Историја Календара

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

vujadin

Poznat
Poruka
9.689
ВЕЧИТИ КАЛЕНДАР

Да би пронашли дан било ког датума по Јулијанском календару од 1-ог Јануара 1-ве године до 31-ог Децембра 8540-те године може се постићи на два начина; путем таблица са годинама и данима, или са прорачуном, са којим се може прорачунати и у вечност.
Са таблицама је лакше, јер су унапред уписани сви датуми свих поменутих година. Довољно је наћи годину у таблици, и онда у таблици за месеце и дане наћи месец и дан, према тој години.
Путем прорачуна, треба поделити дату годину са бројем 28 а за остатак наћи магични број у колони магичних бројева, испод нађеног магичног броја у таблици са месецима и данима налази се недеља, и према недељи тражени дан.
Дани и недеље су ушли у календаре много касније него месеци и године, и нико не зна са сигурношћу када је то било и како су добили имена и временско обиљежје. Ипак, данас је могуће попунити било који календар са тачним данима месецима и годинама, па на основу тога, уписати историјске и друге догађаје у календаре.
Постоје јеврејски записи о постанку Шабата или Суботе за време Патријарха Аврама и да се од тог времена време мери седмицом. Док се у истом времену то радило десетком, код Египћана, Кинеза и Грка. Хришћани су добили Недељу и седмицу, тек прогласом Светог Цара Константина у 321-ој години нове ере.http://img2.imagetitan.com/img.php?image=14_kalendarpp.jpg
 

Prilozi

  • Kalendar pp.jpg
    Kalendar pp.jpg
    37 KB · Pregleda: 7
Poslednja izmena:
http://img2.imagetitan.com/img.php?image=14_1do14copie891.jpg
http://img2.imagetitan.com/img.php?image=14_15do28copie17.jpg
http://img2.imagetitan.com/img.php?image=14_sanstitre-1copie.jpg
http://img2.imagetitan.com/img.php?image=14_sanstitre-2copie.jpg
http://img2.imagetitan.com/img.php?image=14_sanstitre-3copie.jpg
http://img2.imagetitan.com/img.php?image=14_sanstitre-4copie.jpg
Ево вам 6 фајлова таблица вечног календара.
Фајлови су превелики и нисам их могао поставти на Крстарицу. Зато ће те морати сами да саставите таблице на основу којих ће те моћи пронаћи било који дан било које године од првог јануара прве године до 31-ог децембра 8540 године по старом јулијанском календау.

Да би сте са ових горе 6 линкова саставили таблице на правилан начин, потребно је имати фајл великог формата. Ја сам радио у екселу и после копирао у 6 делова у фотошопу. Онај део где су уписани месеци и дани су у два дела, а они са годинама у 4 дела. Фајл од 15 до 28 поставите првог, а на њега наставите фај од 1 до 14, тако да добијете 1 вертикални фајл од 28 хораизонталних делова, 1 до 28. сваки део је састављен од 12 месеци а сваки месец од својих одређених дана.
Фајлове са 4 дела требате ставити у фајл облика квадрат, тако да фајл 4 ставите у леви горњи угао квадрата, фајл број 3 у леви доњи угао квадрата фајл број 2 у десни горњи угао и фајл број један у десни доњи угао квадрата. Тако добивени фај ће бити подељен на 26 вертикалних ступаца и 28 хоризонталних делова. Та два нова фајла требате саставити тако да добијете један фајл где ће се сви хоризонтални делови настављати једни на друге без грешке, тако да вам 1-ви Јануар 1-ве године буде у Суботу, а 31 Децембар 8540 године буде у Среду као и за 140-ту годину у 1-вом ступцу. У сваком ступцу има по 336 година које се надовезују на предходне године из предходних ступаца, осим у 1-ом и 2-ом ступцу, тако је лакше пронаћи у ком се ступцу и хоризонталном делу налази тражена година.
 
