konkurs za nastavnike i profesore

Otisla sam da nabavim lekarsko uverenje o radnoj sposobnosti . To zbog ovih konkursa.
Tri hiljade i dvesta ,unapred.U redu, ali da li bih mogla nekako da izbegnem rendgensko
snimanje pluca posto sam u poslednje vreme vise puta isla na rendgen.
Nikako,ko radi sa hranom ili decom mora da snima pluca, da se hrana ili deca ne bi zarazila.Ako necu da snimam pluca, mogu da idem na neko drugo mesto.
Odem kod osobe koja je registrovana kao moj lekar i kod koje imam karton poslednjih
petnaest godina.Nikako, kaze ona, kod nje bih morala da radim i rendgen i ginekoloski pregled, nek se vratim ja na medicinu rada, tamo je procedura ipak najjednostavnija.
Odem tako u mracnu komoru, kao gubavac, i mislim, ja njih da zarazim, kako da ne.
Deca nisu obavezna da u skolu dolaze cista i zdrava, niti da peru ruke, niti da ih stave ispred usta kada kaslju,a ako im kazete da se udalje, njihovo je pravo da se jos vise primaknu.Tehnicarka me pita imam li ista metalno. Zlatni zub, kazem.Naravno da ne.
Dobila sam uverenje, a da li cu dobiti i posao?
Proslih godina nije bilo obavezno dostaviti lekarsko uverenje prilikom prijavljivanja na konkurse. Sada jeste.
Vidim neki od konkursa su ponisteni i pre nego sto sam stigla da posaljem prijavu.
Sto se tice ovih sto nisu ponisteni, ni jedna skola nije obavezna da me primi, cak ni ako budem jedini kandidat koji ispunjava uslove konkursa.
 
Ćao,
meni je radnica Nacionalne službe za zapošljavanje takodje rekla da su dobili dopis iz Ministarstva da ne raspisuju konkurse do 1. septembra 2008. Zaista mi nije jasno zašto uopšte raspisuju konkurse koje će odmah zatim poništiti - kakvo je muljanje tu u pitanju?:(
Ja sam u poslednjih godinu dana konkurisala na preko 40 mesta a da me nijedanput nisu pozvali na razgovor. Još nešto da li neko od vas zna da li se lekarsko uverenje negde moze izvaditi besplatno za lica koja su na zavodu i to uverenje im treba samo da bi konkurisali za odgovarajuće radno mesto?
Unapred zahvaljujem.
 
evo malo pojasnjenja... mozda ce zvucati glupo

vecina mesta u skolama se popunjava preko veze... pa cak i zamene... konkursi se raspisuju tamo gde bas, ali bas niko nece. eto to je cela istina... malo gubava, ali takva kakva je... mozete kokuristati i na 4000 mesta svejedno je niko ne gleda prosek i papire... ako znas neoga dobijes posao, ako ne odbijenicu sa papirima!!

lekarsko uverenje mozete da izvadite i u bolnicama gde se to radi... kada sam ja hteo da odem u medicinu rada, sekretarica iz moje skole mi je rekla da ne idem tamo vec u bolnicu... em je jeftinije em te manje smaraju, ne slikaju pluca i na kraju svodi se na isto jer se samo glada broj pecata lekara na onom papiru kad zavrsis pregled!!
eto... nada se da sam malo pomogao!
 
Dejina811, potpuno si u pravu za konkurse, samo jednu stvar nisi precizno rekao. Konkursi se raspisuju uvek, ali su sva mesta u vecini slucajeva vec "rezervisana", odnosno, zna se ko ce da dodje na ta mesta. Svaki put kad je moja drugarica zvala neku skolu rekli su joj: "Mi vec imamo nekoga, ali vi mozete da podnesete dokumenta..." A zvala je i za zamene i za stalna mesta...
Za Beograd znam da je jeftinije da se izvadi uverenje u Studentskoj poliklinici nego u Domovima zdravlja, a to za snimanje pluca prvi put cujem. Ja sam vadila uverenje u Poliklinici nekoliko puta i jedino poslednji put sam morala da vadim krv, prethodnih puta samo opsta praksa i psihijatar i zavrsis za 10 minuta.
Koliko znam, uverenje nigde ne moze da se izvadi besplatno, ali zato sva ostala dokumenta: drzavljanstvo, izvod iz maticne knjige rodjenih, uverenje iz suda samo kazete da je za konkurs za posao i dobijete besplatno. U Beogradu se u vecini opstina placa kad overavate kopije u vise primeraka, na Savskom Vencu cak naplacuju i samo jedan primerak i to cini mi se 400 dinara!, bez obzira za sta vam treba. Jedino u opstini Stari grad mozete da overite (bar ova navedena) dokumenta koliko god puta hocete, besplatno.

