Fridrih Niče

Gost
"Filozof ne traži istinu nego metamorfozu sveta u čoveku. On se bori za razumevanje sveta sa samosvešću" - Fridrih Niče...

Šta mislite o Ničeovoj filozofiji? Da li je podržavate? Da li se slažete sa njegovim shvatanjem da filozofija treba da u jedno spoji ne ograničene nagone saznanja, da zagospodari saznanjem. Po njemu znanje nije stvar ni vere, ni razuma, već nadasve volje. Filozofija mora da iznova objedinjuje umetnost i nauku, da izgrađuje novi život tj. da iznova restauriše svoja prava na umetnost. Niče ne poništava nauku, nego govori o nadvladavanju nauke. Niče razlikuje aktivne i reaktivne sile. Prve su one koje svetu proizvode odgovarajuće učinke, a da ih ne opovrgavaju druge sile. Njihov najsavršeniji i najlepši izraz je umetnost tj. aristokratski izraz duha. Umetnost sama sebi postavlja merila vrednosti, pa s toga nema ni potrebu da odbacuje tuđa gledišta. Nasuprot aktivnim silama stoje reaktivne koje predstavljaju istraživanje istine (naučna i metafizička delatnost). Kod reaktivnih sila se istinito afirmiše preko uništenja drugog, kroz odbacivanje svega različitog koje se jednostavno proglašava za laž ili iluziju. Niče nikako ne zagovara samo aktivne sile već se zalaže za uspostavljanje njihove međusobne hijerarhije...

Njegova misao...FILOZOFIJA DANAS ZAPOČINJE UŽASAVANJEM ARISTOKRATSKOG DUHA NAD BEDASTOĆAMA DEMOKRATSKOG STADA... :lol:


Pitam vas...koliko je zapravo umetnost iznad svega ostalog? kuda ona vodi? ka duhovnom blaženstvu? ili ublažavanju haosa? Kakav je taj aristokratski duh umetnosti? Kakav je Niče umetnik, a kakav filozof?
 
obozavamo Nicea.. :D

ustvari, meni se jako svidja cela teorija o nadcoveku u smislu da coveku nije poteban Bog i da je covek (a po njemu - nadcovek) u stanju da bude dobar i vredan bez spoljasnjeg autoriteta.

ko je ovako shvatio taj deo? meni je to doslo prilicno skoro...do tad sam uvek njegovu filozofiju kapirala malko fasisticki ali sad kapiram koliko je zapravo humana (tj. za razliku od religije radi u korist coveka i njegovog duhovovnog razvitka).
 
UMETNOST treba da nas vodi putem koji je oslobodjen od zabluda i iluzija.Vecina ljudi zivi potpuno NESVESNO i u tom stanju se odrzavaju hraneci se upravo iluzijama i zabludama.Nice oseca gadjenje od takvog puka.To su slabi. Za jake on zahteva -CISTOCU PREMA SAMOM SEBI!UMETNOST treba da nas vodi do OSLOBODJENJA DUHA u tom smislu,da vladamo sami sobom!
Za mene je on filozof!
Mislim da je ono 'fasisticko'(vise je koriscen za propagandu istog-sestra mu je bila nacista!) kod njega zdrav egoizam!
 
Interesanto gledište. :lol: ..umetnost iznad ostalog...da li on to umetnike stavlja u red nadljudi...čistijih od ostalih....jer vide drugim očima..ili je i ova teorija zabluda umetnika koji usled sopstvene bitke za iskazom bića poseže za poslednjim trzajima opravdanja svojih zabluda...

p.s. - koliko su umetnici u stvari realni...pred sobom...ili su to ljudi satkani od iluzije... :? Koliko se uopšte može odvojiti realnost i iluzija, istina i laž...i kod filozofa...i kod umetnika... :?
 
ms:
Interesanto gledište. :lol: ..umetnost iznad ostalog...da li on to umetnike stavlja u red nadljudi...čistijih od ostalih....jer vide drugim očima..ili je i ova teorija zabluda umetnika koji usled sopstvene bitke za iskazom bića poseže za poslednjim trzajima opravdanja svojih zabluda...

p.s. - koliko su umetnici u stvari realni...pred sobom...ili su to ljudi satkani od iluzije... :? Koliko se uopšte može odvojiti realnost i iluzija, istina i laž...i kod filozofa...i kod umetnika... :?
meni se svidja kako ih je prikazao haksli u "punctum-contrapunctum".....kao ljigavce...sa amputiranim duhom.....preterano sladunjave....prema samom zivotu....
 
Ma tip je bio lud 100%, ali ima vrlo zanimljivih zapazanja. Meni se recimo mnogo dopala njegova verzija legende o Narcisu (sad cu interpretirati jer se ne secam tacno):

Dakle, Narcis je svakog jutra isao na jezero da se ogleda i uziva u sopstvenoj lepoti. Tako se on spotakne i udavi. Dodju sumske vile do jezera da pitaju jezero da li je Narcis toliko bio lep da sad jezero zbog toga non-stop place. Jezero odgovori da ne zna da li je bio lep, a sumske vile se zacude pa pitaju:
- Kako neznas, pa svakog jutra je dolazio da se ogleda u tebi,
- Nisam stigla da zapazim koliko je bio lep jer sam se svo vreme ogledala u njegovim ocima.

