Farbani crni hleb u Srbiji
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Farbani crni hleb u Srbiji

Elita mario80 (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    329

Podrazumevano Farbani crni hleb u Srbiji

Kada sam bio mladji, voleo sam da namazem svez puter na crni hleb i sa malo praske sunke i jogurtom uzinam... Necu da pricam koliko je crni hleb zdraviji i koliko duze traje od ovog pacovskog belog...
    danas u svakoj pekari i prodavnici prodaju FARBANI crni hleb!!!! Meni dodje da zapalim prodavacicu, pekara! Strasan bes me obuzme kada trazim crni hleb i dobijem u ruke nesto mekano bez specificnog mirisa crnog hleba.
    Ne mogu vise nigde da nadjem pravi crni hleb. Dokle ce na ovakav nacin da nas varaju i truju? Kako ne postoji neka inspekcija koja bi ovaj javni kriminal resila? Sta moze da se uradi po ovom pitanju? Koliko je to kancerogeno?
    Hvala.

PS: Jednom mi je ujak doneo crni hleb koji kada sam razrezao, uvideo da se bija nije ni pomesala sa testom, ostala je razlivena.

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Podrazumevano Re: Farbani crni hleb u Srbiji

Čula sam priče, kao stavljaju kakao... Kakav kakao, pa on bi se osetio, a i skuplji je od brašna! Ima jestive boje, jeftino, pa to umešaju!
    Na državu ne vredi da se oslanjaš, ona ni opasnije stvari nije u stanju da reši.Ovde najbolje i prolaze oni koji krše propise. :???:
    Ja jedem bezkvasni integralni hleb, bez aditiva ( to znam jedino po ukusu i mirisu i da li se kvari u normalnom roku). Pokušala sam da nađem običan crni hleb, pa pošto je to prošlo kao i sa tobom, tražila sam integralni. E, to je za priču: i integralni hleb i integralna testenina su (piše lepo na deklaraciji) od običnog brašna (tip 400, znači belog) sa dodatkom mmekinja! Pa to nema veze sa integralnim brašnom!
    Nisu svi u položaju da to rade, ali ja ozbilno razmatram da kupim jedan aparat koji sam videla ne reklamama (kad se uverim da ga još ima u prodaji i da stvarno može da samelje pšenicu, kao što kažu) i još jedan - mini pekaru, pa da sama i meljem brašno i pečem hleb. (ta mini pekarica i mesi, samo staviš sve po uputstvu, i uključiš) Ima to moja sestra, i dobro je.
    Ako baš i ne nađem taj aparat što melje, naći ću valjda negde integralno brašno, makar putovala na selo gde još ima malih mlinova, ne kupuje se brašno svaki dan.
    eto, ja ne umem da smislim nešto bolje.

Iskusan S_K_V_O (avatar)
    Učlanjen
    01.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    114

ja kupujem prave integralne hlebove u pekari u goce delceva
    ili bar mislim da su pravi
    jesu malo skuplji, ali puni su nekog zrnevlja, a i ne ubajate se kao obican
    mislim da nije sve tako crno
    Poslednji put ažurirao/la S_K_V_O : 28.07.2008. u 18:46

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Citat Original postavio S_K_V_O Pogledaj poruku
    ja kupujem prave integralne hlebove u pekari u goce delceva
    ili bar mislim da su pravi
    jesu malo skuplji, ali puni su nekog zrnevlja, a i ne ubajate se kao obican
    mislim da nije sve tako crno
    Da, nađe se, to zavisi od pekare, jedino je pitanje da li pekara koja je nama u blizini pravi kvalitetan hleb. Ko nema sreće... mora da se snađe.

Elita mario80 (avatar)
    Učlanjen
    05.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    329

Znam da je bio isti problem u susednoj nam Hrvatskoj i bio je pičv@jz javni dok se nije resilo u korist pravog crnog hleba.... Ali ovde se nista ne dogadjaaa godinamaaaaaaa, ljudi kao zombiji teturaju i na sve se navikavaju. Na svakakve klte koje nam uvaljuju ovi sa vlasti i ovi sto bi da vladaju.