Pozdrav
 
Da, ako se konkurs raspise u novembru, tu vec neko radi i nema veze sto doticni ne ispunjava uslove konkursa, on tu vec radi i treba da ostane do kraja skolske godine jer je u interesu ucenika da se nastavnik ne promeni.U pitanju su, dakle,
pedagoski razlozi,pa ako sa zahvalnoscu ne prihvatite to objasnjenje i ubrzanim korakom ne napustite skolsku zgradu, tetkica ce da poleti za vama masuci metlom.
 
Ukoliko sam ja dobro razumela, sada ministarstvo gleda gde ima nastavnika koji nemaju pun fond pa ih onda rasporedjuje skolama koje imaju potrebu za odredjenim kadrom (bilo na odredjeno ili neodredjeno vreme), tako da to s vezom i bez veze nema puno veze... Mislim, ima osnovnih skola koje nemaju uslova (citaj: dovoljan broj odeljenja) da popune fond iz nekog predmeta, te se njihovi nastavnici prvo zbrinjavaju... A mozda i nisam dobro razumela...
 
Celle, dobro si razumela, oni to stvarno rade, samo što je to nezakonito. Oni kao preporuče direktorima da udome one iz drugih škola sa nepunim radnim vremenom, ovi ih naravno poslušaju i to šljaka. Ustvari, po Zakonu o radu samo adekvatna stručna sprema i možda neki specifičan konkursom propisan uslov ti obezbeđuju pravo da se tu zaposliš, a ne to da li si nerešen slučaj iz neke druge škole. Ali, avaj, direktori imaju poslednju reč i ako će oni da budu poslušnici MPS, a hoće, prihvatiće "sugestiju" i preporuka time pobeđuje zakon. Srbija...
 
Evo, pokusacu prakticnim primerom... U Beogradu trenutno ima puno skola koje imaju mali broj djaka, sto se da primetiti po kampanjama koje su iste otpocele ove godine, u cilju pribavljanja djaka... Na pr.: da bi nastavnik hemije imao pun fond u jednoj skoli, potrebno je da skola upise 6 odeljenja prvaka svake godine... Ali, nema dovoljno dece koja zele da pohadjaju tu skolu tako da bude upisano samo 4 odeljenja... Znaci, u dogledno vreme, nastavniku hemije se fond smanji, tj. padne sa 100% na 80%, tako da mora da ga dopuni radom u nekoj drugoj skoli... Da ne bi u vecini skola radila gomila ljudi sa nepotpunim fondom, ministarstvo je uzelo na sebe da koordinira tim dopunjavanjem fonda... Jel' sad jasno? Ne znam da li je to nezakonito ili nije, ali vise mi se dopada od fazona veza-vezica... Ranije je vazilo da ukoliko u nekoj skoli radis, recimo, 50% vremena, tako ti tece i staz (odnosno, radis 5 godina kalendarski, da bi se u radnoj knjizici pisalo 2,5 godina), od 2002 godine u radnoj knjizici ti se pise kalendarsko vreme, a ne fond, sto znaci da mozes godinu dana da radis samo 20% vremena, a da ti se u radnoj knjizici pise CELA godina(sto je, naravno, vrlo zgodno za penziono), s tim sto platu primas na 20% vremena. Posto svaki covek kosta skolu tj. ministarstvo, sa penzionim i drugim doprinosima, celo bogatstvo, vrlo je logicno da ministarstvo zeli da svi zaposleni imaju pun fond, umesto da uplacuje sve to za 5 ljudi koji rade po 20%... Pa da sam ja profesor matematike, ja bih nasla sljaku za 20-25% vremena da skupim za penziju staz, a na platu se ne bih obazirala nego bih se rasturala od privatnih casova! Po meni je to objasnjenje zasto su se upetljali u politiku zaposljavanja... Ah, da, ukoliko je taj zakon iz 2002 godine jos uvek na snazi...
 
