Nozevi uopste

Иди бре дете купи нож у продавници спортске или риболовачке опреме, ово је 21. век..
Ako hoće da proba da napravi nož, što ne bi? Mislim da ovaj komentar baš i nije bio u redu...
Gde da kupim taj celik?
Gibnjeve možeš uzeti na nekom auto-otpadu recimo (fiati su imali gibnjeve-neki još i imaju-Doblo npr.) Vidi na njihovim otpadima. Oni što otkupljuju gvožđe, pitaj da ti daju/prodaju...
 
Ako je jos uvek aktuelno:

pre gibnja, mnogo je jednostavnije i pouzdanije da uzmes prastaru turpiju, opustis, napravis sta hoces, okalis, i to je to
Neka turpija bude sto starija, jer "nove tehnologije" prave turpije tako sto "cementiraju" povrsni sloj
Ali..... o svemu tome imas mnogo vise na outdoors-forum.com
 
mywepon.jpg
 
@egzorcista: Napiši nešto o nožu....

Kupljen na sajmu nekada davno ručni rad nekog majstora, ali mi nije odgovarao pa sam ga prepravio (ne baš najstručnije) uglavnom ga koristim za svašta, klanje pilića, prasića, sečenje mesa, raspravljanje međukomšijskoh svađa...:cool: Nekad je imao nacrtanog krokodila ali se izbrisao, međutim i sad je kao ogledalo i vrlo je oštar.
 
Evo jedan sto sam ja pravio prosle godine.Materijal je prohrom,mnogo se tesko obradjuje ali moze da se ispolira do perfekcije...vise je paradni nego sto se koristi tako da ne moogu najbolje reci koliko drzi ostricu(2 i 3 slika su prije dovrsavanja rucke):
27072011560-1.jpg

25072011555-1.jpg

25072011554-1.jpg
 
Za izradu noževa već imate više sajtova, koji potpuno obrađuju i upučuju u ovu problematiku. Nož ili mačeta ili maklja za radove od federa ili gibnja ide, ali da bi lakše ga obradio potrebno je prvo da ga raskališ. Zatim ide obrada i na kraju sve kališ, tj činiš čvršćim.Hiruški čelik ti je pretvrd, tj suviše krt za upotrebu kod noževa. To je radi tebe i tvog uživanja, a i feder je sklon je koroziji. Možeš otići u kakvu metalnu firmu i tamo uzeti komade nerđajuće i uzmi malo tvrđe 440, A1, ... Jeste da se teže rade, ali i dugo zadržavaju oštrinu, Za kaljenje odnesi nekom kovači, ili možeš i sam da odradiš sve radi ćejfa.Mačevi od motornih pila je bar kod starih bio iz tri dijela, pa ga je trebalo razdvojiti i izuzetan matrijal, otporan na habanje, sad ovi neznam nešto. Može se i naručiti sve potrebno za uradi sam, northcoastknives.com , amazon, pa sretno. Bolje se i ovim hobijem baviti nego po kafanama hodati!
 
Evo jedan sto sam ja pravio prosle godine.Materijal je prohrom,mnogo se tesko obradjuje ali moze da se ispolira do perfekcije...vise je paradni nego sto se koristi tako da ne moogu najbolje reci koliko drzi ostricu(2 i 3 slika su prije dovrsavanja rucke):
27072011560-1.jpg

25072011555-1.jpg

25072011554-1.jpg

Zanimljiv i liep nož,za lova idealan, dugo drži oštrinu, jedino je ostala ta sredinamalo suviše gruba, bar prema mom ukusu.Mogao bi ga još malo finiširati (ručka), mada vidim da je vas rad oko njega zasitio.
 
Sto se tice rucke ...ovo su slike prije zavrsetka radova tako da je sad bolje.Trenutno izradjujem jedan za riboliv pa kad ga zavrsim postavljam ..full prohrom(rucka i ostrica) sem cepa na rucki jer je suplja a ima alu poklopac :D
 
Hvala decki.:)Evo kratak opis.Izvinjavam se sto nisam odmah stavio.Noz je radjen od kosuljice kuglicnog lezaja.Kaljen u ulju i diferencijalno popustan na plin.Drveni deo drske je orah,a metalni aluminijum.Gravura na nozu je radjena elektrolizom,ali izolator nisam dobro naneo pa mi je erodirala i noz na mestima gde i netreba.Duborez na drsci je radjen dletima.Intarzija je radjena aluminijumskom zicom(nisam imao srebrne,mada mi je ovo prvi noz na kome sam ovako nesto radio pa nisam zeleo da odmah idem sa srebrnom,moze se reci da je ovo kao proba).Drvo je tretirano prvo bojom da bi kontrast izmedju zice i njega bio sto veci,pa posle toga lanenim uljem i voskom.Sve ne naravno ispolirano pre toga,pa na kraju vosak utrljan do visokog sjaja.
.Noz je dug 250mm,od toga na drsku otpada 127.Sirina seciva je 25mm a debljina 4mm.Ima na njemu puno greski,ali kao sto rekoh neke stvari sam na njemu prvi put radio,pa s obzirom na to i nije toliko lose ispao.Eto,to bi bio neki kratak opis.
 
Hvala decki.:)Evo kratak opis.Izvinjavam se sto nisam odmah stavio.Noz je radjen od kosuljice kuglicnog lezaja.Kaljen u ulju i diferencijalno popustan na plin.Drveni deo drske je orah,a metalni aluminijum.Gravura na nozu je radjena elektrolizom,ali izolator nisam dobro naneo pa mi je erodirala i noz na mestima gde i netreba.Duborez na drsci je radjen dletima.Intarzija je radjena aluminijumskom zicom(nisam imao srebrne,mada mi je ovo prvi noz na kome sam ovako nesto radio pa nisam zeleo da odmah idem sa srebrnom,moze se reci da je ovo kao proba).Drvo je tretirano prvo bojom da bi kontrast izmedju zice i njega bio sto veci,pa posle toga lanenim uljem i voskom.Sve ne naravno ispolirano pre toga,pa na kraju vosak utrljan do visokog sjaja.
.Noz je dug 250mm,od toga na drsku otpada 127.Sirina seciva je 25mm a debljina 4mm.Ima na njemu puno greski,ali kao sto rekoh neke stvari sam na njemu prvi put radio,pa s obzirom na to i nije toliko lose ispao.Eto,to bi bio neki kratak opis.

Ако је ово први пут, шта ли ће да буде кад се мало испраксаш?:D
Свака част, одличан је, нарочито дршка.:ok:
 
pitanje, kolika bi vrednost bila boker escalibur 1 limited edition povodom 25 godisnjice 300 komada uradjeno 150 za evropu i 150 za usa, moj je 023? mikarta rucke
boker.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top