Lice i nalicije

gospodjica14

Poznat
Poruka
7.429
Hiljadu puta sam cula da ljudi kazu “vidi joj se po licu da je takva i takva…”, "ima nisko celo, mora da je glup" i sl. Starenjem, mršavljenjem, debljanjem pa i čupanjem obrva, pustanjem brade i kose (najnoviji slucaj Radovana Karadzica) naša se fizionomija menja, a često se s tim promenama menja i naš karakter. To mi je nekako logično, jer ako osoba koja sebe smatra neatraktivnom smrša, promeni boju kose ili frizuru, uopste promeni nešto na sebi, promeniće se i njen stav. Može, napr. postati samouverenija, hrabrija, veselija itd. A moze se desiti da se s promenjenog lica cita nesto sasvim suprotno od pravog karaktera osobe.
Koliko nase lice zaista govori o nasoj licnosti? Da li ste uocili neke karakteristike lica koje uvek ukazuju na odredjenu karakternu osobinu? Napr. da li je lepo lice uvek pokazatelj dobrote (primetila sam da prosjaci uvek i najradije startuju ljude prijatnih, lepih crta lica, kao da je ono siguran pokazatelj milosrdja i dobrote) Je li nase lice nas pravi odraz, ili samo doktor Dzekil koji sakriva unutrasnjeg Mr. Hajda?
 
sad se ne secam ko je to rekao, verovatno Kami, da svaki covek posle cetrdesete godine zivota ima lice koje zasluzuje :)
Verujem da nam lice govori dosta o coveku - te izmene koje si spomenula su kozmeticka stvar, ali stav duse se - tako bar ja verujem - itekako vidi na licu, cak i kod onih koji se opasno kontrolisu, ili su jednostavno zatvoreni. e sad, nije svako Serlok Holms da prepozna i procita sve sto na licu pise, ali ono - a pogotovo oci - jesu dobar pokazatelj. (Bila je slicna tema, mislim "oci pokazatelj duse").
 
Fizionomija, držanje tela, način hoda, izraz na licu kad smo sami, mimika, kako lica, tako i ruku, mogu, onome ko zna, dosta da kažu o nečijem karakteru.
Promena izgleda ne donosi promenu karaktera, ali može jako da utiče na raspoloženje, mišljenje o sebi pa prema tome i ponašanje osobe se manja., a i ponašanje drugih preme toj osobi.
Ima toga u literaturi, ta se nauka (veština, ili kako već...) zove fiziognomika, mislim, a zanju i obični ljudi da osobe sa tankim (stisnutim) usnama nisu tako otvorene kao one sa punijim i opuštenijim držanjem usana. Zaista je retko moguće naći osobu sa inteligencijom manjom od prosečne da ima visoko čelo...
Ne kaže se uzalud da u mladosti imamo lice kavo nam je priroda podarila, u srednjim godinama kakvo nam je doneo život, a u starosti kakvo zaslužujemo. Jer, od karaktera zavisi mimika lica, a od mimike zavisi položaj, mesto i oblik bora i mišića na licu.

Lepota je harmonija.Harmonija je zdravlje.Zdravlje je život. Svima je lepo privlačnije od ružnog, ali u smislu harmoničnosti, inače, ukusi i merilalepote se razlikuju. Zato i oni koji po nakim trenutnim merilima lepote nisu lepi, budu nekome lepi. Kaže se za nekog: ima prijatno lice..
Negde sam davno pročitala da, po nekom ispitivanju, i majke koje su lepe primaju više nežnmosti i pažnje od dece (misli se na malu decu).
Izgleda da je lepota potreba čoveka, a ne samo stvar ukusa.

Zato one glumice koje sa 70 godina izgledaju kao da im je 40 možemo smatrati prevarantima (strogo gledano)

Lice može da prevari, ali samo kraće vreme. Čim počne da se pomera, izbijeju na videlo razne osobine. Koliko puta nam se desilo da za nekog kažemo da nije ružan, nije nam ništa učini, a ne sviđa nam se..
 
Tacno je to za posle 40-te skroz :) Pretrazivala sam pod-forum ali nisam nasla slicnu temu, podstakla me ta stvar sa prosjacima a i ovo ludilo oko R.K. - ama nikad ga ne bih prepoznala u zivotu, neverovatna transformacija! Slazem se i za oci, generalno, ali ja sam se par puta u zivotu opasno opekla...osetljiva sam na lepotu i po nekom automatizmu se primim da je osoba fina i dobra kao sto je lepa pa popijem po pic...ci; pa onda onaj trip da su ljudi sa tankim usnama zlobni i pokvareni i tako to, uopste nije pravilo - mislim jedno je da li se nekome nesto na necijem licu svidja ili ne, a drugo zakljucivanje o karakteru te licnosti, a ljudi to bas masovno rade...
 
