Samo Tri stvari.

M

Miak

Gost
Ping! Molim sve prisutne da ne sidju na sledecu stanicu kad vide o kom programskom jeziku se radi. Hvala. Ping! Ok, znaci... Imam nameru da kazem nekoliko reci o onome u sta ja verujem: sreo sam bar 100 ljudi koji kazu nesto kao Delphi je bolji od VB-a. Da li ste ikad probali nesto kao OpenGL u basicu da vidite da li je to tacno? Mozda i jeste.
Da predjem na stvar: Hocu 3 razloga zasto je VB losiji od ostalih. Radim u VBu vec 4 godine, i do sad sam uradio sve sto su drugi radili u Delphiju ili cak C++u. Ako ima neko ko do sad nije otisao odavde :

Radim sad na jednoj igrici tipa MMORPG u VB-u. Zanima me da li iko moze da mi pomogne od vas zivih ovde (zivih mrtvaca takodje)? Grafika, zvuk, bilo sta...

Hvala u napred, Miak :roll:
 
....kad ti vec 100 ljudi kaze da je bolji onda on to stvarno i jeste.
Salu na stranu...BRZINAAAAAAAAAAAAAAAAAAA....Delphi se direktno asemblira, kao i c.
A za druga 2....e sad.................:)
 
Radim u VBu vec 4 godine

Pa shto bi menjao onda bilo shta? Ako si dobar u tome, koja je fora da prelazish na Delphi/C++ i da budesh, recimo, losh u obe stvari, umesto dobar u jednoj?

PS
O pisanju profi igre u VB-u nemoj ni da sanjash. Odnosno, sachekaj neki Pentium na 10GHz, pa onda kreni polako. Pod "profi" podrazumevam... pa profi, ono shto bi i ti platio da igrash. Sve ispod toga, i VB mozhe da posluzhi.
 
:D ...ali znao sam ko ce se prvi odazvati kad je VB u pitanju... Sala, SluX. Pazi ovako, Lord British jako je velik izraz "Ono sto bih platio da igram" jer upravo EVO sad igram jednu iz '99. i sasvim je OK. Sto se ostalog tice, ne znam zasto ne bih sanjao VB igre na nivou nekog Quake-a il neceg slicnog, no ako vec ljudi ne rade u tome ok. Bas volim da se razlikujem. SluX, dok ovo citas, verovatno lupas glavu o zid or something ali evo, dokazacu. TRAZIM EKIPU KOJA RADI: 3D GRAFIKU, EKSPERTA ZA OPENGL, cistokrvno VB programiranje cu sam, recimo neko za SKRIPTE ZA AI NEPRIJATELJA itd. Ako uspemo stogodj, :) pa... uspeli smo; ako ne - opet, nismo... Bas bih voleo da probam.

Jel rekao neko nesto?
 
I've heard that somewhere before... Oh, maybe when I brought Magic the Gathering into my little-o-city... Sad imamo klub... Ne, zezam se. Cuo sam to od SluXa pre nekih pola godine. Ustvari slusam to vec godinu ipo dana, svakog dana bar po minut i po od njega. I jos nisam prestao.

Ne, nista iole veliko. Nesto na cemu moze da se dobije koja kinta od male napaljene dece koja traze one stare dobre 2d ARKADE sa anime likovima koji skakucu po sceni ili nesto takvo.

Uostalom, hvala na moralnoj podrsci, trebace mi. :D
 
Evo ja se bavim programiranjem u VBu vec 4 godine. I to se bavim rekreativno, pravim igre kao hobi a inace studiram fax koji nema veze sa informatikom...

Incognito:
Tipican projekat i izjava tipicnog 'programera' koji smatra VB dobrim jezikom :D :D :D
Bio sam na malom milionu sajtova i malom milionu foruma i kada god se pokrenulo pitanje VBa za programiranje igara nasao se mali milion C++ programera koji je pljuvao jadne VB "pocetnike"... zato necu ovde da otvaram novi flejm, ali reci cu ti ovo: C++ is for sissies. Kazem to sa istim pravom sa kojim C++ programeri ismevaju VB programere. C++ jeste low level, ali asembler je mnogo vise low level. Pravi programeri kodiraju u ASEMBLERU. Ma u stvari pravi programer kodira u binarnom kodu i ima tastaturu samo sa dva dugmeta, 0 i 1.

