povrijedjena vrana

honey rider

Početnik
Poruka
5
Othranila sam malu vranu koja je ispala iz gnijezda, plan je bio da je pustim kada dovoljno poraste, jer sam na internetu citala o slicnim iskustvima drugih ljudi. Pomalo sam je pustala u dvoriste, ona bi letjela popela se visoko na drvo ali uvijek se vracala, sama udje u kucu, nisam imala strah da ce pobjeci. Ipak nisam predvidjela da ce je napasti druge vrane, zapravo napale su je njeni otac i majka koji su imali gnijezdo u mom dvoristu (iako su ga napustili jer su izgubili oba ptica). Nekako sam je uspjela opet spasiti, ali je bila povrijedjena, ugrizle su je za desnu nogu, rascjep je bio do kosti, a ligamenti potpuno presjeceni. (trebalo je 2 mjeseca da rana zaraste uz svakodnevno ciscenje i previjanje) Nosila sam je veterinaru ali ovaj nije bio narocito zainteresovan jer je mislio da ce uginuti. Uspijela sam joj sanirati ranu, ali je sada problem sto je noga krivo srasla, zapravo ona sama ju je iskrivila lezeci na njoj, uprkos tome sto sam joj nogu drzala fiksiranu. Sada je noga kao drvena, zglob uopste ne funkcionise, ali su ligamenti prerasli i vratio joj se osjecaj u prste.

Da li postoji mogucnost da nekako namjestim taj zglob?
 
Draga HR :heart:,

Nisam imala iskustvo sa vranama, vec sa golubovima, ali imam dve kolegice koje su po struci "pticarke".

Sutra krecem na posao i obe cu pitati da li mogu da pomognu savetom ili da te, evenualno, upute na nekog. Pretpostavljam da se veterinari bas i ne bakcu preterano pticama, ali mozda gresim.

Verovatno, kad noga sraste krivo, kao i kod coveka, trebalo bi ponovno lomljenje pa zarastanje, ali ovo je ipak samo puko nagadjanje. I pitanje je, ako sam u pravu, da li se to radi pticicama.

Sutra cu proverit informaciju pa javljam na forum ili pp :).
 
Kako tvoja vrana? I ja sam je imao,Ja znam kako ce nogu ponovo koristiti kako treba.Treba raditi vezbe. Svaki dan je stavi u lavor sa vodom da pokusava da pliva ,tako ce razgibati nogu i moci ce da leti i hoda.To radi svaki dan po jedan put.Ali PAZI da voda nebude topla jer ce joj se onda naduti taj deo gde je povredjena,obavezno neka bude hladna. SRECNO!
 
Imam i ja od jutros jedan problem... zatekla sam povređenog goluba na terasi. U stvari, nisam ja nego moja maca Miličica, jedva sam stigla da odreagujem jer je ovoj već proradio ubilački instinkt. Elem, golub je mlad, vidim po kljunu, levo oko mu je skroz natečeno i uopšte ne vidi na njega, češe ga stalno. Uhvatila sam ga i podigla na stočić ne bi li odleteo ali on od jutros ne mrda odatle. Dala sam mu pšenicu i mrvice hleba ali ne jede...
Šta mi predlažete? Macin posip je na terasi, znam da još od ranije neće da ga koristi ako ga mrdnemo sa mesta, neću moći ceo dan da je držim u kući.... Šta da radim sa ovim mališanom?
P.S. Moji su na odmoru, keš mi je na minimumu tako da veterinar bar još 3-4 dana ne dolazi u obzir... :(
 
Sad ce vecina (opet) da baca drvlje i kamenje na mene :lol:, ali evo da kazem koju...
Zasto se mesate u prirodu ako ne morate? To su divlje zivotinje, ako im je sudbina takva, neka je, jeste nekad to tuzno gledati, ali kako je, tako je. Divlje zivotinje opstaju zato sto im je prirodna selekcija "okrutna", za slabe jedinke nema mesta i one se ne razmnozavaju... Moje misljenje je da je velika greska tako pomagati divljim zivotinjama.
 
Sad ce vecina (opet) da baca drvlje i kamenje na mene :lol:, ali evo da kazem koju...
Zasto se mesate u prirodu ako ne morate? To su divlje zivotinje, ako im je sudbina takva, neka je, jeste nekad to tuzno gledati, ali kako je, tako je. Divlje zivotinje opstaju zato sto im je prirodna selekcija "okrutna", za slabe jedinke nema mesta i one se ne razmnozavaju... Moje misljenje je da je velika greska tako pomagati divljim zivotinjama.

