Paljenje računara, izgleda hardverski problem.

saki1983

Početnik
Poruka
34
Od kad sam instalirao servis pak 2 i tada dodao dvd rom, kada palim racunar cd rom mi pocne da žvaće, radi napred nazad i neće da se upali komp dok ne otvorim cd rom. E sad, u biosu sam boot poiskljucivao sav sem prvog i stavio hdd 0. Nece opet, a sam mi vrati ponekad podešavanja u biosu da prvi boot bude flopi i tako redom ostalo. Fioka žvaće. Dalje po preporuci, isključim sve IDE kablove sa cd i dvd romova, pa upalim komp, normalno se startuje sve ok, palim gasim, normalno, onda prikačim cd i dvd rom opet isto. Otkačim tu fioku što je žvakala, prikačim samo dvd rom neće opet, i još gore traži mo boot disk kad palim. Uđem u bios proverim samo prvi boot disk hdd 0 upaljen. Šta je u pitanju hardverski ili softverski problem. POMAGAJTE::otkacio:
 
Nerazumem se bas, sta je ide grana ako je to onaj prikljucak na maticnoj, onda je zasad sve na plavoj, ili ide jedan, a na ide dva cini mi se da je bio samo dvd rom, medjutim cini mi se da sam pokusao da postavim na ide dva samo jedan cd rom, ali necje. Znaci na jednu cd na drugu hard, a da mozda hard ne treba da ide na ide dva ili belu u maticnoj. Nisam siguran kako bih opisao. Maticna je legend QDI mislim neki stari krs.
 
Obrati paznju na dzampete ;) To ti je ovo:
jumper.jpg


Hard bi trebao da bude na primarnoj magistrali kao master.CD Rom moze na istu granu kao slave,ili na drugu kao master odnosno slave...uglavnom ne pravi problem.
Ako imas jedan ide kabal,na jedan kraj postabavi hard a drugi kraj gurni u maticnu(plavo).Na sredinu stavi cd rom.
Master ili slave se postize stavaljanjem dzampera u odgovarajuci polozaj.To je parce metala izolovano plastikom i ima ulogu da krako spoji dva pina.
Vodi racuna da ga ne postavis pogresno.Kada je hard ili cd rom u lezecem polozaju dzmper bi trebao biti u vertikalnom(kao na slici gore).A koja dva pina da kratko spojis pise na pomenutim uredjajima.
 
Kod starijih ploca postoje 2(dve) IDE grane... Obicno su obelezene sa primary i secondary...
Na primary se obicno stavlja hard, tako da stavi na to hard a na drugi stavi prvo jedan CD ROM...
Svaki IDE cabl ima mogucnost da nakacis dva IDE uredjaja, medjutim moras ih oznaciti juperima
koj ce biti master a koj slave... na svakom CD ROM-u i Hard-u se nalazi slicica za polozaj dzapera kada ce biti master a kada slave.
Na jednoj grani ne mozes imati dva mastera niti dva slave, znaci jedan master i jedan slave...
evo slicice da vidis sta je i gde se nalazi juper...
sata_hard_drive_connectors_jumpers_3.jpg


Kad sve podesis startuj mashinu...

EDIT: mornar me pretekao za minut, mozda i manje ;)
 
E ovako, problem je iygleda bio to, ali traje i dalje, imao sam na sekundary grani dva slave cda, cd i dvd rom, te je komp bio zbunjen. Ali, recimo ovako, stavio sam na jednu granu, primary hard kao master, a sekundary na istoj grani sam stavio cd rom kao slave, i to tako da mi je srednji ulaz na IDE kablu isao u hard a kraj u cd rom, opet isto, mislim da sam zeznuo cd rom, pa kad se pali on malo zategne i lupi vrata da bi imao kontakt, to sam negde procitao. Dalje, pokusao sam da mi na jednoj, primary (na mojoj ploci pise 1 IDE i 2 IDE) grani hard bude opet master, a dvd slave sa tim opet da mi je srednji dzek isao na hard a krajni u dvd rom i onda mi je trazilo boot disk da ubacim, pa kad ubacim xp u dvd opet nece. Izgleda da sam zabrljao kod ubacivanja dzeka, jer ste vi rekli da srednji na IDE kablu ide u cd rom. Dalje sam pokusao da stavim na jednu granu, primary da bude master hard, IDE kabal opet izgleda greska jer sam ubacio srednji u hard, a na drugu granu, secundary, da mi bude dvd master a cd rom slave. Kad sam ugasio komp i posle sat vremena isto, jedva ga upalim. Ajde sad ovako, izbacujem skroz cd citac mislim da sam ga zeznuo jer sam jednom negledajuci ubacio dva cda, pa je se zeznulo nesto, znaci njega bacam. Ubacujem dvd citac na drugu granu, secundary kao master i to krajnji dzek u dvd ram, i hard na prvu granu ili primary ( IDE 1) kao master sa dzekom krajnjim na IDE kablu, pa cu da javim jel sta bolje. MOlloim vas za jos pomoci ako ovo ne upali, jedva palim komp i to tako sto petsto puta restartujem i otvaram fioku. Da li se moglo sta zeznuti u biosu ili sistemu zato sto sam imao na jednoj grani dva slave cd roma????????????
 