Missim STVARNO...

Ja u VBu ne moram da vodim racuna o pointerima, adresama, instancama.... UUUUUU JEEEE MA MORA DA SAM RETARDIRAN!

Inace pre nego sto neko krene da pljuje na mene: kodirao sam u asembleru na c64 i umem da radim u VC++u. A i da nisam, kakve veze ima? VB sadrzi petlje, grananja, error handling, objekte i kolekcije.

Mislite da je VB spor? Ja sam pravio VB igru na P1 133MHz i radila je fino. Najvise usporava grafika, a Direct3d ce podjednako brzo ici ako ga pozoves iz C++a i VBa.

Malo optimizacije resava sve. Mislis da je C++ programer dobar? Ne. Dobar je onaj koder koji optimizacijom ucini da njegova VB igra ide brzo.

Nego, ozbiljno, ako te interesuje nesto vise o programiranju igara u VBu, slobodno me kontaktiraj na dr_chengele@yahoo.co.uk . Imam gomilu poluzavrsenih igara i jednu arhaicnu zavrsenu. Imam mali milion rutina za sortiranje, cak sam uradio i sasvim prihvatljivi RTS engine.
 
Lord British:
Puh... kad cesh vec jednom odrasti, mali veseljache...
Nemojte te fore VB i igre, od PROFI igara tu nema nishta! Je l' imate predstave KAKO i CHIME se prave profi igre???
A jel' imas ti predstavu? Da vidim koju si ti profi igru zavrsio u poslednje vreme? I sta je po tebi profi igra? Prestani da pravis such a big deal od toga. Govoris kao da je pravljenje igara teze od cepanja atoma. Tehnicki sjajno odradjen 3d engine ne cini dobru igru. Graficki endzine prave tehnicki usko obrazovani ljudi koji su ekvivalent masinbravara. Da bi se napravila dobra igra, treba ti dobar DIZAJNER poput Sida (svi znaju na kojeg Sida mislim... )

Da, jel' po tebi profi igra ovo smece cime nas bombarduje EA? Uuuu, novi FPS. Superoriginalna prica. Realisticno. Napeto. Opet ja jedan pobio 3 miliona neprijatelja. Scenario fenomenalan. Misije uverljive. Jeeej!

Ako je profi igra da ja radim u timu od 50 ljudi koji pravi neoriginalan nastavak po istom receptu hiljadu i treci put, u kojem se moja kreativnost nece iskazati ni promil, i koja ce samo dodatno da zaglupi narodne mase - onda ja ne zelim da pravim profi igre. Neka, hvala.

Ja radim na svojoj igrici, sam, polako, tiha voda breg roni... bice gotova za 6 meseci, pravim je u VBu, a svi vi "super C++ programeri" slobodno napravite bolju u tom roku - zelim vam srecu.

P.S. Ako ne zelis da ceprkas po D3Du i ostalim glupostima imas pristojan 3d engine na adresi www.3dstate.com . Download je ~20Mb od cega vecina otpada na primere i relativno fino objasnjeni source kod. Pa probaj.

P.P.S. Moja prva igra je u VBu i moze se skinuti sa http://www.gamedev.net/community/gds/projects/default.asp?projectID=128

Nije nesto, ali napravio sam je pre cetir' godine. Cela je napravljena u jednom unitu. Za dva igraca na istom kompu only. To sto programiras u VBu ako hoces mogu da ti posaljem i source.
 
A jel' imas ti predstavu? Da vidim koju si ti profi igru zavrsio u poslednje vreme? I sta je po tebi profi igra? Prestani da pravis such a big deal od toga. ....

Da, jel' po tebi profi igra ovo smece cime nas bombarduje EA? Uuuu ...

