Da li ovo pisem JA ...ili moja RUKA...?

Zavisi šta podrazumevaš pod ovim "ja".
Ja ne mislim da moja ruka nije "ja", tj. moja ruka jeste "ja", u određenoj meri, mada se znak jednakosti između to dvoje, normalno, ne može staviti...
Suština je u tome da čovek sebe treba da doživljava kao jedinstvenu celinu iz koje proizlaze njegove akcije.
Ni jedan čovekov "deo" ne bi trebalo da hipostazira do tog nivoa da bi se o "njemu" (tom delu) moglo govoriti kao o subjektu, tj. nosiocu neke radnje.
Ako do toga ipak dođe, onda se najčešće radi o nekom oboljenju, tj. disfunkcionisanju organizma kao celine.

Je l ti ovo dovoljno ozbiljno :D ?
 
Đenka:
Zavisi šta podrazumevaš pod ovim "ja".
Ja ne mislim da moja ruka nije "ja", tj. moja ruka jeste "ja", u određenoj meri, mada se znak jednakosti između to dvoje, normalno, ne može staviti...
Suština je u tome da čovek sebe treba da doživljava kao jedinstvenu celinu iz koje proizlaze njegove akcije.
Ni jedan čovekov "deo" ne bi trebalo da hipostazira do tog nivoa da bi se o "njemu" (tom delu) moglo govoriti kao o subjektu, tj. nosiocu neke radnje.
Ako do toga ipak dođe, onda se najčešće radi o nekom oboljenju, tj. disfunkcionisanju organizma kao celine.

Je l ti ovo dovoljno ozbiljno :D ?


Odlicno ...naravno za pocetak
 
Postoji u tom smislu dve vrste pesnika ili pisca-onaj koji pise raciom i cini se da on kontrolise proces stvaranja,ali i onaj sto pise kao opsednut,sve mu se cini da neko drugi njime upravlja,tj. stvaralacki proces njime!Pa ako si vec postavila sebi to pitanje,spadas verovatno u ovu drugu kategoriju! :wink:
 
Da li ovo pisem JA ...ili moja RUKA...?


Postoje dva JA. Spoljasnje Ja i unutrasnje Ja.
Misli i osecanja ( duhovna-dusa) pripadaju unutrasnjem Ja, dok Telu odnosno culima i njenim
nadrazajima upravljaja spoljasnje Ja. Ali dok smo zivi i hvala Bogu zdravi,
ta dva Ja cine jedno Ja. Nas same onakve kavi jesmo.

Znaci pises........ Ti
 
ooo:
dok Telu odnosno culima i njenim
nadrazajima upravljaja spoljasnje Ja.


U prevodu ovo znaci da postoje dva JA-DUSA I TELO!
Ako bi njena ruka pisala kao 'spoljasnje Ja',tj.kao telo,njime mora neko da upravlja,a to moze jedino 'unutrasnje ja' tj.dusa!Ali misli i osecanja ,koji toboze ovde cine dusu, su svesni!Ali ruka moze nekontrolisano da pise bez tog svesnog momenta,tj.pod uticajem nesvesnog!Dakle,pre je ovde rec o svesnom i nesvesnom,nego o dualizmu duse i tela! :wink:
 
Sad beh na temi - Nice pa se setih povodom ovoga. Pisao je nesto o telu i dusi .. moracu da prepricam ali smisao je sledeci:
prvo tvoje telo oseti bol i ti pocnes da patis i razmisljas kako bi ga sto pre odbacio i prvo tvoje telo kaze - raduj se i ti onda razmisljas kako bi se sto duze radovao. Hm?
Ko pise - ruka ili ja?
:D
 
divlja u srcu:
ooo:
dok Telu odnosno culima i njenim
nadrazajima upravljaja spoljasnje Ja.


