Црква на врху Теразија

djuramc

Aktivan član
Poruka
1.249
Јесте да је вест мало стара, али видим да су ових дана отпочели радови. Посекли су дрвеће и изравнали терен.

Posle decenije razgovora između predstavnika crkvene opštine i grada Užica, konačno je pronađena lokacija za izgradnju crkve. Buduća crkva će biti u blizini Starog grada, na najvišem brdu u širem centru grada, zvanom Karaula. Press saznaje i da će doći do podele Žičke eparhije na dva dela i da bi Užice trebalo da bude centar jednog dela.
Već više od decenije u Užicu se raspravlja gde izgraditi novu crkvu, jer je postojeća Saborna crkva svetog Ðorđa, napravljena 1844. godine, mala i ne može da zadovolji sve potrebe građana. U gradu postoji još jedna crkva svetog Marka - čatmara, napravljena u prvoj polovini 18. veka, ali ona više služi kao spomenik kulture.
U užičkoj crkvenoj opštini zadovoljni su što je napokon pronađena lokacija za novu crkvu.
- Posle 164 godine u Užicu će početi da se zida novi sveti hram. Zahvaljujemo se gradu što nam je dodelio lokaciju za novu crkvu, jer potreba za njom odavno postoji. Predstoji izrada projekata prilaznog puta i infrastrukture. Još ne znamo kako će izgledao taj hram, ali će projekat raditi arhitekta Dimitrije Marinković iz Pančeva - kažu u crkvenoj opštini.
Gradski menadžer Zoran Pejić rekao je da je privremeni organ opštine doneo odluku o dodeli lokacije za gradnju crkve krajem prošle godine.
- U pitanju je površina nešto veća od 80 ari na brdu kod Starog grada. To je izuzetna lokacija, trenutno zarasla sitnim rastinjem, ali se nalazi na vrlo visokom i vidljivom mestu. Buduća crkva će se videti iz svih delova grada i prilaza gradu, bilo da dolazite sa Zlatibora, Požege ili Bajine Bašte. Grad je uvek podržavo inicijativu za izgradnju crkve, pa će podršku pružiti u projektovanju prilaznog puta iz pravca naselja Terazije, što je i najobimniji deo posla. Grad će pomoći i u vađenju urbanističkih dozvola, a postoji obećanje za pomoć u izgradnji nove crkve od Ministarstva vera i Ministarstva za infrastrukturu - rekao je Pejić.
On je dodao da je pre nekoliko dana održan sastanak s predstavnicima crkvene opštine na kome je rečeno da će se crkva graditi po ugledu na jednu crkvu iz okoline Niša, samo većih dimenzija, od belog venčačkog mermera.
U toku ove godine biće urađen projekat, izgrađeni pristupni put i infrastruktura, a očekuje se da na jesen budu postavljeni temelji crkve koja će spadati u veće hramove u Srbiji. Ne zna se koliko će izgradnja koštati, ali je izvesno da je reč o velikoj sumi. Gradnja će se finansirati novcem SPC, grada Užica, ministarstava vera i infrastrukture i od priloga građana.
Press još saznaje da će se tu najverovatnije otvoriti i škola bogoslovije.
- Izgradnju velikog svetog hrama u Užicu inicirao je vladika Hrizostom, koji predlaže da se u ovom delu Srbije osnuje eparhija. Žička eparhija će se podeliti na dva dela i Užice će predstavljati centar nove eparhije. Vladika Hrizostom je inicirao i obnovu manastira Rujan u Vrutcima kod Užica, gde je štampana prva knjiga u Srba - Miroslavljevo jevanđelje - rekao je sagovornik koji je želeo da ostane anoniman.

Press
 
Zaista dobra vest. Istina je da se celo Uzice sluzi malte ne samo jednom Crkvom stoga je i potreba za naj manje jos jednom. Koliko je tacna ova vest videcemo u narednih nekoliko meseci. I dalje razmisljam gde je to mesto gde ce se ona graditi ali cem saznati valjda.

U svakom slucaju svakako koristan projekat i trebalo bi ga resiti.
 
Сигурно је граде на Теразијама, видим кроз прозор да горе нешто раде. Видећу ових дана ако будем докон, да се попењем горе, да сликам.