;)
 
LUDILO = GENIJALNOST!!!A on je stvarno na kraju zavrsio u ludilu!
A sta kazete za njegova razmisljanja o zenama?Mada ni muskarcima nije ostao duzan:

"A pogledaj samo te muzeve:oci im govore da ne znaju nista bolje na zemlji nego lezati sa zenom!"

A secate li se one price kada je pronasao coveka za kojeg je mislio da je predstavnik NADCOVEKA,a onda kada mu je video zenu ,potpuno se razocarao?

"Malo je ovde muskosti,stoga njihove zene postaju muskobanjaste.Jer samo onaj ko je dovoljno muskarac,moze u zeni -OSLOBODITI ZENU!"

A evo malo i o zenama:

"..kako se jedna zena izleci-'izbavlja'?Napravi joj se dete."

"Smatrace zenu dubokom-zasto?Zato sto joj se nikad ne moze doci do dna.Ta zena jos nije ni plitka!" :lol: :lol: :lol:
 
Kad već trućate o Ničeu... Što se bavite sitnicama istrgnutim iz konteksta njegovog opusa? Niče je jednostavno slavio ŽIVOT, i to u svoj svojoj punoći. A citate i usputna filozofiranja je namerno ostavio takvim kakvi jesu da bi se na njih pecali oni koji stalno nešto drobe, analiziraju, pa onda opet dođu na početak... Bla, bla i truć, truć.
 
Uz Božju pomoć:
Kad već trućate o Ničeu... Što se bavite sitnicama istrgnutim iz konteksta njegovog opusa? Niče je jednostavno slavio ŽIVOT, i to u svoj svojoj punoći. A citate i usputna filozofiranja je namerno ostavio takvim kakvi jesu da bi se na njih pecali oni koji stalno nešto drobe, analiziraju, pa onda opet dođu na početak... Bla, bla i truć, truć.

ZIVOT JE SATKAN OD SITNICA!I OD NJEGOVE PUNOCE NEMA NISTA BEZ TIH SITNICA!Mene bas odusevljava kod njega sto je komentarisao stvari na koje se drugi filozofi nisu obazirali-o hrani,klimi,bla,bla...A filozofija sama po sebi jeste PECANJE I DROBLJENJE! :roll:
 
Incognito:
Ma tip je bio lud 100%, ali ima vrlo zanimljivih zapazanja. Meni se recimo mnogo dopala njegova verzija legende o Narcisu (sad cu interpretirati jer se ne secam tacno):

Dakle, Narcis je svakog jutra isao na jezero da se ogleda i uziva u sopstvenoj lepoti. Tako se on spotakne i udavi. Dodju sumske vile do jezera da pitaju jezero da li je Narcis toliko bio lep da sad jezero zbog toga non-stop place. Jezero odgovori da ne zna da li je bio lep, a sumske vile se zacude pa pitaju:
- Kako neznas, pa svakog jutra je dolazio da se ogleda u tebi,
- Nisam stigla da zapazim koliko je bio lep jer sam se svo vreme ogledala u njegovim ocima.

;)
 
divlja u srcu:
Uz Božju pomoć:
Kad već trućate o Ničeu... Što se bavite sitnicama istrgnutim iz konteksta njegovog opusa? Niče je jednostavno slavio ŽIVOT, i to u svoj svojoj punoći. A citate i usputna filozofiranja je namerno ostavio takvim kakvi jesu da bi se na njih pecali oni koji stalno nešto drobe, analiziraju, pa onda opet dođu na početak... Bla, bla i truć, truć.

ZIVOT JE SATKAN OD SITNICA!I OD NJEGOVE PUNOCE NEMA NISTA BEZ TIH SITNICA!Mene bas odusevljava kod njega sto je komentarisao stvari na koje se drugi filozofi nisu obazirali-o hrani,klimi,bla,bla...A filozofija sama po sebi jeste PECANJE I DROBLJENJE! :roll:

O, kako malo čoveku treba da bude srećan... Da, Niče je zapravo završio svoju karijeru na veoma tužan način, nažalost. Toliko se trudio da sve preispita, analizira i dokaže da je zaboravio na ono najvažnije - duševni mir. Ako je on bio srećan na kraju što je tako završio, O.k., ali ne verujem. To što kažeš za pecanje i drobljenje - jeste to lepo kao rekreacija, kako u Ničeovim radovima tako i u svim ostalim, ali opet kažem - samo kao rekreacija za mozak. Kao, recimo, šah. Ali uvek, kod svih folozofa, na kraju ostaje praznina. Šta misliš zašto? :roll:
 
Nice -u nije bio cilj da stvori filozofiju koja vodi ka sreci!On nije tezio idealnon zivotu,i sam je govorio da je stvarni zivot bogatiji od idealnog i covek od dobrog coveka,sveca!
On nije tezio sreci ,vec svom delu!Zivot je svirep i bezobziran,ali se sa njim treba suociti hrabrim srcem i ponosom!Zato ja volim Nicea-on nije kao drugi filozofi bezao u transcedentalne sfere !!!! :wink:
 
Prosto je videti da li je neko govorio gluposti za zivota ma koliko bio ubedljiv po nacinu na koji je docekao smrt....

Mnogi Budisticki i Pravoslavni monasi tacno znaju vreme svoje smrti i docekuju je u miru i molitvi......
Kako je Nice docekao svoju smrt?
 

Slične teme


Back
Top