JAPANSKI MENADZMENT

M

markoBG

Gost
Da li neko zna neku finu literaturu iz oblasti japanskog menadzmenta. Takodje me zanimaju i oblasti americkog i zapadnoevropskog tipa menadzmenta. Ako neko ima takve informacije, bicu veoma zahvalan.
 
Japanski menadzment je prilicno specifican i mozes ga shvatiti tek ako shvatis polozaj Japana u svetu i njegove uzroke, kao i mentalitet ljudi Japana. Ako te stvarno interesuje ova tema pocni sa izucavanjem gore navedenih tema, a sto se tice literature za menadzment, zanimljive clanke mozes naci u magazinu Nipponia, mislim da do njih mozes doci u Japanskoj ambasadi.
Ukoliko se ne varam, o samom japanskom menadzmentu imas i nekoliko knjiga koje su prevedene na srpski jezik.
Zelim ti uspeh u ovome!
 
pa da japanski menadzment mi je jako interesantan bas zbog svojih specificnosti. o njemu se moze mnogo govoriti, ali eto.....znam samo da je apsolutno neprenosiv na ostatak sveta, ali je isto tako i najuspesniji. :) mada po mom misljenju, to sto oni rade pretvara ljude u srafove sistema..... sve je podredjeno kompaniji.
 
znam samo da je apsolutno neprenosiv na ostatak sveta, ali je isto tako i najuspesniji.

Ne bi se moglo reci da je najuspesniji. Uostalom, da bi mogli porediti uspesnost dva ili vise sistema, moramo prvo definisati kriterijume merenja, a oni mogu biti mnogobrojni.
Japancima ne ide bas najbolje vec duze vreme, ali nema dela sveta gde je trenutno bull mkt, tako da se i njihova situacija moze pripisati toj koordinisanoj svetskoj krizi, a ne samo njihovom modelu menadzmenta. Mislim da je americki sistem daleko uspesniji, jer poseduje unutrasnje mehanizme samoobnavljanja. Suroviji jeste, ali kao rezultat imas sistem koji (dugorocno/srednjerocno)ne dozvoljava usadjivanje nekih pojava koje mogu dovesti do stagnacije razvoja ili nazadovanja. Drugim recima, sve sto se nadje na putu daljeg razvoja mora se eliminisati kako se ne bi ugradilo u sistem i postalo uzrok njegovog urusavanja.
Verovatno je najbolji kriterijum poredjenja ova dva modela menadzmenta njihovo ponasanje u uslovima krize i posledice takvog ponasanja.
 
imas pravo u necemu, a to je odnos prema krizama. mislim da su amerikanci fleksibilniji. ali japanci su svestraniji, posto se kod njih uloge rotiraju. osim toga te uloge koje se rotiraju su u okvirima malih, profi grupa. Osim toga nacin placanja je potpuno fascinantan. Nema plata, bar ne u nasem smislu! :) i osim svega ovoga, japanska korporacija svoje ciljeve radnicima predstavlja kao njihove ciljeve!

mislim da sam pogresio kada sam rekao da je jap. najuspesniji. ne moze se tako gledati. svako ima svoje prednosti. skandinavski, americki, japanski.... pa cak i jugoslovenski samoupravni "menadzment" je imao svoje prednosti :) pozdrav!
 

Back
Top