"Ministarstvo zeli da svi zaposleni imaju pun fond"
Da li to znaci da je profesor koji je ,recimo, svojevremeno primljen na konkusu za 50% radnog vremena sada obavezan da uzme pun fond i ako to ne zeli, bez ugovora , bez konkursa. Sta ako odbije?
Ne svida mi se izraz "pribavljanje daka", gde su tu uopste daci i njihovi interesi.To je nastalo od 'pribavljanje dokaza', a ucenici u nekim skolama i nisu drugo nego dokazi, njihov broj se dostavlja ministarstvu kao dokaz o tome da je broj otvorenih odeljenja odgovarajuci. Ali nije, neki ucenici postoje samo na papiru.
Primer sa nastavnikom hemije je u redu. Mnogi hemicari zaista gube punu normu casova.
Samo ko odreduje u koju skolu ce koji nastavnik preci,i na osnovu kojih kriterija, hoce li skole biti stavljene u bubanj, pa ko koga izvuce?
U zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja postoji odredba koja omogucava "preuzimanje"
zaposlenog iz druge ustanove, ali uz saglasnost zaposlenog.
Dakle,Ministarsvo je nalozilo ponistenje svih konkursa za trenutno upraznjena radna mesta, dok se ne izvrsi "preusmeravanje' vec zaposlenih iz jedne ustanove u drugu.
Vazno je napomenuti da je broj ponistenih konkursa zaista velik, a ti konkursi su inace vecim delom raspisivani za profesore deficitarnih predmeta; matematike, fizike, stranih jezika.Ko ce biti "preusmeren"na ta radna mesta?
Nisam sigurna da Ministarstvo uopste ima vaznost koja mu se u ovome pripisuje.
Meni deluje da je jako fino biti direktor.Primas koga hoces, otpustas isto, sa ugovorom, bez ugovora, na odredeno ili neodredeno,na konkursu ili samo onako. Divota.
 
Poslednji posao na svetu je direktor skole... Al nebitno! Elem, ne branim ni ministre ni direktore, ali ekonomski je jasno zasto zele da jedan covek, a ne pet, radi jedan fond... Da, skole zaista biju tesku marketinsku bitku za upis djaka prvaka, te se moze reci da je vrlo tesko "pribaviti djake" u zeljenom broju... Po meni nije u redu i da se 20% fonda racuna kao pun fond pri obracunu staza... Samo zato sto to "deficitarni predmeti" zloupotrebljavaju, pa nece da rade... Prosvetna struka je vrlo specificna po mnogim stvarima:1) Ni jedna radna knjizica ne izgleda kao knjizica prosvetnog radnika , 2) staz ne moze da se dokupi tj. otkupi (provereno u PIO kod Vesne Vicentijevic) kao za druga radna mesta 3) manjak staza moze da se kompezuje samo radom u drugoj skoli (to je bilo pre 2002.) ... Te zaista ne bih mogla reci koji su to kriterijumi koje ce ministarstvo postovati, ali ne verujem da im je prvo i osnovno bila zelja da krse ljudska prava... I - daleko od toga da ih branim!
A, da, pod "preuzimanjem" se podrazumeva nesto drugo, a ne ova vrsta kompezacije, a takodje ne mislim da ce neko nekoga siliti da preuzme posao koji nece...
 
Poslednja izmena:
Zasto se ne jave ljudi koji stvarno rade u prosveti i kazu sta imaju.
Ja vise nisam u toku.Ranije sam radila u prosveti,a onda sam tuzila jednu skolu.Dobila sam sudski spor, ali naravno niko me vise nece zaposliti.
Ima li uopste prosvetnih radnika na netu, onih pravih, sa decom, kreditima i samo jednim drzavljanstvom.
 
Zasto se ne jave ljudi koji stvarno rade u prosveti i kazu sta imaju.
Ja vise nisam u toku.Ranije sam radila u prosveti,a onda sam tuzila jednu skolu.Dobila sam sudski spor, ali naravno niko me vise nece zaposliti.
Ima li uopste prosvetnih radnika na netu, onih pravih, sa decom, kreditima i samo jednim drzavljanstvom.

Evo ja sam prosvetni radnik, ali bez dece i kredita. :)
Nisam cula da je neko platio da bi ga zaposlili u skoli, ali za politicke veze znam i to je tacno, ali ne mora uvek tako. Mislim da uvek moras da znas nekoga ko ce te preporuciti. Da li je to neko ko radi u skoli ili neko sa strane ko zna direktora ili kako vec, ali nisam cula da je neko nekoga primio tako sto se prijavio na konkurs pa su ga pozvali. Ovo vazi za Beograd. Za unutrasnjost mislim da je drugacije. Ja sam se pre par godina javila na konkurs za skolu u Lazarevcu i primili su me bez problema, jos sam i preporucila drugaricu. Valjda se ljudi slabije javljaju na te konkurse van Beograda, sta li...
I kao sto sam vec ranije napisala, cak i da bi radili zamenu treba vam veza. Verovatno ima slucajeva da nije moralo tako, ali ja licno nisam cula. Npr ja radim u svojoj srednjoj skoli, tamo me znaju i direktor i razredni i ostali pa su me primili zato. Ali sam na zameni vec, evo, druga godina i nadam se da ce me primiti za stalno kad bude bilo mesta (osim ako ih neko ne pozove iz ministarstva)...
 