Hiljadu puta sam cula da ljudi kazu “vidi joj se po licu da je takva i takva…”, "ima nisko celo, mora da je glup" i sl. Starenjem, mršavljenjem, debljanjem pa i čupanjem obrva, pustanjem brade i kose (najnoviji slucaj Radovana Karadzica) naša se fizionomija menja, a često se s tim promenama menja i naš karakter. To mi je nekako logično, jer ako osoba koja sebe smatra neatraktivnom smrša, promeni boju kose ili frizuru, uopste promeni nešto na sebi, promeniće se i njen stav. Može, napr. postati samouverenija, hrabrija, veselija itd. A moze se desiti da se s promenjenog lica cita nesto sasvim suprotno od pravog karaktera osobe.
Koliko nase lice zaista govori o nasoj licnosti? Da li ste uocili neke karakteristike lica koje uvek ukazuju na odredjenu karakternu osobinu? Napr. da li je lepo lice uvek pokazatelj dobrote (primetila sam da prosjaci uvek i najradije startuju ljude prijatnih, lepih crta lica, kao da je ono siguran pokazatelj milosrdja i dobrote) Je li nase lice nas pravi odraz, ili samo doktor Dzekil koji sakriva unutrasnjeg Mr. Hajda?

Hm....mada ima vestih manipulatora koji bi djavolu prodali novi model trozupca, ja ne obracam paznju samo na lice, nego na celu pojavu.

Svako ima neku energiju koju ja citam kao dobru ili losu,a to se vidi iz nevoljnih gestova, delica sekunde u kojima se izraz lica ne moze kontrolisati, pogleda koji se otmu isto tako na sekundu ili dve, odstupanja od modela i slike koju osoba zeli da projektuje o sebi.

Mislim da je svoju pravu prirodu tesko uspesno i trajno prikriti

Kad se koncentrisem, nema tog detalja koji necu zapamtiti :)
 
Poslednja izmena:
Hiljadu puta sam cula da ljudi kazu “vidi joj se po licu da je takva i takva…”, "ima nisko celo, mora da je glup" i sl. Starenjem, mršavljenjem, debljanjem pa i čupanjem obrva, pustanjem brade i kose (najnoviji slucaj Radovana Karadzica) naša se fizionomija menja, a često se s tim promenama menja i naš karakter. To mi je nekako logično, jer ako osoba koja sebe smatra neatraktivnom smrša, promeni boju kose ili frizuru, uopste promeni nešto na sebi, promeniće se i njen stav. Može, napr. postati samouverenija, hrabrija, veselija itd. A moze se desiti da se s promenjenog lica cita nesto sasvim suprotno od pravog karaktera osobe.
Koliko nase lice zaista govori o nasoj licnosti? Da li ste uocili neke karakteristike lica koje uvek ukazuju na odredjenu karakternu osobinu? Napr. da li je lepo lice uvek pokazatelj dobrote (primetila sam da prosjaci uvek i najradije startuju ljude prijatnih, lepih crta lica, kao da je ono siguran pokazatelj milosrdja i dobrote) Je li nase lice nas pravi odraz, ili samo doktor Dzekil koji sakriva unutrasnjeg Mr. Hajda?

Više se neću ljutiti što me spopadaju kada me god vide. :p
 
Mislim da je svoju pravu prirodu tesko uspesno i trajno prikriti
Aha...
Ja ne obracam toliko paznju na crte lica,koliko na mimiku.
Susretala sam se sa nekim runjikavim ljudima koji su trude da se predstave u najboljem svetlu,kao dobre,fine,saosecajne osobe,jer im ne preostaje drugi nacin da privuku ljude.
A ispod te ljusture krije se i ruzna dusa,zajedljiva i frustrirana.
Naravno ,ne pricam uopsteno,nego o par primera.
 
Aha...
Ja ne obracam toliko paznju na crte lica,koliko na mimiku.
Susretala sam se sa nekim runjikavim ljudima koji su trude da se predstave u najboljem svetlu,kao dobre,fine,saosecajne osobe,jer im ne preostaje drugi nacin da privuku ljude.
A ispod te ljusture krije se i ruzna dusa,zajedljiva i frustrirana.
Naravno ,ne pricam uopsteno,nego o par primera.

I ja se slazem. Moje iskustvo je slicno.
Ima ljudi koji su kao sveze okreceni grobovi.
Spolja sijaju a unutra je vecna tama.
I ta tama moze da se vidi, ali ne mogu svi jednako dobro da "citaju" druge ljude, i to je prirodno
 
Hm....mada ima vestih manipulatora koji bi djavolu prodali novi model trozupca, ja ne obracam paznju samo na lice, nego na celu pojavu.

Svako ima neku energiju koju ja citam kao dobru ili losu,a to se vidi iz nevoljnih gestova, delica sekunde u kojima se izraz lica ne moze kontrolisati, pogleda koji se otmu isto tako na sekundu ili dve, odstupanja od modela i slike koju osoba zeli da projektuje o sebi.

