Nozevi uopste

Kako su saznali... Nemam pojma... Drugov tata pandur, ovaj govorio kako sam im pokazivao noževe... Imam ta dva custom made, imam jedan mirage...Hteo sam sad da krenem malo po NS radnjama da vidim šta tamo ima... Inače, taj mirage sam našao na najlonu, nekorišćen, ciga ga ukrao na sajmu lova i ribolova. :D Platio ga umesto 150€ koliko je bio na sajmu, 50€, jer sam ga ubedio da je to samo verna kopija... :D
pizzda sam, znam. :whistling:

Na osnovu cega su ti oduzeli ako ih nisi iznosio napolje ???
Nemaju prava oduzeti....A pogotovo sto su svii u javnoj prodaji
 
pozdrav svima :)

o nozevima ima ogroman broj amaterskih i profesionalnih sajtova, pa cak ni tamo nisu sve price ispricane :)
Razlika u konceptu i filozofiji ce se pojaviti i na ovim stranicama :)

Ja, kao i mnogi drugi koji STVARNO koriste nozeve, smatram da Noz ima prvenstvenu namenu da SECE !

Neko rece da u prirodu nosi nekoliko nozeva. Ja takodje nosim vise seciva, sekiru, preklopnu testeru. To je nordijski nacin razmisljanja..... pa i Nesmuck-ov...
Vece secivo...npr Leuku, i manje ...7-10cm

Ja ne volim Muelu iz sledecih razloga:
440 celik je vrlo sumnjiva stvar! sa tim se nasiroko mesetari i pravi zabuna. 440 celika ima raznih, a opsti naslov "440" ne znaci mnogo :(
Ako je 440C, onda se proizvodjac i te kako potrudi da to naglasi, a to je vec nesto sasvim drugo
Muelin celik je mek, i jako slabo drzi ostricu. Uz to su skoro svi ostreni na hollow. Oblik i velicina mnogih muela je takodje sasvim neprakticna. Efikasnost izuzetno niska. Sto bi reko Kolekojot za slicne nozeve: "... ne mogu da iseku ni puter iznad vatre" Drske mogu da budu zanimljive, ili jako neudobno. Cena nije previsoka, ali ne vredi za ono sto se dobije. Za taj novac moze da se nadje mnogo bolji noz
Cold Steel kompanija kuburi sa kvatlitetom vec duze vreme. Koliko sam ja cuo, cela produkcija zadnjih godina je iz Kine. Iamo sam Master Hunter pre mnoooooogo godina, i bio sam prezadovoljan. Par komada sto sam probao pre neki dan....... jadno :(

Bark River pravi nozeve za one koji ih koriste. Odlican celik, jos bolji dizajn, svi su konveks, i koliko sam ja do sada video, kvalitet ne opada !

Sad bi mogli da pricamo o nacinu ostrenja, flat, konveks, hollow ground, one bevel, scandi..... bla, bla.bla.....
Pa onda fixed blade ili folder.....
Pa o velicini seciva....
Pa onda cena koja je razumna za noz......
Pa vrsta celika,... karbon, 12c27, aus8, d2............
i tako do sutra ...... :)
 
Poslednja izmena:
Ako je neko zainteresovan,imam na prodaju Impin zandarmerijski noz,jednom naostren.Pukao sam 100e za njega u diskontu u Zemunu,a prodao bih ga za 50e.
0638036725
022627488 Sasa
 
Poslednja izmena:
Danas sam ga zavrsio :):
Secivo: Karesuando 98 x 24 x 3.2 mm, celik 12C27, bruseno na tipican scandi bevel

Drska je od poliranog Black Ebony, Spaceri: camel bone

Ako neko hoce da ga kupi, nek se javi da se dogovorimo :D
 
Buck Cabela's Alaskan guide Series Vanguard.
S30V celik verovatno najbolji, 10 cm ostrica , tretirana Titanijum Aluminijum oxydom.
Najduze zadrzava ostricu, ne korodira ... Drska od ruzinog drveta.
Sve u svemu prezadovoljan sam.
aaaa.jpeg
 
Poslednja izmena:
evo dva noza koja sam napravio letos.
Oba seciva su LauriPT, karbonski celik
Manji 66mm, ima drsku od grenadil tree, i camel bone
Veci 95mm, je striped ebony


Ovi noževi su mi jako poznati zakleo bih se da sam ih video na ouddoors-magazine forumu, koji nažalost više ne radi.

Pošto imamš iskustvo sa navedenim načinima oštrenja, mogo bi da nam malo to predstaviš.

Konkretno dali znaš nešto više o čelicima D2, O1, AUS-8, već neko vreme planiram da pazarim Enzo traper skandi od D2 čelika. Na British blade forumu sam našo da D2 nije najbolje oštriti kao skanti bevel, i neki hvale varijantu od O1 čelika. Mene zanima i kakav je AUS-8 pošto bi taj nož bio izložen znojenju
, jer planiram da ga nosim i kad vozim bajk, tj. da ga nosim kao fiksni EDC.