Eto, a ja znam za primere da NIJE mogla da se nadje zamena (bar ne brzo) za odredjene predmete u skoli... Pa krajnje je normalno da profesor koji ide na bolovanje nadje ko ce da ga menja... Najcesce biva da zamene budu bivsi djaci te skole - koji su apsolventi, ili su zavrsili fakultet, nebitno... Samo zato sto se do njih najbrze i najlakse dolazi. Ili djacki roditelji nekog preporuce... E, posto niko nece da dodje da bude zamena za 15 dana, tj. takvi su malobrojni, onda ne mogu ni ocekivati da ih posle prime na konkursu... Upravo ti malobrojni imaju prednost jer ih u medjuvremenu upozna i kolektiv (iako ih ranije nisu poznavali) pa pocnu svi da lobiraju... Znaci, ko hoce posao u prosveti neka blagovremeno ide od skole do skole, na razgovor kod direktora, neka svakom direktoru ostavi svoj broj telefona uz recenicu:"Molim Vas, ukoliko Vam bude potrebna zamena za moj predmet, nije bitan fond i trajanje zamene..." - prosto cete biti iznenadjeni kad pocnu da vas zovu... Verujte, to je delotvoran nacin da se zaposlite bez ikakve veze (doduse, sticete veze "u hodu").
 
QUOTE=Celle;7482493]Eto, a ja znam za primere da NIJE mogla da se nadje zamena (bar ne brzo) za odredjene predmete u skoli... Pa krajnje je normalno da profesor koji ide na bolovanje nadje ko ce da ga menja... Najcesce biva da zamene budu bivsi djaci te skole - koji su apsolventi, ili su zavrsili fakultet, nebitno... Samo zato sto se do njih najbrze i najlakse dolazi. Ili djacki roditelji nekog preporuce... E, posto niko nece da dodje da bude zamena za 15 dana, tj. takvi su malobrojni, onda ne mogu ni ocekivati da ih posle prime na konkursu... Upravo ti malobrojni imaju prednost jer ih u medjuvremenu upozna i kolektiv (iako ih ranije nisu poznavali) pa pocnu svi da lobiraju... Znaci, ko hoce posao u prosveti neka blagovremeno ide od skole do skole, na razgovor kod direktora, neka svakom direktoru ostavi svoj broj telefona uz recenicu:"Molim Vas, ukoliko Vam bude potrebna zamena za moj predmet, nije bitan fond i trajanje zamene..." - prosto cete biti iznenadjeni kad pocnu da vas zovu... Verujte, to je delotvoran nacin da se zaposlite bez ikakve veze (doduse, sticete veze "u hodu").[/QUOTE

Nije normalno da profesor koji ide na bolovanje "nade" ko ce da ga menja, pa nije skola njegov minimarket.Nije ni zakonito, mada je Celle vec pomenula da je zakon ne zanima, tako da ja na osnovu toga mogu da gajim osnovanu sumnju da je ona zapravo direktor neke skole.
Zatim, NIJE SVEJEDNO da li su nastavnici zavrsili fakultet ili su apsolventi.
Ova treca stavka, da dacki roditelji treba da nekoga preporuce, tek je zanimljiva.
Ne bih dalje komentarisala.
Izlozicu najnoviji slucaj:
Jedna moja koleginica, profesorka engleskog jezika, prijavila se na konkurs na neodredeno vreme u jednoj velikoj prigradskoj skoli.U toj skoli zaposleno je pet studenata razlicitih jezika, arapskog, poljskog itd. na poslovima profesora engleskog jezika.
Oni su zaposleni na odredeno vreme, jer ne zadovoljavaju uslove konkursa ni po pitanju vrste strucne spreme, ni po pitanju stepena.Moja koleginica zadovoljava sve uslove konkursa, ali su joj saopstili da je nece zaposliti na osnovu konkursa na koji se prijavila, vec da ce zamenjivati jednu od studentkinja koja je na bolovanju i da ce to bolovanje, dakle radni odnos moje koleginice,trajati najduze sest meseci, odnosno do povratka studentkinje sa bolovanja.
Uzeli su joj radnu knjizicu, a nikakav ugovor o radu jos nije dobila.
Sta mislite, da li bi ona sada trebala da se javi Gradskoj prosvetnoj inspekciji i da li bi od toga bilo neke koristi za nju?
 