Poslednja izmena:
Сада долазе на ред епохе, или ере. Две најважније за историјске догађаје су Олимијска и Римска епоха. Почетак Олимпијске је 776-та година пре нове ере. Римска долази касније, 754-те године пре нове ере. Са малим исправкама се може тачно установити година неког историјског догађаја, повезивањем датума тих ера и јулијанског календара. За догађаје пре тих ера није лако са сигурношћу утврдити датуме догађаја који су се одиграли у давној прошлости.
 
Poslednja izmena:
Навео сам негде да сам направио грешку у постављању вечног календара.
Грешка се састоји у томе што сам месец Јуни у 26-ом реду погрешно поставио, треба све датуме тог месеца померити за један дан; тако да први Јуни не буде у петак него у суботу. А 30-ти Јуни у задњу недељу. Ако је неко снимио тај фајл нека га замени за овај нови, или нека то исправи на оном снимљеном.
http://img2.imagetitan.com/img.php?image=14_15do28copie495.jpg
 
Ово је покушај да пронађем правилан календар а не да га преправљам. Неке грешке су учињене, а ко их је учинио? То није важно, него је важно зашто их је учинио ако је то учинио намерно. Грци су били најбољи мислиоци у оно време. Један астроном је ископао дубоки бунар и са дна бунара гледао како небеска тела прелазе преко окна бунара. Тако је и један други замислио да броји и бележи сваки дан у недељи са својим датумом и месецом и годином. И један и други су се служили савршеним начином мерења и кретања небесних тела као и мерења кретања дана месеца и година. Ја сам таблице овога другога копирао и поставио их, да, ако би се неко заинтересовао и нашао неку корист у њима или неку грешку. Сада копирам и радове оног првог о кретању небеских тела.
 
u odnosu na shta?


У односу на друге календаре. Пример; Стара ера ппочимље са минус један, а нова са плус један. Није могуће јер нема преступне године између њих, ако се не уметне " Нулта година" као преступна, што раде астрономи а што није правилно. Друго, Ирод је умро минус четврте године старе ере. Нова ера почимље првог јануара прве године, али наспрам ког календара? Хришћани са Денисом Петит су усвојили тек у петом веку нове ере да је то 5509 од постанка света. Тако се добива преступна година пре почетка нове ере 5508. Али она не одговара другим детаљима, данима и недељама. Таквих примера има још. Због тога сам ја покушао да нађем правилнији прелаз из старе у нову еру, где би се сви детаљи поклапали по правилном реду. Наравно ја разумем да то није актуелно питање и да то свакога не интересује, али ја ипак радим и надам се да ћу успети пронаћи правилан календар. Ја знам да то неће нико прихватити нити покушати да нешто учини у том погледу, али то није разлог зашто се ја небих бавио са тим проблемом.
 
Poslednja izmena:
У односу на друге календаре. Пример; Стара ера ппочимље са минус један, а нова са плус један. Није могуће јер нема преступне године између њих, ако се не уметне " Нулта година" као преступна, што раде астрономи а што није правилно. Друго, Ирод је умро минус четврте године старе ере. Нова ера почимље првог јануара прве године, али наспрам ког календара? Хришћани са Денисом Петит су усвојили тек у петом веку нове ере да је то 5509 од постанка света. Тако се добива преступна година пре почетка нове ере 5508. Али она не одговара другим детаљима, данима и недељама. Таквих примера има још. Због тога сам ја покушао да нађем правилнији прелаз из старе у нову еру, где би се сви детаљи поклапали по правилном реду. Наравно ја разумем да то није актуелно питање и да то свакога не интересује, али ја ипак радим и надам се да ћу успети пронаћи правилан календар. Ја знам да то неће нико прихватити нити покушати да нешто учини у том погледу, али то није разлог зашто се ја небих бавио са тим проблемом.

i kakve veze ovo ima s titom i kozarskim stazama? :D :D :D
dal je neki tamo imrod se kupao 3 ili 4 p.n.e....