U prevodu ovo znaci da postoje dva JA-DUSA I TELO!
Ako bi njena ruka pisala kao 'spoljasnje Ja',tj.kao telo,njime mora neko da upravlja,a to moze jedino 'unutrasnje ja' tj.dusa!Ali misli i osecanja ,koji toboze ovde cine dusu, su svesni!Ali ruka moze nekontrolisano da pise bez tog svesnog momenta,tj.pod uticajem nesvesnog!Dakle,pre je ovde rec o svesnom i nesvesnom,nego o dualizmu duse i tela! :wink:


Svesno i nesvesno JESU dualizam....
 
Ok...pokusaj onda ti da padnes u nesvest i da pises :wink:

Bez obzira da li pise tvoja podsvest ili tvoja svest sve je to pod uticajem duhovne-duse.....odnosno nastalo je i vodjeno mislima i osecanjima......da nema tela postojale bi misli i osecanja koja teze da se realizuju ali nemaju kako, a da nema duhovne-duse telo bi bilo u komi i ne bi ni imalo potrebu bilo sata da realizuje.....
 
ooo:
Ok...pokusaj onda ti da padnes u nesvest i da pises :wink:

Bez obzira da li pise tvoja podsvest ili tvoja svest sve je to pod uticajem duhovne-duse.....odnosno nastalo je i vodjeno mislima i osecanjima......da nema tela postojale bi misli i osecanja koja teze da se realizuju ali nemaju kako, a da nema duhovne-duse telo bi bilo u komi i ne bi ni imalo potrebu bilo sata da realizuje.....

Tako je...bravo
 
Pa ni ja dugo nisam verovao u duhovni svet, pa sam onda verovao. Sada vise ne verujem, sada znam da postoji jer ga vidim i osecam. Ima mnogo dokaza o tome da je svest(dusa) besmrtna ali naravno pravo pitanje je da li ti iskreno zelis da postanes svesna njene besmrtnosti ili je to cisto zadovoljavanje tvoje znatzelje. Istina se otkriva samo posvecenim ljudima. Ljudima koji misle iz srca a ne iz glave.

Za pocetak moras naci iskru zivota i da je postanes svesna, ona se nalazi u tsvom srcu, a posto je nadjes onda da je ojacas. Kada zivot u tebi ojaca onda pocni da kroz taj zivot u sebi posmatras stvari oko sebe. Videces stvari na totalno drugaciji nacin. Videces smisao svega, uzrok i posleduicu, akciju i reakciju bices sastavni deo njih ali ipak neces gubiti sebe.Istovremeno ces biti i aktivni ucesnik i nezainteresovani posmatrac. Videsec da je energija neunistiva i da prelazi iz jednog oblika u drugi.Videces da su radost i patnja orudja duse. Videsec, tada okom svoga duha, smisao 4 elementa, njihovo pretapanje i uravnotezavanje. Videces smisao svega sto te okruzuje, a okruzivace te univerzim...

A kada to uradis onda ces biti svesna postojanja duse, i pomagaces drugima da toga postanu svesni!!!
 
ooo:
sada znam da postoji jer ga vidim i osecam.
Iako vidim svojim očima da je Dejvid Koperfild izvukao živu glavu iz srušene zgrade, intuitivno osećam da me moja čula varaju u tom slučaju. Čula nisu relevantan pokazatelj postojanja nečeg baš u svakoj situaciji, ipak bih razum stavio na prvo mesto. Ako vidim svemirski brod kako leti preko neba, pre ću pomisliti da je to neka ljudska tvorevina ili experiment nego da je to izletnički brod iz sazvežđa Kentaura.
ooo:
Ima mnogo dokaza o tome da je svest(dusa) besmrtna ali naravno pravo pitanje je da li ti iskreno zelis da postanes svesna njene besmrtnosti
Najpametnija izreka svih vremena kada se krene o ovim pojmovima jeste "If you can't measure it, it doesn't exist."
ooo:
Videsec da je energija neunistiva i da prelazi iz jednog oblika u drugi.
Za to ti ne treba zen. :D
 

Back
Top