Mislim da je svoju pravu prirodu tesko uspesno i trajno prikriti

Kad se koncentrisem, nema tog detalja koji necu zapamtiti :)

chek, chek, jel nisi bio skoncetrisan pri upoznavanju sa mnom, il ja nisam u toku shta si zapamtio?:p
 
Unutrašnja lepota se manifestuje i kao spoljašnja?
Možda, ali pod uslovom da nađemo generalnu definiciju za pojam lepote.
Rekla bih da je pre reč o našem subjektivnom doživljaju nečijeg lica.
Doduše, postoje neka pravila, ustanovljena posle brojnih testova na muškim ispitanicima; naime, muškarcima određene starosne dobi (20-40) na ženskom licu dopadaju se: ovalna brada, izraženije jagodice, krupne i pomalo razmaknute oči, puna usta, blago prćast nos (Dezmond Moris, "Otkrivanje čoveka"). Ispitanici u jednom sličnom istraživanju dobili su zadatak da pokušaju da profilišu karakter devojke sa fotke (na osnovu crta njenog lica) i, koliko se sećam, skoro 90% je izjavilo da se radi o dobroj, inteligentnoj, zdravoj i optimističnoj osobi. Kako se kasnije ispostavilo, omanuli su u profilisanju.
Naravno, fotka nije isto što što i živ čovek, s kojim sedite tet-a-tet i razgovarate. U tom smislu, neko zaista može biti lep na prvi pogled... dok, npr, ne čujete glas koji kvari utisak, ili ne otkrijete tik, gest... koji govori mnogo više od pravilnih crta lica.
Serijski ubica Ted Bandi bio je čovek izuzetno privlačne spoljašnosti, elokventan, visokog IQ, šarmer i osvajač ženskih srca... i za sve njegove prijatelje vest o nekoliko silovanih i na smrt pretučenih žena predstavljala je šok. Tokom suđenja štampa mu je dala nadimak "Dorijan Grej XX veka".
Kriminolozi-psiholozi, tzv. "profajleri", odavno su napustili teoriju po kojoj lice govori o čovekovom karakteru (osim ako nisu u pitanju crte lica koje su tipične za neke oblike mentalne retardacije). Nekada je postojao jedan termin - tzv. "Mesečevo lice" - koje se odnosilo na sličnosti u crtama nekih svetski poznatih kriminalaca: okrugli obrazi, sitne oči, debele usne (!), nisko čelo, izražena kosmatost u predelu glave...ali se ispostavilo da se cela ljudska populacija može podeliti na svega 11 osnovnih tipova te je, dakle, bila reč o koincidenciji.

Lično, lepota mi ne znači apsolutno ništa. Ne mogu da procenim nečiju dušu dok ne vidim oči i osmeh, ili čujem glas. Nisam prijemčiva na fizičku lepotu.
 
Један мој колега је изузетно ружан човек: низак, ћелав, рошавог лица, ружних зуба, неправилних црта...иначе, има преко 60. година...али му и млађе колеге завиде што ''уме са женама'', тачније, толико је духовит, пријатан, шармантан, обзиран, увек носи неку вердину и оптимизам...да га жене у колективу све воле (не мислим у оном смислу, него радо су у његовом друштву, радо плешу са њим на прославама, кикоћу се на његове комплименте...)

Ако би неко само видео његову фотографију - згрозио би се.
 
Slican slucaj u mojoj firmi.Koleginica,bucka,stomacic kipi,oblacenje joj nije jaca strana.....ali sto ima osmeh.Umiljata je do bola.Muz je drzi kao malo vode na dlanu i nezan je prema njoj za 10.Kolege je vole i sa njom dele sve svoje bracne probleme,klijenti najvise vole da ih ona primi.Cudo od zene ,stvarno kad bi joj videli sliku....bruka,a u stvarnosti toliko zraci nekom zenskom toplinom i ljubavlju da je to prosto zarazno... :) :) :)
 
fino je videti lepo lice, ali šta je iza tog lica.....kad saznamo puno puta se
razočaramo......naravno dok smo mladi...pa nam je to jako važno......:think:

e kasnije sa nekom zelošću naučimo da je važnija duša...nego fasada....:think:

kod mene uvek pravilo glasi....bolje star mladić...nego mlad starac.....jer kad
je duša mlada....onda i spolja izgledaš mlađe....pa zar nije dokazano da sve
ide iz glave.....i duše.......:???:
 
Evo cisto da se malo podsjetimo psihologije:
KOLERIK - imaju ostre crte lica, osjecanja su snazna i brzo se mijenjaju;
SANGVINIK - stalozene crte lica, drustveni su, osjecanja se javljaju brzo i kratko traju;
MELANHOLIK - imaju opustene crte lica, pesimisti su, nedrustveni, osjecanja su jaka i dugo traju;
FLEGMATIK - promisljeni, obuzdani, pazljivi, osjecanja se rijetko javljaju, nisu jaka i ne traju dugo.
P.S. Kaze se da srecni ljudi imaju razmak izmedju dva prva zuba:D
 

Back
Top