Lekar na dve stolice

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

eve.best

Domaćin
Poruka
3.397
30.07.2008

"ZA zaposlene u zdravstvu u četvrtak zvanično ističe rok da se opredele gde će od sledeće godine da rade - da li žele da zadrže puno radno vreme u državnoj ustanovi, da eventualno "pređu" kod privatnika, ili da podele radno vreme.
Na lekarima je da se izjasne, ali njihov "spisak želja" ne mora biti ispunjen....."



"ne mora"? Cemu onda spisak zelja? Ovo je smesno. Ima i dalje:

http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=125596&datum=2008-07-31


Ovaj tekst me je malo uznemirio zato sto to moze da znaci da vise necemo moci da dodjemo do lekara koji nas je lecio u privatnoj praksi. Bilo da ima puno pacijenata u drzavnoj, ili radi, recimo, u bolnici… itd.. A u ovom slucaju, znaci, pozeljno je zavrsiti u bolnici da bi dosao do istog….

Ne znam, samo se pitam. Mozda je ovo dobro resenje, a mozda i ne. Kako za koga.

Dobro je: za one lekare koji su silno zeleli da rade i negde privatno, ali ih niko nije hteo. Sada su srecni. Po sistemu, “da komsiji …”, znate vec. No, to je vec deo karaktera tih i takvih osoba o kojima ne bih….

Za pacijente: koji nikada nisu bili u privatnoj ordinaciji i misle da je to “dranje’ i prevara. Ili, nikada nisu bili u “frci” da nesto pod hitno moraju da snime ili ih neko pregleda, a zakazu im za sest meseci itd… Ima i takvih.


Evo, samo najsvezijeg primera moje tetke (nista toliko strasno u odnosu na, sigurno, neke druge slucajeve) kojoj je “proradila” stitna zlezda, zbog cega je imala velikih problema. Zivi u okolini Beograda. U Domu zdravlja u njenom mestu, nema endokrinologa. Zakazali su joj vadjenje krvi (u DZ) za mesec dana!!! A njoj je bilo jako lose. Dali su joj uput za Klinicki centar (za endokrinologa).
Kada je (dakle, pre mesec dana) otisla da zakaze, “ljubazne” gospodje-gospodjice na salteru su joj rekle da do kraja 2008. nema ni jednog slobodnog termina?????? A posto nemaju raspored za 2009. neka se javi krajem godine???????
Da li je moguce da nema slobodnog termina u KC, pocetkom jula, do kraja godine???? Izgleda jeste…


No, treba brzo reagovati kada si bolestan i nemocan.
Srecom, u mom komsiluku postoji odlicna privatna ordinacija koja saradjuje sa “najboljima” iz svake struke (ako se tako kaze). Stavila sam znake navoda, da se neko ne naljuti (ovi sto ih niko nece)… mozda nisu najbolji, ali su strucnjaci sa velikim iskustvom. Za 2.800 din. Endokrinolog joj je posvetio sat vremena paznje. Saslusao, ispitao, objasnio, posavetovao, ispregledao, pogledao rezultate koje je donela (one na koje je cekala mesec dana, jer nije imala novca za privatnu laboratoriju), napisao koje lekove treba da pije i zakazao kontrolu. Njen lekar opste prakse u Domu zdravlja je napisao recepte.
Problem resen. Za 2.800 dinara. Sto za nju nije malo. Ali ono sto je dobila u trenutku kada je bila veeeelika frka, jer to je bio jedini nacin, to nije nista. Njeno stanje je stabilizovano, pije lekove i sada je pod kontrolom. Moze da pozove tu ordinaciju i da pita za savet svog lekara, ukoliko je potrebno, i pre zakazane kontrole.

Hvala Bogu, moja tetka je sada dobro. Za 2.800 dinara.
Pitam se, sta bi bilo da nije imala ni taj novac i da je morala da ceka termin 2009-te.

Hocu da kazem, kada su izuzetni slucajevi zdravlje nema cenu. Narocito, ako je to jedini nacin. Nema cekanja sest meseci... "Ovoliki" novac se moze izdvojiti, pozajmiti kada je tako hitno i kada si nemocan (da neko ne pomisli da branim privatnu praksu, a "blatim" drzavne institucije. Nisam lekar, i da mi zatreba nesto hitno, isto bih postupila).

Zato se bojim i pitam, koliko je ovo dobra (ili nije) odluka za pacijente koji imaju svog lekara u pr. praksi? Znaci, ako njen lekar nece biti u mogucnosti da i dalje radi “privatno”, ona ce morati da ceka na pregled (i u hitnim situacijama) po nekoliko meseci?

Uostalom, koliko znam bar u ovoj ordinaciji, lekari dolaze POSLE svog radnog vremena. To je vrsta dopunskog posla koji ne ugrozava njihov stalni posao.

I ja radim takav posao, da mogu u svoje slobodno vreme da radim i “honorarno”. Sto je uvek dobrodosla kombinacija, jer znamo svi kako i gde zivimo. Niko ne bi radio i po 10-12 sati da ne mora. Samo sto je to u okviru (ne samo moje profesije, vec i ostalih srodnih) reseno “autorskim ugovorima”. Znaci, moze da se pronadje neko resenje i za lekare.

Zamislite, da recimo jedan stalno zaposlen glumac u pozoristu, ne sme da radi nista sa strane, a plate su, poznato je “fantasticne”. I ne samo zbog toga. Ako neko ima talenta ili dara, znanja, volje, vremena, potrebe…. ne treba ga sputavati. Naravno, vazno je da taj “honorarni” rad ne ugrozava stalni posao. Zato nekako mislim da je to i ovde slucaj. Zato me ova nova "fantasticna ideja" licno ugrozava, kao potencijalnog pacijenta. I smanjuje mogucnost izbora.

Uostalom, koga zanima sta ja radim u svoje slobodno vrememe?

p.s. Izvinjavam se na preopsirnosti.. stvarno sam bila zabrinuta za zdravlje svoje tetke. I ovo je jos jedan od slucajeva kada ti "neko pametan" ne dozvoljava pravo izbora. To me je pogodilo. .....Pozdrav :)
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top