Poslednja izmena:
Ha,ha,ha... Bas bi mi se dopalo da budem direktor skole, pojma nemas, ali komentar je krajnje simpatican . Ja sam samo navodila primere iz prakse (razlicitih praksi)... A poenta je bila na tome da ljudi jednostavno NECE da rade na zamenama kada su kratke i kada je mali fond... Roditelji (s pravom) posise kada im deca gube casove, pa u tom slucaju salju "nekog iz kraja koga poznaju".
Profesori traze sebi zamene - u panici - jer kako ce da nadoknade gradivo (pricam o kracim zamenama), iako je to posao skole, ali skola dok raspise konkurs - nastavnik se vec vrati sa bolovanja.
Prica o apsolventima postoji (i stoji) u svakoj beogradskoj gimnaziji. Apsolvent dodje da menja 20% fonda na 15 dana bez problema, pa tako vise puta... I negde u toku svoje desete zamene i diplomira... Pa sta mislis - da li ima vece sanse da tu dobije posao?! Pokazi mi prosvetnog radnika koji se nije prvo godinama kilavio na odredjeno vreme da bi mu to "preraslo" u neodredjeno! Mogu na prste da se nabroje!
Ovo, sto se tice tvoje drugarice, je krajnje neobican primer... To, za "izbrkane" jezike jos nisam cula... Mozda i vredi da se zali inspekciji, sem u slucaju da za onog, za koga se to mesto cuva - intervenise upravo neko iz Ministarstva. Mislim, vredi da se zali - pravde radi, ali nece zavrsiti dobar posao u toj skoli... A prosvetni inspektori - to je prica za sebe... Mesto da se uhvate takvih stvari, trkeljisu skole za gluposti...
 
Zasto se ne jave ljudi koji stvarno rade u prosveti i kazu sta imaju.
Ja vise nisam u toku.Ranije sam radila u prosveti,a onda sam tuzila jednu skolu.Dobila sam sudski spor, ali naravno niko me vise nece zaposliti.
Ima li uopste prosvetnih radnika na netu, onih pravih, sa decom, kreditima i samo jednim drzavljanstvom.

Evo, bas takav. Plata jedini izvor prihoda, sa decom, kreditima i samo jednim državljanstvom. I još, iz unutrašnjosti. U unutrašnjosti je problem ponekad još veći. Mnoge firme su zatvorene, pa se sada obrazovani kadar iz takvih firmi prebacuje u prosvetu po ne znam kom kriterijumu. To što neko ima završen fakultet nije dovoljno, fakultet treba da je odgovarajući. Medjutim, ako poznajete prave ljude to može biti nevažno.
Konkursi su zaustavljeni privremeno, dok se ne izvrši preraspodela časova na iskazane tehnološke viškove, i to je uredba MPS. Ta uredba nije u skladu sa zakonom, jer Zakon o ... obrazovanju kaže da direktor sprovodi kadrovsku politiku u školi. On doista pre rešavanja po konkursu mora pribaviti mišljenje Školskog odbora o prijavljenim kandidatima, ali to mišljenje ga ne obavezuje. I ta uredba je nešto što se ni direktorima ne svidja. Znam za primer iz moje sredine. U jednoj maloj školi (škola A) pojavio se problem, nastavnik koji je do sada radio se odselio. Predmet o kome je reč nazvaćemo X jer govorim o drugim ljudima bez njihove dozvole, i ne bih da narušim njihovu privatnost, ili ne daj Bože utičem na ishod spora. Dakle, predmet X u drugoj školi (škola B) predaje nastavnik Y koji nema normu. Direktor škole A želi da raspiše konkurs i da posle toga odluči o prijemu, medjutim ova uredba MPS ga sprečava u tome. Sad, verovatno bi i on popustio pod pritiscima da nije druge činjenice. Nastavnik Y je radeći u skoro svim okolnim školama, što na dopuni norme, što na zameni, stekao lošu profesionalnu reputaciju, ne samo direktora škola i kolega, već i učenika i roditelja, nerealizujući program a deleći deci visoke ocene. Direktor A želi da izbegne takvog radnika, i da šansu nekome ko je još nije ni imao. Medjutim, direktor B, video je u tom obaveznom preuzimanju tehnoloških viškova bezbolnu mogućnost da polako nastavnika Y udalji iz svoje škole na neku drugu lokaciju. I insistira na primeni uredbe MPS.
Ko je na šteti? Deca, škola kao institucija, država (jer današnji prvaci će za tridesetak dogina biti lekari, pravnici, inžinjeri, ministri...)? Je li najvažnije nekome sa političkim vezama obezbediti normu ili bi trebalo povesti malo računa i o tome šta je prvobitni razlog osnivanja škola.
 