Ako je profi igra da ja radim u timu od 50 ljudi koji pravi neoriginalan nastavak po istom receptu hiljadu i treci put, u kojem se moja kreativnost nece iskazati ni promil, i koja ce samo dodatno da zaglupi narodne mase - onda ja ne zelim da pravim profi igre. Neka, hvala.

Necu da pravim flame-war od ovoga iz dva razloga :
1. mrzi me
2. Ti ochigledno nikad nisi ni radio na profi igri, pa ne znam shta bi mogli da raspravljamo.
Pre nego popljujesh, ako te zanima na chemu sam ja radio, i na chemu radim, mogu da ti poshaljem na PP, da ne davim narod.

Sve to gore shto si napisao je chista demagogija, da ne kazhem - izgovor. Pogotovo onaj deo o kreativnosti, imash pogreshnu predstavu o game-industriji.

Zna se shta je profi igra : AAA Title. Prochitaj malo o tome. Game-industrija je odavno Industrija.

Zna se u chemu se pishe Engine, da se ne ponavljam.
Btw, Engine nije samo 3D grafika i render, ima tu milion drugih stvari, ali evo, necu da pravim Big Deal of toga.
VB u profi igri mozhe da prodje jedino (i to ako ti je lead budala) kao napredan skript jezik za game-play. Naravno, samo na PC-u, a kanta ionako vuche mali procenat igara. Znachi, pishi propalo.

Ustvari, ne znam ni shto uopshte pishem ovo, mogao bih ja tako da uz vetar pricham do jutra, al' slaba vajda izgleda.

PS
Evo, test za tvoj VB : Napravi in-door rendering u chistom VB-u. Po mogucstvu sa geometrijom u BSP-u ili u nekom Octree-u. I da ti ne treba 10GHz makina da to potera. Mozhda shvatish, mozhda ne.
 
Lord British:
Necu da pravim flame-war od ovoga iz dva razloga :
1. mrzi me
2. Ti ochigledno nikad nisi ni radio na profi igri, pa ne znam shta bi mogli da raspravljamo.
Pre nego popljujesh, ako te zanima na chemu sam ja radio, i na chemu radim, mogu da ti poshaljem na PP, da ne davim narod.
Ako hoces posalji. Zanima me na cemu radis. Tacno, nisam radio na PROFI igri i necu da lazem da jesam.
Lord British:
Sve to gore shto si napisao je chista demagogija, da ne kazhem - izgovor. Pogotovo onaj deo o kreativnosti, imash pogreshnu predstavu o game-industriji.
Mislis demagogija u smislu da se ne slaze sa tvojim pogledom na svet. Imam ja pravu predstavu o game industriji. I kao gamer i sa one druge strane. Ko se ovde ne slaze sa mnom da je game industrija zapala u goru dekadenciju od najcrnjeg Holivuda? Ko je poslednji put video originalnu igru? Svi hvale HalfLife ne znam kako, ama ljudi, mislite li vi da bi se od one osrednje price napravio bestseler film?
A to je najbolja prica u svetu igara.
Standardi igraca su glupavi i niski -> Time se svi developeri vode -> Game Industrija *****. Jednostavna dedukcija.
Lord British:
Zna se shta je profi igra : AAA Title. Prochitaj malo o tome. Game-industrija je odavno Industrija.
:lol: Ma ja ne znam nista o game industriji. Ono, jes' da sam pisao clanke za Gamedev.net ali to moze svaka budala... :)
Lord British:
Zna se u chemu se pishe Engine, da se ne ponavljam.
Btw, Engine nije samo 3D grafika i render, ima tu milion drugih stvari, ali evo, necu da pravim Big Deal of toga.
Licno mislim da na 3d rendering otpada preko 80% engine-a. Mislim. Ispravite me ako gresim. Uostalom, sound engine, skripter, i ostalo = i nije tako tesko napraviti, ne?
Lord British:
VB u profi igri mozhe da prodje jedino (i to ako ti je lead budala) kao napredan skript jezik za game-play. Naravno, samo na PC-u, a kanta ionako vuche mali procenat igara. Znachi, pishi propalo.
Mislis, kao sto je lead Jedi Outcasta bio budala? (skripting jezik za ucitavanje i snimanje objekata je bio uradjen u VBu koliko se secam...)