Pa znaš šta, pošto ja nemam pojma kako bih mogla da pomognem ovom mučeniku sem da mu nudim vodu i mrvice očigledno je da ću morati da gledam kako skapava. E sad, to nije baš ''prirodno'' jer je na mojoj terasi i ni malo mi nije prijatno! I neću da bacam drvlje i kamenje na tebe jer znam ja da je priroda surova i da lav ipak mora da pojede malu antilopu ali me zamara što sam ja uvučena u to! Eto tako! Nego ako želiš daću ti moju adresu da dođeš po goluba pa da se kod tebe kući igrate prirode... Izvini što sam bila gruba, ali nisi ti morao da mi kažeš da je to priroda!!!! :otkacio:
 
moraju ljudi da se umesaju kada im se desilo ispred nosa.zamisli da tako naletis na povredjenog coveka,on je za tebe stranac i sto bi mu se mesao y sudbinu..jel tako?
nije!
pitaj telefonom nekog veterinara za savet ili zovi veterinarski fakulete!zamoli za savet sta da mu radis..
 
Realno, ja njemu ne mogu ništa pošto to oko čini mi se da nema... :( Natečeno je i crveno, ne vidi se ni rožnjača ili kako se već zove taj deo... E sad, možda on i može da leti ali je dezorjentisan pa je to problem... Jaaaao nisam pametna, ali nekad imam osećaj da se ovakve stvari jednostavno lepe za mene... kako nije sleteo sprat iznad ili ispod??? :(
 
A sto ne zadrzis vranu kao kucnog ljubimca? Koliko znam one su bas inteligentne i brzo kapiraju. Naravno ako imas uslove. Ali mislim da bi moglo da vam bude bas zabavno.:) Pogotovo sto one ne moraju da se drze u kavezu.
 
Pilence je sletelo na krov od garaže ispod moje terase, leti ok ali je problem što je malo smotano jer ne vidi na to jedno oko. Bacila sam mrvice od hleba da bi se okupili drugi golubovi, ono je mahalo krilima da bi mu neko stavio mrvicu u kljun međutim svi su ga ignorisali pa je počeo sam kao da kljucka... Možda će poleteti za njima kako se bude smrkavalo...
Hvala Mina u svakom slučaju!
P.S. Mačkiću nije u pitanju vrana nego golub :)
 
A to! Pa verovatno i hoće... NEGO, najnovija informacija, pilence je odletelo sa ostalim golubovima na krov gde ovi imaju celu koloniju, a očigledno je odatle i dospelo... Milim da je ovo najbolja varijanta, nadam se da će se snaći... (a možda sam ja veći paničar nego što treba :) )
 
Ma ne brini, malo ce ga gurkati dok ne odraste a onda ce naci svoje mesto. :)
Kao klinka sam proucavala golubove koji su dolazili na balkon kod mojih bake i deke, i male ptice bi uvek u pocetku gurali okolo, ali cim bi porasli to je prestajalo.
 
Pa znaš šta, pošto ja nemam pojma kako bih mogla da pomognem ovom mučeniku sem da mu nudim vodu i mrvice očigledno je da ću morati da gledam kako skapava. E sad, to nije baš ''prirodno'' jer je na mojoj terasi i ni malo mi nije prijatno! I neću da bacam drvlje i kamenje na tebe jer znam ja da je priroda surova i da lav ipak mora da pojede malu antilopu ali me zamara što sam ja uvučena u to! Eto tako! Nego ako želiš daću ti moju adresu da dođeš po goluba pa da se kod tebe kući igrate prirode... Izvini što sam bila gruba, ali nisi ti morao da mi kažeš da je to priroda!!!! :otkacio:

Inace moj post je bio upucen prvenstveno za vranu, za goluba nisam procitao... Mada to je nesto slicno....

A to! Pa verovatno i hoće... NEGO, najnovija informacija, pilence je odletelo sa ostalim golubovima na krov gde ovi imaju celu koloniju, a očigledno je odatle i dospelo... Milim da je ovo najbolja varijanta, nadam se da će se snaći... (a možda sam ja veći paničar nego što treba :) )

I naravno priroda je uradila svoje...
 
Sad ce vecina (opet) da baca drvlje i kamenje na mene :lol:, ali evo da kazem koju...
Zasto se mesate u prirodu ako ne morate? To su divlje zivotinje, ako im je sudbina takva, neka je, jeste nekad to tuzno gledati, ali kako je, tako je. Divlje zivotinje opstaju zato sto im je prirodna selekcija "okrutna", za slabe jedinke nema mesta i one se ne razmnozavaju... Moje misljenje je da je velika greska tako pomagati divljim zivotinjama.

izvini ali to sto pricas nema veze sa razmnozavanjem....
povredjena zivotinja nije isto sto i defektna od rodjenja,boleshljiva...(losi geni,itd)
Ako je ta vrana recimo, super zdravlja,nosi odlichne gene,a polomila je nogu,to ne znaci da je treba ostaviti da umre,posto eto,ne moze da hoda zbog povrede...
a ako mi se pred ochima pojavi "divlja" zivotinja koja je povredjena,sigurno je necu ostaviti da rikne tek tako...
Mislim,niko od nas ne ide po ulicama ili shumama trazeci bolesne i povredjene zivotinje,vec se sluchajno zadesi da naletimo na njih...a ako imamo mogucnosti da im pomognemo,zasto da ne?
 