Sve navedeno mi je poznato i mogu da se slozim, osim da je nastavnik Y stekao losu reputaciju deleci nerealno visoke ocene.Taj podatak mi je nepoznat i ne znam za takav slucaj.Mozda je u manjim mestima drugacije.
Pogledajte samo slucaj profesora matematike u Dvanaestoj gimnaziji.Sve sto znam o tome potice iz dnevnih novina, a predstavljeno je ovako:
Cetvtaci su dobili novog profesora matematike ove skolske godine.On im predhodnih godina nista nije predavao, ali ucenici su odlucili da ne prisustvuju ni jednom njegovom casu, odnosno proglasili su bojkot i pre pocetka skolske godine.Pomenuti profesor ima "previsoke kriterije u ocenjivanju", postoji uzrecica"ako imas sve pet, kod njega imas dvojku", a daci su se pozivali i na dusevni bol i osecaj
ponizenosti na casovima ovog profesora koji im inace nikad nije predavao.
Skolu je posetila prosvetna inspekcija i utvrdila da je pomenuti profesor napravio greske pri unosenju dopunskih i dodatnih casova u dnevnik, te da postoji sumnja da on bas i nije odrzao sve upisane dodatne i dopunske casove.DAKLE, TAJ COVEK JE ODRZAVAO DOPUNSKE I DODATNE CASOVE!
Profesor je suspendovan, a deca su dobila novog profesora.
Jedna ucenica je opisala casove kod novog profesora ovako:"On je mlad, stalno nam objasnjava i stalno nas pita da li je jasno"
Mladost svakako nije relevantna, a ovo drugo je metodicki pogresno.A koga briga za to?
 
Poslednja izmena:
Lošu reputaciju stekao je NEREALIZUJUĆI PROGRAM, A DELEĆI VISOKE OCENE. Možda vam to zvuči čudno, ali objasniću. U manjim mestima, posebno u onima koja su bila dobro razvijena, u kojima se dobro živelo, a sada se skoro sve zaustavilo, kao ovde, ljudi imaju potrebu da odavde odu i negde žive bolje. Kako su nakada dobro živeli, nisu naročito investirali u budućnost u smislu akumulacije kapitala, jer su mislili da će uvek tako da žive. Sada su svesni da njihova deca imaju šanse da dobro žive samo ako steknu dobro obrazovanje. U velikom procentu roditelje ne zanima mnogo to da li njegov mezimac ima peticu, već da li zna za peticu. Doduše, oni bi nekako da se nastavnici dodatno angažuju, pa da se posebno posvete njihovom jedincu, pa da on ponese znanje i ocenu, a ne samo ocenu. Sa druge strane, ni deca nisu naivna. Oni doduše neće da uče sve predmete, smatraju ih nepotrebnim i smarajućim, ali neke koje hoće onda su vrlo zahtevni. Dakle, mi smo učili sve, bez razlike, čim je to u školi, to treba. Ova današnja deca hoće da stiču znanja koja mogu da unovče. A to hoće i njihovi roditelji. I nisu se zbog takvog ponašanja kolege Y žalili svi učenici i svi roditelji. Ali jeste dobar broj ovakvih već opisanih. A to je dovoljno da steknete lošu reputaciju.
Znate za komentar: "On jeste strog nastavnik, ali iza svake njegove ocene stoji odgovarajuće znanje. Zato njegovi djaci kad odu u srednju školu (fakultet) dobro se snadju jer imaju radne navike, dobro predznanje itd." E toga ovde ima još u dovoljnoj meri da nastavnik dobije prilično realnu ocenu.
Slažem se, ima i ovakvih slučajeva kao što ste opisali, ali oni samo naprave probleme i nemaju uticaja da vam nalepe etiketu. Dok oni drugi imaju.
 

Back
Top