Lord British:
Ustvari, ne znam ni shto uopshte pishem ovo, mogao bih ja tako da uz vetar pricham do jutra, al' slaba vajda izgleda.
Jadni ljudi, ti im pricas a oni te ne slusaju i svojeglavo tvrde da je moguce da se napravi igra u VBu! Slusaj, stekao si pogresan utisak da hocu da se svadjam. Ja samo kazem da nema razloga da pljujete po ljudima koji rade u VBu. Da je sporiji, jeste. Da je laksi, jeste. Slusaj, da ja imam vremena i zivaca naravno da bih eventually pravio igre u C++u, ako nista drugo zato sto in the long run tu lezi kinta - u suprotnom niko te nece u svom timu. Na zalost, kako mi je pravljenje igara samo part-time hobi dok studiram, Visual Basic je bio logican izbor. Ionako sam ja samo game-dizajner wannabe koji je iz gorcine morao da nauci da programira jer je to bio jedini nacin da se njegove fenomenalne ideje nadju u igri. I ako su drugi ljudi vec naucili da rade u VBu, mnogo im je bolja opcija da naprave koju igru u njemu pa tek onda da prelaze na C++. Ako uopste osete potrebu da predju. Ja jos nisam. Ti mene optuzujes za flame war, a ti si taj koji ima zatvoren i krut pogled na sve ovo.

Tako da, mozda shvatis, mozda ne.

Lord British:
PS
Evo, test za tvoj VB : Napravi in-door rendering u chistom VB-u. Po mogucstvu sa geometrijom u BSP-u ili u nekom Octree-u. I da ti ne treba 10GHz makina da to potera. Mozhda shvatish, mozhda ne.
Evo sa'cu. Moze za sutra? :)
 
Penish bez razloga.
Ako pogledash moj prvi post, videcesh da sam i rekao choveku da i treba da radi u onome shto poznaje najbolje, pa dokle dogura.

A to shto u profi vodama VB nema shta da trazhi, to je vec druga tema, ali je bar za toliko svima jasno.

I, josh neshto, nemam ja kruto mishljenje, naprotiv. Samo, eto, radim u timu od 50 ljudi i nisam primetio da mi neko gushi "inspiraciju", ako si ti probao pa te gushili, to je vec tvoj problem.
 
Lord British:
Penish bez razloga.
Ako pogledash moj prvi post, videcesh da sam i rekao choveku da i treba da radi u onome shto poznaje najbolje, pa dokle dogura.

A to shto u profi vodama VB nema shta da trazhi, to je vec druga tema, ali je bar za toliko svima jasno.

I, josh neshto, nemam ja kruto mishljenje, naprotiv. Samo, eto, radim u timu od 50 ljudi i nisam primetio da mi neko gushi "inspiraciju", ako si ti probao pa te gushili, to je vec tvoj problem.

Pa dobro, kao sto vec rekoh, degradiraj ti VB koliko hoces, ostaje cinjenica da on nekima lezi nekima ne... samo mi se odavno smucila jedna te ista prica. Svi pominju neko "profi" programiranje, samo ne znam kako to da se VB Enterprise Edition toliko koristi komercijalno, ocigledno ga ljudi kupuju iako je papreno skup.

Nisam nikada radio u timu od 50 ljudi i po svoj prilici nikada i necu, kao sto rekoh ne bavim se programiranjem profesionalno, izabrao sam drugu karijeru. Ali koliko sam video vecina ljudi koji se ovde javljaju sa iskustvom u VBu spada otprilike u tu grupu - entuzijasti koji jos nisu nacisto sta da rade sa tim, hoce da se oprobaju u pravljenju igara... Oni nemaju nameru da odmah uskoce u tim od 100 ljudi i odrade svoj deo posla, jos su POCETNICI u game developmentu... Zasto onda ne bi iskoristili VB za svoju igru? Zasto ih obeshrabrivati?