Vise sam govorio uopsteno...
I meni naravno bude zao tih zivotinja, ali nikad se ne mesam (ustvari samo sam se jednom umesao :lol: )... Npr. nedaj boze da jednog dana ostanem nepokretan (dozivim nesrecu), radije bi da me neko ubije, nego da mi pomogne i da zivim citav zivot nepokretan... To je vise pitanje kako pojedinac gleda na zivot, a ne da li mu je zao zivotinje...

ps: A uzimanje divlje neodrasle jedinke je posebna prica, te zivotinje se kasnije mahom ne znaju snaci kad budu pustene, ali to je vec druga tema... :rumenko:
 
pa ti uporedjujes sada polomljenu nogu sa polomljenom kichmom....
a sta ja da radim ovom machetu sto sam ga nashla?
on ne vidi,ide,ide,pa lupi u nesto,ponekad....ali se bez obzira na to igra i srecan je,jede,sam ide u wc,sam se snalazi po kuci....
chovek koji je slep on i nije nesto srecan zar ne? a vidi mache.....nikad srecnije....non stop prede,mazi se,igra se....
jel trebalo da ga ostavim tako slepog na ulici da mu se desi ko zna sta,ili da ga eutanaziram?
ok,ne moze se porediti to mache sa vranom ili recimo,lisicom....i ostalim divljim zivotinjama...ali da npr. nadjem lisicu koja je nepokretna,uspavala bih je ako joj nema pomoci...isto kao i psa,machku.....
ali ako je povreda takva da moze da se izlechi i zaraste,zashto ne pomoci?
Sad bacam akcenat na vrste koje su ugrozene.....ti verovatno znas koje su to vrste...da naidjes na neku od njih sa povredom koja se lechi,hoces joj pomoci ili ces proci pored nje? Pominjem ugrozene vrste posto je zivot svake jedinke bitan za opstanak vrste...
Mada ja ne gledam brojnost neke vrste,vec jedinku kao jedinku....zivot kao zivot mi je bitan....a ne neka brojka...to sto neka vrsta nije ugrozena ne znaci da tu povredjenu jedinku ne boli povreda i da je treba pustiti da umre
uostalom i ljudi se leche,operishu i slichno...zasto? ako neko dobije rak,jel ga treba pustiti da umre zato sto mu je sudjeno da dobije rak i to je kao prirodno?(to u divljem svetu jeste prirodno ali u ljudskom nije vise...)
 
Inace moj post je bio upucen prvenstveno za vranu, za goluba nisam procitao... Mada to je nesto slicno....



I naravno priroda je uradila svoje...

Kad smo kod te ''prirode'' ovo golubovo oko je očigledno takvo od udarca, ako su ga recimo potkačila kola onda se ne možemo vaditi na prirodni tok stvari jer mi se ta kola ne uklapaju u prirodu... kapiraš? Ja samo nekad budem jako besna na sebe što nađem za shodno da ispravljam krive Drine ostalih sebičnih i bezočnih pripadnika moje vrste... no, neću sad o tome da razglabam, važno je da ne moram da brinem da li će pile biti pojedeno od strane moje mačke :)
 
Pa znaš šta, pošto ja nemam pojma kako bih mogla da pomognem ovom mučeniku sem da mu nudim vodu i mrvice očigledno je da ću morati da gledam kako skapava. E sad, to nije baš ''prirodno'' jer je na mojoj terasi i ni malo mi nije prijatno! I neću da bacam drvlje i kamenje na tebe jer znam ja da je priroda surova i da lav ipak mora da pojede malu antilopu ali me zamara što sam ja uvučena u to! Eto tako! Nego ako želiš daću ti moju adresu da dođeš po goluba pa da se kod tebe kući igrate prirode... Izvini što sam bila gruba, ali nisi ti morao da mi kažeš da je to priroda!!!! :otkacio:

Izvinjavam se zbog ovolikog vracanja unazad, ali Pussycat je bila tako duhovita i dobra da nisam mogla da odolim i ne kazem koliko mi se odgovor dopao:D. Izvinjavam se onima kojima nije...:(

Super da je golub svome jatu odleteo. Nadam se da je ok :heart:.

