Studiranje u Svicarskoj

Cao zanima me kakva su iskustva studenata u svicarskoj(ako je ko bio kraci ili duzi period)?Da li znate sta je sa diplomama-da li su priznate u vecini zemalja ili ne?

Svajcarska ima svoj sistem obrazvanja koji je u skladu sa Bolonjom ali je mnogo jaci i kvalitetniji. Rang ocena je od 1 do 16 ili tako neshto znam da je veliki rang i da je potrebno imati vise od polovine da bi se polozio ispit.

Moja drugarica studira Hemijski inzenjering ili tako neshto u Cirihu, tako da znam odprilike kakva je situacija. Da bi se upisala na tako prestizan univerzitet morash da imash dobre ocene preporuku profesora i dobar deo vannastavnih aktivnosti (ucesce na takmicenjima, volontiranje, pomaganje, ucesce na seminarima itd.) Moja drugarica konkretno imala je 2 diplome sa 1. mesta iz hemije i josh neke seminare itd. i upala je na budzet. Potrebno je da se raspitash kada je upis najbolje godinu unapred kako bi sve sredila. Na faxu se trazi i dobro poznavanje nemackog jezika, odnosno zavisi u koju oblast idesh u italijasnku nemacku francusku itd. Znam da je polagala neki test valjda C ili B nivo znam da je neko slovo ali da li je C ili B ne znam.

Svajcarsko obrazovanje je u svetu priznato, nije potrebna nikakva nostrifikacija. Najbolje obrazovanje cesh dobiti u delatnostima u kojima se i Svajcarska istice: ekonomiji, farmaciji, mehanici, prirodnim naukama itd.

Studije su teshke ali ne u stilu predavanja od jutra do mraka nego isterazivanja uz mentora na 2, 3 i 4. godini.

Mislim da je njihovo obrazovanje kvalitetnije od bilo kog drugog.

Najbolje bi bilo da ih kontkaktirash licno, ili ambasadu. Vrlo su ljubazni sve papire oni odrade sami nema nikakve brige.

Ono sto bih ti rekao je da je najbolje da se zblizish sa strancima na faxu jer su svajcarci jako radishni i zatvoreni prema strancima ali vremenom omekshaju. Ja ih volim najvishe na svetu mnogo vishe od Amera!:heart:
 
pa mislio sam uni basel ili neki texnicki fakultet..ne znam jos...sta ti mislis da li mogu da me prime...ja stvarno extra znam nemacki...ucim ga od 3 razreda osnovne i ucim ga sad na faxu

a tehnika, pa vidi nejbolji u svetu fakultet za tehniku ti je njihov ETF u Cirihu...Pa ja ti preporucujem da kontaktirash njihove univerzitete:

http://unibas.ch/

http://uzh.ch/

I da ih pitash za savete, jer ce ti oni najbolje reci sta treba da uradish. Ako nisi znao, oni ne daju da se prebacujesh kod njih tj. nastavljash vec zapocete studije itd. Imam drugaricu koja studira Hemijski inzenjering, uglavnom to je sve mnogo drugacije nego kod nas. Oni ti cene izvannastavne aktivnosti, tvoja posebna zalaganja i akademske uspehe. Zato kontaktiraj njih, na nemackom da vide. Ako te prime onda je opsuhteno jer ti sve oni urade, tako da nema nikakve guzve oko vize i odlaska tamo. Jako su ljubazni kada odlazish kod njih....mada i zatvoreni.:)
 
pitao sam ih i oni su mi rekli da moze da se predje iako sam vec na faxu ovde...ali moram da polozim neki specijalni test da bi me primili a da ne moram da idem da vadim vizu i ostala cuda...i ne mora da se radi onaj test za 2 stepen nemackog...taj ko mi je to rekao je dezinformacija
 
pitao sam ih i oni su mi rekli da moze da se predje iako sam vec na faxu ovde...ali moram da polozim neki specijalni test da bi me primili a da ne moram da idem da vadim vizu i ostala cuda...i ne mora da se radi onaj test za 2 stepen nemackog...taj ko mi je to rekao je dezinformacija

svasta, pa ja znam ljude koji su medicinu morali ponovo da studiraju, a kamli i da se prebace plus su morali da imaju taj sertifikat....mada mozda su promenili pravila.
 
Ovako...
Sada tacno ne znam kako ide stepenovanje i prebacivanje sa fakultete na fakultet i da li bi uopste mogao da nastavis tamo gdje si sada na faksu...
ali skolovanje u Svicarkoj je jako skupo...moj kolega hoce da U Svicarskoj upise visoku skolu Ugostiteljstva u Svicarskoj i oni imaju 3 nacina nazvacu ih cjenovnika u Svicarskoj ...
prvi je za ljude koji su ovde odrasli i koji su ovde zavrsili skole i ovde rade iako nisu svicarci...za drugi ti ne mogu reci sta je ali treci je za strance.
Omjer ide ovako Skola za ljude koje sam naveo kao prve je 20 000 franaka za drugu kategoriju je 25 000 a za trecu kategoriju tj za strance je 30 000 franaka...u ovom slucaju ugostiteljstva je su u velikom briju Indijci...licno ih poznajem mnogo.
Ako ti bude trebala neka informacij o necemu vezaom za skole javi se na PP

Pozzz...
 

Back
Top