Elem, da dodam, bio je nekada i beli hleb koji je imao kao reznjeve na sebi (kao da je zasecen) a unutra je granulacija bila gušća nego kod ovog Sava pacovskog hleba.... I mogao je da stoji duuugo...
    Danas ga prave istog oblika ali je unutra kao pacovski sava hleb... Ma kakav je to hleb koji je ujutro prijatan, u podne vec gadan a popodne grozan...

Ljudi, ovo nije mala stvar, za par godinama ce nam uvaljivati sve genetski modifikovano a to je SMRTONOSNO! treba da postoji svest o tome. E onda ce tata misko da nam kaze: Oces prirodno? Neprskano majkemi? E to ti je trostruko skuplje ali ipak operi za svaki slucaj

Moji matorci imaju tu pekaru za hleb i verujte mi... To je milina kako je dobar lebac iz nje!!!! Moze da se proizvoljno doda sve i svasta! Moji su pravili i kolac u tome! Znaci, sipa se voda, brasno, kvasac... i jos po nesto... I ukljuci. Prvo mesi unutra sa nekom malom lopaticomdok ne umuti veknicu pa ceka da naraste testo. Onda ukljuci pecenje i milina kada zavrsi posle sat vremena!
    Ja zivim solo pa mi je glupo da je nabavljam, svakom preporucujem ko ima malo mesta u kuhinji

Primećen član _honeybunny_ (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    52

Citat Original postavio mario80 Pogledaj poruku
    Moji matorci imaju tu pekaru za hleb i verujte mi... To je milina kako je dobar lebac iz nje!!!! Moze da se proizvoljno doda sve i svasta! Moji su pravili i kolac u tome! Znaci, sipa se voda, brasno, kvasac... i jos po nesto... I ukljuci. Prvo mesi unutra sa nekom malom lopaticomdok ne umuti veknicu pa ceka da naraste testo. Onda ukljuci pecenje i milina kada zavrsi posle sat vremena!
    Ja zivim solo pa mi je glupo da je nabavljam, svakom preporucujem ko ima malo mesta u kuhinji
    Imam je i ja hoćeš da dodješ da probaš moj hleb? Da vidiš kao ga ja mesim, k'o prava domaćica

Početnik Signorina Neve (avatar)
    Učlanjen
    15.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Cool Re: Farbani crni hleb u Srbiji

Dobra stara vremena, jel?
    Nema crnog hleba, vise nigde i ne postoji tako da zalazi u mit
    Slucajno znam da i pekare u Svedskoj farbaju hleb, i to ne samo u crno vec i u boju kukuruznog i sl. Dakle svemu je osnova cista psenica, ne mozes je izbeci...
    Krste oni hlebove raznim imenima-razani, dijetalni, planinski...
    Sramota!!! Mislim da to ne bi smelo tako... Al mi necemo nista izmeniti. Mozemo samo da se secamo
    I da, dal je neko jeo hleb od heljde?

Zainteresovan član Maraja666 (avatar)
    Učlanjen
    29.11.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

skoro sam nasla neki manastirski hleb,crni integralni tost...odlican...

Veoma poznat smeh (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    85
    Reputaciona moć
    345

Industrija radi svoje...
    Nekad se hleb mesio i pekao po kućama, jednom nedeljno. Pa bude "praznik" onog dana kad je vruć i mek... Naši stari koji još pamte taj ukus kažu da je neponovljiv.
    Naravno da industrijski pripremljen hleb (bilo u ogromnim "državnim" ili manjim privatnim pekarama) ni ne može imati taj ukus.
    Ali, ponuda hleba je toliko raznovrsna i bogata da mislim da svako može da nađe ono što mu najviše odgovara. Istina, možda baš toga nema u mini marketu ili pekari "kod komšije", ali kome je stalo - pronaći će. Možda ć ga koštati malo više truda i malo više novca, ali - svaka ljubav košta

Slične teme

1. HLEB NAŠ...
    Autor Espanol u forumu Kulinarstvo
    Odgovora: 628
    Poslednja poruka: 15.11.2016., 08:40
  2. A na hleb....?
    Autor zorab u forumu Kulinarstvo
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 01.03.2010., 22:43
  3. Bezkvasni crni hleb......
    Autor terapeut u forumu Kulinarstvo
    Odgovora: 2