mislim OK je tvoj trud

al... :) ako je to Izrodovo kupanje u subotu ili sredu bio tvoj argument na temi
"Sloveni su starosedeoci Balkanskog poluostrva"
nek si ebe mater onda :D


p.s. ono jes... ko da seretic ima bolje argumente...
 
i kakve veze ovo ima s titom i kozarskim stazama? :D :D :D
dal je neki tamo imrod se kupao 3 ili 4 p.n.e....

mislim OK je tvoj trud

al... :) ako je to Izrodovo kupanje u subotu ili sredu bio tvoj argument na temi
"Sloveni su starosedeoci Balkanskog poluostrva"
nek si ebe mater onda :D


p.s. ono jes... ko da seretic ima bolje argumente...

Ова тема нема везе са оном, то је тачно, али кад ми данас можемо, на основу технике, установити било што из историских догађаја, онда се поставља питање зашто се то и не уради.
Тачно је да смо сви прихватили оно што су неки други закључили, али и они су мењали више пута све док нису дошли до заједничког закључка, ако су икада и дошли до њега, па су написали да је Ирод умро 4-те године пне, и то се данас учи у свим школама света. Ко сам онда ја да то оспоравам. То је мени јасно, али ја то радим чисто из знатижеље, и прилично ми је забавно.
 
ma pocheo sam da zalim pojednine likove... :(
ne valja...

eto, jedan od patriJota mi jednom prilikom ispao skroz...

ono, malo stroshen, ochigledno ima problema, nasho se ovde, svrstao u jednu od grupa..al nije losh . i od tad mi ga bilo zao, pravo da ti kazem...

a sad se brinem za choeka... :roll:
ne znam shta mi je...

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=6999268&postcount=1

Otisao covek u setnju i nestao bez traga.Mozda je kidnapovan?A samo je hteo da obori rekord u broju postova.Steta za malog.:sad2:
 
Е сад вас има већ доста да би се могли позабавити Олимписком ером. Зашто? Па једноставно, јер се поклапа са преступном годином, па је због тога и нестала, пошто је добила замену. То је важно за календар јер се на тај начин добија један дан у години више, који ремети монотонију једнакости, и помаже у одређивању тачног датума. Да је Денис Петит узео то у обзир, имали бих данас Јулијански стари календар на снази а не нови, или назовите их како хоћете то не мења чињенично стање. Какве су заслуге Олимпијада и преступних година за тачност календара? То за други пут.
 
Као што сам навео Олипијаде имају главну улогу за одређивање датума у историји. Учињене су те грешке што се није узела права половина године из задње олимпијске године тј 4-те, па се не може прећи из старе ере у нову или обратно на правилан начин. Денис Петит је узео погрешну половину и на тој грешци је засновао прву годину нове ере. Због тога не може прећи из једне преступне године у другу на почетку ере.
 
Poslednja izmena:
Већина писаца и стручњака преписује календаре онакве какве су негде нашли. Не знам ни једног да се бар мало позабавио о питању исправности тога што је преписао. То је нормално јер се то ради у целом свету. Напише се књига и добије се нешто зараде и онда се преписује нешто друго. Тако су настали историчари и други преписивачи других дела. Није потребно велико знање да би се нашла некоја грешка у тим преписаним радовима, и то не само штампарска него и она преписана, јер се нико није удостојио да провери тачност онога што преписује. Могао бих овде навести десетине таквих радова где има више разних грешака него доказа, па ипак оне се узимљу као дела, јер су их преписали професионалци, да их тако назовем. Зашто је то тако? Ја не знам. Истина, у доста случајева, озбиљнији преписивачи, су напоменули на неке неправилно протумачене детаље у тим радовима, али то није довољно, јер нису навели што је правилно. Да ли је неко од вас који сте се заинтересовали за ово о календару, нашао некакву грешку? Ако јесте, нека је слободно постави.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top