Pozdrav svim ljubiteljima noževa
 
Rasho :)
u pravu si :)
Prvo sam ih tamo postavio, ali na zalost, "outdoors" vise ne radi :(
Koliko sam ja shvatio, Kolekojot i Hogar mogu da "smisle" nesto "iz toga"..... cekamo !
To je bilo mesto sa bezbroj detalja, uputstva, rewievs, testova.... ogromna baza informacija za profesionalce i amatere.
A i Hogar ga je uredjivao i odrzavao kao bombonicu :super:

"celik" nije moja jaca strana, a licno iskustvo sa celicima kaze ovako:
Najvaznija stvar je da Noz radi :)
Najvise volim karbonske celike, a i 12c27 radi perfektno...... i sasvim pristupacni !
A-2 smatram za superioni celik za izradu nozeva

Ja uazsno mnogo upotrebljavam nozeve, i stalno sam outdoor
Noz mora da seche, i to mu je primarna funkcija
.... da "drzi" ostricu
... da se lako ostri

... da je catching eye :cool:

Sve koje znam se hvale sa EnZo traperom.... mada neki smatraju da ga je tesko naostriti.. mozda pre za lovacki, nego za bushcraft noz
odnos cene i kvaliteta je sasvim prihvatljiv (source: www.brisa.fi)
velicina sasvim udobna... multipurpose knife
a i lep je, nema sta :)

Scandi je nekako najjednostavniji za "u divljinu", a ja u zadnje vreme vecinu nozeva prebacujem na konveks
 
Poslednja izmena:
Stvarno je šteta za outdoors forum što ne radi više ja sam našo kolekojota na nekom drugom sajtu i on mi reče da je u pripremi naša verzija i da će oni preuzeti podatke. i meni se sviđa Enzo ja ga čekam već neko vreme na brisi da se pojavi, uglavnom se dvoumim oko izbora čelika, čitao sam o njima na raznim sajtovima i gledao razne testove D2 čelika, sviđa mi se što je skoro kao nerđajući a i kažu da dobro drži ali da treba desetak minuta da se naoštri i da nije preporučljivo da se oštri kao skandi bevel već da treba da mu se radi sec. bevel. Doduše ima nekih koji kažu da može da ide i kao skandi. Ove podatke sam našo na www.britishblades.com/forums.
 
Ja se za sada drzim Leathermana . Koristim njihov lovacki noz Steens celik S30V i multialat Charge TTI sto je po meni dobitna kombinacija. Mogu se naci u firmi Trezor Volga d.o.o. 011/ 3807078. Imaju kompletan program.
 
Zavrio ga pre pla sata :)

Ovo mi je cetvrti put da radim sa curly birch, i ponovo sam se odusevio !!!!!
Drvo je tako nezno i plemenito, tekstura nezna i izrazajna. .... kao da se presijav iznutra, kao da se vidi kroz povrsne slojeve!!!
Ja sam impresioniran dobijenim efektom !!!!
Od zastite, tek nekoliko kapi borovog ulja
Da ne bude zabune, secivo je karbonsko, samo je havy polished :)

Carbon Steel Blade 103 x 21 x 2.5 mm
Curly birch
Reindeer antler
Camel bone
 
Dali je neko imao priliku da naidje na Kershahw laznjake-model Boa-serated Ken Onion model.Dali je moguce da se taj model koji kosta u Americi 120$ kod nas nudi za 1000 din?Ne mogu da provalim dali je kopija ili ne,a identican je kao i original pa sam skeptican
 
Leathermanov Steens mi se čini jako zanimljiv mada sam na terenu ipak za potpuno fiksno sečivo. Ja kao multi-tool koristim Victorinox Forester i zadovoljan sam za sad mi je leatherman skup kao multi-tool.inače mi sviđa njihov k503x kao neka EDC varijanta. Mada nism siguran da bih se odreko svog Victorinoxa.

Coffeinn, opet si napravio lep nož. Potpuno se slažem oko drveta, koje si koristio, stvarno dobar izbor. :)
 
Da kao fiksni nož za sad kodistim Famipin bowie (to je onaj najveci koji su napravili). Skoro sam sazna da koriste čelik NIROSTA 4034 koji ima karekteristike kao 420HC. Nije loš nož. Inače Victorinox koristi INOX čelik koji kali na oko 55-56 HRC.
 
u Nemackoj sam kupsio veeeliki chef knife, i u to vreme je bio nerazumno skup :)
onda sam ga slomio u jednoj od mojih kuhinjskih ebzibicija golog dupeta i karirane kecelje :)
na kraju sam iskoristio ovaj gore, ... a najblje mi se svidja futrola :)
sve u svemu, mada je bio reklamiran kao "super celik"... ja nisam lud za 440c
ako nije A-2......, svaki karbonac, i 12c27 su mi drazi :)


WhiteAngloSaxonProtestan :)
svajcarac je zacudjujuce mek na testovima !!!
ipak..... svi koji ga imaju kunu se u njega !
izvesno je da "radi poso"
:)
 
Jel' neko probao Victorinox-ov Rescue Tool?Nalozio sam se na njega opasno,ali nije bas ni jeftin(4500din).Koliko je prakticna ostrica naostrena pola ravno pola nazubljeno?I ja sam jedan koji se kune u njih-nema prakticnije stvarcice
 

Back
Top