Sa druge strane, ako neko ozbiljno hoce da pravi igre kao deo velikog tima, ("tima sa jednim ciljem, za svetlu buducnost" i ostale bljuzgarije) onda cu mu ja prvi preporuciti da krene od C++a.

Al' kad vec penim, da zapenim do daske...

Potpuno se slazem da je VB sporiji. Jeste sporiji. Duplo sporiji. Ma neka bude i desetostruko sporiji. I naravno da je brzi kod pozeljniji. Ali nije bas da VB ne daje dobar trade-off u vidu znatno olaksanog programiranja. Ali, znate sta... sve mi se cini da to i NIJE TOLIKO BITNO. Novi kompjuteri rade na 2GHz. Ej, znas ti sta je 2 gigaherca! Ako napises neki kod u VBu on ce na toj konfiguraciji imati (lupam) fps od 500. Ako napises to isto u C++u imace (opet lupam) fps 5000. Ljudsko oko je, hvala bogu, dovoljno nesavrseno da sve iznad fps 50 ne pravi razliku. Po toj logici, kao sto sam vec rekao, radi u asembleru jer ces postici fps od 50000. Al' koji ce meni frejmrejt od 50000?

Ovde sam vec potegao jednu drugu temu koja nema veze sa VB/C konfliktima: ma koliko kompjuteri napredovali, svaki novi 3d shooter koji se pojavi uvek koristi hardver do maksimuma. Zasto se ne bi pojavio neki shooter koji ima sjajnu pricu ali koristi stariji (npr. quake 1) endzin tako da svi mogu da ga igraju? Zasto neko danas ne napravi igru kojoj je optimalna konfiguracija 700MHz (jer do juce su takve igre bile sasvim normalna pojava, znaci a-ha! mogu se napraviti)? Lord British, ti si u Industriji (sa velikim I), mozda mozes da pojasnis kako to da i pored svih tih nesumnjivo sjajnih programerskih bravura koje se postizu u C++u ne dobijamo sve bolje i bolje igre, niti sve veci i veci framerate, niti sve pametnije i pametnije protivnike, niti sve bolje i bolje koncepte...

Pa sta onda zdere to procesorsko vreme? A da... grafika... (jedino sto dobijamo su detaljnije teksture, bolji shading, lighting, phong, goraud, blinn...) a (opet se ponavljam) Direct3D funkcija ce se izvrsiti podjednako brzo bez obzira iz kojeg je jezika zoves.

P.S. Mozda malo preostro branim VB. Al' sta cu. Otkako sam prvi put video plavicasta slova 64K RAM SYSTEM 38911 BASIC BYTES FREE ne mogu da se ostavim basic-a i verovatno nikada necu...
 
Ali koliko sam video vecina ljudi koji se ovde javljaju sa iskustvom u VBu spada otprilike u tu grupu - entuzijasti koji jos nisu nacisto sta da rade sa tim, hoce da se oprobaju u pravljenju igara... Oni nemaju nameru da odmah uskoce u tim od 100 ljudi i odrade svoj deo posla, jos su POCETNICI u game developmentu... Zasto onda ne bi iskoristili VB za svoju igru? Zasto ih obeshrabrivati?

Pa ko da ja imam neshto protiv. Neka koristi shta ko hoce. Opet da ponovim, sve shto sam rekao se odnosi na profesionalni game-developing. Ko krene tim putem, trece slovo abecede mu ne gine!

Zasto se ne bi pojavio neki shooter koji ima sjajnu pricu ali koristi stariji (npr. quake 1) endzin tako da svi mogu da ga igraju? Zasto neko danas ne napravi igru kojoj je optimalna konfiguracija 700MHz

Prave se josh kako, evo ovaj Xbox ima 700Mhz Intela u sebi i (neshto kao) GeForce3. PC NIJE target platforma skoro nijedne igre. Konzole su najbitnije, za PC shta preostane. Ali, stari engine nece koristiti niko, to se zove cena napretka.