Једва нађох слику на којој се види Теразије :)... То је та локација.

f981e08453.jpg
 
Pa sad pitanje je koliko je besmisleno graditi tu crkvicu, crkvu sta vec. Sa druge strane tu se prvenstveno radi o tome kada su praznici ( Badnje vec, Bozic, Slave ) da mesne zajednice kao sto su Terazije, Aleksica most i druge koriste tu crkvu i samim tim u glavnoj da je tako nazovem nece dolaziti do ogromnih guzvi.
 
Ma meni je potpuno besmislena ta gradnja... Mislim koji broj ljudi posecuje crkvu redovno??? Jedino je potrebno vise prostora kad su veci praznici!
Vernici ce posecivati crkvu i tvrdim da je sramota da Uzice ima samo jedan hram (onaj na Rakijskom je vise spomenik kao sto neko vec rece)...

Pozdravljam tu akciju i veoma mi je drago, posebno sto je na Terazijama

:super::super::super:
 
Sto vise bozijih hramova bicemo plememitiji i bolji ljudi.

Kako broj hramova moze da utice na mene da budem bolji covek?!?! Uostalom,zar nasa vera ne kazuje da je Bog svuda oko nas? Ako sam u pravu,recite mi zasto ja moram da idem u crkvu da se molim? Mogu da se molim Bogu u svojoj kuci, ma na sred ulice ako hocu! Ma daaaaaaaaj bre! Ali da to smo mi veliki Srbi, pa moramo u svemu da preterujemo! Ili masovno hulimo na Boga i na crkvu, ili postanemo bogomoljci i uvodimo klanjanje u molitve (?!?). Smesno! A koliko sam cula, crkva na Terazijama ce da bude veca od crkve u centru.
E za to ima para, a za stvari koje su bitnije za ovaj grad nikada nema! Fuj:thumbdown::dash::dash::thumbdown:
 
Kako broj hramova moze da utice na mene da budem bolji covek?!?! Uostalom,zar nasa vera ne kazuje da je Bog svuda oko nas? Ako sam u pravu,recite mi zasto ja moram da idem u crkvu da se molim? Mogu da se molim Bogu u svojoj kuci, ma na sred ulice ako hocu! Ma daaaaaaaaj bre! Ali da to smo mi veliki Srbi, pa moramo u svemu da preterujemo! Ili masovno hulimo na Boga i na crkvu, ili postanemo bogomoljci i uvodimo klanjanje u molitve (?!?). Smesno! A koliko sam cula, crkva na Terazijama ce da bude veca od crkve u centru.
E za to ima para, a za stvari koje su bitnije za ovaj grad nikada nema! Fuj:thumbdown::dash::dash::thumbdown:

U potpunosti se slazem sa tobom!!!
 
Kako broj hramova moze da utice na mene da budem bolji covek?!?! Uostalom,zar nasa vera ne kazuje da je Bog svuda oko nas? Ako sam u pravu,recite mi zasto ja moram da idem u crkvu da se molim? Mogu da se molim Bogu u svojoj kuci, ma na sred ulice ako hocu! Ma daaaaaaaaj bre! Ali da to smo mi veliki Srbi, pa moramo u svemu da preterujemo! Ili masovno hulimo na Boga i na crkvu, ili postanemo bogomoljci i uvodimo klanjanje u molitve (?!?). Smesno! A koliko sam cula, crkva na Terazijama ce da bude veca od crkve u centru.
E za to ima para, a za stvari koje su bitnije za ovaj grad nikada nema! Fuj:thumbdown::dash::dash::thumbdown:

To sto sta, sto treba Uzicu bi trebalo da se finansira od para koji je vec uzet od naroda, znaci od budzeta koji se puni poreskim parama. A crkva nema nista sa budzetom, vec se finansira donacijama vernika...
Ti bi dzamiju da pravis, to nema u Uzicu ili mozda sinagogu?
Uzice je u expanziji i crkva kod gimnazije je mala za sve vernike...
Po tebi hram Svetog Save su bacene pare, jbte Bgd ima metro do pola, mogli su te pare da skraju u tunele...
Drugi put prvo hopni pa reci skoch...
 

Back
Top