Najjednostavnije ti je da sa cd i sa dvd uređaja isčupaš jumpere(skineš ih) i nemaš nikakvih problema. neka sistem sam odredi jedan za vodeći.
Zlajo može biti dva slave uređaja bez problema na istoj grani.
Nevalja ako na istoj grani imaš dva vodeća (master) uređaja onda sistem blokira i ne diže se windows ili dovodi do pada sistema. Čak možeš imati gadnih problema ako je na IDE0 recimo stavljeno na master cd a na IDE1 HDD na master , Znači uvek gledati da HDD stavljaš na IDE0 i da je on master . IDE0 je obično u plavoj boji na matičnoj ploči , dok je IDE1 neke druge boje , na primer na mojoj starijoj ploči je bio svetlo zelene..
 
Ok, ajde sad jos pomoci. Do sad sam imao IDE 1 ili primari hard kao master podesen dzamperom,ali postavio sam ga na srednji dzek IDE kabla, i imao sam dva slave cd roma podesena na dzamperima. Sve to nije funkcionisalo kako treba, nece valjda ni svaka maticna i bios da prepoznaje isto. Sada sam Namestio sam dzampere, ali pobrkao dzekove na IDE kablu, stavio sam srednji na hard na primary IDE grani a hdd je master namesten na dzamperima, isto sam pobrkao i sa cd romovima, namestio sam dzampere jedan master drugi slave, ali pobrkao dzekove na IDE kablu. Srednji stavio na master, a zadnji na slave. Nego izgleda da mi pravi problem i baterija na maticnoj, kada sve to podesim sve je ok kad palim i gasim komp odma, ali kad se oladi par sati kad palim opet ne podize sistem i jedva stignem do biosa, kad tamo podesavanja pobrkana, boot jedan flopy dva hdd tri cd om. E sad da li zbog toga ne dize sistem, flopy nemam, pokusava da cita cd, i da li mi se podesavanja u biosu vracaju zbog baterije na maticnoj ploci, kad se oladi, rikne i sve se vrati na pocetak, ili sam definitivno nesto sjebao u biosu sa brkanjem dzampera itd.
 
Hmmm... Nije bitno na kom dzeku IDE cabla je master a na kome slave... Bitno je samo da se lepo rasporede slave i master... Znaci ti si uspeo da startujes normalno PC i podigao windows?
Ovo je definitivno do baterije, znaci gotova je baterija i bios ne pamti podesavanja kad se komp iskljuci zato ti svaki put vraca na fabricko stanje sve...
Zameni bateriju i resio si problem ;)
 
E ovako, posto su mi ljudi izasli u susret da kazem i kako sam resio problem. Prvo, bilo je do baterije pa kad god ugasim komp ono se u biosu sva podesavanja vrate na fabricka, ali bio je jos jedan problem. Bez obzira na dzampere bios odnosno komp mi je prepoznavao dva slave cd roma na jednoj grani, i zaista nisam znao da se u biosu i to moze izmeniti, pa sam izmenio i to i bateriju i komp fercera prva liga. Dakle problem resen, hvala svima na pomoci.......
 
Zlajo , BIOS je glup , on će staviti jedan od ta dva uređaja na master i to onaj koji mu je na vodećoj grani po defaultu , znači onaj sa kraja kabla će biti postavljen kao master bilo da ima jumper ili ne postavljen kao slave jer je dozvolio BIOS-u da ON bira , međutim ti kada staviš uređaj kao master na jumperima tada se taj uređaj nameće kao glavni e to je priznaćeš ogromna razlika.
 

Back
Top