Pa sta onda zdere to procesorsko vreme? A da... grafika...

Ovo se nadovezuje i na prethodna pitanja. Grafika jede mnogo vremena, ali ne sam rendering (toliko), vec priprema za rendering. Neko treba da kazhe D3D-u shta to treba da se crta i kako. A to traje.
Ali, zaboravljash mnoge druge stvari : npr. fizika - svako danas hoce da vidi rag-doll u igri, a to je skuuuupo za CPU. Tu je josh i "normalna" fizika koja trazhi vreme. Animacija - Skeletalna animacija pojede gomilu CPU-a, pa povrh josh i skinning (koji, ajde, mozhe da ide u shader na GPU). AI mozhe da pojede svo CPU vreme ovog sveta ako se ne optimizuje i ne "zaglupi" makar malo.
Tako da, sve u svemu, pored renderinga imash josh mali milion stvari koje jedu CPU i koje MORAJU da budu shto brzhe. Nekad ni C nije dovoljan, ide se na Assembler (npr. na PS2 imash vektorske procesore koje morash da kodirash u asm-u, CPU nije dovoljno brz za sve).
U celoj toj prichi, VB stvarno nema shta da trazhi.

kako to da i pored svih tih nesumnjivo sjajnih programerskih bravura koje se postizu u C++u ne dobijamo sve bolje i bolje igre, niti sve veci i veci framerate, niti sve pametnije i pametnije protivnike, niti sve bolje i bolje koncepte...

Ovo ti je vec preoshtro, jer nije tako. Uporedi npr. AI u Quake2 i FarCry pa kazhi da nema napretka. Fizika je u zadnje 3-4 godine otishla veoma daleko.

A za dizajn i koncepte... to vec nema nikakve veze ni sa temom, ni sa programerima. To cesh morati da pitash dizajnere.
 
OK, evo, da ne bude da sam zadrta mrcina, slazem se sa ovim sto si rekao... sa skoro svim, to jest.

Lord British:
PC NIJE target platforma skoro nijedne igre. Konzole su najbitnije, za PC shta preostane. Ali, stari engine nece koristiti niko, to se zove cena napretka.
Pa dobro, ima igara koje su prvenstveno namenjene PCu, ali ako pogledate malo bolje sve su to neke igre koje ne zahtevaju preteranu grafiku - Civilizacija, na primer.

Lord British:
Grafika jede mnogo vremena, ali ne sam rendering (toliko), vec priprema za rendering. Neko treba da kazhe D3D-u shta to treba da se crta i kako. A to traje.
Ma znam ja to. Ti u stvari meni hoces da kazes da ce on lako izrenderovati sve to, ali da ja ako radim transformacije, detekcije, skripting i ostala cuda u VBu da ce to da ga "zakrci" daleko vise nego C++. Sta da kazem, slazem se s tim. (je li neko pomenuo multithreading?)
Lord British:
Ali, zaboravljash mnoge druge stvari : npr. fizika - svako danas hoce da vidi rag-doll u igri, a to je skuuuupo za CPU. Tu je josh i "normalna" fizika koja trazhi vreme. Animacija - Skeletalna animacija pojede gomilu CPU-a, pa povrh josh i skinning (koji, ajde, mozhe da ide u shader na GPU). AI mozhe da pojede svo CPU vreme ovog sveta ako se ne optimizuje i ne "zaglupi" makar malo. Tako da, sve u svemu, pored renderinga imash josh mali milion stvari koje jedu CPU i koje MORAJU da budu shto brzhe. Nekad ni C nije dovoljan, ide se na Assembler (npr. na PS2 imash vektorske procesore koje morash da kodirash u asm-u, CPU nije dovoljno brz za sve).
Slazem se, fiziku sam izostavio. I jeste komplikovana za uraditi. Optimizacija ti ne gine kojim god jezikom da se bavis.
Lord British:
U celoj toj prichi, VB stvarno nema shta da trazhi.
Da. U celoj toj prici, VB STVARNO nema sta da trazi. Ali ono sto ja hocu da ti kazem to je da mislim da mnogi ljudi sa ovog foruma nisu u celoj toj prici. Bar ja nisam. Mozes da pravis igre i bez svih tih sitnica koje donosi savremena industrija. Mozes da pravis igre lako. Mozes da ih pravis i u VBu.

