SINDIKALNA PRODAJA!

ssunny

Početnik
Poruka
22
Nameravam da se bavim sindikalnom prodajom robe tipa textila i smrznutih testa.Imam registrovan ZTR,nisam u PDV-u I nemam fiskalnu kasu(jel to potrebno?).Voleo bih da čujem o pozitivnim i negativnim iskustvima u ovoj vrsti direktne prodaje!:dontunderstand:
 
Da bi vršio sindikalnu prodaju ne treba da budes u PDV a ni da budes fiskalizovan.

U principu to funkcionise na dva nacina:

1) sindikalni predsednici ti omoguce izlozbeni prostor u prostorijama njihovog preduzeca i ti dobijes odredjeni rok da u tom prostoru izlazes svoju robu (na primer - mozes da doneses svoje proizvode u menzu preduzeca i da ih tu drzis nedelju dana). Tokom radnog vremena zaposleni mogu da dodju na mesto gde su tvoji proizvodi izlozeni, da pogledaju tvoju ponudu i da, pod uslovom da su im tvoji proizvodi zanimljivi, nesto i kupe. Ti bi naravno trebao da omogucis placanje tvojih proizvoda u ratama. Naplata funkcionise tako sto se zaposlenima koji su od tebe kupili odredjeni proizvod od plate odbija iznos mesecne rate i prenosi na tvoj tekuci racun.

2) sindikalni predstavnici oglase (putem plakata ili na neki drugi prikladan nacin) da zaposleni mogu tvoje proizvode da kupe na rate ali da moraju da dodju u tvoje poslovne prostorije da bi proizvode pregledali. Dalje sve funkcionise kao u prethodnom slucaju.

U principu nije los posao samo sto smrznuto pecivo i tekstil na taj nacin prodaje milion ljudi, te bi shodno tome ti bio samo jedan u dugackom nizu raznoraznih trgovaca koji kao lesinari oblecu i telefonom uznemiravaju predsednike sindikata raznoraznih preduzeca i ustanova prekidajuci tako njihov proces rada.

Treba da smislis nesto zanimljivije, nesto gde ces da budes jedini. Inace tu moze da bude zivh para, shodno interesovanju koje postoji za proizvod koji prodajes.

Korupcija, provizija i pokloni se naravno podrazumevaju.
 
Ako je predmet prodaje tudja roba tjs. moj ZTR bi samo ugovorno prodavao proizvode putem sindikalne prodaje treba li fiskalna kasa?:dontunderstand:Unapred hvala!

Kao sto znas, fiskalna kasa se koristi kada se roba ili usluga prodaje za gotov novac. Kada je sindikalna prodaja u pitanju, placanje se uglavnom vrsi obustavom od zarade kupca.

Pojam "obustava od zarade" ili "administrativna zabrana" znaci da se od licnog dohodka zaposlenog u preduzecu ili ustanovi odbija odredjeni iznos novca i prenosi na tekuci racun poverioca, odnosno pravnog lica od koga je zaposleni kupio odredjeni proizvod ili koristio njegove usluge.

Elem, kada je sindikalna prodaja u pitanju, placanje se uglavnom vrsi bezgotovinski, odnosno prenosom sredstava na tekuci racun prodavca robe. Shodno tome, fiskalna kasa nije neophodna.

Fiskalna kasa je neophodna samo u slucaju ako planiras da robu prodajes za gotov novac, sto se u principu ne praktikuje kod sindikalne prodaje.
 
Kao sto znas, fiskalna kasa se koristi kada se roba ili usluga prodaje za gotov novac. Kada je sindikalna prodaja u pitanju, placanje se uglavnom vrsi obustavom od zarade kupca.

Pojam "obustava od zarade" ili "administrativna zabrana" znaci da se od licnog dohodka zaposlenog u preduzecu ili ustanovi odbija odredjeni iznos novca i prenosi na tekuci racun poverioca, odnosno pravnog lica od koga je zaposleni kupio odredjeni proizvod ili koristio njegove usluge.

Elem, kada je sindikalna prodaja u pitanju, placanje se uglavnom vrsi bezgotovinski, odnosno prenosom sredstava na tekuci racun prodavca robe. Shodno tome, fiskalna kasa nije neophodna.

