa pečenjem na roštilju.

Onda preliješ sa malo maslinovog ulja, pa nakaplješ limunovog soka..
 
Poslednja izmena:
Ej ne kazes na koje skoljke mislis? Ako se radi o musljama (to su one crne) ,njih treba spremiti sa rizom.I to ovako;ako su ociscene stavi ih na proprzen crni luk. Kratko ih dinstaj i dodaj malo belog luka i casu belog vina. Kad se sjedini dodaj pelato. Ukuval i povezi sa suvom skuvanom rizom. Ne preterij sa kolicinom rize jer kad su u pitanju morski plodovi bolje ne rasipati ukus.
Prijatno
 
Crne skoljke (mussels) su najbolje kad su na pari pripremljene:

1. Prvo ih treba dobro oprati i ocistiti od "brkova" tj. ono sto iz skoljke "visi" i oribajte ostrom cetkom.

2. Stavite ih u lonac bez imalo vode jer one imaju dovoljno vode u sebi.Posolite i poklopite lonac da para ne izalazi.

3. Posle desetak minuta treba da su sve otvorene. One koje nisu - odbacite.

4. U medjuvremenu otopite dovoljno putera (ili margarina) i iscedite belog luka (koliko volite) u puter.

Ostaje vam da skoljke prerucite u nesto za serviranje i...uzivajte u ukusu skoljki umocenim u rastopljeni puter sa belim lukom!

Prijatno .

PS. Tecnost koja ostaje u loncu je od morske vode iz skoljki i ja je upotrebljavam za corbu zvanu chowder....a to je druga prica.
 
Mackice, evo ti nastavak (to sam sinoc spremio).
1. 4 kasike putera
2. solju iseckanog celera (drske )
3. 1L stoka pilece supe
4. 1 solju paradajz soka (ili iz konzerve propasiraj paradajz)
5. dva srednja krompira, oljustena i isecena na kocke
6. dosta persunovog iseckanog lista (ili po zelji)
7. pola kafene kasicice thyme zacina
8. jedan list lorbera
9. od kuvanih skoljki ostavi jedno tuce istih (obicno volim mnogo vise)
10. narendaj malo kore od pomoradzde.

U serpi istopi puter, dodaj luka i celer i dinstaj poklopljeno, na maloj temperaturi dok ne odmeknu (15-tak minuta) Dodaj sve ostalo izuzev skoljki i koru od pomorandze i nastavi kuvati na tihoj vatri, poluotklopljeno, dok krompir se ne skuva (20-25 min). Sada dodaj vodu od kuvanja skoljki ali pazi da ne sipas pesak ako je ostao na dnu. Neka sada sve provri i iskljuci sporet. Probaj zacinjenost: biber i so pozelji, a na kraju dodaj skoljke i pomorandzinu koru.
Ja jos volim kad dodam malo krema na kraju.
Serviraj toplo.
 

Back
Top