Za vranu sam pitala koleginicu biologa. Njeno misljenje je da nozicu ostavis kako je srasla, s obzirom da njena iskustva (kao i jos neka) pri lecenju ptica, nisu dovoljno dobra da bi mi (a ja tebi) preporucila odgovarajuceg veterinara, iako ih, verovatno, ima.
 
Izvinjavam se zbog ovolikog vracanja unazad, ali Pussycat je bila tako duhovita i dobra da nisam mogla da odolim i ne kazem koliko mi se odgovor dopao:D. Izvinjavam se onima kojima nije...:(

Super da je golub svome jatu odleteo. Nadam se da je ok :heart:.

Za vranu sam pitala koleginicu biologa. Njeno misljenje je da nozicu ostavis kako je srasla, s obzirom da njena iskustva (kao i jos neka) pri lecenju ptica, nisu dovoljno dobra da bi mi (a ja tebi) preporucila odgovarajuceg veterinara, iako ih, verovatno, ima.

Ovaj moj ''duhoviti'' odgovor je bio u afektu, baš sam bila u frci, još pogotovo što mi se mačka prikovala za prozor i samo cupka kad ću da otvorim terasu da istrči napolje :) Zloća!
Jutros sam bacala žito golubovima nadajući se da će doći i ovaj malecki međutim nije ga bilo...
 
Ovako, mislim da je glupo ulaziti u price sta je prirodno da se uradi, a sta ne, ako osjecate da treba da pomognete to je prirodno. Zar ne? Ipak i covijek je dio prirode.


Nego vrana je ok, zdrava je (samo da nije te povrede koja je sputava u kretanju. moji ukucani se sale na moj racun, kazu da je posaljem u banju na hidro masazu. a noga ce biti bolje valjda, masiram je alkoholom- posto je rana potpuno zacjelila- zbog cirkulacije a kasnije mazem nekom kremom, cini mi se da je bolje) i vrlo je privrzena. Inace ranije mi sleti na glavu, drzi se kandzama za moju kosu, ili ruku to je znak da idemo vani. :) Naravno zbog povrede ja sam joj sada jedina opcija, dakle zadrzacu je, mislim da bi tesko prezivjela u zoloskom vrtu, a u prirodi bi bilo nemoguce. Nisam htjela da je pustim potpuno, vec imam veliko dvoriste, tu sam joj planirala napraviti kucicu i ostavljati hranu, bilo mi je bitno da ima svoju slobodu. Inace nikada je nisam drzala u kavezu vec u jednoj velikoj prostoriji u podrumu, svaki dan sam je izvodila u dvoriste, uprkos tome sto je imala slobodu uvijek se vracala, kada joj dosadi vani sama udje u kucu.

Vrane su jako pametne ptice, mislim da ce ova moja i da progovori, one mogu nuciti govoriti cak i veci broj rijeci od papagaja, mogu nauciti i brojati do 4. Nego ako se nekome desi slicna situacija, treba imati u vidu da su to ipak divlje zivotinje zato covijek treba da je na oprezu, imaju opasne kandze i kljun, pa ih ne treba prinositi suvise licu. Treba mnogo ljubavi i paznje, strpljenja i odgovornosti da bi se othranila takva ptica, ptici jedu svako 1,5 do 2 sata, inace dnevno pojede do 100-150 g mesa, junece snicle ili pilece dzigerice, jedno jaje, nesto zitarica i voca. Treba ih dodatno prihranjivati vitaminima i povremeno im dati zivimicin(antibiotik). Uz to potreban im je veliki prostor, a ptici su narocito osjetljivi pa ih treba dobro ususkati, i nikako ih ne treba stavljati u duboku kutiju, vec u plitku simulirajuci gnijezdo.

Evo ako vas interesuje mozete i pogledati neke slike kada je bila mala:

http://honeyrider.blog.co.yu/blog/honeyrider/resurs/generalna/13194

http://honeyrider.blog.co.yu/blog/honeyrider/resurs/generalna/13195

http://honeyrider.blog.co.yu/blog/honeyrider/resurs/generalna/13193

http://honeyrider.blog.co.yu/blog/honeyrider/resurs/generalna/14993

p.s.
Hvala Tanja. Na ove "gradske" veterinare se ne mozes osloniti, oni su tu samo za kuce i mace. Meni je jedan rekao da jedna vrana nista ne znaci, da je se rijesim. hm
 
Jao preslatka je vrana! Evo sad ja moram da priznam... :) ostatke od macinog whiskasa i džigerice ne bacam u wc šolju nego bacimo na krov od garaže ispod naše terase... i svaki dan nam dolaze 2 vrane i nekoliko svraka. Mogu vam reći da su svrake čini mi se lukavije a vrane su se brzo pripitomile pa svako jutro oko 6 počnu da krešte (ubiće nas komšije...) ... Eto, otkrila sam da više nisam samo mačkara nego i ptičarka :)
 

Back
Top