Fiskalna kasa je neophodna samo u slucaju ako planiras da robu prodajes za gotov novac, sto se u principu ne praktikuje kod sindikalne prodaje.
Koliko sam upucena prema Zakonu o fiskalnim kasama propisano je da lice koje je upisano u registar za promet na malo,tj.ptuzanje usluga fizickim licima duzno je da vrsi evidentiranje svakog pojedinacno ostvarenog prometa preko fiskalne kase,Ova obaveza se ne odnosi na poljoprivrednike ,proizvodjace i vlasnike SZR koji na pijacnim tezgama prodaju poljoprivredne proizvode odnosno sopstvene proizvode zanatstva i domace radinosti,PTT,banke,javna preduzeca..
Fiskalni isecak je dokument u kome se evidentira svaki pojedinacno ostvareni promet dobara i usluga na malo,odnosno usluga fizickim licima koji kao kupci pomenuta dobra ili usluge placaju u gotovu,cekom ili karticom.Ako se kupcu dobara ili primaocu usluge ispostavi faktura neophodno je pored evidentiranja kroz fiskalnu kasu upisati na fakturi i broj fiskalnog isecka .
U slucaju odlozenog placanja cekovima gradjana ili putem administrativne zabrane neophodno je na fiskalnom isecku kao sredstvo placanja oznaciti "cek".:)
 
Prema Zakonu o fiskalnim kasama propisano je da lice koje je upisano u registar za promet na malo tj.pruzanje usluga fizickim licima duzno da vrsi evidentiranje svekog pojedinacno ostvarenog prometa preko fiskalne kase.Ova obaveza se ne odnosi na poljoprivrednike ili zanatlije koji na pijacnim tezgama prodaju poljoprivredne proizvode, ili sopstvene proizvode zanatstva ili kucne radinosti, PTT ,banke,javna preduzeca...
Fiskalni isecak je dokument u kome se evidentira svaki ostvareni promet dobara na malo,odnosno usluga fizickim licima ,koje kupac placa u gotovom,cekom ili karticom.
Ako kupac ili korisnik usluge placanje vrsi na osnovu fakture duzni ste da istu evidentirate putem fiskalne kase i na fakturi upisete broj fiskalnog isecka.
U slucaju odlozenog placanja cekovima gradjana na rate,ili putem administrativne zabrane u bazi podataka fiskalne kase kao sredstvo placanja se oznacava "cek".
 
Interesuje me - ako kao proizvođač prodajem svoju robu - sindikalno, koju inače prodajem putem veleprodaje, da li mi je u tom slučaju neophodno da imam fiskalnu kasu, ili ne. Isto tako, šta se dešava sa porezom (PDV), ako mi nije neophodna fiskalna kasa. Znam da se naplata vrši putem obustave, na rate, ali ono što ne znam je šta se dešava sa tim PDV-om, i kako se on iskazuje, da li se naplaćuje i ako se naplaćuje - kako? hvala unapred :?:
 
Interesuje me - ako kao proizvođač prodajem svoju robu - sindikalno, koju inače prodajem putem veleprodaje, da li mi je u tom slučaju neophodno da imam fiskalnu kasu, ili ne. Isto tako, šta se dešava sa porezom (PDV), ako mi nije neophodna fiskalna kasa. Znam da se naplata vrši putem obustave, na rate, ali ono što ne znam je šta se dešava sa tim PDV-om, i kako se on iskazuje, da li se naplaćuje i ako se naplaćuje - kako? hvala unapred :?:

E vako...
Ako ti vec imas neku firmu, preko koje kazes radis vp, onda imas sve:)
Sama sindikalna prodaja, kao sto vec gore rekose ne uslovljava nista specijalno drugacije od toga.
Znaci, imas Ugovor sa sindikatom, ti njima isporucis robu, oni ti uplacuju na nacin na koji je dogovoreno... najuobicajnije su mesecne obustave od zarade zaposlenih, tj. clanova sindikata,
Sto se tice kase, ne treba ti za ovaj slucaj jer se radi o veleprodaji i bezgotovinskom nacinu placanja.
Kad je pdv u pitanju, ukoliko si u sistemu pdv-a, tacnije obveznik, onda ga obracunavas kao i svakom drugom, 8 ili 18% zavisi koja je stopa, ako nisi onda nista.
U svemu, osim u nacinu naplate (mesecne rate) funkcionise kao i sa svakim drugim kupcem.
 
Molio bih da za vase odgovore u vezi sindikalne prodaje iz veleprodaje potkrepite nekom tackom Zakona ili pravilnika Jer u razgovorima sa raznim referentima poreskih uprava imam razlicite odgovore vecina tvrdi da mora da postoji fiskalni racun sto je za mene Van pameti
Hvala
 

Back
Top