Lord British:
Uporedi npr. AI u Quake2 i FarCry pa kazhi da nema napretka. Fizika je u zadnje 3-4 godine otishla veoma daleko.
Slazem se. Ali nije napredovala bas ni warp brzinom, ako cemo pravo.
Lord British:
A za dizajn i koncepte... to vec nema nikakve veze ni sa temom, ni sa programerima. To cesh morati da pitash dizajnere.
Dzaba, nema nijedan forum posvecen dizajnu. Ali o tome cemo u posebnoj temi.

Da, btw, imam jos jednu primedbu. Sva sreca dao nam bog dll biblioteke pa mozemo da se igramo njima. Sta kazes na ovu opciju: da napisem kriticne delove koda u C++u i da ih lepo iskompajliram u dll koji cu onda da pozivam iz VBa. Koliko je to isplativo sa stanovista brzine?
 
Sta kazes na ovu opciju: da napisem kriticne delove koda u C++u i da ih lepo iskompajliram u dll koji cu onda da pozivam iz VBa. Koliko je to isplativo sa stanovista brzine?

Da, to je sasvim OK reshenje. Shto vishe endzina bacish u dll-ove, to bolje (i brzhe).
U sushtini, sve u C++, game-play i logika igre u VB i pichi :)
 
Lord British:
Da, to je sasvim OK reshenje. Shto vishe endzina bacish u dll-ove, to bolje (i brzhe).
U sushtini, sve u C++, game-play i logika igre u VB i pichi :)
Sjajno. Vidis kako o svemu mozemo unatoc da se dogovaramo. (ko je gledao nadrealiste, razumece...)

And so, the great flame war of 2004 was over. Not without casualties, not without sacrifices, but eventualy, both sides learned to live in peace for a better tomorrow.
 
Sva snaga VB-a (ma kolika ona bila) upravo lezi u bibliotekama koje su (99%) uradjene u C-u ili C++-u, tako da je to sto si rekao "izimsljanje tople vode". Moje (skromno) misljenje je da VB moze fino da se iskoristi za male, fine, windows desktop aplikacije gde njegova jednostavnost (to mu je i jedina prednost i to mu je svrha - da se programiranje priblizi priucenim programerima, ili da zbudzis aplikaciju za pola sata koja ce da radi nesto sa word-om, access-om i sl.) treba da dodje do izrazaja, a gde nije od presudnog znacaja brzina, iskoriscenost memorije... Game development je upravo deo IT-a gde je upravo ovo drugo presudno tako da zauzimanje stava da ce performanse igre (koje ces VB-om da srozas) da bacis u drugi plan isticanjem ideje na kojoj je bazirana igra odavno ne "drzi vodu". Mislim, napravices ti to i onda sta? Ljudi ce da pogledaju i kazu "fino". E sada ako ti hoces samom sebi da dokazes da se to moze (a moze se) i da ti to mozes (to ne znam) to je OK, ali to ce definitivno da bude za internu upotrebu.
U svakom slucaju, i ja koristim VB (ne bezim od njega) za namene koje sam gore naveo dok za ostalo koristim uglavnom C++, Javu, PHP... u zavisnosti od zahteva, i zastupam misljenje da svaki jezik ima "deo teritorije" gde njegove osobine i performanse dolaze do izrazaja. Mozes ti da nekim jezikom zedjes u tudju teritoriju ali to ce ti se na ovaj ili onaj nacin obiti o glavu (vise vremena izgubis, proizvod nije dovoljno kvalitetan i sl). Treba samo da se zna gde mu je (VB-u) mesto, i tada ce svi biti zadovoljni, i ne bi bilo ovakvih prepucavanja.
 

Back
Top